Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Revista presei (partea I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66
AutorMesaj
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5871
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Joi Oct 27, 2011 8:17 pm

Nu trebuie sa manance si zecile de mii de speculanti intermediari??? Stie toata lumea ca CFR cumpara cel mai scump curent electric din lume datorita capuselor intermediare...
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Joi Oct 27, 2011 9:32 pm

AlexD a scris:
Nu trebuie sa manance si zecile de mii de speculanti intermediari??? Stie toata lumea ca CFR cumpara cel mai scump curent electric din lume datorita capuselor intermediare...

Doamna Ministru a spus ca va renegocia tariful la curent pentru CFR ca este extrem de scump si nu accepta asa ceva .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3563
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Joi Oct 27, 2011 11:09 pm

paall a scris:
poate a vazut o alta sageata de Pitesti, acuma depinde in ce locatie a vazut-o.
In Gara de Nord, Bucuresti am vazut automotrul. Si la linia de unde pleaca spre aeroport, mare parte din bagaje erau trolere. E drept nu am citit ce scrie pe el, ca nu am avut timp, a trebuit sa iau un ceai si un suc si repede sa merg la tren, insa ma indoiesc sa fi plecat in alta directie un tren la ora aia si de la linia de unde pleaca spre aeroport.
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 19
Localizare : Bükreș
Reputatie : 5061
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Joi Oct 27, 2011 11:49 pm

AlexD a scris:
Sau cine stie poate scot astia EA cu 4 osii a21
lol!
Sus In jos
tuborgtnp

Numarul mesajelor : 166
Varsta : 26
Reputatie : 2351
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Joi Oct 27, 2011 11:55 pm

Luna a scris:
paall a scris:
poate a vazut o alta sageata de Pitesti, acuma depinde in ce locatie a vazut-o.
In Gara de Nord, Bucuresti am vazut automotrul. Si la linia de unde pleaca spre aeroport, mare parte din bagaje erau trolere. E drept nu am citit ce scrie pe el, ca nu am avut timp, a trebuit sa iau un ceai si un suc si repede sa merg la tren, insa ma indoiesc sa fi plecat in alta directie un tren la ora aia si de la linia de unde pleaca spre aeroport.

hmm...eu zilnic il vad gol Smile) raritate
Sus In jos
http://pasionatiferoviari.ro
Adisoft1991s
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1192
Varsta : 25
Reputatie : 3142
Data de inscriere : 30/09/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Vin Oct 28, 2011 12:37 am

Eu am vazut Maxim 10-15 persoane in trenul spre aeroport dintre care multi sunt muncitori care lucreaza prin apropiere(agenti de paza)care merg cu nasu! si angajati ai cfr-ului
La fel si cel pentru Bucuresti Obor merge aproape gol a mai ramas un singur tren la 8:15 minute din Gara de nord
Biletul e in jur de 4 lei ( e scump ).majoritatea merg cu nasu .Si cu acest tren mai circula angajati ai cfr-ului care cobor in Baneasa si Pantelimon sud.
Zic ca un bilet pentru trenul care va merge pe centura va fii acelas tarif ca la metrou si R.A.T.B
Sus In jos
http://www.adysoft.tk
cristyadaX

Numarul mesajelor : 372
Varsta : 23
Reputatie : 2483
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Vin Oct 28, 2011 4:38 pm

karpaty a scris:
AlexD a scris:

Doamna Ministru a spus ca va renegocia tariful la curent pentru CFR ca este extrem de scump si nu accepta asa ceva .

Pai da..intr-un comunicat recent am citit ca dupa achitarea datoriilor actuale CFR SA va fi liber sa achizitioneze energie de pe piata.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4691
Reputatie : 7179
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Vin Oct 28, 2011 9:01 pm

adisoft1991s a scris:
Eu am vazut Maxim 10-15 persoane in trenul spre aeroport dintre care multi sunt muncitori care lucreaza prin apropiere(agenti de paza)care merg cu nasu! si angajati ai cfr-ului
La fel si cel pentru Bucuresti Obor merge aproape gol a mai ramas un singur tren la 8:15 minute din Gara de nord
Biletul e in jur de 4 lei ( e scump ).majoritatea merg cu nasu .Si cu acest tren mai circula angajati ai cfr-ului care cobor in Baneasa si Pantelimon sud.
Zic ca un bilet pentru trenul care va merge pe centura va fii acelas tarif ca la metrou si R.A.T.B
P 8073 plecare din Buc Nord MAI EXACT la 8.30 si NU 8.15
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 1099
Varsta : 41
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 3140
Data de inscriere : 10/05/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Sam Oct 29, 2011 12:26 am

Am gasit un site in limba germana despre trenurile din Romania si nu numai . Nu stiam unde sa pun link-ul asa ca il pun mai bine aici
http://forum.mysnip.de/index.php?20329
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3584
Localizare : Brașov
Reputatie : 5750
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Sam Oct 29, 2011 7:52 pm

Duminică trecem la ora de iarnă.

Activitatea de transport feroviar trece la ora de iarnă, ora Europei Orientale, începând de duminică, ora 4.00 va deveni ora 3.00, însă nu se modifică mersul trenurilor în vigoare până la acea dată, informează CFR Călători.

Trenurile de călători vor pleca din stațiile de formare după ora oficială de vară până în noaptea de 29-30 octombrie ora 4.00, care devine ora 3.00 , se arată într-un comunicat de joi al CFR Călători.

Toate trenurile de călători care au ora de plecare din stațiile de formare după ora 4.00 vor pleca la orele din mersul de tren în vigoare, respectând ora Europei Orientale.

Totodată, trenurile de călători aflate în circulație după ora 4.00, ora oficială de vară, vor opri în stațiile din parcurs stabilite, unde vor staționa până la ora de plecare din orarul în vigoare după noua oră a Europei Orientale, iar trenurile care mai au de parcurs o distanță scurtă până la stația finală își vor continua mersul până la destinație.

Având în vedere că și în țările vecine trecerea de la ora de vară la ora Europei Orientale oficială se face în aceeași zi de duminică, 30 octombrie, între stațiile de frontieră cu Republica Moldova, Ungaria, Serbia, Bulgaria și Ucraina, trenurile vor circula după orariile din mersul de tren în vigoare, potrivit CFR Călători.

Sursa: http://www.monitorulsv.ro/Actualitate-national/2011-10-28/Duminica-trecem-la-ora-de-iarna-Cum-vor-circula-trenurile
Sus In jos
Razvan

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 30
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 3060
Data de inscriere : 14/04/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Sam Oct 29, 2011 7:59 pm

Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3584
Localizare : Brașov
Reputatie : 5750
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Dum Oct 30, 2011 11:05 am

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9191
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11826
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Lun Oct 31, 2011 1:48 pm

CFR Călători a atribuit contractul pentru implementarea noii politici tarifare

CFR Călători a atribuit contractul pentru achiziția de echipamente hardware necesare implementării noii politici tarifare în sistemele de emitere a legitimațiilor de călătorie în trafic intern xSell. Valoarea contractului este de 1,1 mil lei (267 mii EUR), fără TVA. Contractul a fost atribuit prin negociere directă firmei SC Crescendo Internațional SRL. Semnarea contractului va avea loc după trecerea perioadei legale pentru depunerea contestațiilor

Sursa: www.e-licitatie.ro

Vor tarifa pe 3 categorii cred IC acceleratele si rapidele la IR si personalele la Regio!!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9191
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11826
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Mar Noi 01, 2011 11:07 pm

România: Peste 15 mil euro pentru reabilitarea a 12 poduri și podețe

Pentru reabilitarea a 12 poduri și podețe aflate pe raza aflate pe raza SRCF Brașov, Constanța și Timișoara, și-au depus ofertele 5 companii și 4 consorții, anunță CFR SA. Lucrările de reabilitare a celor 7 poduri și 5 podețe se vor realiza pe trei loturi.
Valoarea proiectului este de 67, 26 mil lei (15, 26 mil euro) fără TVA, iar sursa de finanțare este asigurată din fonduri nerambursabile, de la Comisia Europeană, în proporție de 69,25% și din fonduri de la Bugetul de Stat în proporție de 30,75%.
Perioada de execuție va fi de 24 de luni de la data atribuirii contractului, la care se adaugă perioada de garanție de 12 luni, după terminarea lucrărilor.

http://www.railwayinsider.eu/wp/archives/26907?lang=ro
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3563
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Navetiștii au falimentat CFR-ul   Mier Noi 02, 2011 11:40 pm

CFR Călători intenționează să ia un credit de 30,04 milioane lei (6,9 milioane euro), din cauza pierderilor mari din primul semestru

Data limită de depunere a ofertelor este 15 noiembrie, potrivit unui anunț de pe elicitatie.ro, scrie NewsIn. Durata contractului este de 12 luni începând de la data atribuirii contractului prin negociere, criteriul principal fiind prețul cel mai mic. CFR Călători și-a majorat pierderile în primul semestru cu peste 70%, la 125,4 milioane lei (29,5 milioane euro), față de primele șase luni 2010, în timp ce veniturile s-au diminuat cu 6%, la 1,07 miliarde lei. Traficul de călători pe calea ferată a scăzut în primul semestru cu 7%, la 27,8 milioane de pasageri, comparativ cu nivelul din primele șase luni din 2010 de 29,8 milioane pasageri.

Scăderea numărului de pasageri a fost determinată de diminuarea numărului de navetiști pe fondul reducerii locurilor de muncă, de scăderea vitezei de circulație din cauza lucrărilor la infrastructura feroviară, dar și de creșterea ratei de motorizare și de trendul crescător în cota de piață a transportului auto, potrivit reprezentanților CFR Călători.

În ceea ce privește cheltuielile, în intervalul ianuarie - iunie CFR Călători a raportat o ușoară scădere, la 1,19 miliarde lei, de la 1,21 miliarde lei în primele șase luni 2010. CFR Călători înregistra la finalul lunii iunie arierate de circa 600 milioane lei, urmând să fie continuată politica de reduceri a cheltuielilor la serviciile de exploatare și diminuarea tarifelor la unele prestații.

http://realitatea.mobi/article/883293
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Revista presei (partea I)   Astazi la 2:22 am

Sus In jos

Revista presei (partea I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Revista presei (partea IV)
» Revista presei (partea II)
» Revista presei (partea I)