Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
DAS 2011

Numarul mesajelor : 222
Reputatie : 2135
Data de inscriere : 18/09/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 12:43

Totusi, parca exista un termen de minim 5 zile in care un operator sa anunte pe cei de la Trafic ( Divizie,regulatoare,etc.) de renuntarea la o trasa, timp in care sunt informati si calatorii de modificarile survenite. Nu se mai respecta acea prevedere ?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3911
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 13:05

DAS 2011 a scris:
Totusi, parca exista un termen de minim 5 zile in care un operator sa anunte pe cei de la Trafic ( Divizie,regulatoare,etc.) de renuntarea la o trasa, timp in care sunt informati si calatorii de modificarile survenite. Nu se mai respecta acea prevedere ?

Pai n-aveau cum sa prevada ca ies prost in urma controlului ASFR. Controalele nu sunt anuntate, se fac inopinat, iar decizia ASFR are efect imediat si se executa. Singura obligatie a celor de la RT este sa informeze calatorii prin mijloace mass-media de anularea trenurilor si sa restituie eventual contravaloarea biletelor si abonamentelor incasate in avans.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2891
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 13:05

Si cum sa-i anunte cu 5 zile inainte daca ei au fost anuntati cu cateva ore inainte?
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2312
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4415
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 14:48

Regiotrans nu ar fii putut opera inca cateva zile inainte de-a anula trenurile? De ce nu renunta la automotoarele cu probleme si sa lase in circulatie mai putine trenuri deoarece pot muta trenurile de pe o sectie pe alta. Prea brusc au renuntat la circulatie. Este ceva politic la mijloc si multa coruptie.

Sad
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5663
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8551
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 15:07

Karpaty a scris:

Cine se bucura ca moare RT, nu stie ce vorbeste, ei nu sunt pasionati feroviar, ei sunt pasionati CFR si atat, nu suporta alt operator in afara de CFR, asta e la acei oameni care injura privatul.
Daca locuiau pe o linie secundara si depindeau de tren pentru a ajunge la munca nu se mai bucurau ca moare RT ........................... in fine.

Ei nu sunt pasionati de trenuri. Pasionatii se trenuri se bucura cand o linie este inchiriata de un operator privat si este salvata de la moarte, nu cand atatea sute de km de cale ferata sunt inchise. Ei sunt doar niste indivizi care se bucura de raul altora. Se bucura ca mii de oameni au ramas fara transport spre scoala si spre locul de munca. Ce le doresc eu lor este ca linia care trece prin orasul/comunca/satul lor sa ramana fara tren. Atunci isi vor dori ca ,,Pensiotransul" (sau cum mai denumesc ei firma) sa inchirieze linia. Wink In fine, fel si fel de oameni.
Sus In jos
Elful

Numarul mesajelor : 103
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1032
Data de inscriere : 07/06/2014

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 15:24

Toate companiile au hibele lor, altii le acopera mai bine, altii mai prost, altii cu pile mai bune, altii cu pile mai proaste. Pentru regiotrans ma bucur ca au licenta "suspendata", pentru cei care aveau nevoie, asta e situatia, e vina celor de la regiotrans, nu mai aruncati pisica in curtea altora. Pe rutele care ciruclau atat CFR cat si regiotrans, niciodata nu am ales regotranscul si nici nu voi alege, daca va reveni. Prefer sa dau 40 lei de la Predeal la Bucuresti intr-un 20-76 sau 22-76 sau alt tip de vagon modernizat, decat 20 lei la cotetele lor. Totusi cu TFC am mers, cu Softrans am mers, dar cu regiotrans niciodata (doar pe rute unde ei sunt singur operator, daca nu mai circula, asta e).
Beneficiarul acestei situatii este CFR Calatori, care poate manevra trenurile cum vor, greseala cea mai mare a lor, e ca au trecut prin revizie cotetele de etajate, in loc de 20-76 sau 20-54// 20-55 etc. Standardele UE mentioneaza ca trebuie prize, AC, in functie de rang, tren, etc.
Chiar daca in ochii unora, nu sunt pasionat, ca vezi domne' ma bucur pentre esecul alora, foarte bine le-a facut, ca la cate magarii au facut, ca privat, isi merita soarta.
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3360
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 15:54

Domnule Elful
Cand spui "Regiotrans" Spui Patron, Directori de sucursale, Mecanici de locomotiva , sefi de tren ,,,, e.t.c.
Spune-mi mie dumneata, ce vina am eu, simplu angajat in firma asta pe functia de mecanic locomotiva-automotor, cand acum 7 ani nesimtitii de la CFR Calatori pe care dumneata ii elogiezi atat , mi-au cerut spaga 3000 de euro pentru un loc de munca in cadrul Depoului CFR Timisoara?
Asa cu bune, cu rele , trenurile au circulat , au avut oamenii cu ce circula.
Acum sunt zone unde nici macar alta alternativa de circulatie nu exista, nici macar sosea, dar deh nu toata lumea sta la capitala.
Mai trist e ca raman oameni fara locuri de munca, oameni care si-au facut doar meseria, nu au dat spagi si nu au avut beneficii, oameni care si-au pierdut nopti, au inghetat de frig au condus pe ger , ninsoare, canicula ,ceata, nu au avut paste, craciun sau revelion, oameni care s-au dus la munca ca sa aiba o paine pe masa familiei.
As fi preferat sa circuli doar cu LVT si malaxe si sa vedem daca atunci ai mai fi elogiat atat CFR.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12083
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14123
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 16:26

Nici CFR Călători nu e ușă de biserică... dacă domnul Elful își permite să plătească 40 lei pe un drum care merită 20, e problema lui personală...
CFR Călători, prin politica pe care a practicat-o până acum câțiva ani, și-a alungat o bună parte din călători... prin mers prost, prin prețuri aiurea, condiții aiurea ș.a.. Ce s-a făcut în ultimii 2 ani e un pas mic pentru îmbunătățire, dar nu e suficient, iar în perspectiva eliminării concurenței, clar nu se vor mai chinui, revenind la principiul ,,oricum n-ai de ales". Concurența asta pe care unii o înjură atât, a adus prima creștere serioasă a numărului de călători din ultimii 25 de ani. Operatorii au investit în material rulant, au umblat la mers, au mai instruit personalul ș.a..

Revenind la Regiotrans, condițiile de călătorie corespund legislației în vigoare, materialul rulant corespunde (mai puțin alea 29 sau câte or fi de automotoare, pe care tot AFER le agrementase anterior...)... dpdv al confortului, ai prize și climatizare la Regio, ceea ce e ceva.
Și la CFR Călători ai prize și climatizare pe unele Regio, chiar în etajatele alea atât de hulite. Poate îmi explică cineva câte 22-96 ar fi necesare pentru a forma un tren gen 3001.

cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 16:27

Eu incep sa cred ca in Bucuresti s-a dat prima gaura in macaroane...
Sus In jos
IonutChircu

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 35
Reputatie : 3271
Data de inscriere : 05/05/2010

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 16:49

Elful a scris:
Beneficiarul acestei situatii este CFR Calatori, care poate manevra trenurile cum vor....

Tocmai asta e hiba CFR_ului, ei manevreaza trenurile cum vor nu cum e nevoie. Iar de beneficiat prea tare nu cred ca vor beneficia de situatia creata...n-au fost in stare sa rentabilizeze niste linii pe care altii le-au rentabilizat...mi-e greu sa cred ca se va schimba ceva (in ipoteza ca vor reveni pe aceste linii).

Elful a scris:
la cate magarii au facut, ca privat, isi merita soarta.

Daca ar fi magariile unitatea de masura, CFR-ul ar fi fost de mult inchisa...Cred ca mai rau e sa faci magarii fiind companie de stat...cel putin privatul nu a halit banii contribuabililor...
Sus In jos
http://trainzpremiumroutes.weebly.com
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9225
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11866
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 17:08

Ionutchircu și subvențiile din ce bani sunt nu tot de la noi?
As vrea sa zic mai multe dar mă abtin
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3911
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 17:21

Eu zic ca CFR Calatori ar putea sa ia exemplu de la Regiotrans, cum au scos profit de pe liniile unde altadata chiar ei mergeau in pierdere, eventual sa-si puna anumite intrebari legat de acest aspect, dupa care sa treaca la fapte, ca tot sunt ei acum in perioada aia in care isi maresc numarul de calatori transportati. Very Happy
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 17:34

Off .. cata drama.Nu e corect ca le-au retras de azi pe maine licenta, fara un prealabil avertisment, sau preaviz de  3 zile.
Cel mai corect e sa scoti din mers ce "cotetz" are defect tehnic.
Nu stiu cum de au dat aviz de ok pentru circulatia unor barci seria 97, sau LVT
Si asta ca asta, dar licentele operatorilor privati de marfa cand sunt retrase pentru materialul defect pe care-l plimba?
Sus In jos
M.I.C.I.

Numarul mesajelor : 537
Reputatie : 2409
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 18:22

Abia avem si noi cateva firme private de transport feroviar si s-au pus cu controalele pe ele! Dar la microbuze unde neregulile se vad cu ochiul liber de ce nu intervine nimeni? Am vazut microbuze cu scaunele rupte, in loc de geamuri celofan, cu tabla ruginita, microbuze care scartaie din toate incheieturile, cum oare de acestea raman in circulatie? Nu se ia nimeni de ei ca sa scapam odata de ele? Nu mai vorbesc de evaziunea fiscala, nu se elibereaza bilete nicaieri.
Sus In jos
spiderpc

Numarul mesajelor : 400
Reputatie : 1934
Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mar 17 Mar 2015, 20:14

Am vazut mai devreme la stiri la TVR1 ca CFR va introduce de maine trenuri pe majoritatea rutelor Regiotrans, tarifele fiind cele practicate de Regiotrans.
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Astazi la 21:17

Sus In jos

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Automotoare RegioTrans (2)
» Locomotive Regiotrans
» VAGOANE REGIOTRANS
» Impresii de calatorie cu Regiotrans
» Automotoare RegioTrans (1)
Pagina 6 din 11Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-