Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Linia de centura a Bucurestiului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2101
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5115
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Lun 18 Sept 2017, 18:01

Semnalizarea era in bezna in data de 9 septembrie cind am parcurs eu ruta Pasarea - Otopeni. Erau in functiune numai semnalele de la Otopeni care insa lumineaza de ani de zile, imediat dupa punerea in functiune a podului rutier.
E o veste extraordinara ca se poate circula insa ma astept sa se refaca si catenara. Altminteri cred ca vor fi putine trenuri cu tractiune diesel, fiind complicat sa le schimbi locomotiva doar pentru parcurgerea tronsonului asta.

Copacii sa fie singura problema, ii rezolva aliatii din UDMR cit ai clipi din ochi...
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 5139
Reputatie : 8005
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Lun 18 Sept 2017, 22:15

TVlad a scris:
Pe la inceputul lunii septembrie a.c. am vazut "miscari de trupe" in zona de nord, intre Tunari si Voluntari. Din viteza masinii nu am reusit sa disting ce faceau insa mi s-a parut ca lucreaza la traverse. Erau destul de multi muncitori si risipiti pe o distanta mare. Aveti informatii, ce se pregateste?
Dar dvs nu traiti in Romania? N-ati vazut in media (dar si discutii aici pe forum sau pe metrouusor) cum ca madam Firea s-a ofuscat ca sta prea mult la bariera si a cerut sa se gaseasca o solutie in acest sens ? Eu acum stau si ma intreb dumneaei nu a auzit (vazut) de poduri supraterane peste calea ferata? in ce tara din lumea civilizata trenul mai cedeaza prioritate autovehiculelor? Cred ca suntem unicati la prostie si ne meritam soarta!
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Mar 19 Sept 2017, 10:57

Eh, sigur ca pasajul ar fi preferabil insa solutia asta e mai rapida si mai ieftina. Ar trebui insa sa refaca in intregime tronsonul, ambele fire, cu tot cu electrificare.
Sus In jos
Radu161

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 1450
Data de inscriere : 22/01/2014

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Vin 29 Sept 2017, 13:09

Am avut de mai multe ori drum pe centura zilele astea si nu am intalnit nici un tren. Se vede totusi ca s-a lucrat ceva la linie, se vad traverse scoase si terasament. Nici urma de lucrari la catenara.
Probabil se circula pe linia adiacenta centurii rutiere, ca pe cealalta creste vegetatia.
Sus In jos
Mihai-Aurel

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Reputatie : 3137
Data de inscriere : 11/01/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Vin 29 Sept 2017, 22:18

Salutare.

Nu am reusit sa fac ceva poze reusite, insa de circulat se circula.
De exemplu,azi, dupa ora 18:00, am intalnit un tren al GFR, cazane pline cu combustibil Jet A1.
Trenul se deplasa catre statia Mogosoaia.
Un alt tren de marfa care ar putea folosi linia de centura este naveta de containere Ciumesti - Constanta Port.
S-ar putea face schimbul de locomotiva in Pasarea, fara a mai fi nevoie de timpi de stationare in Buftea/Chitila.
, via Mogosoaia - ram. Buciumeni - Sabareni. Aici ar mai fi de luat in calcul distanta mai mare pe care diesel-ul
ar trebuii sa o faca pana in Pasarea, comparativ cu Buc. Triaj - Chitila/Buftea.

Legat de semnalizare, cum spunea si Vlad, sunt functionale semnalele de la Pod Otopeni si cele de intrare pe M800 si cam atat.
Majoritatea arata cam ca in poza de mai jos

Toate cele bune.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Mar 24 Oct 2017, 15:35

Am vazut eu ieri pe la Otopeni doua drezine de la Electrificare. Am numai o poza publicabila:

Ce faceau acolo nu va pot spune pentru ca la scurt timp s-au retras inspre gara Otopeni. Parca una din ele avea un tambur pe care era infasurat fir metalic dar dupa culoare sirma parea a fi veche. E posibil sa demonteze linia de contact? Pe de alta parte intre Voluntari si intrarea in padurea Tunari, firul dinspre soseaua de centura era in stare buna, complet si tensionat. E posibil sa il fi reparat in ultimele saptamini. Daca mai merg pe acolo ma uit si va zic daca au mai avansat.
Sus In jos
Mihai-Aurel

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Reputatie : 3137
Data de inscriere : 11/01/2010

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Mier 25 Oct 2017, 10:22

Nu se demonteaza , ci se reface catenara. De obicei se lucreaza in cate doua echipe, cum ai spus si tu.
Au inceput cam acum o saptamana si jumatate,au inlocuit unele brate de sustinere de pe stalpi si au intins fir nou.
Eu n-am reusit sa ma opresc, tu ai fost mai norocos ( sau nu, ca ai stat in trafic Smile ).
Sa speram ca o a vedem si trafic si, mai important, sa speram ca or sa readuca la viata si semnalizarea electrica.

Numai bine!
Sus In jos
Radu161

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 1450
Data de inscriere : 22/01/2014

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   Dum 29 Oct 2017, 18:26

Azi am ajuns iar pe centura si confirm ca intre Buc-Constanta si Otopeni firul e intins peste tot si parea sa fie si spre Mogosoaia rezolvat.
Din ce stiti voi, o sa se refaca ambele fire?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Linia de centura a Bucurestiului   

Sus In jos

Linia de centura a Bucurestiului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Linia de centura a Bucurestiului
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» Pe linia Bucuresti - Giurgiu
» 918 : Timisoara Sud - Buziaș
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
Pagina 26 din 26Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-