Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

INFORMATII GENERALE

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5073
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 15:11

Dar ce e domle cu Belgia asta?
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 3036
Varsta : 22
Reputatie : 4472
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 15:46

Nu-i mai tot lăuda atâta pe ăștia din Vest că nici la ei nu merg câinii cu colaci în coadă și nici nu e lapte și miere pe stradă. Hai să fim serioși, au metehne la greu, și 3/4 din ce ai povestit până acum despre experiența ta cu Begia îmi pare absurd de-a dreptul. Da, ok, dacă s-a dat plecarea se blochează ușile, dar dacă cotarla aia de locomotivă a dat defect sau a pleznit știu eu ce fir la ramă, de ce să mă ții 45 de minute blocat în tren? Poate am chef să fumez o țigară sau să stau la aer afară! E aberant.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14397
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16961
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 15:51

mielutu zburator a scris:
dar dacă cotarla aia de locomotivă a dat defect sau a pleznit știu eu ce fir la ramă, de ce să mă ții 45 de minute blocat în tren? Poate am chef să fumez o țigară sau să stau la aer afară! E aberant.
Dacă a dat defectare, se anulează trenul, te dai jos și pleci cu următorul tren, că de aia ai mers cadențat, deci mai mult de 30 - 60 minute nu o să ai întârziere (depinde de rută, sunt rute pe care ai tren și la 15 - 20 minute) Smile Dacă ai chef să fumezi o țigară pe peron e destul de grav, că nu ai voie să fumezi în gări, dacă vrei să fumezi trebuie să ieși de pe teritoriul stației.

mielutu zburator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 16:03

De ce să n-am voie? Dacă nu e acoperită am voie. Parcă așa era la vestici.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 16:38

Gările și stațiile transportului în comun au regim diferit. De exemplu, în Ungaria nu ai deloc voie cu țigara în gară sau în stațiile de autobuz/troleu/tramvai (da, chiar dacă sunt în aer liber, dacă te-a prins cu țigara în stație - care e marcată corespunzător pe asfalt - ai pus-o), în Belgia nu ai voie să fumezi în gări (mai ales că la belgieni gările mari sunt acoperite complet, vezi Anvers, Ghent), în Austria ai voie să fumezi doar în spațiile marcate (sunt încercuite pe asfaltul peronului)... fiecare cu legislația lui.

marius664

Numarul mesajelor : 1803
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3400
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 17:22

Iar in Romania se fumeaza oriunde, chiar si in tren.Oare de cand s-a pus interdictia de a se fuma in tren s-a dat vreo amenda in acest sens?
Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 17:25

Da, se dau la privați amenzi grămadă. Și la CFR am prins dar de obicei și nașii fumează închiși în baie.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6810
Reputatie : 9235
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 21:00

N-ai voie, Mieluțu. Și aici vorbesc de Deli, nu de Keleti, deci de gară deasupra căreia e doar cerul. Bine, la unguri n-ai voie să fumezi nici pe terasă dacă stai la mai puțin de doi metri sau 2,5 de intrare.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4549
Localizare : Braila
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 14:09

În vederea efectuării lucrărilor de infrastructură și suprastructura podului situat pe secția de circulație Medgidia – Tulcea Oraș, între stațiile Cogealac și Mihai Viteazu se va întrerupe circulația trenurilor de călători.

Pe perioada desfășurării lucrărilor se anulează următoarele trenuri:

– R8652 zilnic în perioada 24 – 29 octombrie;

– R8653 și R8654 zilnic în perioada 23 – 29 octombrie;

– R8655 zilnic în perioada 23 – 28 octombrie.

Se vor asigura mijloace auto pentru transbordarea călătorilor între stațiile Medgidia – Tulcea Oraș și retur cu 2 perechi de curse zilnic, iar orarul de circulație al mijloacelor auto va fi în concordanță cu orele de sosire și plecare ale trenurilor și va fi afișat în stații.

http://radioconstanta.ro/2017/09/28/anunt-de-la-cfr-trenuri-anulate-pe-ruta-medgidia-tulcea-oras/

Bucuresti Nord 06:25 - Urziceni 07:31 - Faurei 08:36 - Braila 09:21 - Barbosi 09:38 - Galati 09:55
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14570
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18291
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 15:53

Dr2005 a scris:
Kapпaтй a scris:
Am trait sa o aud si pe asta "a cazut bicicleta si am o vanataie" Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad  mami ma doare! Cred ca nici pitipoancele de asta vara din Mamaia nu se vaitau asa cu foc ca au o vanataie.
La 28 lei pe bilet (18 pentru mine și 10 pentru bicicletă) îți zic eu că doare. Dacă se întâmpla asta în Belgia, șeful de tren zbura din societate pentru incompetență în ziua 2.

E de vina seful de tren ca tu esti cascat si nu iti asiguri fieratania sa nu cada sa te loveasca. Vorbesti sa nu adormi.

Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 16:02

E de vină șeful de tren pentru că se uită după femei în loc să se uite dacă i s-au urcat toți călătorii în tren și pentru că nu stă la primul sau la ultimul vagon cum ar fi trebuit, ci stă la mijloc ca să aibă loc la clasa I. Pentru că mecanicul nu poate să vadă ultima ușă de la vagonul 7, că dacă ar vedea nu ar pleca când călătorul e cu un picior pe peron și unul pe scara vagonului, în vreme ce își urcă în tren bagajul pentru care a plătit bani grei să și-l transporte. Noroc cu IDM.

De ce nu s-ar fi putut întâmpla asta în altă parte? Păi simplu, dacă sistemul de blocare a ușilor funcționa și nașul bloca ușile și se asigura că s-au închis înainte să dea plecarea, călătorii ar fi urcat, pentru că ușile nu s-ar fi închis câtă vreme detectau ceva senzorii lor.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 16:07

Pentru unu cu unghia in gat 10 lei sunt bani grei. lol!

Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 16:10

Probabil tu cheltui banii părinților sau primești șpăgi, așa că te doare la bască de bani.

Eu nu îmi permit să arunc cu banii pe care-i muncesc. Și, pentru cultura ta generală, dacă pierdeam trenul ăla, următoarul la care mai puteam lua bilet de bicicletă era la 6 dimineața. Ce făceam, stăteam la hotel? Mă apucam eu să meșteresc la bicicletă să o fac aptă de drum?

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 16:16

Te urci in alt tren si platesti fieratania ca bicicleta cu taxare in tren. AAA da am uitat, esti zgarcit. lol!

Nu cheltui nici un abn de la parinti si muncesc pe ce cheltui dar nu sunt atat de zgarcit ca altii sa se uite si la 50 de bani. Pentru ce muncesti, pentru salariu, de ce ai salariu, sa ii cheltui pe ce iti face placere, nu vrei sa cheltui ca esti zgarcit stai acasa.

Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10830
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13996
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Lun 02 Oct 2017, 17:30

24 de milioane de euro pentru modernizarea căii ferate dintre Brașov și Cața. Traseul va fi modificat și vor fi construite trei tunele în lungime de peste 12 km
2 octombrie 2017 2:33 PM de Ionuț Dincă
Aproape 28 de km de cale ferata intre localitatile Cata si Apata, parte din sectorul Brasov – Sighisoara de pe Coridorul IV feroviar, au fost scoase la licitatie pentru mdoernizare pentru circulatia cu viteza maximă de 60 km/h de către CFR SA.

Valoarea totala estimata a contractului este de 2,86 miliarde lei, fara TVA (623,24 milioane euro), sursa de finantare fiind asigurata de Comisia Europeana prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei (CEF), in proportie de 81,74%, iar cofinantarea in proportie de 18,26% de la bugetul de stat.

Subsectiunea 2. Apata CapY- Cap X Cata (km 208+088,954 – km 236+157,940), circa 28 de km, va fi reabilitata prin intermediul unui contract de lucrari care va acoperi lucrarile civile din statii, terasamente si consolidari, poduri, podete, tuneluri, drumuri, energoalimentare si telecomunicatii feroviare, precum si lucrarile ERTMS (ETCS nivel 2 + GSMR), semnalizare si centralizare electronica.

Sectiunea presupune un traseu nou pentru linia de cale ferata din Transilvania, eliminand o bucla pe care vechea cale ferata o face in zona Apata-Ormenis-Augustin-Racos. Astfel, dupa statia Apata, traseul caii ferate “coteste” spre vest prin tunelul Ormenis, evitand bucla care trecea pe langa localitatea Augustin. Noul traseu, imediat dupa statia Racos, nu va mai face un “ocol” pe la Rupea, ci va merge drept, prin tunelul Homorod.

Proiectul prevede realizarea a trei tuneluri, doua dintre ele avand o lungime considerabila:

– Tunel Homord – 5 km
– Tunel Mureni – 700 metri
– Tunel Ormenis – 6,9 km

Pentru celelalte doua sectiuni Brasov – Apata si Cata – Sighisoara, CFR a lansat licitatia pentru lucrari inca din decembrie 2016, cu o valoare estimata de circa 3,1 miliarde de lei. Procedura s-a prelungit in urma unor contestatii, iar depunerea ofertelor a avut loc in cele din urma pe 23 august.

Pentru cele doua loturi s-au inscris in cursa 5 asocieri, iar in prezent licitatia este in etapa de evaluare a ofertelor.

http://www.bizbrasov.ro/2017/10/02/624-de-milioane-de-euro-pentru-modernizarea-caii-ferate-dintre-brasov-si-cata-traseul-va-fi-modificat-si-vor-fi-construite-trei-tunele-lungime-de-peste-12-km/
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   

Sus In jos

INFORMATII GENERALE
Sus 
Pagina 65 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66, 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: