Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5663
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8550
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mier 18 Mar 2015, 22:36

catalin2014 a scris:
Se mai poate intoarce pe traseele pe care le-a preluat azi CFR Calatori (ceea ce nu-mi doresc)?

Este mai bun mersul actual? Pe Brașov - Zărnești Regiotrans avea tren din oră în oră. CFR Călători are doar câteva trenuri pe zi. Și ăsta este doar un exemplu. Chiar crezi că dacă Regiotrans nu va mai opera pe aceste linii, CFR va introduce trenuri la ore bune? Eu mă îndoiesc.

Eu sunt un simplu călător, deci mă gândesc la mersul și la condițiile pe care le am în tren. Nu mă interesează ale cărei companii sunt trenurile. Iau din nou exemplul Brașov - Zărnești. Înainte aveam tren din oră în oră. Acum am doar câteva trenuri pe zi. Deci, care companie îmi convine? Prima sau a doua? Normal că prima, așadar vreau ca prima companie să opereze în continuare pe această secție.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1482
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4533
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Mier 18 Mar 2015, 22:42

@Andrey Tm, a uitat cand se plangea ca CFR nu pune legaturi bune pe 511 pentru trenurile de lung parcurs de pe 500!
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 715
Varsta : 30
Localizare : Iasi
Reputatie : 3361
Data de inscriere : 26/09/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 07:13

Catusi de putin nu sunt,  insa aici nu se discuta despre trenurile  spre/dinspre Botosani si alt probleme  de genul local ,este vorba despre 1/3 din infrastructura feroviara,si multi calatori afectati in mod direct de aceste schimbari.
Eu totusi cred ca nu are prea multe calitati spre acest "mic domeniu" atat timp cat el nici astazi  nu stie ca trenul respectiv a circulat  si dupa aceea ,in mod  indirect doua trenuri pe mers ,unul efectiv.
Nu imi exprim parerea  despre legislatie pentru ca ,deocamdata am de a face cu ea, si probabil ca nu prea este asa cum zice  el.
Deocamdata mersul este facut  pe peron ,ca sa zicem asa , iar o parte buna din elevii navetisti ,cam 250-300, au ramas fara mijloc de transport efectiv,si vorbesc despre situatia  pe care o cunosc,pe plan local bineinteles .
 Vagoanele care au fost ieri ar fi  cele din compunerea tr 1863/1866 dar  mai probabil din 6414 ,aseara a plecat cu 2 vagoane, iar astazi 6413 a sosit cu  4,avand  2 vagoane aduse  de  altundeva,unul fiind albastru .
Pe langa subiect, mersul de tren este facut de pe 17 ,dar trenurile nu au circulat pe 17 deoarece nu era stabilita conventia intre SNTFC si RC-CF , fapt ce a dus in prima faza la coborarea calatorilor in tren si intrarea in depou a automotorului care ar fi urmat sa plece ,ori "informatia" oferita este evident pur speculativa si personala, ca si mesajul postat si aici si in alte discutii, si nu prea mi se pare in regula sa dam cu mucii ca juniorii cum ca ar da bine la numar si la postare si fata de alti fraieri pe forum,ca nu e deloc asa ,avem catusi de putin pretentii sa fie cat de cat in regula dpdv informational o postare si nu speculatie !
Sus In jos
Dutzu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1576
Varsta : 20
Reputatie : 3101
Data de inscriere : 29/12/2012

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 07:38

Intradevar suspendarea activitatii RegioTrans nu este ceva bun, care sa ne bucure, mii de calatori au ramas fara un mijloc de transport, plus ca RT nu a avut posibilitatea de a informa la timp acest eveniment.

@ndrey stii cumva ce serie au aceste vagoane? Daca cumva ai posibilitatea sa-mi spui si mie ce serie au, desigur daca doresti acest lucru, in cazul in care vezi din nou aceste vagoane.

+ Pentru Harlau s-au pus Desiro care circulau inainte pe Iasi-Barlad si retur

Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/96968659@N07/
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 07:43

Ieri dupa masa am fost si eu in gara dar sincer nu m-am uitat deloc la vagoane pentru ca nu am avut timpul necesar ,insa cum aflu le postez .
Totusi trenul a avut 2 vagoane de ala 16 42 , iar pe facebook este unul cu 3 ...?nu este inca stabilita de unde is cum se formeaza trenul.
Intradevar era vorba de sagetile de Barlad ,ieri,dar totusi trenul pre Harlau a plecat conform mersului si cu ~ 40 de minute inainte de sosirea lui 6401 Barlad iasi ,din care teoretic s-ar fi compus.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 09:00

@ndrey a scris:
Pe langa  subiect, mersul de tren este facut  de pe 17 ,dar trenurile nu au circulat pe 17 deoarece nu era stabilita conventia intre SNTFC si RC-CF , fapt ce a dus in prima faza   la  coborarea calatorilor in tren si intrarea in depou a automotorului care  ar fi urmat  sa plece  ,ori "informatia" oferita este evident  pur speculativa si personala, ca si  mesajul postat si aici si in alte discutii, si nu prea mi se pare in regula  sa dam cu mucii ca juniorii cum ca ar  da bine  la numar si la postare si fata  de alti fraieri pe forum,ca nu e deloc asa ,avem catusi de putin  pretentii sa fie  cat de cat in regula dpdv informational o postare si nu speculatie !
Mersul de tren a fost făcut în data de 16 spre 17 martie, când s-a convocat o radioconferință cu toate depourile și reviziile implicate. După aceea, CFR Călători a cerut act avizat de ministrul transporturilor cum că va primi subvenția aferentă trenurilor respective pe perioada de circulație.

@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 09:50

Ieri a fost iar o conferinta ... si sau hotarat sa se intalneasca astazi rezultatul il vom auzi , eu asta stiu( nr alataieri) ca a fost subiectul discordiei,sa zic, si intradevar totusi trebuia sa se stie exact ce material au nevoie, normal si subventie, precum si plata TUI .
Sus In jos
cfr500

Numarul mesajelor : 1924
Varsta : 25
Reputatie : 3791
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 14:11

Unde sunt garate tomberoanele de la Regiotrans? In gara Iasi nu am vazut niciun automotor.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3670
Reputatie : 4661
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 14:12

Daca sint tomberoane pentru ce te intereseaza?
Sus In jos
Dutzu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 14:31

@ndrey a scris:
Ieri dupa masa am fost si eu in gara  dar sincer nu m-am uitat deloc la vagoane pentru ca nu am avut timpul necesar ,insa cum aflu  le postez .
Totusi trenul a avut 2 vagoane de ala 16 42 , iar pe facebook este  unul cu 3 ...?nu este inca stabilita de unde is cum se formeaza  trenul.
Intradevar era vorba de sagetile de Barlad ,ieri,dar totusi trenul pre Harlau a plecat  conform mersului si cu ~ 40 de minute inainte  de sosirea  lui 6401 Barlad iasi ,din care teoretic s-ar fi compus.

Ieri 6401 nu a fost compus din Desiro, era format din DA si 4 vagoane (20-49 0. si 20-54)

@catalin, or fi ele tomberoane dar fara ele RegioTransu nu ar fi putut opera pe aceste sectii plus alte sectii din tara.
Si daca tot te bucuri ca circula CFR pe aceste sectii de ce nu te duci sa faci o poza, sa vedem si noi ceva nou, bine ca judeci dar nu te gandesti la consecinte, tu crezi ca daca RT-u nu mai circula va ramane CFR-u, asta e ceva temporar.
Sus In jos
sergiu.asi

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 42
Reputatie : 1033
Data de inscriere : 05/03/2014

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 14:36

Nu inteleg de ce este vorbit de rau si mai ales de ce se bucura unii de situatia RT?Concurenta in economie naste beneficii populatiei,in acest caz tinand cont ca RT a luat linii refuzate sau scoase la pensie de CFR cred ca a mentinut in viata traficul si mai ales a fost in sprijinul calatorilor.Ca au lucrat cu vechituri,ca au dat spaga si toate cele, asta este alta discutie si face parte din peisajul mioritic.Indiferent de ce operator se retrage sau este oprit din activitate consider ca este o pierdere pentru transportul feroviar,un domeniu batjocorit si saracit mult in ultimii 25 ani.
Sus In jos
cfr500

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 18:06

Acum vreo 2 saptamani in gara din Iasi, un mecanic de la Regiotrans s-a bagat sub automotor sa -l repare si trenul era imbarcat cu calatori.
Avand in vedere ca li s-a suspendat "abuziv" certificatul  din cauza a 29 de garnituri defecte ci nu interzicerea acestora, e clar ca acest SRL e pe butuci.
Garniturile bune ar trebui sa treaca la cfr calatori.
Sus In jos
Dutzu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 18:23

catalin2014 a scris:
Acum vreo 2 saptamani in gara din Iasi, un mecanic de la Regiotrans s-a bagat sub automotor sa -l repare si trenul era imbarcat cu calatori.
Avand in vedere ca li s-a suspendat "abuziv" certificatul  din cauza a 29 de garnituri defecte ci nu interzicerea acestora, e clar ca acest SRL e pe butuci.
Garniturile bune ar trebui sa treaca la cfr calatori.

Pe ce motiv sa treaca automotoarele RT la CFR?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 18:27

Numai prosti vorbesti, acum cateva luni urlai ca vrei de la RT tren direct Iasi-Botosani desi nu il foloseai cand a fost, acum vrei sa dispara RT si sa ramana CFR, nu realizezi ca CFR mai mult de 2-3 perechi pe Dorohoi nu iti va baga iar pe 512 nu o sa mai vezi trenuri in vecii vecilor daca nu va fi RT, cum nici pe alte linii nu s-a intors CFR si acum sunt sectii abandonate.
Sansa secundarelor sta doar in mainile privatilor, nu stiu ce e asa greu de inteles asta, este caz clar si din prezent ca CFR nu se intoarce pe multe secundare si voi tot CFR-CFR, sau poate exista trenurile fantoma si voi le vedeti............. Mad

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
cfr500

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Joi 19 Mar 2015, 19:38

O alta chestie care a dus la o asemenea uzura a materialului rulant a fost ca s-au existins mai mult decat le-a fost plapuma. Nu au mai facut achizitii de ani buni.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Regiotrans , incotro?   Astazi la 07:58

Sus In jos

Regiotrans , incotro?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Automotoare RegioTrans (2)
» Locomotive Regiotrans
» VAGOANE REGIOTRANS
» Impresii de calatorie cu Regiotrans