Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Revista presei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul
AutorMesaj
rich1974

Numarul mesajelor : 398
Varsta : 42
Localizare : jud Arges
Reputatie : 2335
Data de inscriere : 20/08/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 10:30

Achizitioneaza pe naiba! Trebuie construite la noi in romania niste rame simple si ieftine pentru scurt si mediu parcurs.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12038
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14074
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 10:38

Și dacă sunt construite în România, tot prin licitație publică trebuie cumpărate. Că dacă le cumperi cu dedicație de undeva e caz de infringement, în UE nu ai voie să îți favorizezi industria locală, e Spațiul Unic European, toți sunt egali.

Problema mai mare e că, legal, statul nu are voie să finanțeze investițiile CFR Călători, pentru că se consideră ajutor de stat, care e interzis în UE. Deci ori cumpără rame pentru toți operatorii de pe piață, ori pentru niciunul. Ar fi o portiță, cu acordul DG COMP, dar ăla nu se obține prea ușor... chiar și pentru subvenționarea transportului RO-LA s-a pus clar condiția ca subvenția să se dea oricui face astfel de transporturi (umblă vorba că GFR ar vrea să se apuce de RO-LA), nu doar CFR Marfă.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8037
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 10:46

Da' caietul de sarcini nu poate fi facut de asa fel sa fie avantajati producatorii locali? Ca spurcatii de la noi au facut asa cu trolee sau autobuze.
Sus In jos
riciu

Numarul mesajelor : 507
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2884
Data de inscriere : 27/06/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 11:23

Poate ca vorbesc putin in necunostiinta de cauza aviz licitatia de metrouri, dar cand au licitat pentru metrouri noi, depusese si IVA Arad oferta si desi era cea mai ieftina i-au gasit niste chichite sa o descalifice. Nu cred ca era vorba de calitate, pentru ca aia exporta si-n afara... Deci daca vrei poti (si asa face orice stat normal) sa favorizezi industria locala, fara a incalca reglementarile UE. Pentru ca inca n-am citit lege pe bucata mea de domeniu care sa nu lase loc de "invarteala" si ma refer acum la legislatia europeana si romaneasca. In multe cazuri legea romaneasca e copy-paste aia europeana.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 12:09

E copy-paste pentru că așa e obligatoriu. Am avut infringement pe o problemă din asta, că traducerea oficială a directivei (făcută de niște lingviști cu zero pregătire tehnică) suna diferit de cea din lege (făcută de ingineri). Până la urmă a trebuit modificată conform directivei (așa proastă cum era).

Învârteala e simplă: iei specificațiile tehnice ale unui produs și le treci în caietul de sarcini. Numai că dacă sunt prea restrictive, o să se ducă perdanții la CNSC să conteste... și dacă rezultă că doar un singur produs de pe piață are acele caracteristici, e grav, că înseamnă că ai vrut să favorizezi. Sau varianta a 2a, intenționat favorizezi o firmă. De exemplu Evobus (cu Mercedes Citaro) a fost favorizat la Oradea, a fost nevoie de 2 ani de procese pentru a corecta această nedreptate, astfel că a câștigat Solaris: http://www.ziuacargo.ro/articole/studiu-de-caz/autobuzele-se-vand-cu-avocatii

La metrou cică ar fi fost alte probleme.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9205
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11842
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 12:20

Dr2005 a scris:
E copy-paste pentru că așa e obligatoriu. Am avut infringement pe o problemă din asta, că traducerea oficială a directivei (făcută de niște lingviști cu zero pregătire tehnică) suna diferit de cea din lege (făcută de ingineri). Până la urmă a trebuit modificată conform directivei (așa proastă cum era).

Învârteala e simplă: iei specificațiile tehnice ale unui produs și le treci în caietul de sarcini. Numai că dacă sunt prea restrictive, o să se ducă perdanții la CNSC să conteste... și dacă rezultă că doar un singur produs de pe piață are acele caracteristici, e grav, că înseamnă că ai vrut să favorizezi. Sau varianta a 2a, intenționat favorizezi o firmă. De exemplu Evobus (cu Mercedes Citaro) a fost favorizat la Oradea, a fost nevoie de 2 ani de procese pentru a corecta această nedreptate, astfel că a câștigat Solaris: http://www.ziuacargo.ro/articole/studiu-de-caz/autobuzele-se-vand-cu-avocatii

La metrou cică ar fi fost alte probleme.

Ce alte probleme?I-au favorizat pe CAF prin caietul de sarcini facut pentru ei
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 13:03

Caietul de sarcini pentru prima licitație câștigată de CAF a fost copy-paste din specificația tehnică a Bombardierelor... totuși, CAF s-a încadrat. La a doua cred că a fost același caiet de sarcini, că nu aveau motiv să umble la el.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8037
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 13:31

Da' am mai auzit de aberatii de genul "sa circule respectivele moderne in minimum X capitale europene" si faze de genul asta. Nu stiu cat erau aberatii si cat pe bune, da' daca e adevarat ma gandesc la Tepes.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3654
Reputatie : 4642
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 13:45

Caca maca, nu mai poti sa faci nimic de UE asta, inainte nu faceai decit ce zicea Moscova, ba culmea mai iesiei din vorba ei(vezi locomotivele electrice si diesel care au fost vestice, vezi legatura la reteau telefocnica prin satelit statia Cheia facuta cu tehnologie japoneza care a fost legata la cea vestica, vezi liventa Renault nu Lada)

Acuma nimic frate UE astia sint cinstitii pamintului, ne mai aduc si niste refugiati, inainte dadeam cote la stat sa le dea la URSS, acuma primim cote de oameni sa avem grija de ei.

Avem fabrici de tramvaie, de metrouri de locomotive dar sa nu luam de la ei, pai eu Stat sint actionar acolo la CFR , pai pierd oameni ca tin malaxe in uz deci pun mina si imi cumpar niste rame facute la Astra, la Grivita, la Pascani.

NU, cumperi la toata lumea, pai asa isi fac toti oamenii firme de transport, si al dracului Statul Roman le cumpara la toti o rama.

M-am saturat de UE asta, ne-au adus la sapa de lemn.

Ultima editare efectuata de catre dan tm in Mier 06 Ian 2016, 13:46, editata de 1 ori
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Reputatie : 10216
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 13:46

Adirmvl a scris:
Da' caietul de sarcini nu poate fi facut de asa fel sa fie avantajati producatorii locali? Ca spurcatii de la noi au facut asa cu trolee sau autobuze.
Ba da. Asa fac toate superputerile Europei.. doar n-or fi prosti sa le dea bani si locuri de munca altora.. doar statele cu interese cumpara de altundeva.. sau cand nu au industria respectiva dezvoltata..
Romanii au fost si vor ramane prosti, pentru ca nu isi urmaresc interesul national.. doar pe cel personal. La CAF despre asta a fost vorba.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 14:16

Doar de aia ne da UE bani sa se intoarca inapoi la ei
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4724
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 14:35

Aia cu taiatul porcului prin impuscare cu acel pistol tot de la UE a venit ? Curios ca nu am auzit decat metoda clasic-pur-romaneasca aceea cu injunghiatul. Asa ca UE sa-si mai puna pofta-n cui cu visele lor.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 16:54

Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3213
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Revista presei    Mier 06 Ian 2016, 22:57

Katalyn a scris:
Aia cu taiatul porcului prin impuscare cu acel pistol tot de la UE a venit ? Curios ca nu am auzit decat metoda clasic-pur-romaneasca aceea cu injunghiatul. Asa ca UE sa-si mai puna pofta-n cui cu visele lor.
S-a creat ideea ca intr-o lume civilizata asa cum ne-am dori se incearca sacrificarea fara chinuri inutile a animalelor. Nu are sens sa terorizezi si sa ucizi in mod groaznic niste fiinte care sunt si ele create si lasate de Dumnezeu (si au doar ghinionul ca sunt comestibile pentru noi), atata timp cat poti s-o faci si in modul soft. Nu?
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1849
Reputatie : 4339
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei    Joi 07 Ian 2016, 00:05

rizelgeorgel2004 a scris:
Nu are sens sa terorizezi si sa ucizi in mod groaznic niste fiinte care sunt si ele create si lasate de Dumnezeu (si au doar ghinionul ca sunt comestibile pentru noi), atata timp cat poti s-o faci si in modul soft. Nu?
Sper ca in "rationale" (justificarea) acestei legi nu se va spune si treaba asta cu Dumnezeu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Revista presei    Astazi la 10:25

Sus In jos

Revista presei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Revista presei
» Revista presei (partea IV)
» Revista presei (partea II)
» Revista presei
» Revista presei (partea I)
Pagina 63 din 66Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-