Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

Numarul mesajelor : 7994
Reputatie : 12920
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Sam 14 Iun 2014, 11:13

Pe 10 iunie 2014 s-au împlinit 75 de ani de la inaugurarea Muzeului Căilor Ferate Române. Cu ocazia aniversării celor peste șapte decenii de existență, muzeul organizează o serie de manifestări care vor promova importanța căilor ferate de-a lungul istoriei și, implicit, transportul feroviar - mijlocul de transport cel mai ecologic și prietenos cu mediul înconjurător. Evenimentul este organizat de Centrul National de Calificare si Instruire Feroviara in parteneriat cu Primaria sectorului 1. Daca aveti fotografii realizate de la acest eveniment , le puteti posta aici, chiar daca altii au postat inaintea voastra acelasi material rulant. Lasam pe fiecare liber sa posteze sau sa comenteze despre sirul evenimentelor petrecute in aceasta perioada.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Sam 14 Iun 2014, 11:22

Deschid eu in ordine cronologica cu exponatele la Ploiesti Triaj in drum spre Bucuresti, pana pun si ceilalti poze din GDN mai reusite, clare si cu ceva informati.

how to print screen on pc

screen shots

online photo storage

post image online

image upload no size limit

screen grab
Sus In jos
M.I.C.I.

Numarul mesajelor : 541
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2728
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Sam 14 Iun 2014, 13:44

Am o intrebare: De ce locomotivele aduse pentru expozitie au fost atasate la jumatatea garniturilor intre vagoanele de marfa?

:AA14: :TTT:  :TTT: :z6: :TTT:
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7764
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10580
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Sam 14 Iun 2014, 13:50

Pentru a asigura franarea convoiului .. In special locomotivele cu aburi,nu au franele functionale Smile.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Sam 14 Iun 2014, 22:13

Pana se hotaraste DUAL sa isi expuna colectia intreaga de bijuterii , sau voi ceilalti membri,  la acest topic, incep eu cu cateva locomotive:
Pozele sunt facute pe 12 iunie 2014

Mai intai locomotiva de la Metrorex:

image hosting more than 5mb

photo uploading

photo hosting

windows screenshot

Sulzerul 001

image upload no compression

free image uploading

Mircea Eliade

image hosting free

image hosting over 10mb

uploading pictures

Transmontana 001

image free hosting

Si inchei cu Malaxa 900

uploading images

imgurl

Asteptam si pozele voastre, si mai ales cele ale lui DUAL care le-a imprastiat prin tot forumul  Very Happy  abia le-a gasit  Ionut Chircu dupa indelungi cautari!! Very Happy  Very Happy
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6355
Varsta : 50
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 8788
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 13:05

pun si eu

Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6355
Varsta : 50
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 8788
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 13:10

partea a II-a

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 14:25

Va invit la mansa Smile.. ca vad ca Allred nu a pus poze din interior,desi pozele mele cu telefonul sunt mai slabe Razz.
Sistemul este bilingv ,masina nu mai are patina pentru 750 Vcc.. Totusi ,mi se pare super mica cabina,si in sala motoarelor,te bate Dumnezeu cand merge ventilatia .. In rest,pozele vorbesc de la sine Smile.

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 14:27

Trenul calugareni in Gara de Nord pe relatia (B. Nord-B. Baneasa) 10.06.2014
Enjoy Twisted Evil

Timisoreanca 564 gata de plecare ..

Maine cred ca o sa revin cu fotografii noi.

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 14:27

Bine ati venit in trenul Moldovita!
Enjoy! Twisted Evil

Incepem cu clasa 1'a
Aerisiri

Lampa

Fotolii

Clasa a 2'a
Banchete + hol + WC

Clasa a 3'a ... totusi .. mai confortabila ca un Desiro ! Smile) Very Happy Twisted Evil

Bine ati venit in Board Restaurant :> ..

Nah,vagonul asta nu l-am descifrat in totalitate ce vrea sa fie,dar presupun ca e un fel de carciuma + loc de fumat .. Adica aici era restaurantul relelor moravuri Smile) ..

Misc gen .. ceva poze cu tampoane,si frana de manuala.

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Asadar ,pentru cei care nu au fost prin ele ..
78-751 Infra.. fara poze din interior Smile

78-773

cabine

Toaleta

78-792

o cabina

toaleta

o mica sala de sedinte.pentru "ministresi"

sa stim pe unde mergem ..
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 16:44

Mocanita Bucurestilor filmata de mine astazi ultima zi, 15 iunie 2014

Stationare

Plecare

Sosire

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 16:56

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 17:22

Mi-a placut mult aceasta expozitie, foarte bine organizata ,  totul fiind gratuit. Eu am fost de doua ori, astazi si pe 12 iunie adica joi. De exemplu astazi in timp ce unii participanti la expozitie se plimbau printre materialul rulant stationat la liniile 12 si 13, altii au plecat gratuit cu Trenul Calugareni la Gara Baneasa, in timp ce alti participanti se plimbau gratuit cu Mocanita Bucurestilor, altii vizitau tot gratuit Muzeul CFR iar la subsol in sala de sedinte se difuzau filme feroviare in general cu imagini vechi, cum a fost documentarul cu inaugurarea Muzeului CFR din anul 1939 unde a participat si Regele Carol al doilea, imagini care mi-au mers la suflet. Sa nu uitam nici de expozitia de machete si diorame de la iesirea de metrou din fata Muzeului CFR. Iata cateva bijuterii surprinse de mine joi

gif upload

image hosting adult

free picture upload

picture uploading

upload pic

image

image uploading

image upload no limit

free photo hosting

photo sharing sites

image uploading site

image posting

photo host
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   Dum 15 Iun 2014, 17:50

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE   

Sus In jos

MUZEUL CAILOR FERATE ROMANE-75 DE ANI DE LA INAUGURARE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Harta cu reteaua Cai Ferate Romane
» Pagini din istoria Căilor Ferate Române
» Caile Ferate Romane
» Innotrans in Berlin - 2010
» Caile ferate din Basarabia
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: EVENIMENTE SI EXPOZITII FEROVIARE-