Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14328
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17892
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Dum 18 Iun 2017, 06:36

Ieri am trait o senzatie unica pe 412 cu Corona si Harghita prin Zalau, cu Harghita chiar au facut cruce in Zalau 12467 cu 12466. Ca si viteza chiar se alearga bine pe 412 cu IR, intre Jibou si Crei a oprit doar in Zalau.

595423
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2731
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 5629
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Dum 18 Iun 2017, 08:26

Se alearga atat de bine incat dupa Dej am dormit si nu am mai trezit decat langa Valea Lui Mihai. Chiar trebuie pus un international de Miskolc si Kosice pe ruta asta, marfar deja avem.
Sus In jos
didinul

Numarul mesajelor : 829
Reputatie : 3894
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mar 20 Iun 2017, 06:10

92Dragos a scris:
Se alearga atat de bine incat dupa Dej am dormit  si nu am mai trezit decat langa Valea Lui Mihai. Chiar trebuie pus un international de Miskolc si Kosice pe ruta asta, marfar deja avem.

Și dacă tot ar merge la Kosice de ce să nu ajungă pănă la Cracovia? Foarte interesantă idee!
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 22
Reputatie : 4246
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mar 20 Iun 2017, 12:26

Mi se pare interesant că pe 412 există BLA în unele locuri (sau poate pe toată secția, n-am fost acolo și nu știu ce și cum). De ce au montat BLA pe o linie atât de puțin importantă?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4888
Reputatie : 6258
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mar 20 Iun 2017, 13:17

Acum este neimportanta, dar inainte era o cale directa spre nordul Ungariei si implicit mai departe.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7768
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10641
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mar 20 Iun 2017, 13:26

Pentru Silcotub Zalau.. probabil urma sa fie si electrificata dupa Oradea.. insa nah.. a venit hotia din '90.. scuze democratia.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14328
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17892
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mier 21 Iun 2017, 05:43

Zona de Nord-Vest este foarte prost deserivita de trenuri, implicit legaturi directe cu restul tarii, din Oradea spre Satu Mare bate vantul, din Dej in Baia Mare la fel, foarte prost sau chiar extrem de prost, spre Zalau nu mai vorbim ca e groaznic iar intre Baia Mare si Satu Mare pe jumatate din portiune se merge foarte incet motiv pentru care acei putini calatori prefera varianta auto.

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14026
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16439
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   Mier 21 Iun 2017, 13:26

Asta e și o consecință a modului în care s-a dezvoltat rețeaua feroviară acolo. Fiind linii făcute pe perioada Imperiului, scopul lor era să te ducă repede la Budapesta, nu în alte părți. Așa că liniile sunt aproximativ pe direcție E - V. Probabil dacă relieful ar fi fost ca în Banat, am fi avut un păienjeniș de linii acolo

Deși off-topic, după al doilea război mondial nu s-a extins prea mult rețeaua feroviară... ca să nu zic că o parte din linii (gen Valea Jiului) erau în proiect din perioada interbelică.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei   

Sus In jos

412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 412 : Jibou - Zalau Nord - Sarmasag - Carei
» 413 : Sacuieni Bihor - Sarmasag
» 217 : Timisoara Nord - Periam - Lovrin - Nerau
» Prin Timisoara Nord
» 922A : Voiteni - Gataia - Resita Nord
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 400-