Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

INFORMATII GENERALE

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
cardinal

Numarul mesajelor : 2365
Reputatie : 5388
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mier 27 Sept 2017, 23:46

Dr2005 a scris:
șeful de tren stă în ușă și nu te lasă.
Și trenul are doar o ușă ?!
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6351
Varsta : 51
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 8996
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 28 Sept 2017, 11:24

exista multe tari in care legea se respecta din ciivilizatie, nu de frica
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1379
Varsta : 46
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 2068
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 28 Sept 2017, 12:16

cardinal a scris:
Dr2005 a scris:
As putea da un exemplu mai dinspre est.Ucraina, unde la toate trenurile UZ exista la fiecare vagon, insotitor de vagon.Nu poti urca in tren fara bilet si act de identitate.O singura usa este accesibil la fiecare vagon.Imi place, e ordine si disciplina.Iar Elvetia este un caz mai generalizat.Acolo nu poti face absolut nimic ce contravine legii.Se respecta legea si cetateanul de rand poate avea incredere in politia locala sau dupa caz feroviara.
OFF TOPIC.
Eram la o terasa seara undeva in Elvetia, 3 tineri ascultau muzica si faceau ceva galagie.Cineva discret de la etaj a aruncat o privre jos si spre surprinderea mea in aproximativ 5 min. a sosit o duba a politiei, ia ridicat discret si punct.In Romania risti sa fi amendat tu ca cetatean deranjat de acei tineri de pe strada.
Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 1413
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 28 Sept 2017, 13:58

ciprian71 a scris:
Iar Elvetia este un caz mai generalizat.Acolo nu poti face absolut nimic ce contravine legii.Se respecta legea si cetateanul de rand poate avea incredere in politia locala sau dupa caz feroviara.

E drept că în Elveția poți să vezi cum proxenetul furios își împușcă în cap una dintre ”fete” în plină stradă sau poți să citești în ziare cum rusul care își pierduse într-un accident de avion fiica și soția l-a înjughiat mortal în pragul casei pe controlorul de trafic care nu fusese condamnat pentru acel accident, deși fusese din vina lui.

Dacă dacă vezi că vine poliția când 3 tineri fac gălăgie, tu chiar crezi că Elveția e o țară civilizată și liniștită Very Happy

LanceR a scris:
exista multe tari in care legea se respecta din ciivilizatie, nu de frica

Doar aceea se poate numi într-adevăr civilizație.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14397
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16961
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 28 Sept 2017, 19:32

cardinal a scris:
Dr2005 a scris:
La ora de plecare se blochează de către șeful de tren toate ușile cu cheia triunghiulară. Dacă bagi cheia într-un vagon, blochezi toate ușile de pe partea respectivă din tot trenul. Sistemul e prevăzut prin niște fișe UIC, iar vagoanele noastre noi (AVA200 și tot ce e pe platforma asta, VD-urile 71-70 și 70-1, probabil și altele) sunt și ele compatibile cu sistemul. După învârtirea cheii, rămâne deschisă doar ușa la care e șeful de tren, care stă pe ușă până pleacă trenul, dar nu mai lasă pe nimeni.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14570
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18291
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 28 Sept 2017, 21:34

Asta e in vest nu in Romania. La noi nu vezi asa ceva nici in 5 ani.

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 00:37

N-o să vezi așa ceva fiindcă regimul de circulație al trenurilor nu justifică asemenea măsuri. Când trenul atinge 60 km/h înainte ca ultimul vagon să fi trecut de capătul peronului, iar după 5 minute de mers are deja 220 km/h, nu poate să plece cu dobermanul atârnat de ușă, că-l pierde imediat din zbor și îl plătește de bun. Așa că mai bine blochează ușile înainte ca trenul să se pună în mișcare.

Dar când trenul pleacă exact cu viteza cu care o toantă alerga după el pe tocuri, spectatorii de pe peron comentează cu regret ”n-o mai vede mecanicul, că locomotiva a făcut deja curba, altfel oprea”, însă IDM-ul o vede și îi spune prin stație mecanicului să oprească, atunci într-adevăr în România n-o să vezi așa ceva.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 11:03

Belgienii fac la fel și la trenurile regio... deși acolo nu e vorba de viteze mari.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10830
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13996
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 11:05

Warrington a scris:
N-o să vezi așa ceva fiindcă regimul de circulație al trenurilor nu justifică asemenea măsuri. Când trenul atinge 60 km/h înainte ca ultimul vagon să fi trecut de capătul peronului, iar după 5 minute de mers are deja 220 km/h, nu poate să plece cu dobermanul atârnat de ușă, că-l pierde imediat din zbor și îl plătește de bun. Așa că mai bine blochează ușile înainte ca trenul să se pună în mișcare.

Dar când trenul pleacă exact cu viteza cu care o toantă alerga după el pe tocuri, spectatorii de pe peron comentează cu regret ”n-o mai vede mecanicul, că locomotiva a făcut deja curba, altfel oprea”, însă IDM-ul o vede și îi spune prin stație mecanicului să oprească, atunci într-adevăr în România n-o să vezi așa ceva.

Despre ce vorbesti in ultima fraza am vazut in Bucuresti acum 8 ani si mecanicul a oprit
In Simeria se intampla des faze de genul asta ba cu uitat bagajul in tren ba uitat nevasta in tren sunny
Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 11:33

Dr2005 a scris:
Belgienii fac la fel și la trenurile regio... deși acolo nu e vorba de viteze mari.

Odată ce s-a stabilit o regulă, se aplică la toate trenurile, astfel încât să creeze o obișnuință în mintea pasagerilor. Unii ar numi asta educație Very Happy

Adrian78 a scris:
am vazut in Bucuresti acum 8 ani si mecanicul a oprit

Eu am văzut scena descrisă în Iași, în aprilie anul trecut. Sigur că și-atunci mecanicul a oprit, am crezut că rezultă din text.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 11:52

Mie mi s-a întâmplat să plece trenul în timp ce mă urcam în el. Nu mai zic că mi-a căzut bicicleta peste mine și m-am ales și cu o vânătaie. Din fericire IDM a văzut faza și a dat comanda de oprire a trenului... și tot nașul era supărat că aș fi venit eu târziu la tren (ce voia să fac, să îi trag cu forța pe cei care coborau ca să coboare mai repede?). În Belgia nu s-ar fi putut întâmpla asta, pentru că nașul nu ar fi dat pelcarea până nu ar fi blocat ușile. Iar o ușă pe care urca cineva nu ar fi putut fi blocată.

Warrington

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 11:57

Nu știu exact cum sunt regulile din România, dar din discuțiile informale de pe peron am rămas cu impresia că șeful de tren sau IDM-ul nu dă plecarea dacă mai sunt pasageri care urcă în tren. Deci în cazul tău a fost greșeala lui, probabil de asta și dădea vina pe tine, ca să-și creeze un ascendent și să nu-l reclami Very Happy
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14570
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18291
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 13:10

Am trait sa o aud si pe asta "a cazut bicicleta si am o vanataie" Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad mami ma doare! Cred ca nici pitipoancele de asta vara din Mamaia nu se vaitau asa cu foc ca au o vanataie.

Numarul mesajelor : 830
Reputatie : 4050
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Vin 29 Sept 2017, 21:03

În seara acestei zile s-a încheiat TRAKO 2017, o expoziție de material rulant găzduită de orașul Gdańsk din Polonia.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/targi-trako-2017-w-gdansku-co-mozna-zobaczyc/z7gdchf#slajd-2
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 01 Oct 2017, 13:59

Kapпaтй a scris:
Am trait sa o aud si pe asta "a cazut bicicleta si am o vanataie" Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad  mami ma doare! Cred ca nici pitipoancele de asta vara din Mamaia nu se vaitau asa cu foc ca au o vanataie.
La 28 lei pe bilet (18 pentru mine și 10 pentru bicicletă) îți zic eu că doare. Dacă se întâmpla asta în Belgia, șeful de tren zbura din societate pentru incompetență în ziua 2.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   

Sus In jos

INFORMATII GENERALE
Sus 
Pagina 64 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: