Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucruri negative (-) la Softrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
AeroX

Numarul mesajelor : 502
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2336
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 13:44

marius664 a scris:
Nici eu n-am vazut la ei pe site ca circula din nou spre Constanta, in schimb figureaza doua rute spre Brasov.
Iar ca un lucru pozitiv trenul lor a facut ieri  2:10 cu  4 opriri...asta ca sa vedem ca si pe "magistrala noastra de viteza" sunt timpi umflati...

Si anii trecuti ajungea timpuriu, dar acum si cu 2 opriri extra...
Tot lauda unii vitezomanul CFR fara opriri, dar renteaza mai mult Hyperion cu doar 10 minute in plus in realitate. Ofera conditii bune la pret bun si tot cu 160 la ora merge.
Impardonabila lipsa lor de comunicare totusi. S-au cam prostit la capitolul asta.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5410
Varsta : 26
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6458
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 18:27

În 18 martie IR 1822 întârziat a făcut Buc.Nord-Constanța în 2h15' cu opriri la Ciulnița, Fetești, Cernavodă Pod și Medgidia.

Nu cred că tramvaiul e mai confortabil decât 22-96 sau 10-91 pe post de clasa 2-a cum am prins eu în 13.02.2015. Tramvaiul are 4 scaune pe când celelalte de la CFR Călători are cate 3 scaune. Ce le face plăcută călătoria e linia modernizată atât și nimic mai mult. Nu am nimic cu tramvaiul oltenesc dar s-a lăudat prea mult, mult prea mult decât e cazul și chiar nu merita atâta atenție. În afară de locurile alea față în față cu acea măsuță intre ele din vagoanele 1 si 4 restul tramvaiului are confort de tren Regio. Ca e nou și fuge de rupe pe M800 e datorită infrastructurii modernizate, pe M900 zici ca e cutremur de 8 grade.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6386
Reputatie : 8427
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 20:30

Cataline, o fi fost laudat mai mult decat merita, nu zic nu. Dar eu am fost cu el de la Brasov la Bucuresti. Desi e construit in Oltenia nu cred ca mi se poate reprosa ca as fi partinitor. Da, ai dreptate, cand merge pe linie buna (Ploiesti - Bucuresti) ti-e mai mare gragul sa fii in el. In schimb de la Brasov la Predeal, desi e bun interiorul (daca ramele astea au confort de personal etajatele unde se incadreaza? Sa nu mai zic de malaxe) chiar nu impresioneaza rama. Avantajul, din punctul meu de vedere, e pretul pentru conditiile si viteza oferite. Si aici eu nu prea am ce comenta. Am fost si in 20-96 de la Sighet la Beclean sau de pe la Teius la Brasov. Pai cu tot confortul iti bagi picioarele in ele de 5 locuri/compartiment cand trenul parcurge 330 de kilometri in 8 (opt!!!) ore.
Sus In jos
DPS

Numarul mesajelor : 2033
Reputatie : 4639
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 20:45

S-a cam scorojit nitel...
Sus In jos
http://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1061
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1358
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 20:46

Katalyn a scris:
În 18 martie IR 1822 întârziat a făcut Buc.Nord-Constanța în 2h15' cu opriri la Ciulnița, Fetești, Cernavodă Pod și Medgidia.

Nu cred că tramvaiul e mai confortabil decât 22-96 sau 10-91 pe post de clasa 2-a cum am prins eu în 13.02.2015. Tramvaiul are 4 scaune pe când celelalte de la CFR Călători are cate 3 scaune. Ce le face plăcută călătoria e linia modernizată atât și nimic mai mult. Nu am nimic cu tramvaiul oltenesc dar s-a lăudat prea mult, mult prea mult decât e cazul și chiar nu merita atâta atenție. În afară de locurile alea față în față cu acea măsuță intre ele din vagoanele 1 si 4 restul tramvaiului are confort de tren Regio. Ca e nou și fuge de rupe pe M800 e datorită infrastructurii modernizate, pe M900 zici ca e cutremur de 8 grade.
Nu e chiar de tren R.Insa este de de cel mult de IR. pe o distanta maxima de 350 km.Daca infrastructura permite 120-160km/h atunci este perfect.
Eu personal nu prea imi plac ramele cu scaune pe diferite nivele.Apare ca un salon neomogen.Locurile inghesuite mai ales cele din dreptul boghiurilor.Tocmai de aceea e de preferat sa calatoresti pe distante medii (150 km.).
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5410
Varsta : 26
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6458
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 21:11

Singurele locuri bune de la tramvai sunt cele fata în față din vagoanele 1 si 4. Mergeți și măsurați distanța dintre spătar și picioare sau faceți poza să vedeți ca nu e chiar atât de confortabil pe cât s-a spus.

@Adirmvl nu ai dreptate deloc, 22-96 e cu mult peste tramvaiul Hyperion sunt 5 locuri nu 8 Wink apoi am fost de atâtea ori și cu 22-96 dar și cu tramvaiul deci nu vorbesc din auzite sau că aș avea ceva cu ei. Nu, nu am nimic cu Softronic, Softrans și Hyperion doar că nu arată a tren. Trebuia vagoanele 2 și 3 sa fie la fel de lungi ca 1 și 4 rsestul detaliilor se puteau îmbunătăți.

Eu am mai spus e păcat ca aceste tramvaie sa circule pe M900 și nu pe M800 dar așa e politica de la noi. Cum ar fi sa cumpere mâine CFR Călători RailJet și în loc să-l bage pe M800 îl trimite la Craiova.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6386
Reputatie : 8427
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lun 03 Apr 2017, 23:55

Dar eu nu am zis ca Hyperion ar fi peste 22-96. Nici n-ar avea cum. Ci ca degeaba ai 22-96 daca trenul are viteza de bicicleta lasata la punctul mort. Pe cand oltenii isi trimit trenurile pe rute cu timpi buni (mai putin pe 900), deci sint bune ramele lor pentru timpi, conditii si pret.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   

Sus In jos

Lucruri negative (-) la Softrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: SOFTRANS-