Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Amintiri din școală...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5662
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8544
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 20:16

Să povestim despre anii de școală.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1081
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Reputatie : 2761
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 20:32

Chiar ma gandeam si eu la un topic de genul asta  Laughing ... foarte bine ca l-ai creat .

Cand am timp ... povestesc si eu patania cu directorul fortand usa laboratorului de chimie dupa ce practic , am cam fugit de el prin tot liceul , asta prin clasa 9-a , semestrul II . Sau , cea cu intregul culoar evacuat din cauza unei fumigene data de aia mai mari (asta printr-a 10-a) ... nici pana acum nu mi-am dat seama din ce a fost facuta , cert e ca a scos un fum de o densitate incredibila :shock: .

Hai , spor la povestiri ... sunt curios ce "aventuri" ati trait si voi .
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 20:35

Fumigena?! La modu' torta ca pe stadion?
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 20:39

Numa ei stiu din ce au facut-o ... si da , era ca o torta de stadion . Dar aia face si lumina din cate stiu , la asta nu vazusem lumina prin fum . Ce-i drept la cat de dens era , nu ma mir sa nu fi vazut din cauza asta.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 20:48

Pacat ca nu ii vad pe oamenii aia pe stadioane... Very Happy
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3587
Localizare : Brașov
Reputatie : 5753
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 21:24

Probabil fumigene din mingi de ping pong si staniol.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 21:55

maine seara o sa vedeti cum a fost scoala pentru mine din cls 1-a pana la primul an de facultate : 8 clase + 3 profesionala + 4 seral. E mult de scris dar maine seara imi fac timp.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2885
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Sam 09 Aug 2014, 22:04

Pai eu am fost un elev cuminte, nu m-am ocupat cu *rost*i... prea mari  Laughing 
Slabiciunea mea (si a altor baieti din clasa) era ca mereu ne apuca "aruncatul". Creta, proiectile de hartie cat pumnul, bulgari de zapada, mingi, radiere, flacoane, cam tot ce gaseam si eram dispusi sa-l pierdem. O da, am uitat sa mentioonez: catedra de mate avea biroul in sala noastra, era despartit de un perete de placaj subtire; tot ce faceam noi se auzea (si simtea) la ei in birou. De multe ori cand se incingea aruncatul iesea cate-un profesor si confisca ce gasea Smile)
N-am sa uit niciodata ca intr-o iarna un coleg a intrat cu un bulgare si mi-a dat un headshot de la 2 metri distanta. Eu m-am enervat si am facut un bulgare din zapada de la geam, am alergat dupa el si chiaar cum am iesit din clasa i l-am tras in cap. Chestia e ca zapada a ricosat din capul colegului direct in proful de mate care se apropia. Bine ca diriga era de treaba si a inteles copilariile baietilor, si nici profu asta nu era prea nervos (e cel mai sever din toata scoala, "depasit" doar de director) si am scapat cu 30 de exercitii cu limite si convergenta de pe o zi pe alta (analiza matematica, nivel M1). De la 4 la 3 noaptea am tot scris. Dupa ce am facut 10 a mers totul ca pe roate Smile)))
O alta amintire placuta este datorata (din nou) spiritului ludic care mocneste in baieti muult timp dupa pubertate. Noi aveam obiceiul de a scoate sunete animalice in orice moment linistit, inclusiv in toiul orelor. Urletele astea si vocabularul tipic clasei E ne-au bagat in multe probleme, dar sunt cele mai placute momente de care imi amintesc. Saraca profesoara de fizica folosea niste cuvinte interesante, stalcite, si noi le-am preluat. De exemplu pronunta Joule ciudat, ceva de genul "djaul" (toata scoala ne stia pentru ca foloseam acest cuvant din 5 in 5 minute); cand intreba "da?" ("igen?") pronunta "igem?"; cand vorbea de propagarea luminii/radiatiilor folosea un cuvant compus care desi este corect dpdv gramatical, este rar folosit si multe altele. Deseori raspundeam cu sintagma "10 20 500" la intrebarile care asteptau un numar, si cand eram intrebati ce nota am luat/asteptam raspundeam cu "asta e 3" (varianta originala a profei de fizica cand prindea pe cineva care nu stia lectia) sau "asta e 10", varianta pe care am inventat-o eu dupa un 10 neasteptat la lb maghiara (neasteptat de profesoara, care m-a scos la rapsuns pentru a corecta notele anterioare).
O alta patanie pe care nu o voi uita era ca in clasa XI profa de fizica ne-a dat un test din exercitiu, si pe o foaie separata a trebuit sa raspundem la doua intrebari legate de un material care trebuia citit. Un coleg a gasit pe foaia lui urmatoarele: "Asta e corect! 0p". Explicatia? Raspunsul era corect din punct de vedere teoretic, insa era prea vag.
1 aprilie era interesant, o singura data l-am prins in timpul scolii, atunci si profeorii s-au implicat. N-am tinut nici o ora, in afara de ora de mate, la care am fost prezenti 40-50 de elevi (din 29).
Nici profesoara de engleza nu a scapat de atentia noastra, am preluat de la ea stilul "british english", pronuntam cuvintele engleze stalcit si ne amuzam cand colegul inteligent (respectul meu pentru inteligenta si cunostiinta lui) se certa cu profesoara despre folosirea unor cuvinte: colegul citind mult in engleza, folosea cuvinte cu forma/sens nou, si profa il contrazicea, nefiind obisnuita cu engleza moderna.

Odata o cunostiinta mi-a spus ca anii de liceu vor fi cei mai frumos. Stiti ce? A avut dreptate! Cu greutati si incercari, au fost unele din cele mai placute clipe din viata de pana acum!
Sus In jos
Dutzu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1576
Varsta : 20
Localizare : Iasi
Reputatie : 3096
Data de inscriere : 29/12/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Dum 10 Aug 2014, 22:57

pfff
pot spune multe din 5-8
Abia la anu termin a 12 a

In fine, eu cica cuminte, clasa mea la etajul 2(ultimul etaj). Era o zi frumoasa de primavara, am avut desenul, si urma pauza mare, pleaca profa din clasa am luat picturile si am facut avioane Laughing  si ne intreceam care da cel mai departe , asta pana mai toata curtea era plina de avioane de hartie  a27  directoarea a vazut si a spus dirigintei, diriga "cum puteti face asa ceva, va scad nota la purtare"  ABB  bla bla bla , dupa ce ne-a pus sa strangem toata avioane din curte ne-a chemat parinti la scoala  a27  si a inceput discursu pe care-l culmea cred ca-l are fiecare diriginte Smile) sunt obraznici alea alea
la care taicamiu "Pai normal sunt copii"

Ehh ne-am potolit noi cu avioanele (doar putin) mai aruncam cate 1-2 da nu prea multe sa nu se vada  a27 

Intr-a a 7a cu vreo 2 sapt inainte de evaluarea nationala eram pe terenu de spor si jucam cu colegi fotbal(numa fotbal nu se numea ce jucam noi) pana cand am dat eu tare cu mingea si am nimerit camera de luat vederi  Laughing, si-a schimbat doar pozitia noroc ca nu am rupt-o Smile)) nici acu nimeni din scoala nu stie ca eu am fost decat fosti mei colegi(vreau sa zic ca noi eram foarte uniti nu se para unu pe altu indiferent daca o pateam cu toti asta numesc eu unitate)
Ar mai fi multe de povestit, scaune rupte, banci rupte la greu,
Aaaa era sa uit in clasa a 7a am avut o noua profa de Fizica , da plictisitoare rau de tot si tot vorbea de fostu ei liceu de unde a venit , ca ala e bun sa merge acolo, vrajeli din astea si tot timpu se rezema de caloriferu din fata bancii mele, eu cu colegii hai sa-i facem o farsa lu asta, ne ganim noi, apoi am murdarit caloriferu cu creta, si a venit in fusta neagra  a27  deci a iesit spune-ai ca-i zebra  a27  au ras si astea din cancelarie.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/96968659@N07/
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Lun 11 Aug 2014, 10:34

AndiCFR a scris:

Uite cum m-am informat eu , si da , erau din mingi de ping-pong sfarmate bucatele si impaturite in staniol la "sul" .  :shock:  Andi , tu pe unde ai dat cu fumigene de stii cum se fac? Laughing 
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 795
Varsta : 27
Reputatie : 3389
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Lun 11 Aug 2014, 15:18

Simply18 a scris:
AndiCFR a scris:
Andi , tu pe unde ai dat cu fumigene de stii cum se fac? Laughing 

Toata lumea stie de fumigenele din mingi de ping-pong, imapturite in staniol de la ciocolata, sau la "sul". Tu pe ce lume ai trait pana acum?  Smile 

Citind despre fumigene, mi-am amintit de ceva asemanator petrecut prin clasa a 7-a, cred. Reusisem sa procur (ce dubios suna, zici ca-s etnobotanice), dupa indelungate incercari, vreo 3-4 fiole asemanatoare celor de Algocalmin, dar o idee mai mari, pe care daca le spargeai emanau un miros ingrozitor de urat. Le luasem de la un prieten care le luase de la un prieten... si tot asa. Nu prea se gaseau. Initial am luat-o ca o gluma, m-am gandit ca miros 2-3 minute in locul respectiv, dar vreau sa va spun ca in 15 minute de la momentul 'detonarii', tot parterul scolii era evacuat. Incredibil! Smile)
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2885
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Lun 11 Aug 2014, 20:26

George a scris:
Simply18 a scris:

Toata lumea stie de fumigenele din mingi de ping-pong, imapturite in staniol de la ciocolata, sau la "sul". Tu pe ce lume ai trait pana acum?  Smile 

Citind despre fumigene, mi-am amintit de ceva asemanator petrecut prin clasa a 7-a, cred. Reusisem sa procur (ce dubios suna, zici ca-s etnobotanice), dupa indelungate incercari, vreo 3-4 fiole asemanatoare celor de Algocalmin, dar o idee mai mari, pe care daca le spargeai emanau un miros ingrozitor de urat. Le luasem de la un prieten care le luase de la un prieten... si tot asa. Nu prea se gaseau. Initial am luat-o ca o gluma, m-am gandit ca miros 2-3 minute in locul respectiv, dar vreau sa va spun ca in 15 minute de la momentul 'detonarii', tot parterul scolii era evacuat. Incredibil! Smile)

Am facut-o si noi odata, dar noi am picat de prosti ca fiola a fost sparta in baia baietilor, la 2 metri de usa clasei noastre... am mirosit "parfumul" ala de ne curgea lacrimile  Laughing 
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Lun 11 Aug 2014, 20:43

George a scris:
Simply18 a scris:

Nu m-am ocupat de deastea  Cool , au fost altele mai amuzante dupa parerea mea .
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7765
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Mar 12 Aug 2014, 22:21

voi parea prea demodat,poate,daca spun ca in scoala generala(asta fiind in anii '70)se faceau fumigene din dinti de pieptane,din plastic, evident.fumigena se aprindea pe una din banci si invartindu-se ca un titirez,scotea un fum inecacios
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4367
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Mar 19 Aug 2014, 14:22

...Intradevar, si pentru mine, cele mai reusite fumigene, au fost cele confectionate cu dinti din pieptene din material de ,,os,, , cum ii ziceam noi atunci! Asa cum spunea si LanceR, acestea, pe langa fumul total pe care il emanau, se mai si invarteau spectaculos! :roll: Problema cea mai mare era ca acestea se gaseau foarte rar, asa ca, in mai toate situatiile, ne anulam pofta de distractie cu mult mai ,,gasibilele,, mingi de ping pong! Wink 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Amintiri din școală...   Astazi la 19:37

Sus In jos

Amintiri din școală...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Amintiri din școală...
» AMINTIRI DIN COPILARIE...
» Amintiri...
» Amintirile unui mecanic de locomotivă