Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9832
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12610
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Mier 04 Mai 2016, 11:48

dan tm a scris:
Dar pentru ce au bagat oprire la IR acolo?
Si la Timisoara Est sint mai multe cartiere si nu opresc acolo IR.

Sunt multe opriri care ar trebuie mutate în alte părți dar nu are cine să gandeasca
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1142
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 2345
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Mar 10 Mai 2016, 11:46

Ar trebui sa facem un topic intitulat "din perlele AFER-ului" si sa la trimitem apoi si institutiei:
Din ultimul raport aflam ca 1822 a ajuns sa circule prin Galati????
"- la data de 06.05.2016, ora 22:50, pe raza de activitate a Sucursalei Regionale CF Galați, secția de circulație Barboși - Galați (linie dublă electrificată), între stația CFR Barboși și halta de mișcare Filești, pe firul I de circulație, la km. 256+300, locomotiva GM 900 (mecanic Amza Gheorghe), aflată în remorcarea trenului de călători Interregio nr. 1822 (aparținând Operatorului de Transport Feroviar SNTFC „CFR Călători” SA), a surprins în gabaritul de liberă trecere și a accidentat o persoană de sex masculin străină de calea ferată. A fost avizată Poliția TF Galați"

Mai aflam ca acelasi tren , 39952 a lovit intr-o singura zi un autoturism si mai apoi a avariat un macaz, cred ca daca-i dateau drumul in continuare sigur mai lovea ceva...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4212
Reputatie : 5341
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Vin 27 Ian 2017, 19:15

A aparut un nou raport AGIFER.
De la inceput partea interesanta mi s-a parut a fi aceea cu referinte la mizeria generala si necuratarea locomotivelor, mizeria fiind un factor al evenimentului.Parcurgind raportul am gasit ceva si mai interesant:
in aceeasi statie -Tulcea Marfuri- s-a produs un eveniment similar investigat de AGIFER si finalizat cu recomandari pentru evitarea aparitiei unor incidente similare.
Culmea -AUTORITATEA de SIGURANTA FEROVIARA a respins recomandarile.

Iata ca incidentul s-a repetat. Acuma intreb si eu : pentru ce mai platim sa existe AGIFER sau ASFR?

punctul C.5.6

http://www.agifer.ro/documents/58%20Raport%20Investigare%20Tulcea%20Marfuri%2009%2003%202016.pdf
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13093
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15268
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Sam 28 Ian 2017, 14:33

dan tm a scris:
Iata ca incidentul s-a repetat. Acuma intreb si eu : pentru ce mai platim sa existe AGIFER sau ASFR?

Pentru că UE ne obligă să avem organisme independente pentru investigare, siguranță, licențiere și organism notificat. Noi abia am separat actualul AGIFER, asta după un infringement de câțiva ani și un dosar la Curtea de Justiție a UE, care era cât pe ce să se lase cu câteva sute de mii de euro pe zi amendă. Deh, când am vrut în UE ne-am asumat unele lucruri...

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Sam 28 Ian 2017, 20:07

Nu ai inteles ce am intrebat indiferent e ne obliga UE.

AGIFER a dat niste recomandari in urma unui incediu la o locomotiva.
Adica eu mai fara UE inteleg ca aia si-au dat seama care au fost cauzele si au recomandat citeva masuri pentru a evita repetarea lor la alte locomotive.
Agentia de Siguranta Feroviara le-a respins. Acuma pe ce motive le-au respins? fac ei experiente sa isi dea seaman ce si cum?

Apoi alta locomotiva a luat foc, culmea in aceeasi gara iarasi culmea din aceleasi motive ca si prima, tocmai ceea ce recomandase AGIFER.

Acuma intreb? ce treaba are UE cu noi daca noi platim probabil bani grei nu salariul minim pe economie, apoi diurna, cazare , masa, etc pentru cei de la AGIFER care investigheaza daca ASFR se sterge la cur cu recomandarile si cu motivele gasite de ei la incidente?

cei din ASFR probabil ca au si aia niste cheltuieli demne de ,,rangul " lor.

Atunci sa investigheze procuratura.Nu cred ca UE stie ca noi avem institutiile doar formal de gura lor.Ai citit raportul despre cazul cind 1695 a trecut pe rosu si de contra venea 1692? te sperii cind vezi cite incalcari ale instructiilor sint acolo privind mecanicii dar mai ales locomotiva.

Oare ce s-ar intimpla in SUA daca aia nu ar lua in seama recomandarile NTSB?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   Mier 05 Apr 2017, 22:08

Au mai aparut citeva rapoarte AGIFER.
Unul din ele cu podul de la Cernavoda si amatorismul de pe acolo l-am postat deja la alt topic.

Un alt raport privind un incident pe o linie OMV evidentiaza parerile divergente ale comisiei, apar nu mai putin de patru opinii.

Una peste alta rapoartele scot in evidenta lipsa intretinerii infrastructurii de catre CFR SA.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"   

Sus In jos

Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Raspuns AFER referitor: SC Regiotrans SRL "a ramas fara licenta"
» Automotoare RegioTrans (2)
» Locomotive Regiotrans
» VAGOANE REGIOTRANS
» Impresii de calatorie cu Regiotrans
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum