Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5662
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8544
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:12

Eu mai sunt curios dacă transportatorii auto vor fi obligați să anuleze toate cursele pentru 15-20 de autobuze sau microbuze defecte.

Sunt tare curios cât ține treaba asta cu anulatul trenurilor și dacă se va aplica același tratament la toți operatorii feroviari (și rutieri!). Dacă RT nu va mai opera, sunt ferm convins că unele trenuri CFR vor fi făcute IR și toate secțiile vor fi abandonate. Nu cred că se va mai întoarce CFR pe ele.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:21

Dr2005 a scris:
S-a creat un precedent periculos... iar un control amănunțit ar găsi asemenea probleme și la CFR Călători, iar dacă s-ar face și la vagoanele de marfă, Dumnezeu cu mila, n-ar mai circula nimeni. Să nu mai vorbim de secretomania generală... probabil va apărea un raport AFER, abia aștept să vedem ce scrie acolo.

A mai fost ceva asemănător cu DB acum câțiva ani, dar parcă a durat câteva săptămâni până au obținut un nou certificat de siguranță.

Dacă Regiotrans nu va mai opera, pot să vă garantez că de la noul mers sau chiar mai devreme, 2021, 2022, 3006, 9001 vor deveni IR.

La DB i-au gasit cu EA1077 care era fost 509 dupa RG care nu era inmatriculata la AFER si le-au suspendat licenta 5 zile
Probabil dar mai mult ca sigur Regiotransu isi lua certificatul de siguranta feroviara cu sacosa sau cu spaga in fiecare an iar acuma ori nu au mai dat spaga de frica DNA ori sau dat pe corectitudine cei de la Autoritatea de Siguranta Feroviara
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:24

Si totusi, oare acele automotoare retrase constituiau un pericol pentru calatori? Ce se intampla daca mai circulau si in continuare? Se dezmembrau pe drum? Nu sunt exagerate aceste controale?

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7765
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:29

E regretabil ca vor disparea locuri de munca si trenuri cu tarife foarte mici
Poate cei care au tangenta cu transportul feroviar sa afle dedesubturile acestei masuri,care imi pare foarte dura
Dincolo de un lucru evident,cum este vechimea materialului lor rulant,cred ca mai e ceva ce scapa publicului larg,din care fac si eu parte
Ma gandesc si la decesul misterios al patronului,intr-un avion
Pe cine incurca RT?
Sus In jos
lifetec

Numarul mesajelor : 289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1786
Data de inscriere : 01/11/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:40

Cred ca intrebarea corecta e: Cine le asigura spatele?
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7765
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:42

Da se poate pune problema si asa
Oricum,cred ca e implicat si politicul in toata tarasenia asta
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3645
Reputatie : 4631
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:49

In afacerea asta sint mai multi amestecati ca in reclama aia la bere: politicieni si functionari, patroni si angajati, sindicatele CFR care se tem ca privatii fura mai mult decit ei, Statul cu acordurile de inchidere a liniilor si restul.
Sus In jos
rich1974

Numarul mesajelor : 398
Varsta : 42
Localizare : jud Arges
Reputatie : 2333
Data de inscriere : 20/08/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 19:57

LanceR a scris:
E regretabil ca vor disparea locuri de munca si trenuri cu tarife foarte mici
Poate cei care au tangenta cu transportul feroviar sa afle dedesubturile acestei masuri,care imi pare foarte dura
Dincolo de un lucru evident,cum este vechimea materialului lor rulant,cred ca mai e ceva ce scapa publicului larg,din care fac si eu parte
Ma gandesc si la decesul misterios al patronului,intr-un avion
Pe cine incurca RT?

Este evident ca incurca pe cineva. Eu ma gandesc la faptul ca poate se pregateste privatizarea cfr calatori si astfel se scapa de un concurent. asta cu siguranta materialului rulant mi se pare o vrajeala. adica, nu am auzit de incidente care sa arate ca materialul rulant ar fi chiar atat de prost. din contra, mi se pare ca foarte multe trenuri regio ale cfr arata cu mult mai rau. Macar la RT confortul era in concoordanta cu pretul cerut.
Sus In jos
saint

Numarul mesajelor : 37
Varsta : 24
Localizare : Brasov
Reputatie : 2358
Data de inscriere : 30/07/2010

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 20:04

Hmm, printre altele, este si norocul celor de la Softrans cu Hyperion, trenul de pe ruta Brasov - Craiova. :afro:
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 40
Reputatie : 4367
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 20:30

...acum am vazut la stiri faza cu suspendarea licentei pentru Regiotrans! Sad ...Pe mine ma socheaza puerilitatea motivatiei suspendarii..., ,,probleme tehnice la unele garnituri...,,!? Sa fim seriosi... Astfel de probleme sunt la toti operatorii feroviari! Daca te respecti si ai putin obraz fata de tine si cei din jurul tau vii cu niste motive reale, mai ales cand la mijloc e vorba de percursul cotidian al atator oameni (calatori, personal de serviciu etc...) Rusine!! Embarassed Embarassed Embarassed
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 20:37

Pun si eu o intrebare: Oare toti acesti calatori care circulau cu Regiotransul, nu sunt mai in pericol daca de maine vor circula pe soselele patriei? Chiar daca ar fi microbuzele conforme, oare atatea si atatea accidente care se intampla pe sosele fata de cele de pe liniile ferate nu vor afecta pe bietii calatori? Daca intr-un microbuz sau o masina personala , ii vine din  sens invers  si isi pierde controlul un alt sofer si intra drept in vehiculul in care se aflau calatorii care ar fi mers cu Regiotransul, oare cine se va face vinovat? Cat ar fi de rau automotorul , calatorul tot ar ajunge la destinatie, dar daca pe sosele vor avea parte de accidente, oare din vina cui se intampla aceasta? Poate fostul calator al Regiotrans este nevoit sa iasa maine cu masina personala si poate ca este obosit sau a dormit putin sau este agitat pentru ca va intarzia la serviciu ca nu a aflat decat in ultimul moment ca trenurile nu mai circula, si din acest motiv poate pierde controlul volanului. Vina a cui este? Pentru ca pe calea ferata ar fi ajuns la timp si sigur. Acum vedeti ca siguranta calatorilor este mai subreda decat pana acum??

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 17 Mar 2015, 08:17, editata de 2 ori
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 20:40

Corvin nu e chiar asa pueril au o gramada de automotoare cu probleme am fosti colegi mecanici la regiotrans si spuneau ca pe zona de vest in fiecare zi le picau cate un automotor
Cred ca mai vinovat e cel care le-a autorizat pentru circulatie dar acolo au fost interese foarte mari ca sa circule eu imi mentin parerea ca au avut spatele asigurat politic dar vremurile s-au schimbat
Eu vreau ca CFR si cei de la sigurnta feroviara sa inceapa controlul si la operstori privati de marfa asa la prima strigare jumate de parc rulant ar ramane pe dreapta

Eu ma intreb unde s-au dus sutele de milioane de lei din subventii tare mie teama ca au ajuns in campanii electorale si in conturile politicienilor
Sus In jos
allred
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2067
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3702
Data de inscriere : 02/08/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 20:47

saint a scris:
Hmm, printre altele, este si norocul celor de la Softrans cu Hyperion, trenul de pe ruta Brasov - Craiova. :afro:

Hyperionul circula plin oricum. Smile
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 40
Reputatie : 4367
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 21:09

Adrian78 a scris:
Corvin nu e chiar asa pueril au o gramada de automotoare cu probleme am fosti colegi mecanici la regiotrans si spuneau ca pe zona de vest in fiecare zi le picau cate un automotor
Cred ca mai vinovat e cel care le-a autorizat pentru circulatie dar acolo au fost interese foarte mari ca sa circule eu imi mentin parerea ca au avut spatele asigurat politic dar vremurile s-au schimbat
Eu vreau ca CFR si cei de la sigurnta feroviara sa inceapa controlul si la operstori privati de marfa asa la prima strigare jumate de parc rulant ar ramane pe dreapta

Eu ma intreb unde s-au dus sutele de milioane de lei din subventii tare mie teama ca au ajuns in campanii electorale si in conturile politicienilor
Adrian, eu nu spun ca aceste probleme tehnice nu exista! Insa, de ex., eu nu am cunostinta de vreun Rgt deraiat ,,serios,, sau incidente cu raniri sau decese din cauza starii tehnice precare a materialului rulant folosit! In plus, conditiile de calatorie la Rgt sunt mult mai decente decat cele de pe multe din rutele deservite de CFR calatori! La o ,,puricare,, adecvata nu stiu cate din garniturile CFR calatori ar trece ,,testul,,!! :roll:
Sus In jos
Sabik

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 1702
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Lun 16 Mar 2015, 21:44

Via Terra avea materialul rulant inchiriat de la Regiotrans, ei au voie sa circule?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Astazi la 23:53

Sus In jos

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Automotoare RegioTrans (2)
» Locomotive Regiotrans
» VAGOANE REGIOTRANS
» Impresii de calatorie cu Regiotrans