Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Întrebare carte VSD

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
calatorul

Numarul mesajelor : 15
Reputatie : 773
Data de inscriere : 16/11/2014

MesajSubiect: Întrebare carte VSD   Mier 08 Apr 2015, 14:49

Salutare (din nou)

Mulțumesc celor care mi-au răspuns și la o altă întrebare, așa că v-aș ruga să-mi spuneți niște lucruri legate și de cartea VSD:

1. am văzut pe forum că nu e obligatoriu să fie aceeași rută în fiecare sfârșit de săptămână; prin urmare să înțeleg că se poate alege câte o rută diferită pt. fiecare sfârșit de săptămână și pe distanțe diferite cu condiția să fie aceeași stație de plecare ?
2. se poate alege o rută pe care nu există tren direct sau se dorește a merge cu schimbare? se pot face opriri pe parcurs ?
3. se poate ca un sfârșit de săpt. să fie cu R și altul cu IR?

Mulțumesc pt. înțelegere și scuze pt. faptul că sunt mai neștiutor dar poate informațiile astea o să folosească și altora.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12499
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15667
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Mier 08 Apr 2015, 14:55

1-Da
2-Da, poti merge si pe ruta cu schimbare cu conditia sa fie tren de acelasi rang. VSD nu permite intreruperea calatoriei.
3-Daca se emite pentru Regio cu Regio mergi toate zilele, nu merge week. asta cu Regio si altul cu IR.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3906
Reputatie : 6806
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Mier 08 Apr 2015, 15:19

”Norme Uniforme Calatori 36
Prin intreruperea calatoriei nu se prelungeste termenul de valabilitate a legitimatiilor cu durata fixa - abonamente, cartea VSD etc.”

„Facilitati comerciale acordate de SNTFC CFR Calatori SA
Oferta VSD:.........Cartea VSD nu da dreptul la intreruperea calatoriei.”

Doua chestiuni care nu se potrivesc... Laughing

Karpaty a scris:
3-Daca se emite pentru Regio cu Regio mergi toate zilele, nu merge week. asta cu Regio si altul cu IR.

In oferta scrie clar: calatorul alege pentru fiecare weekend din perioada de valabilitate traseul dorit si rangul trenului (R, IR sau IC)
Evident insa ca la CFR comoditatea casierelor este asa de mare incat e prea complicat pentru ele si te obliga sa alegi ori R ori IR. E si mai avantajos pentru companie nu ?  Laughing Poate ca sunt si instruite sa tepuiasca pe calatori atunci cand isi procura biletele. In trenul 7001 am intalnit cazul unei doamne care isi „cumparase” in urma cu 30 zile bilet dus-intors Braila-Bucuresti, cu 10 % reducere. Bine dar... zic... insa... la asemenea anticipatie puteati beneficia de reducere 25 % din tarif, de ce ati cumparat dus-intors? Asa am fost sfatuita de casiera, a fost raspunsul ei... si bineinteles ca a decis sa faca reclamatie la seful statiei Braila. Ma rog... nu stiu ce ar putea castiga din asta mai ales ca procurarea legitimatiei de calatorie este alegerea stricta a calatorilor. Ar putea reclama doar insuficienta promovare a ofertelor...
Totusi nu toate casierele CFR sunt asa, pentru ca la Bucuresti una din casiere a informat-o despre oferta Card Tren Plus cu 25 % reducere la biletele emise pe loc. Doamna foarte fericita de oferta deja ma informa si pe mine mai departe... Very Happy  deci reclama ajungea iata mai departe. Da, foarte buna oferta (zic!) insa cardul acela va costa 100 Lei la cumparare, cred ca vi s-a comunicat. Doamna foarte mirata catre mine: Nu mi s-a spus asta. Extraordinar... si eram gata sa-l si solicit. Ce hoti! (exact asa s-a exprimat). Parerea mea zic ca nu sunt hoti dar cardul este avantajos in cazul folosirii macar 1 data pe saptamana a trenului. Iata deci cum din lipsa promovarii suficiente a ofertelor, CFR Calatori nu numai ca-si pierde clientii dar acestia le pot face si reclama negativa.
Noi stim de aceste oferte dar restul calatorilor?
Sus In jos
calatorul

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Vin 10 Apr 2015, 13:54

O altă întrebare, nu știu dacă se pricepe cineva - am adresat-o și oficial celor de la CFR dar răspunsul lor a fost fără subiect, fără predicat și fără nici o legătură cu ea:

Sunt anumite facilități pe anumite relații de genul "posesorii de abonamente R pot călători cu IR fără plata diferențelor tarifare" (ex. Iași-Bârlad, Galați-Brăila etc.). Întrebarea este dacă,,, cartea VSD pe R intră în categoria aceasta de facilități.

Mulțumesc
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12499
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15667
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Vin 10 Apr 2015, 14:08

calatorul a scris:
O altă întrebare, nu știu dacă se pricepe cineva - am adresat-o și oficial celor de la CFR dar răspunsul lor a fost fără subiect, fără predicat și fără nici o legătură cu ea:

Sunt anumite facilități pe anumite relații de genul "posesorii de abonamente R pot călători cu IR fără plata diferențelor tarifare" (ex. Iași-Bârlad, Galați-Brăila etc.). Întrebarea este dacă,,, cartea VSD pe R intră în categoria aceasta de facilități.

Mulțumesc

Nu.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
calatorul

MesajSubiect: VSD - contează ordinea călătoriilor?   Joi 25 Feb 2016, 12:53

Salutare,

Pt. cine știe, dacă-mi iau VSD pe o rută (ex. Tecuci - Iași), pot la un anumit sf. de săptămână să fac mai întâi călătoria de întors și pe urmă pe cea de dus? (În cazul de față să fac vineri Iași-Tecuci și luni Tecuci-Iași?

Mulțumesc.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3595
Localizare : Brașov
Reputatie : 5765
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Joi 25 Feb 2016, 13:15

Cartea VSD e valabila un drum dus-intors, daca e eliberata pentru Tecuci-Iasi si tu o folosesti prima data pe Iasi-Tecuci nasul o sa iti bifeze la ziua respectiva desi ar trebui sa te intrebe de ce nu ti-a bifat la dus. Deci nu este valabil cum vrei tu pentru ca sa zicem vii vineri Iasi-Tecuci iar luni te duci Tecuci-Iasi, cum cartea este deja vizata la ziua de vineri nu o vei mai putea folosi luni. Are avantaje destule aceasta carte VSD insa in cazul prezentat de tine nu este valabil.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Joi 25 Feb 2016, 14:07

Dar nu poți, de la început, să o ceri Iași-Tecuci și nu Tecuci-Iași? Trebuie ca toate week-end-urile să aibă aceeași stație de plecare?

laur 133

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2784
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Lun 29 Aug 2016, 19:51

Eu nu inteleg cum se foloseste aceasta VSD . Pot de ex sa calatoresc doar wekendul urmator pe o anumita ruta dus-intors ?
Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 467
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 3248
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Lun 29 Aug 2016, 21:20

Cartea VSD se emite obligatoriu pentru toate weekedurile dintr-o luna, cate o calatorie dus-intors pentru fiecare weekend, adica 4 sau 5 calatorii.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2397
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Mar 30 Aug 2016, 13:12

laur 133 a scris:
Eu nu inteleg cum se foloseste aceasta VSD . Pot de ex sa calatoresc doar wekendul urmator pe o anumita ruta dus-intors ?

Tb sa ai 4 weekenduri.

De exemplu daca pleci din Bucuresti si vrei sa mergi la Marasesti/Timisoara cu personalul iei un VSD Bucuresti - Marasesti iar in celelalte 3 weekenduri iei Bucuresti - Chitila (e cel mai ieftin bilet din Bucuresti)

te costa sa zicem ca nu stiu preturile pe de rost 30 lei pana la Marasesti + 3 calatorii la Chitila dus/intors * 3 lei => x lei

Nu am calculat dar mie mi se pare avantajos doar daca mergi minim 2 weekenduri
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Întrebare carte VSD   Astazi la 14:27

Sus In jos

Întrebare carte VSD

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Întrebare carte VSD
» Carte de telefoane pt. Regiunea Ploiești/Jud. Prahova
» Drum de fier prin praf de pusca si ploaie de stele...
» Carti despre locomotive/vagoane
» ILUSTRATE,VEDERI
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-