Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Festivalurile verii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 4756
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5656
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 00:08

Frumos festival, din anturajul meu doar un singur baiat a fost cu noii lui colegi de la mall Coresi din Brasov. Deja pe Facebook a dat join la vreo cateva festivaluri din 2016.

CFR a suplimentat pentru Cluj Napoca-Bucuresti pe IR 1746, care a ajuns cu 15 vagoane, desi la Ploesti Vest unul din vagoane era fara calatori cu mesajul "Circula fara calatori" si nu au coborat nici macar 80 insi, se pare ca bucurestenii au luat cu asalt Clujul pentru acest festival.

IR 1538 a venit si el cu 8 vagoane pline, 3 garnitura de baza si 5 suplimentare, si la Ploiesti Vest nu au coborat nici macar 50 insi.

Despre turisti ce pot sa zic ? In Sinaia, duminica era plin de coreeni la Peles, nemti si francezi, iar in zona centrala si in drum spre Castelul Peles am intalnit multi unguri si israelieni.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12075
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14114
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 00:45

NicuS a scris:
Concluzie: pentru prima ediție le-a ieșit mai mult decât genial, iar începând cu anul viitor cred ca trebuie să caute o locație mai mare  Basketball

Nu le da idei, că la anul îl mută la București Smile) Deși nici aici nu sunt prea multe posibile locuri (că locație e altceva)... Stadionul Național (da' pe ăla nu se fac concerte că se strică gazonul...), Romexpo (o scenă mare în față, de băgat vreo 15 - 20 mii oameni, una mai mică în spate pentru vreo 5 - 6 mii și alți 5 - 6 mii în pavilionul 1), Piața Constituției (bagi și aici vreo 10 - 15.000), parcarea de la Ateneu (vreo 4 - 5 mii), Sala Palatului (4000 locuri), eventual stadioanele Steaua, Rapid și Dinamo, dar nu știu dacă s-au organizat vreodată concerte pe ele. Dar la noi s-ar retrage RATBul la garaj cu juma' de zi înainte sau ar pune, în bătaie de joc, un singur autobuz pentru 10.000 oameni, care să nu oprească în stație când vede puhoiul. Așa că... mai bine că se face la Cluj!

Interesant că județul Cluj și-a permis să organizeze 2 festivaluri de muzică electronică (Electric Castle și Untold) într-un interval foarte scurt. Dacă mai fac și un festival de rock, eu mă mut în Cluj! Că festivaluri mari de rock chiar nu avem... a fost OstFest o singură dată acum câțiva ani, în rest, avem ArtMania Sibiu care se afundă tot mai mult în anonimat, din cauza bețelor în roate puse de Primăria Sibiu și mai avem și Rockstadt Râșnov... nu zic să facem un Wacken sau un Rock im Park în România (că 3/4 din doritori nu și-ar permite biletele), da' totuși, ceva gen OstFestul de acum câțiva ani (a avut vreo 35.000 spectatori), ar fi avut un mare succes.

Katalyn

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 01:42

mielutu zburator a scris:
S-a umplut de înjurături pagina celor de la D&D East Entertainment după dezastrul de aseară de la Robbie Williams. Amintește de Rock the City, cel mai prost festival la care am fost, atât de prost încât mii de rockeri scandau, sub privirile jandarmilor și celor de la Shelter, tot felul de dulcegării către patron, pe care nu le pot reproduce aici.

Dr2005 a scris:
Deci a fost coadă la budă juma' de oră, coadă la bere 2 ore și niște dozatoare care abia țârâiau ceva Ursus botezat, la 7 lei paharul? Tot ceva în genul ăsta a fost și la Judas Priest și Iron Maiden (mai ales la Maiden), ambele organizate tot de D&D East-European-Shit sau cum s-o chema.

NicuS a scris:
Ca minusuri: Fatman Scoop care a devenit plictisitor după un timp, cei foarte puțini melteni prezenți totuși, și faptul că a durat doar 4 zile Very Happy. Aș mai pune șantierele de pe Horea și Moților și faptul că CFR-ul nu s-a sinchisit să mai adauge niște trenuri spre/dinspre Cluj, dar astea nu mai țin de organizatori.

Am citit acum o ora afara la o bere aceste 3 citate unor rokeri in devenire, ca la 17 si 18 ani cat au vecinii mei nu prea poti sa-i numesti rokeri. Dupa ce am ras toti 4 timp de vreo 5 minute mai ales la faza cu Fatman Scoop mi-au zis asa : "Bai frate, dar astia stiu doar sa se planga !".
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1003
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2640
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 17:04

Așa suntem noi, ne place să ne plângem. Dacă le citeai și restul conținutului sigur ajungeau la aceiași concluzie.

Anyway, nu cred că se mută festivalul în București, doar e cu specific transilvănean (doar să îl scoată la marginea orașului). Poate nu de la anul, dar în viitorul apropiat, la cât de bine le-a ieșit acum, sigur va crește simțitor numărul de participanți. Referitor la mutatul la Cluj, eu eram aseară pe bestjobs Laughing

@kerpeten ali iar: spre București am văzut și eu că au plecat majoritatea. Oricum, în același interval de 4 zile au fost 3 festivaluri în Ardeal: Untold, Airfield și ArtMania, ultimele 2 la Sibiu. Și-ar fi scos CFR-ul niște bănuți mai mulți dacă se orientau. La Brașov și la Cluj nu se mai dădeau locuri nici în picioare, iar o parte din cunoscuții mei au ales instant CDY-ul. Turiștii ăia coreeni sau măcar o parte dintre ei au rămas până duminica târziu în Sinaia Very Happy
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 17:53

@NicuS, m-am gasit cu ei la o bere la miezul noptii si am inceput sa discutam de UNTOLD. Le-am citit postarile de la acest topic de la ultimele 3 pagini si li s-au parut amuzante, dar la faza cu Fatman Scoop au ras si am ras cel mai mult. Nu am ras de voi 3, ci de cum suna continutul, si eu nu pot sa comand in locul lor, daca asa le-au venit sa rada, poti sa te pui cu creierul omului ?

CFR firar el de ras, tot timpul este luat prin surprindere, totul se impute de sus, degeaba mai schimba ei la 4-5 luni un ministru, un directoras, ca sistemul va ramane tot timpul infect cu zeci de minusuri, asta e adevarul si totul pleaca de la niste nenorocite de vagoane care nu vor sa le revizuiasca, vor sa se laude la sfarsit de an cu un mic profit cand ar putea sa se laude cu unul si mai mare daca ar mai revizui din vagoane.

Cat despre Cluj Napoca si festivalul Untold, numai lucruri de bine am auzit pana acum, ma bate gandul la anul sa merg si eu la acest festival daca vine ATB, Avicii si AVB. Problema e sa am si cu cine, ca singur sau in 2 insi nici sa ma bati si nu ma duc, de la 3 in sus deja suna mai frumos.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 04 Aug 2015, 22:58

Un prieten naveteaza o perioada cu 1833 1834,pentru cu festivalul de la Cluj Napoca a avut 8 vagoane.Eu nu am fost in ultima vreme in gara.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8046
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Mar 11 Aug 2015, 00:50

M-am intors in Cluj pentru 3 zile. Am fost prin tara cu cativa prieteni. Printre altele la Flok You si la Garana, tot la folk. Nu ma omor dupa gen, ba chiar in ultimile 12 zile am ascultat cat n-am facut-o toata viata, dar a fost mai mult decat ok. In Vama stateam cu o bere in fata pe nisip si ne uitam la luna reflectata. Povesti, rasete, mai mult decat relaxant. La Garana am stat sambata pe la 6-7 seara la cateva beri la o poveste intr-o poiana de peste drum de scena. Parau langa si soarele apropiindu-se de apus vazut printre brazi. Pur si simplu superb, mai ales ca aveam nevoie de ceva mai calm dupa Vama si dupa toti kilometrii parcursi.

Urmeaza Rasnovul, in cu totul alt registru, ca s-o dau un pic in clisee.

PS: Cat a fost berea la festurile la care ati fost ? Ca la Cannibal Corpse si la Garana a fost 7 lei paharul sau doza.
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Joi 20 Aug 2015, 21:01

Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Vin 21 Aug 2015, 00:24

Cam așa a fost la Rockstadt. Al doilea concert care m-a dat pe spate, după cel Vulture Industries (pe care-l pot trece între cele mai bune 3 concerte la care am fost).
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1003
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2640
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Sam 29 Aug 2015, 20:23

Ceva puțin diferit: AeroNautic Show.
Se întâmplă sâmbăta viitoare pe Lacul Morii.
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Lun 28 Sept 2015, 22:27

Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7193
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Festivalurile verii   Vin 23 Oct 2015, 20:04