Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2569
Varsta : 24
Localizare : Bistrita
Reputatie : 6070
Data de inscriere : 19/04/2009

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:12

Pana la urma a circulat azi R 15859-2 Rodna Veche - Salva, iar de acolo garnitura goala G18581 Salva - Susenii Bargaului.
Automotorul verde a fost dus la Susenii Bargaului in aceasta dimineata.
Asa cum v-am promis va prezint ultima zi de circulatie a trenurilor Regional pe sectia Ilva Mica - Rodna Veche.
Localnicii nu sunt deloc incantati de faptul ca de maine, 15.12.2013 niciun tren nu o sa mai circule intre Ilva Mica si Rodna Veche. Pe tren am stat de vorba cu un localnic care mi-a spus: In aceasta vara ne-au parasit autobuzele, iar acum ne paraseste si trenul. De acum in colo cu ce o sa mai mergem la lucru?
Impiegatul din Rodna Veche mi-a spus cu lacrimi in ochi urmatorul lucru: Din '89 sunt impiegat in Rodna Veche si nu am crezut niciodata ca o sa inchid aceasta statie cu lacatul si nu o sa-l mai deschid niciodata.
Dupa toate aceste spuse sa vina pozele cu ultimul tren care a circulat pe sectia Ilva Mica - Rodna Veche.

Ilva Mica, vedere spre Vatra Dornei/Rodna Veche din trenul R 15858-1 Nasaud - Rodna Veche

40-0357-0 remizat in Ilva Mica

Plecam spre Rodna Veche

Linia spre Vatra Dornei

Spre Sangeorz Bai hcv.

Sangeorz Bai hcv.

Plecam spre Cormaia h.

Singurul tunel de pe aceasta sectie, vedere spre Ilva Mica

Cormaia h.

Spre Maieru h.

Maieru h.

Cimitirul si biserica din Maieru

Plecam spre Anies hc.

Anies hc.

Plecam mai departe spre destinatia finala, Rodna Veche hcv.

Rodna Veche hcv.

Capatul liniei

Automotorul 97-0410-7 isi asteapta ultima plecare din Rodna Veche hcv. ca R 15859-2 Rodna Veche - Salva

Si o ultima poza cu gara Rodna Veche impreuna cu impiegatul.

R.I.P 418 Ilva Mica - Rodna Veche  Sad 
Videoclipul il voi pune maine!
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14329
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17894
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:32

Trist , foarte trist , imi pare foarte rau de ce se intampla cu transportul feroviar din aceasta tara dar nu avem putere sa aschimbam situatia , atat ca mai sper ca Regional sa nu aibe asa profit pe Cluj-Bistrita-Cluj si sa se intoarca pe 417+418 , eu asta le doresc .  Sad 

595423
Sus In jos
vanchorusebulgaria
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 318
Reputatie : 2879
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:33

Thank you Norby Smile I like so much this region in Romania Smile Even more beautiful covered in snow Razz
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3370
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6866
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:34

Karpaty a scris:
Trist , foarte trist , imi pare foarte rau de ce se intampla cu transportul feroviar din aceasta tara dar nu avem putere sa aschimbam situatia , atat ca mai sper ca Regional sa nu aibe asa profit pe Cluj-Bistrita-Cluj si sa se intoarca pe 417+418 , eu asta le doresc .  Sad 

Pai ar trebuii formulata plangere la minister pentru nerespectarea de catre compania de stat a prevederilor din HG 643/2011 unde scrie ca sunt obligati sa preia pachetul minim social existent la acea data, acesta exista si e valabil pana la 01.01.2014.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14329
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17894
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:37

Cu ce te incalzeste ca ar mai circula CFR inca 2 saptamani ? din 1 Ianuarie tot fara trafic va fi , deci te agiti degeaba pentru nimic .

Asta e Romania .  Sad 

595423
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:42

Asta-i Romania, traisca cocalari, jmecheri si hoti, traisca dubele si cei care au firme de dube si cotizeaza la Consiliile Judetene si in alte parti. Astia nu vor sa inteleaga ca trenul i-au facut mare ca trenul e mai sigur, e mai confortabil, poti urca biciclete sa nu pedalezi ca prostul zeci de km aiurea, poti urca un carucior de copi mici ca nu toata lumea are bani de dalea rabatabile, poti urca 2 genti mai mari si altele, statul asta isi bate joc de oameni de calatori de toti inghesuindu-i si punandu-i in pericol in niste junghiuri de dube cu soferi cu 10 clase dar cu diploma de bac la injuraturi.

Plus ca e traseu frumos de munte, daca era ca Faurei-Tecuci putea sa duca naibi dar asa e prostie curata la nivel inalt.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:43

Hai sa ne facem o firma, ne aduna mai multi railwayfani, inchiriem 2 AM seria 700 cu volvo si rezolvam trenurile pe sectia asta....
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Sam 14 Dec 2013, 23:50

E greu Cristi, noi suntem inca mici, is alti mult mai mari cu vechime cu bani ar fi facut demult asta cu liniile care sunt deja inchise. Trebuie macar sa recuperam bani investiti ( pe inchiriere, salarii la angajati si altele ) e greu, ne trebuie sprijin puternic.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6676
Reputatie : 8947
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 02:47

Mergi departe Katalyn cand aduci in discutie bicicletele. Crezi ca burtosii astia gandesc pana acolo? Nu stiu cum, dar in Valcea au facut niste piste de biciclete. Cam de r***t, ca le-au facut de 0,6, nu de un metru, dar na, le-au facut. Si apareau multi consilieri locali pe posturile locale cu dume de genul "dom'leeeeeeee... noi le'am facut... da' nu prea intelegem pentru ce".

Cat despre preluarea sectiei si inchirierea de AM-uri, e muuuuuult mai greu sa faci asta decat pare, si si daca am face noi, cei de pe forum, o firma, tot ar fi spre imposibil. Lipsa de capital te impiedica sa faci asta. Imprumut in banca? Cine iti da?
Sus In jos
Razvan Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 648
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3367
Data de inscriere : 10/01/2011

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 11:05

Postez si eu CabView-ul realizat pe aceasta linie in data 8 dec. 2013. Am surprins doar distanta Anies hcv. - Ilva Mica, deci lipsesc aprox. 2 km (Rodna Veche - Anies). Multe multumiri domnului mecanic!

R.I.P 418 Rodna Veche - Ilva Mica!  Mad
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2569
Varsta : 24
Localizare : Bistrita
Reputatie : 6070
Data de inscriere : 19/04/2009

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 13:24

Videoclipul promis

R.I.P 418 Rodna Veche - Ilva Mica!  Sad 
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2101
Reputatie : 5120
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 13:51

Felicitari pentru filmare! Totusi nu cred ca trebuie sa fim asa cucuvele, ca se inchide, ca se alege prafu', ca nu stiu ce. Daca s-a redeschis chiar si Oradea-Cheresig...Credeti ca oamenii din zona sint asa mamaligi sa o permita? Se vor ridica si vocea le va fi ascultata.
Sus In jos
FelixTheBear030

Numarul mesajelor : 32
Localizare : -
Reputatie : 1523
Data de inscriere : 21/11/2013

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 13:56

TVlad a scris:
Felicitari pentru filmare! Totusi nu cred ca trebuie sa fim asa cucuvele, ca se inchide, ca se alege prafu', ca nu stiu ce. Daca s-a redeschis chiar si Oradea-Cheresig...Credeti ca oamenii din zona sint asa mamaligi sa o permita? Se vor ridica si vocea le va fi ascultata.
Ai mare dreptate!Scuze ca mi-am permis sa ma bag si eu...dar daca nu se vor reprofila pe masini,vor lua atitudine.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2101
Reputatie : 5120
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Dum 15 Dec 2013, 14:00

Sper Smile
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   Joi 13 Feb 2014, 11:45

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.   

Sus In jos

418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.
» O expeditie Timisoara Nord- Rodna Veche
» Lucrari de reabilitare gara Slobozia Veche
» Remetea Mica (213)
» 802 : Slobozia Veche - Ciulnita - Calarasi Sud
Pagina 6 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 400-