Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

INFORMATII GENERALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 28 ... 52, 53, 54 ... 57 ... 61  Urmatorul
AutorMesaj
cristi ar

Numarul mesajelor : 562
Varsta : 39
Localizare : Arad
Reputatie : 3634
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Sam 08 Iul 2017, 22:32

Incepand cu 1 august si pana la noi dispozitii trenurile R Timisoara Nord-Stamora Moravita- Vrsac se anuleaza in relatia Stamora Moravita-Vrsac si retur si circula intre Timisoara Nord-Stamora Moravita conform livret.
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1238
Varsta : 27
Localizare : Frankfurt am Main- Germany
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 09 Iul 2017, 01:42

Motivul? Se asigura transbordare intre Stamora si Vrsac sau nu se mai doreste legatura cu Serbia?
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 453
Reputatie : 2737
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Dum 09 Iul 2017, 13:10

deci la balkan pass s-a renuntat, trenurile spre serbia se anuleaza...care mai urmeaza?
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2933
Varsta : 22
Reputatie : 4125
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 12:15

Nu se știe nimic de trenurile astea? Doream să vizitez Belgradul cât de curând... Iar 100 de euro pe avion nu dau nici împușcat, n-am de unde, iar mașina personală m-ar costa 56*5 lei doar dus, doar combustibilul - peste care se adaugă taxa de drum (e modică, dar se pune și ea) și stresul cu mașina.
Culmea e că erau călători cât-de-cât la șobolanii ăia.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4707
Reputatie : 5992
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 12:48

Aproape in fiecare zi erau oameni care mergeau in Sirbia la trenul de dupa amiaza.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13781
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16109
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 14:04

mielutu zburator a scris:
Nu se știe nimic de trenurile astea? Doream să vizitez Belgradul cât de curând... Iar 100 de euro pe avion nu dau nici împușcat, n-am de unde, iar mașina personală m-ar costa 56*5 lei doar dus, doar combustibilul - peste care se adaugă taxa de drum (e modică, dar se pune și ea) și stresul cu mașina.
Fii fericit că dai 100 euro pe avion, dar mergi aproape 1000 km. Eu ca să merg în Ruse, de exemplu, care e la 2 pași de București, ar trebui să dau 25 de euro doar pe Girugiu - Ruse, că există doar taxiuri. Sau 60 de euro dacă iau taxiul direct din București. Și e vorba doar de 70 km. Tren e unul pe zi (și face vreo 4 ore cu tot cu controlul de frontieră), autobuze nu sunt, dacă merg cu mașina trebuie să plătesc 13 lei la pod la noi sau 9 lei la bulgari dacă vin dinspre Bulgaria, plus că risc să stau 3 ore la coadă 8atât am stat ultima dată când am mers cu mașina la bulgari). Prin urmare prefer să mă duc cu bicicleta, fac 3 ore jumate din fața blocului până la intrarea în Ruse, deci mai puțin decât cu trenul. Sau aiu ceva tren până la Giurgiu și bicicleta de acolo.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14106
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17583
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 15:40

Bucuresti-Timisoara 533 km , Timisoara-Beograd 159 km dar avionul sigur nu merge pe unde e calea ferata deci mult mai putin, de unde ai scos 1000 km Bucuresti-Beograd?

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 15:43

Doua tari vecine fara legaturi feroviare/auto, nimic. Poate se lucreaza la linie.............cine stie.

595423
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1286
Varsta : 46
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1733
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 19:33

Kapпaтй a scris:
Doua tari vecine fara legaturi feroviare/auto, nimic. Poate se lucreaza la linie.............cine stie.
Asa este, nici un fel de legatura intre Timisoara si Belgrad, nu zic cu Bucuresti.De cand sa desfintat D.360/361 s-a ales praful de legatura.Am tot cautat varianta auto, exista doar o firma din Belgrad ce face curse la comanda intre Timisoara si Belgrad.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4707
Reputatie : 5992
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 19:52

Se lucreazala linie, au fost la strins tirfoanele pina la granita zilele astea.

Din auzite la bursa zvonacilor de la peron cica partea sirba nu a platit prestatia, dar s-ar putea rezolva pina la 1 august.Nu stiam ca ei trebuie sa plateasca o prestatie mai degraba am crezut ca e invers, dar nu am zis nimic.
Tot la peron o parte din ceferisti nici macar nu aveau habar ca Virsetul nu va mai circula

Trenul avea si azi pasageri pentru legatura cu 73-2.

Am aflat ca ambele trenuri au ceva calatori, acum mai putini pentru ca nu mai sint studentii romani din Sirbia sau chiar sirbi care sint pe la facultatii aici la noi.
Sus In jos
TER200

Numarul mesajelor : 66
Reputatie : 686
Data de inscriere : 13/01/2016

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mar 11 Iul 2017, 21:14

Sunt microbuze. E o firma bulgareasca care are aprox 7 curse dus-intors. Pleaca din aeroport, are statie in Unirii. Se pot face rezervari on-line. Am mers cu ei de catevavori si sunt f ok.
Dr2005 a scris:
Fii fericit că dai 100 euro pe avion, dar mergi aproape 1000 km. Eu ca să merg în Ruse, de exemplu, care e la 2 pași de București, ar trebui să dau 25 de euro doar pe Girugiu - Ruse, că există doar taxiuri. Sau 60 de euro dacă iau taxiul direct din București. Și e vorba doar de 70 km. Tren e unul pe zi (și face vreo 4 ore cu tot cu controlul de frontieră), autobuze nu sunt, dacă merg cu mașina trebuie să plătesc 13 lei la pod la noi sau 9 lei la bulgari dacă vin dinspre Bulgaria, plus că risc să stau 3 ore la coadă 8atât am stat ultima dată când am mers cu mașina la bulgari). Prin urmare prefer să mă duc cu bicicleta, fac 3 ore jumate din fața blocului până la intrarea în Ruse, deci mai puțin decât cu trenul. Sau aiu ceva tren până la Giurgiu și bicicleta de acolo.
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2933
Varsta : 22
Reputatie : 4125
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mier 12 Iul 2017, 11:22

Dr2005, cu avionul chiar nu e combinație pentru Belgrad. Iar cu microbuzul, după ce în ultimele 2 săpt au fost cred 3-4 accidente grave cu așa ceva în Sudul României, nu mersi. Trenul ăla era perfect. De fapt ar trebui tren direct dar din câte știu partea sârbă nu mai are mașini Diesel pentru călători. Dacă ei ar fi fost de acord, o grupă de tipul 21-70 (sau 21-90) + WLAB + AcBc la 1695 ar fi fost schemă bună.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Mier 12 Iul 2017, 12:05

Grupă cu vagoane nu mai există de mult, până și trenul de legătură al sârbilor era un automotor.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 13 Iul 2017, 00:00

Dr2005, cu avionul chiar nu e combinație pentru Belgrad. Iar cu microbuzul, după ce în ultimele 2 săpt au fost cred 3-4 accidente grave cu așa ceva în Sudul României, nu mersi. Trenul ăla era perfect. De fapt ar trebui tren direct dar din câte știu partea sârbă nu mai are mașini Diesel pentru călători. Dacă ei ar fi fost de acord, o grupă de tipul 21-70 (sau 21-90) + WLAB + AcBc la 1695 ar fi fost schemă bună.

La 1695 nu prea ai unde sa mai bagi grupa, trenul "Bucuresti" ar fi normal sa apara asa cum a fost inainte, singur si fara alte grupe cu un mers mai de expres daca se poate. Dormitor si cuseta plus 2-3 clase iar ca si mer din Bucuresti la Craiova fara oprire, apoi Balota si Severin, Herculane, Caransebes, Lugoj Timisoara, Stamora, Vrsac, Pancevo, Beograd si atat.

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   Joi 13 Iul 2017, 09:16

Și să deservească ce? Crezi că atâta lume ar merge de la București la Belgrad cât să justifice un tren de lung parcurs la distanță mică de 1695/6?

Uită-te la 10641, bate vântul prin el.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   

Sus In jos

INFORMATII GENERALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» INFORMATII GENERALE DESPRE TFG si TFC
» Informatii generale despre REGIOTRANS
» Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori
» Informatii generale despre Softrans
» Piatra Olt (901)
Pagina 53 din 61Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 28 ... 52, 53, 54 ... 57 ... 61  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-