Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Automotoare clasa 77 Malaxa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 5809
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7004
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   Mier 13 Sept 2017, 18:43

Jhonyla a scris:
Karpaty, problema e ca oamenii vor cat mai putina munca si cat mai multi bani. Nu toti dar cred ca majoritatea. Eu am observat asta la locul meu de munca.

Asta e în România, veniți în Anglia sa vedeți muncă, toți care au venit aici spuneau ca era mai bine în România ca efort fizic fata de UK dar când vine vorba de salariu de aici uiți de munca grea una e sa iei 1.300 RON pe luna și alta e sa iei 7.500 RON în România te băgai la somn și la 23.50 aici la 21.30 ești deja în pat, dar cum am spus toate joburile sunt grele dar când intra reginele pe card uiți de toată munca ca e grea aici și mai lejera în țară.
Sus In jos
daniel_c

Numarul mesajelor : 416
Reputatie : 2371
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   Mier 13 Sept 2017, 20:53

Katalyn a scris:
una e sa iei 1.300 RON pe luna și alta e sa iei 7.500 RON
nu te amagi singur calculandu-i in lei ca sa para mai multi

acuma nu mai stiu cum este cu banii in Ro dar in Anglia nu prea-i mare branza cu 7500 de lei, sharing, case mizerabile, zone la fel
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5809
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7004
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   Joi 14 Sept 2017, 00:25

daniel_c a scris:
Katalyn a scris:
una e sa iei 1.300 RON pe luna și alta e sa iei 7.500 RON
nu te amagi singur calculandu-i in lei ca sa para mai multi

acuma nu mai stiu cum este cu banii in Ro dar in Anglia nu prea-i mare branza cu 7500 de lei, sharing, case mizerabile, zone la fel

7.500 RON e salariul minim din ce am văzut eu pe aici, frate-meu cel mic are 8.000 iar varamiu 9.000 dacă ăștia nu sunt bani în condițiile în care cu 2.500 lei plătești chiria, transportul și mănânci ce vrea muschiul tau inseamma ca e mai bine in Romania cu 1.300 lei. Aici auzi vorbindu-se romaneste peste tot : in autobuze, parcuri, pe strada, in magazine peste tott chiar si Londra am vazut asta.Soțul lui verisoaramea e șofer pe Cifa ii intra în fiecare luna 3.200Ł ( 16.000 lei adică 160.000.000 lei vechi ) eu zic ca e mai bine în România...

Nu știu ce case mizerabile ai văzut tu, și dacă e mizerabila când o iei poți sa o zugrăvești și sa o faci giugiuc mai ceva ca la hotel atât sa nu distrugi pereți.

Zone la fel ?? Cum ai vrea sa fie ?? Eu zic ca e destul de ok și lumea deși nu pare mulțumită s-a obișnuit, asta este nu poți avea și munte, mare și case frumoase cu piscina în  200mp.

Fața de România aici e alta gândire, alt stil alta mentalitate, managerul la nevoie vine și muncește cot la cot cu angajatul pe când în România managerul sta pe laptop și vine și da ordine și comenzi. Aici ești respectat nimeni nu îți vorbește de sus sau mai rău să te ia la mișto sau sa te jignească ca în România.

România-Anglia = 40 ani diferența.

Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 658
Reputatie : 1045
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   Vin 15 Sept 2017, 03:26

Dr2005 a scris:
trenul e mai bun decât alternativa, că trenul nu stă în coloană, nu plătește 2 - 3 euro pe oră (cazul fericit) parcare și nu te învârți cu el 40 de minute până găsești unde să îl parchezi.

Trenul e soluția ”democratică”, accesibilă oricui. Însă lumea civilizată nu caută 40 de minute loc de parcare, are parcare în subsolul clădirii unde lucrează. În Germania s-au construit în zonele centrale câte 1-2 nivele de parcare în subteran chiar și la clădiri vechi de 80-100 de ani.

Iar 2-3 euro pe oră plătește parcarea doar cel care are de stat o oră. Cel care are de parcat o zi întreagă are soluții mai rezonabile. Parcam în Germania în subsolul unei astfel de clădiri fără să plătesc nimic, clădirea era a unei firme cu care colaboram și ei aveau vreo 100 de locuri de parcare în subsol, din care cel mult 60 ocupate. Dar dacă voiam parcare plătită, era disponibilă în mai multe locuri la 150 de euro pe lună, deci reveneau 5 euro pe zi, nu 2-3 euro pe oră.

Nu e dracul chiar așa de negru cu parcarea decât pentru cei care ajung ocazional într-o localitate. Imediat ce te prinzi cum merg lucrurile în zonă, descoperi o mulțime de soluții ieftine sau gratis de parcare.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3360
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6773
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   Vin 15 Sept 2017, 22:31

S-a cam deraiat de la subiect offtopic

http://tren.transira.ro/ Trainspo Panoramio http://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 77 Malaxa   

Sus In jos

Automotoare clasa 77 Malaxa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Automotoare clasa 77 Malaxa
» Automotoare clasa 78 Malaxa
» Automotoare clasa 79(LVT)
» Automotoare clasa 77 Malaxa
» Automotoarele clasa 76 Transferoviar Grup
Pagina 27 din 27Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: AUTOMOTOARE SI RAME ELECTRICE-