Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Bun venit !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Vin 17 Feb 2012, 07:59

M-am inscris de mai bine de un dar am uitat sa ma prezint. Ma numesc S...... George Catalin din Ploiesti, 27 ani, cu aceasi pasiune ca multi dintre voi.

Cel mai departe pe cf am ajuns pana la IZV.OLtului, Iasi, Constanta, Giurgiu, Ghimes, Pietrosita, Pitesti, iar pe sosea pana pe Transalpina, pe bicicleta cei mai multi km de pedalat au fost aproape 140 intr-o singura zi din care vreo 30% numai coborare.

Dintre toate plimbarile mele cel mai mult imi place sa ma duc la Brasov, un oras aproape perfect ptr tara in care traim, tin cu Petrolul ca e de aici iar in rest urmaresc cu mare interes Rapidul si POLI Timisoara, imi place muntele, sporturile, muzica aproape orice fel dar cel mai mult ascult VibeFm.

In timpul liber ma dau cu bicicleta de multe ori singur, ptr ca nu am prietenii cu acest hobby, pe diferite trasee Predeal-Brasov, Predeal-Campina, Breaza-Adunati-Bezdead-Buciumeni-Pietrosita, COTA 1000-Pietrosita, COTA 1000-Sinaia, Maneciu-Cheia-Keia-Pasul.Bratocea-Sacele-Brasov, Slanic-Ploiesti etc...

Momentan sunt la stadiul de incepator in ale postatului de viedo si foto dar incet incet o sa ma descurc.

Am un aparat Panasonic SDR-SW20 si un aparat foto Olympus X-43.

Cateva imaginii din blocul in care stau cu priveliste zilnica si gratuita catre linia 302, racordul PL.Vest-PL.Crang si magistrala 300 in dreptul km 63,9 - 64.

Sus In jos
AlexandruC

Numarul mesajelor : 48
Reputatie : 2024
Data de inscriere : 14/07/2012

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Lun 16 Iul 2012, 15:36

Salutare!
Numele meu este Alexandru Casuneanu am 21 de ani si sunt pasionat de trenuri.urmaresc cu interes acest forum de mult timp dar abea acum cateva zile am decis sa imi fac un cont.
Calatoresc foarte des pe magistralele 500(Buc N-Pascani),900(Buc N-Filiasi) si 202(Filiasi-Carbunesti) si voi incerca sa postez tot ce este nou despre acestea.
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 2638
Varsta : 23
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 5866
Data de inscriere : 20/06/2009

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Lun 16 Iul 2012, 19:05

AlexandruC a scris:
Salutare!
Numele meu este Alexandru Casuneanu am 21 de ani si sunt pasionat de trenuri.urmaresc cu interes acest forum de mult timp dar abea acum cateva zile am decis sa imi fac un cont.
Calatoresc foarte des pe magistralele 500(Buc N-Pascani),900(Buc N-Filiasi) si 202(Filiasi-Carbunesti) si voi incerca sa postez tot ce este nou despre acestea.
BUN VENIT in comunitatea noastra! Very Happy Very Happy
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1228
Varsta : 22
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 3267
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Salutare!   Mier 25 Iul 2012, 16:50

pai, ce sa zic, va "urmaresc" de vreo 3 luni, timp in care am invatat o multime de chestii noi despre trenuri. sunt paionat de transport feroviar de la varsta de , stiu si eu? 2 ani? bunica si tata aveau obiceiul sa ma duca la gara si de atunci, cum am crescut ma duc singur sau cu fratemio. sa n-aveti asteptari prea mari de la mine, nu stiu prea multe despre trenuri, doar cateva generalitati (destule ca sa fiu considerat "geek" de colegi). sper sa ne intelegem bine
by the way, sunt din TgMures si frecventez gara noastra destul de des fiindca vreau sa fac un filmulet, umpic mai lungut despre trenurile din zona

mai pe larg in topicul cu prezentari, din josul pagini principale

P.S.: cat timp credeti ca mi-ar trebui sa ma obisnuiesc cu functiile forumului?

edit: nu eu sunt persoana de pe avatar
Sus In jos
AndreyCFR

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2016
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Lun 20 Aug 2012, 14:51

Salutare!
Ma numesc Andrei Boroș, am 17 ani si sunt pasionat de trenuri de mic copil, de pe la varsta de 3-4 ani. Chestia asta mi se trage de la bunicul meu, care si el a fost mecanic pe locomotiva, mereu ducandu-ma cu el in gara si urcandu-ma cu el pe locomotiva, el acuma sustinandu-mi activitatile care le fac in prezent, desi, nu mai este mecanic, fiind pensionat. In viitor doresc sa il urmez pe bunicul meu, sa ajung mecanic de locomotiva si de ce nu, un inginer. Am invatat de mic destule despre trenuri in prezent stiind o gramada de lucruri, datorita bunicului meu si a catorva mecanici foarte de treaba. Urmaresc cu interes de mult timp acest forum in care am descoperit o gramada de chestii pe care nici eu nu le stiam. Cam atat despre mine, imi pare bine ca m-am alaturat acestei comunitati si va doresc la toti multa sanatate, ca e mai buna decat toate! Wink
Sus In jos
yanis

Numarul mesajelor : 11
Reputatie : 1809
Data de inscriere : 12/01/2013

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Lun 14 Ian 2013, 23:46

Am 11 ani si sunt din Bucuresti, as vrea sa va spun ca sunt pasionat de trenuri de la 5-6 ani. De la 7 ani am auzit de forumul acesta. Acum tatal meu a spus ca sunt destul de mare pentru a posta pe forum. Eu i-am urmat sfatul si asa am facut, a fost visul meu. Stiu ca sunt prea mic dar as vrea sa nu ma excludeti de pe forum. Va multumesc!!!
Sus In jos
allred
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2072
Reputatie : 4080
Data de inscriere : 02/08/2012

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mar 15 Ian 2013, 08:05

Nu esti prea mic Very Happy! Bine ai venit!
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 2638
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 5866
Data de inscriere : 20/06/2009

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mar 15 Ian 2013, 12:10

yanis a scris:
Am 11 ani si sunt din Bucuresti, as vrea sa va spun ca sunt pasionat de trenuri de la 5-6 ani. De la 7 ani am auzit de forumul acesta. Acum tatal meu a spus ca sunt destul de mare pentru a posta pe forum. Eu i-am urmat sfatul si asa am facut, a fost visul meu. Stiu ca sunt prea mic dar as vrea sa nu ma excludeti de pe forum. Va multumesc!!!
Sa nu postezi *rost*i sau injuraturi ca altfel o patesti....ma refer ca o patesti cu excludere sau ce sanctiuni se mai dau.......
Sus In jos
yanis

Numarul mesajelor : 11
Reputatie : 1809
Data de inscriere : 12/01/2013

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mar 15 Ian 2013, 12:41

Stiu, pentru ca am citit regulile..... .
Sus In jos
cont.dezactivat.

Numarul mesajelor : 109
Reputatie : 1798
Data de inscriere : 17/05/2013

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Vin 17 Mai 2013, 15:12

Salut! Smile Ma numesc Bogdan.M-am incris pe forumul dumneavoastra fiindca sunt un mare pasionat al trenurilor Smile
Sus In jos
Mircea.Dor

Numarul mesajelor : 7
Reputatie : 1686
Data de inscriere : 07/05/2013

MesajSubiect: Buna seara   Mier 01 Ian 2014, 18:28

Sunt Mircea Dorobantu si ca la inceput de an va urez din suflet un calduros "La multi ani!!!", dar revenind la pasiunea care ne leaga sincer sa fiu urmaresc acest forum de cateva luni bune si am remarcat ca sunt profund dezamagit de ceea ce ceea ce se posteaza aici. Observ ca la voi merge regula cu mult si prost decat cu putin si bun. Unii dintre voi mi-au calcat pragul muzeului si imi facusera o impresie buna insa dupa ce am urmarit ce scriu aici am ramas profund dezamagit. Le multumesc celor care s-au implicat ca voluntari in actiunile muzeului nostru insa din motive evidente nu ma pot alatura comunitatii voastre. As avea rugamintea ca o dovada de bun simt din partea administratorilor sa stearga toate mesajele cu texte luate cu "copy-paste" direct din cartile pentru care niste oameni au trudit o viata intreaga, si-au sacrificat ore si saptamani din viata si au infruntat prejudecatiile unora si altora pentru a putea scoate la lumina cateva lucrari de o importanta majora pentru istoricul cailor ferate din Romania. Nu mi se pare normal si corect sa furi munca altuia si sa-ti pui numele pe ea cand tu nu ai avut nici o contributie la asta. Acesta este un alt motiv pentru care comunitatea voastra este considerata pe buna dreptate de catre personalitatiile din domeniu o "catastrofa" in peisajul internetului romanesc. Sper sa nu va suparati pe mine insa acestea sunt niste adevaruri pe care vi le spun pentru a putea intelege de ce atat eu cat si alte personalitati din domeniul feroviar, nu ne putem alatura acestei comunitati. Un alt aspect pe care vreau sa-l subliniez este acela ca va pierdeti prea mult cu scandalurile dintre voi fara sa produceti nimic util societatii. Observ ca acest forum este un fel de chat online pe care oricine nu are ceva de facut pe acasa intra si improasca cu noroi in Ministerul Transporturilor si societatile de cale ferata ale acestuia care se lupta din greu cu vicisitudinile unor vremuri dificile pentru tara, neapreciind eforturile unui intreg personal calificat care tine stacheta ridicata in ciuda acestor necazuri. Nu stiu cu ce drept criticati voi prestanta unor profesionisti in conditiile in care multi dintre voi doar cocheteaza cu ideea de a fi "pasionat de trenuri" si nu aveti nici macar cele mai mici cunostinte in domeniul caii ferate. De asemenea am rugamintea (pentru ca mi-am adus aminte si de acest aspect foarte dureros) de a sterge toate pozele din colectiile personale ale unor oameni care au riscat mult pentru a realiza aceste fotodocumente. Unele din aceste imagini observ ca au fost luate fara acord direct de pe site-ul muzeului nostru, aflat in constructie, si care va asteapta in curand cu o oferta generoasa! Va invit sa urmariti aceste documente chiar pe site-ul muzelui fara a le mai prelua abuziv in paginile acestui "forum". Cand si acest aspect va fi reglat poate ca va exista disponibilitate din partea mea de a colabora intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat!

Cu stima Ing. Mircea Dorobantu
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2105
Varsta : 25
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 4366
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mier 01 Ian 2014, 19:16

La multi ani si dvs,domnule Mircea Dorobantu. Dupa ce v-am citit mesajul,eu am observat ca dvs. sunteti cel care improasca cu noroi in aceasta comunitate,si acuza in stanga si in dreapta fara vreo dovada. In plus,nu stiu de unde ati dedus dvs. ca cei din aceasta comunitate nu au niciun fel de cunostinte in domeniul feroviar ( daca v-ati fi dat intr-adevar interesul,ati fi observat ca unii baieti de aici,chiar stiu ceea ce vorbesc).

Mai mult,spuneati ca nu avem dreptul ca criticam prestatia "profesionistilor" din acest domeniu. Pai,din nou,daca v-ati fi dat interesul,si ati fi citit cateva lucruri pe aici,ati fi observat ca au fost propuse unele idei,dezbatute altele,SALUTATE unele,si...bineinteles,criticate multe dintre "ideile" acelor profesionisti. Ati inteles rationamentul? Nu cred,asa ca mai explic odata. Noi aici nu doar improscam cu noroi (asta vreti dvs sa credeti) ci incercam sa aducem critici constructive. Ah,cu ce drept facem asta? Cu dreptul constitutional la libera exprimare.

Ca o concluzie,dvs. ati intrat pe acest forum doar sa ne criticati (deloc constructiv),sa ne acuzati (eu unul nu vad vreo dovada) si sa ne spuneti ca nu-stiu-cine nu vrea sa intre in aceasta comunitate. :shock: . Multumim,si sa aveti un an nou fericit !

Sus In jos
Balto

Numarul mesajelor : 1612
Reputatie : 4227
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mier 01 Ian 2014, 19:16

Despre ce muzeu este vorba? Dej?

Din ce am inteles eu:
1. Suntem o comunitate "catastrofa"
2. Nu producem nimic util (desi sustinem calea ferata, o folosim si ii sfatuim pe ceilalti sa foloseasca transportul feroviar).
3. Criticam prestanta unor "profesionisti" ?? Adica aia de fac mersul trenurilor cu piciorul? Care pun legaturi de nu le prinzi, si trenuri regio noaptea cand nu-i trafic?? Or fi profesionisti...pe diploma, dar le cam lipseste practica.

...si alte aspecte negativiste..

Asta imi suna un pic mai mult a hatereala, un atac "civilizat" al altor comunitati care nu ne suporta. Eu va reamintesc ca aici nu sunt membri din Minister, nu sunt ingineri, nu sunt oameni cu doctorat, ci doar pasionati feroviari, copii, adolescenti, adulti , pentru ca poate veni cine vrea, si discuta orice, nu am legat pe nimeni aici si fiecare e liber sa plece, dar se pare ca nu vor sa plece, pentru ca le place "catastrofa". Hai sa ramanem fiecare in lumea lui, noi in "simpli pasionati" , dumneavoastra in "profesionisti" , si poate cand nu veti avea asa multe pretentii drumurile noastre se vor intalni intr-un punct comun.

Sus In jos
Mircea.Dor

Numarul mesajelor : 7
Reputatie : 1686
Data de inscriere : 07/05/2013

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mier 01 Ian 2014, 19:57

Vad ca ati inteles gresit sau nu aveti capacitatea de a intelege ceea ce am scris eu aici. Nu intamplator colaborez cu un sigur forum (lokomotiv) insa nici acolo nu scriu zi de zi.
Nu am intrat aici ca sa fac reclama altui forum insa este pacat ca sunteti relativ multi insa "paraleli" cu domeniu si fara dorinta de a intelegi si de a invata niste lucruri de la oameni ca mine: "Hai sa ramanem fiecare in lumea lui, noi in "simpli pasionati" , dumneavoastra in "profesionisti" , si poate cand nu veti avea asa multe pretentii drumurile noastre se vor intalni intr-un punct comun."
Si eu va doresc sa ramaneti acolo unde sunteti in subteranele care va plac voua atat de mult. Din acest motiv nu sunteti luati in calcul niciodata la evenimentele importante din domeniul. Alte forumuri ar face orice pentru a colabora oficial (culmea e ca reusesc acest lucru). Observ ca forumul acesta exista de mai multi ani timp in care eu nu am auzit de voi decat anul trecut cu prilejul unui eveniment.
Asta inseamna ca ceea ce facti voi aici nu are nici un impact in lumea asta destul de mare a pasionatilor de trenuri. Infatuarea si autosuficienta sunt o dovada a proastei cresteri de care unii din voi dau dovada prin aceste "raspunsuri"
Nu stiu cine sunteti d-lor Paul si Spartan insa as dori sa-mi prezentati macar o carte sau cateva articole scrise de domniile dvs. intr-una din publicatiile specializate din tara sau strainatate. Cunosc si cativa pasionati ale caror articole de calitate au depasit granitele Romaniei si in mod sigur nu va aflati printre ei deoarece nu aveti bun simt si pregatirea minima pentru a ma critica.
Forumul vostru nu va depasi niciodata zona de underground si in perioada urmatoare prevad o scadere puternica al forumului dvs. in peisajul site-urilor de profil.
Vad ca sustineti cu tarie destule enormitati, va aflati intr-un concurs de aruncat cu poze si eventual cautati "stop-urile" locomotivelor. Eu nu am gasit pana acum cu exceptia catorva oameni de pe aici prea multi cu care sa am o discutie civilizata si constructiva. Sunteti mai rau decat alte forumuri pe unde scandalurile si jignirile gratuite erau la ordinea zilei. nici pe acolo nu mai gasesti asa ceva.
D-nule Paul referitor la circulatia trenurilor din Romania nu pot face absolut nimic deoarece nu este in subordinea mea. Eu sunt inginer la Centrul National de Calificare si Instruire Feroviară care nu executa trase de tren ci specializarea acelor profesionisti de care vorbeam. D-le Spartan libera exprimare nu inseamna sa jignesti gratuit niste oameni ca trudesc din greu pentru mentinerea in viata a caii ferate, dumneata nefacand altceva decat sa stai confortabil in fotoliu in fata computerului si sa dai din gura ca o moara stricata pe dinafara subiectului.
Genii ca d-ta gasim zi de zi in pietele Bucurestiului dandu-si cu parerea de la cazul stafiei Elodiei pana la politica presedintelui Obama. Cu mici exceptii pentru care am tot respectul toti ceilalti de aici sunteti OTV-ul pasionatilor cu care evident nu se poate colabora.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2101
Reputatie : 5114
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   Mier 01 Ian 2014, 20:01

Chestia asta cu "furatul muncii altuia" e destul de clara. Regulamentul forumului spune ca pentru orice informatie preluata din alta parte trebuie specificata sursa. Altminteri, forumistul poate fi sanctionat. Daca ati gasit totusi asfel de situatii, va puteti adresa administratorilor pentru corectiile si sanctiunile de rigoare.
Ca exista impertinenti si mojici pe acest forum, sint intru totul de acord, am avut si eu de-a face cu unul dintre ei...
Calitatea unor profesionisti din domeniu nu poate fi contestata insa din pacate numarul lor e foarte mic si sint sufocati de ceilalti, incompetenti si multi iar rezultatele se vad. Noi - publicul calator - observam cu necaz aceste rezultate.

Ultima editare efectuata de catre TVlad in Mier 01 Ian 2014, 20:06, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bun venit !!!   

Sus In jos

Bun venit !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Bun venit !!!
» Fotografia lunii Iunie 2012 - votare (poll)
» 906 : Pitesti - Curtea de Arges
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: REGULI-