Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Trenuri internaționale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43  Urmatorul
AutorMesaj
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 629
Varsta : 18
Localizare : Romania, tara hotilor
Reputatie : 1183
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 10:20

As vrea sa fac un drum Bucuresti Viena in vara.Stie cineva la ce ora ajunge in Viena?Si la ce ora e plecarea?Multumesc
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCM474g-YL1k68HE0K1_f9_A
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10433
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13427
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 10:31

ets2oltromânia a scris:
As vrea sa fac un drum Bucuresti Viena in vara.Stie cineva la ce ora ajunge in Viena?Si la ce ora e plecarea?Multumesc

Dacia ajunge la 8.21 in Viena si pleaca la 19.39
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1328
Varsta : 46
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1839
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 10:32

ets2oltromânia a scris:
De unde in Viena?
Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 10:33

Ok.Multumesc.Si pleaca zinic nu?Ca sa nu ma pomenesc ca trebuie sa stau o zi sau ceva.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10433
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13427
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 10:51

ets2oltromânia a scris:
Ok.Multumesc.Si pleaca zinic nu?Ca sa nu ma pomenesc ca trebuie sa stau o zi sau ceva.

Da zilnic
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5958
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7218
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 13:04

ets2oltromânia a scris:

Si pleaca zinic nu?Ca sa nu ma pomenesc ca trebuie sa stau o zi sau ceva.

Vrei doar Viena ajungi dimineata și te întorci înapoi seara ? Dacă ești rezistent vezi ca e oferta la InterRail dacă cumperi pana la 31.03 ai reducere, plătești pentru 5 zile 175€ iar perioada când poți sa-l folosești e pana la 30.06 deci ai la dispoziție toată luna iunie. În plus poți merge timp de 5 zile și în alte orașe sau capitale europene pe când la Dacia din București la Viena și înapoi dacă îți iei la ofertă și tot plătești 78€. Fa rost de money pana la sfârșitul lunii martie și cumpăra InterRail iar pana la vară ai timp sa afli si sa re hotărăști cu ce trenuri poți merge și unde vrei sa mergi, e și păcat dacă tot pleci de acasă și cheltui niște bani măcar să fie tacâmul complet.[/quote]

Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Mar 28 Feb 2017, 13:08, editata de 1 ori
Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 13:06

Multumesc.Dar la vama se mai uita pe la bagaje,buletin ceva?PS. In martie fac 18
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 13:12

Pașaportul pe 5 ani te costa sub 280 lei și e gata în 15 zile, daca ai buletinul si pasaport esti in regula. Ce poți lua la tine în afară de o hartă, mâncare și ceva de schimb, un deodorant și o sticla de apa ? Și dacă se uită nu ai treaba cu nimeni cat timp nu ai arme albe, droguri sau bombe. Eu am mers singur cu avionul habar nu aveam cum se face Check-inul etc etc și m-am descurcat pe aeroport la destinație fost așteptat de o verișoara.

Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Mar 28 Feb 2017, 13:16, editata de 1 ori
Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 13:13

Eu am fost in Belgia cu beleinul in vacanta din februarie.
PS Scuzati off-topicul offtopic
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2078
Reputatie : 4542
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 14:02

In toata Uniunea Europeana poti calatorii doar cu cartea de identitate, nu e nevoie de pasaport. Nu se face nici vama, doar control de frontiera si doar intre statele care nu sunt in shengen. Major trebuie sa fi obligatoriu insa, altfel e complicat.

Acum o intrebare, stie cineva daca se va putea merge la vara la Paralia Katerini cu trenul? Si daca da, cam care sa fie pretul?
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 706
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2750
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 14:03

Stefanelule din Olt, iti e suficient doar buletinul pentru Viena. Vor fi 2 controale vamale parca si pierzi cam o ora pe ele (unul la noi in tara, unul la unguri). Destul de rau acest lucru. Nu te cotrobaie pe nicaieri, asa la modul general, controlul de rutina presupune doar sa se uite pe actele tale.
Totusi, nu-ti recomand sa te si intorci in aceeasi zi, trebuie sa ramai macar o noapte (se gasesc pe booking si hoteluri ieftine sub 200 lei si aproape de mijloace de transport in comun).
Nu merita sa faci mai mult timp pe drum in trenul romanesc decat vei reusi sa vizitezi orasul. Plus ca e si foarte obositor, mergi oricum doar noaptea, macar de vei reusi sa dormi bine daca ai noroc sa n-ai vecini la compartiment cu Smart Ticket (pe care trebuie sa-l iei cu cateva saptamani inainte, ideal). Eu cand am mers am avut noroc ca n-a fost nimeni.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 18:12

Luna a scris:
In toata Uniunea Europeana poti calatorii doar cu cartea de identitate.

Acum o intrebare, stie cineva daca se va putea merge la vara la Paralia Katerini cu trenul? Si daca da, cam care sa fie pretul?

Am zis de pașaport pentru ca tot face 18 ani poate cu timpul va merge și în alte tari unde va fi nevoie de pașaport. Dacă ai și pașaport și buletin e și mai ok.

Normal ca se poate merge în octombrie 2014 când am fost la Paralia Katerini am fost 1 ora și la trainspotting în gara Katerini. E transport în comun autobuz Mercedes sau Man la dus am mers pe jos maxim 45 minute iar la întoarcere am venit cu autobuzul parcă 1,5€ am platit.

La Katerini opresc inclusiv trenurile IC Salonic-Atena.

Mergi cu București-Salonic ajungi la 06:30 ai tren la 08:00 și la 08:51 ești la Katerini iar la 09:30 ești deja în camera de hotel. Cel mai ieftin e cu Balkan Flexi Pass.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13997
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16389
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 18:52

Cu cartea de identitate mergi în aproape toată Europa, inclusiv în Elveția și Țările Nordice. Și în Serbia și Republica Moldova poți merge doar cu cartea de identitate.

Dintre statele în care ai putea merge cu trenul, pașaport îți trebuie pentru Ucraina, Turcia, țările desprinse din fosta Iugoslavie (mai puțin Croația și Slovenia - care sunt în UE și Serbia, cu care avem acord), inclusiv cele nerecunoscute (Kosovo), Rusia (inclusiv teritoriile anexate ilegal precum Crimea sau Transnistria).

Numai că vezi că cartea de identitate emisă la 14 ani expiră la 18, de ziua ta. Deci va trebui să faci alta înainte să pleci.

ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 19:01

Dr2005 a scris:
Cu cartea de identitate mergi în aproape toată Europa, inclusiv în Elveția și Țările Nordice. Și în Serbia și Republica Moldova poți merge doar cu cartea de identitate.

Dintre statele în care ai putea merge cu trenul, pașaport îți trebuie pentru Ucraina, Turcia, țările desprinse din fosta Iugoslavie (mai puțin Croația și Slovenia - care sunt în UE și Serbia, cu care avem acord), inclusiv cele nerecunoscute (Kosovo), Rusia (inclusiv teritoriile anexate ilegal precum Crimea sau Transnistria).

Numai că vezi că cartea de identitate emisă la 14 ani expiră la 18, de ziua ta. Deci va trebui să faci alta înainte să pleci.
Stiu asta,numai ca eu il am pana in 2020 ca anul trecut am pierdut buletinul(nu il mai gaseam)
Imi cer inca o data scuze de offtopic
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14295
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17838
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   Mar 28 Feb 2017, 19:03

Iei din timp biletul pentru Viena sa prinzi cu 39 euro pe sens, altfel e scump si nu se merita.

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trenuri internaționale   

Sus In jos

Trenuri internaționale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Trenuri internaționale
» Trenuri internaționale
» Caile Ferate din Australia
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
» Trenuri InterCity
Pagina 40 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-