Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Autocarele, sicrie pe roti !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
phnegativ

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2195
Data de inscriere : 31/05/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mar 23 Dec 2014, 14:02

Adirmvl a scris:
Ajungea la Venetia.

Da! Si facea 3 zile! Mai bine te lasai pagubas .. afara de cazurile in care erai maniac! Very Happy
Plecai seara, cu (actualul) 1695 din Nord, pana la Tm, acolo stateai 4 ore pana te atasau la Tm-Budapesta, unde mai stateai 4 ore pana te atasau la Budapesta - Venetia.
Iar daca erai printre fericitii norocosi sa prinzi oferta TrenItalia cu 56 euro / sens - patul la vagon de dormit, nu aveai cum sa dormi ca aveai 6 granite de trecut in a doua noapte (Hu-Croatia / Croatia-Slovenia / Slovenia-Italia). Fiecare cu pasaport, pe vremea aia numa' Italia era in Schengen.
Plus vamesi, ca daca declari ceva, daca nu ai cafea si tigari ... etc ... toti cu ochii dupa spaga ...
Odata am fost, de amorul drumului cu trenul si m-am lasat pagubas .... Pleci seara la 10 din Bucuresti si ajungi a treia zi dimineata in Venezia .. si daca mai ai si drum pana la Roma, mai faci 6-7 ore cu Eurostar-ul!
Sus In jos
http://www.facebook.com/andrei.ferche
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12491
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15658
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mar 23 Dec 2014, 14:17

In ultimul timp a circulat cu 1821 pana la Arad sau cu 1625 (anulat in prezent) la Arad de unde erau atasate la MURES pana la Budapest, acolos e atasau la trenul VENEZIA EXP. in prezent anulat si el. Nu erau 3 zile, se pleca azi la 23:45 si ajungea poimaine dimineata la 6-8 deci 30-32 de ore.
Pentru Venezia eu as baga pe ruta Bucuresti-Timisoara-Beograd-Zagreb-Ljubljana-Venezia. Ar fi mult mai direct si am unii direct printr-un tren direct mai multe capitale la diferite state.
Avea un vagon clasa 2, 21-90 si un dormitor, la clasa 2 era oferta cu 100 euro dus-intors, nu iti trebuia dormitor ca puteai dormi si la clasa 2, nu era aglomerat.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
phnegativ

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 39
Reputatie : 2195
Data de inscriere : 31/05/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mar 23 Dec 2014, 14:39

Stiu ... Eu l-am "prins" cand era prin Timisoara, nu cand il atasau la Vintu de Jos la Mures!
3 zile era o exprimare mai .. plastica! Smile

pana la urma, Karpaty, si pe ruta propusa de tine... tot cam atat ar face... interesant ar fi sa pleci la prima ora din Beograd si sa ajungi noaptea, tarziu, in Italia ... ca sa ai ce vedea .... ca asa, cu tren de noapte, nu vezi mare lucru, iti zic din experienta ... Eu am prins ofertele cu 56 E la vagon de dormit... cand l-au mutat la 1821 .. parca prin 2009, au facut oferta cu 49 E/sens la clasa a IIa si au scos-o pe cea de la dormitoare... care incepusera sa se cam umple... in 2006 cand am fost eu, vagonul de dormit a fost aproape full (mai lipseau 2-3 calatori sa nu fie la capacitate maxima) si la pretul "normal", fara oferta, era 130 E / sens!

Legatura a fost scoasa cand nu s-au mai inteles ungurii cu italienii si au scos Venezia Express, nu a fost neaparat vina CFR!

Karpaty a scris:
In ultimul timp a circulat cu 1821 pana la Arad sau cu 1625 (anulat in prezent) la Arad de unde erau atasate la MURES pana la Budapest, acolos e atasau la trenul VENEZIA EXP. in prezent anulat si el. Nu erau 3 zile, se pleca azi la 23:45 si ajungea poimaine dimineata la 6-8 deci 30-32 de ore.
Pentru Venezia eu as baga pe ruta Bucuresti-Timisoara-Beograd-Zagreb-Ljubljana-Venezia. Ar fi mult mai direct si am unii direct printr-un tren direct mai multe capitale la diferite state.
Avea un vagon clasa 2, 21-90 si un dormitor, la clasa 2 era oferta cu 100 euro dus-intors, nu iti trebuia dormitor ca puteai dormi si la clasa 2, nu era aglomerat.
Sus In jos
http://www.facebook.com/andrei.ferche
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2310
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mar 23 Dec 2014, 15:37

Majoritatea celor care se duc cu autocarele/microbuzele li se asigura/plateste de catre firmele angajatoare transportul. La fel si cei care fac turism. Oricum niste vagoane directe pana la Venetia nu sunt de prisos chiar daca vor schimba trenurile Romania si in Venetia.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9210
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11848
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mar 23 Dec 2014, 20:21

Eu cand am venit din Spania mai bine am dat cu 85 de euro mai mult la Wizzair 185e si am plecat la 10 din Valencia si dimineata la 3 am fost in Otopeni cu intarziere de o ora si ceva apoi autocar la 7 din Bucuresti si la 12 am ajuns la Tg Jiu ,cu autocarul faceam 48h din Spania concluzia o trage fiecare
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12528
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Vin 09 Ian 2015, 19:01

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7191
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Sam 10 Ian 2015, 16:02

Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1856
Reputatie : 4347
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Sam 10 Ian 2015, 19:45

COSTACHE MIHAIL a scris:
http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/accident-intre-un-autocar-si-un-autoturism-la-intrarea-in-iasi--189353.html
Neatent ala cu articolul..
S-a izbit de un Ford, dar a fost accidentat conducatorul unui Renault Smile
Sus In jos
M.I.C.I.

Numarul mesajelor : 537
Reputatie : 2406
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Dum 09 Aug 2015, 09:10

Accident pe Autostrada Soarelui petrecut in noaptea asta. Un autocar cu ucraineni s-a rasturnat in apropiere de Halta Preasna. Au murit doi pasageri iar alti 41 sunt raniti

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-pe-autostrada-soarelui-un-autocar-cu-ucraineni-s-a-rasturnat-cel-putin-doua-persoane-au-murit-si-41-sunt-ranite.html
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Dum 09 Aug 2015, 11:57

M.I.C.I. a scris:
Accident pe Autostrada Soarelui petrecut in noaptea asta. Un autocar cu ucraineni s-a rasturnat in apropiere de Halta Preasna. Au murit doi pasageri iar alti 41 sunt raniti
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-pe-autostrada-soarelui-un-autocar-cu-ucraineni-s-a-rasturnat-cel-putin-doua-persoane-au-murit-si-41-sunt-ranite.html

Si pe Facebook scria accident cu zeci de morti, de parca am fi in India si s-au ciocnit doua trenuri.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12528
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mier 19 Aug 2015, 19:39

Oare ce trebuie facut ? Ca autocarele nu mai prezinta siguranta ! Alte 3 persoane ( copii ) au murit intr-un alt accident de autocar si 30 de persoane au fost ranite in Jud. Braila.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/inca-un-autocar-ucrainean-s-a-rasturnat-pe-o-sosea-din-romania-accident-cu-doi-morti-si-zeci-de-raniti-in-braila.html

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3904
Reputatie : 6803
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mier 19 Aug 2015, 19:49

Nu trebuie facut nimic, fiecare isi alege mijlocul de transport care crede ca-l avantajeaza cel mai mult. Pe sosele mor mai multe persoane in autoturisme personale decat in autocare/autobuze/maxi-taxi. Ordinea gradului de pericol ar fi: autoturism personal, maxi-taxi, midibus, autobuz, autocar, avion charter, avion de linie (airline), tren automotor, tren cu vagoane... Daca si oamenii ar fi mai corect informati prin mass-media poate n-ar mai fi atatea evenimente tragice, dar traim intr-o societate aflata in criza de timp, in continua efervescenta, toti vor sa ajunga cat mai rapid la destinatie asumandu-si riscurile sau nu constientizeaza pe moment la ce riscuri se expun. Altii n-au incotro si aleg calea hazardului circuland la noroc (ex trenurile de calatori din India, cele mai expuse riscului unei deraieri cu efecte grave).
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mier 19 Aug 2015, 19:56

Vezi ca avionul e cel mai sigur mijloc de transport
La noi cauza accidentelor auto e infrastructura
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12056
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14093
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mier 19 Aug 2015, 22:07

Cauza nu e infrastructura, ci nerespectarea regulamentului de circulație. Voi de câte ori ați condus cu viteza legală, inclusiv acolo unde sunt limitări de 20 - 30 km/h? Câte claxoane v-ați luat pentru asta?

Acum vreo câteva zile, veneam dinspre Petroșani spre Hațeg. La Sântămăria Orlea aveam, cu bicla, 55 km/h (veneam la vale). În localitate mă depășește unul... păi dacă eu aveam 55 (hai să zicem 50, că sigur are eroare ciclocomputerul), ăla sigur avea 70. Vedeți voi, în Ungaria, Austria sau chiar Bulgaria, nu și-ar fi permis să îi dea 70, când erau ditamai indicatoarele care obligau reducerea vitezei la 50 km/h. De asemenea, în țările enunțate mai sus, șoferul de autobuz nu și-ar fi permis să conducă mai mult decât are voie, că d'aia are tahograf cu cartelă. Dar noi suntem în România...

razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2310
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Mier 19 Aug 2015, 23:27

Un exemplu bine cunoscut este circulatia doar cu microbuze din Bucuresti catre Ilfov deoarece trenul NU este alternativa pentru cine nu are autoturism (inca).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Astazi la 19:58

Sus In jos

Autocarele, sicrie pe roti !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Autocarele, sicrie pe roti !
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Microbuzele, coșciuge pe roți
» Despre biciclete