Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Linia de centura a Bucurestiului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
040EC100

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 29
Localizare : P.O. Frunzanesti, sectia 801
Reputatie : 2166
Data de inscriere : 14/07/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 06 Aug 2011, 17:10

Ok. In cazul de fata este posibil ca liniei i se va inlocui piatra sparta. Am vazut destule sectii in situatia asta. Se face loc pentru piatra noua, in conditiile in care se pregateste redarea acesteia in functiune cat de curand
Sus In jos
http://www.railnet.ro
Razvan Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2992
Data de inscriere : 10/01/2011

MesajSubiect: Re: LINIA DE CENTURA A BUCURESTIULUI   Lun 08 Aug 2011, 20:03

Cateva poze de pe linia de centura realizate in dreptul lacului Pantelimon si in apropierea garii Bucuresti Sud - 07.08.2011

~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~

Sus In jos
Boracik

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 26
Reputatie : 2582
Data de inscriere : 23/06/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Lun 15 Aug 2011, 21:04

Centura Bucuresti langa canalu Dambovita
O intrebare:CFR Marfa mai frecventeaza Centura Bucuresti?

Sus In jos
TonyGFR
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 19
Localizare : Breaza
Reputatie : 3477
Data de inscriere : 24/10/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Lun 15 Aug 2011, 21:13

Da. Acum cateva saptamani in zona era un marfar CFR Marfa cu Fals-uri tras de un DA (nu-mi mai amintesc numarul) si impins de un Gogosar.
Sus In jos
Boracik

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Lun 15 Aug 2011, 21:27

Mersi pentru lamurire Very Happy
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5879
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 20 Aug 2011, 15:09

Oameni buni, am trecut astazi pe soseaua de centura cu masina si de la pod de la Voluntari spre Cernica unde inca mai exista catenara am avut o mare surpriza: toate utilajele de burat si indreptat linia ce apartin de Bucuresti erau acolo si au aranjat portiunea aia de spui ca e noua, iar utilajele erau parcate mai spre Cernica. Super tare treaba, linia asezata perfect ca pe M800. Pare ca se pergateste ceva si e de bine.
Sus In jos
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 516
Localizare : Braila/Bucuresti
Reputatie : 2949
Data de inscriere : 23/05/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 20 Aug 2011, 15:52

Joi am observat si eu un utilaj de la infrastructura in zona precizata de tine !Poate in curand v-om afla mai multe detalii! Smile
Sus In jos
Boracik

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 20 Aug 2011, 19:53

De utilajele astea zici?

02.08.2011
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5879
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 20 Aug 2011, 20:19

Ceva de genul, mai ceva ca la o expozitie feroviara la cate erau acolo.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4701
Reputatie : 7197
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Dum 21 Aug 2011, 12:26

AlexD a scris:
Oameni buni, am trecut astazi pe soseaua de centura cu masina si de la pod de la Voluntari spre Cernica unde inca mai exista catenara am avut o mare surpriza: toate utilajele de burat si indreptat linia ce apartin de Bucuresti erau acolo si au aranjat portiunea aia de spui ca e noua, iar utilajele erau parcate mai spre Cernica. Super tare treaba, linia asezata perfect ca pe M800. Pare ca se pergateste ceva si e de bine.
Tot ceea ce vezi acolo este ptr ca : cfr calatori intentioneaza de la noul mers in functie de materialul rulant si personalul disponibil (desi aici stau rau cu amandoua cel putin cei de la BC si nu numai) sau achizitionat pana atunci, sa introduca trenuri limitrofe si pe aceasta ruta mai exact buc-mogosoaia-voluntari.

creez un mic of-topic aici si mai adaug : dupa terminarea podului de la gradistea, desi nu anul acesta e posibil, acelasi lucru intentioneaza si aici cu introducerea unor trenuri limitrofe buc-vidra.
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 1099
Varsta : 41
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 3148
Data de inscriere : 10/05/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Dum 21 Aug 2011, 12:57

maryus74 a scris:
AlexD a scris:
Tot ceea ce vezi acolo este ptr ca : cfr calatori intentioneaza de la noul mers in functie de materialul rulant si personalul disponibil (desi aici stau rau cu amandoua cel putin cei de la BC si nu numai) sau achizitionat pana atunci, sa introduca trenuri limitrofe si pe aceasta ruta mai exact buc-mogosoaia-voluntari.

creez un mic of-topic aici si mai adaug : dupa terminarea podului de la gradistea, desi nu anul acesta e posibil, acelasi lucru intentioneaza si aici cu introducerea unor trenuri limitrofe buc-vidra.

Probabil pentru trenuri de tip suburban dar si mai probabil pentru trenurile sezoniere , avand in vedere ca lucrarile la M800 se apropie de final.
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Vitosa

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Vin 26 Aug 2011, 22:39

popovici a scris:
maryus74 a scris:
AlexD a scris:

Probabil pentru trenuri de tip suburban dar si mai probabil pentru trenurile sezoniere , avand in vedere ca lucrarile la M800 se apropie de final.
Care trenuri sezoniere? sti ceva noutati? cu toata reparatia asta timpii de mers sunt mai scurti prin chitila-baneasa.
Sus In jos
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2632
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Dum 28 Aug 2011, 23:16

Dar și între Șos. București - Ploiești (D.N. minus 1) și șoseaua care trece prin Pipera-Tunari s-au apucat să fure din linia de contact? :shock:
Am trecut azi pe acolo, la un momendat era lipsă linia de contatct și după aia apărea din nou. A fost o gară între cele 2 puncte? (era o clădire parțial abandonată).
Un automotor 77 am văzut și eu în anii '90. Mă întorceam de la cimitiri de la Cernica și nu am mai intrat în București pe Bd. Biruinței.
Apropos:
1) De ce a fost închisă mult timp trecerea la nivel de pe Șos. Cernica, astfel încât atunci când veneaia dinspre București spre Cernica și invers trebuia neapărat să ocolești pe Bd. Biruinței?;
2) Au vrut să dubleze linia de centură în zona Cernica sau de ce apăruse o a 2-a linie, care însă nu era conectată la linia principală?
Sus In jos
Vitosa

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Sam 10 Sept 2011, 15:47

popovici a scris:
maryus74 a scris:
AlexD a scris:

Trenuri sezoniere ??? Cand vi dinspre Buftea spre Ramif. Pasarea pe centura Bucurestiului ai asa :
R1 Buciumeni-R3 Buciumeni 0.8 km cu 30km/h
R3 Buciumeni-MOGOSOAIA 6.2km cu 60 km/h
MOGOSOAIA-Otopeni Hm 6.4 km cu 50 km/h
Otopeni Hm-VOLUNTARI Hm 12.8 km cu 50 km/h
VOLUNTARI Hm-Ramif Pasarea 2.3 km cu 50 km/h
iesirea pe firul 1 si 2 spre PASAREA facandu-se cu 30 km/h
Mai degraba circulatia sezonierelor ar fi prin Chitila-Pajura-R Pajura-Buc Baneasa cu o viteza net superioara si un timp de mers bun in comparatie cu centura.
PS AlexD tu chiar crezi in marirea vitezei pe linia de centura? acele utilaje n-au facut altceva decat sa schimbe traversele, linia si burarea acesteia.
Sus In jos
dave

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 38
Reputatie : 2072
Data de inscriere : 24/04/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Mar 13 Sept 2011, 08:28

Am observat console noi pentru catenara in zonele unde noi presupuneam furturi. Probabil linia de centura intra intr-un program de reparatii capitale ce include si schimbarea liniei de contact. Sper!

Ultima editare efectuata de catre dave in Mier 14 Sept 2011, 07:59, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.sevensys.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Astazi la 09:54

Sus In jos

Linia de centura a Bucurestiului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Linia de centura a Bucurestiului
» Linia 501-lucrari de reabilitare-tronsonul Onesti-Tg.Ocna
» Recmala whiskey pe linia ingusta Sibiu - Agnita
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» Linia Vama - Moldovița (martie 2013)
Pagina 5 din 23Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-