Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

INTREBARI SI RASPUNSURI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 36 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7930
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12541
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Vin Noi 13, 2009 10:57 pm

Ce se intampla cu calculatorul meu? Imi apare alta chestie cand il deschid! Tot ceva legat de antivirus.

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3911
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Vin Noi 13, 2009 11:04 pm

Acceseaza balonul cu rosu pentru a vedea care-i cauza acelui out of date .
Posteaza apoi aici mesajul dat de ei sa vedem ce si cum se poate rezolva
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Vin Noi 13, 2009 11:13 pm

Am accesat acel balon, iata ce imi apare:

Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Vin Noi 13, 2009 11:33 pm

Trebuie actualizat antivirusul...
Daca antivirusul nu se actualizeaza singur, nu stiu ce protectie va ofera...
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Vin Noi 13, 2009 11:40 pm

Eu personal am de la ei versiunea full Premium security suite cu licenta obtinuta absolut gratuit prin email . Isi face singur toate updateurile . Versiunea asta free nu mi se pare deloc fiabila .
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 3485
Data de inscriere : 20/08/2009

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Sam Noi 14, 2009 10:38 am

COSTACHE MIHAIL a scris:
Ce se intampla cu calculatorul meu? Imi apare alta chestie cand il deschid! Tot ceva legat de antivirus.

E original antivirusul? In general cele mai putin orginale Very Happy fac figuri de genu. Incearca sa intri in meniul lui la update si sa-i dai sa-si faca update. Daca nici asa nu merge, ia de pe net AVG free de pe site-ul lor, deconecteaza-te de la net dupa ce l-ai descarcat, dezinstaleaza avira, instaleaza AVG si conecteaza-te inapoi la net. Eu personal fol AVG free, si nu am probleme cu virusi Very Happy
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Sam Noi 14, 2009 5:19 pm

Multumesc pentru raspuns, am dat update si vad ca scaneaza. Momentan nu mai am probleme!

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Sam Noi 14, 2009 11:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Sam Noi 14, 2009 5:32 pm

Daca tot sunt la categoria "Intrebari si Raspunsuri" am si eu o serie de curiozitati Very Happy
De ex, un tren intercity tractat de de o LE 5100 KW si 12 vagoane AVA la viteza de 100 km/h, distanta de franare cam care ar fi :?: Intotdeauna am avut neclaritati in legatura cu distante de franare, consum.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3647
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Sam Noi 14, 2009 10:11 pm

Lovekomotive a scris:
Daca tot sunt la categoria "Intrebari si Raspunsuri" am si eu o serie de curiozitati Very Happy
De ex, un tren intercity tractat de de o LE 5100 KW si 12 vagoane AVA la viteza de 100 km/h, distanta de franare cam care ar fi :?: Intotdeauna am avut neclaritati in legatura cu distante de franare, consum.

In primul rand odata specificata viteza de 100 km/h,...rangul trenului nu mai are rost. Oricum distanta de franare pana la oprirea definitiva se situeaza intre 300 si 400 m in cazul vagoanelor pe boghiuri Y32 ( RI sau RS). In cazul boghiurilor Y32 R, dat fiind echiparea cu frana electromagnetica eficienta e posibil sa creasca scurtand distanta de franare la 250 - 300 m maxim. In cazul vagoanelor echipate cu boghiuri tip MD sau Goerlitz,...distanta de franare se situeaza cam intre 600-700 m! Dar repet. Depinde de conjucturi. Daca afara a plouat, logic ca aderenta rotilor pe sine scade.La fel si iarna pe ger fara chiar sa fie zapada asezata pe sine! Otelul in general devine dur si casant la temperaturi minime extreme ( de la -20 grade in jos) si deci aderenta la contactul otel-otel scade.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Sam Noi 14, 2009 10:35 pm

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Lovekomotive a scris:

In primul rand odata specificata viteza de 100 km/h,...rangul trenului nu mai are rost. Oricum distanta de franare pana la oprirea definitiva se situeaza intre 300 si 400 m in cazul vagoanelor pe boghiuri Y32 ( RI sau RS). In cazul boghiurilor Y32 R, dat fiind echiparea cu frana electromagnetica eficienta e posibil sa creasca scurtand distanta de franare la 250 - 300 m maxim. In cazul vagoanelor echipate cu boghiuri tip MD sau Goerlitz,...distanta de franare se situeaza cam intre 600-700 m! Dar repet. Depinde de conjucturi. Daca afara a plouat, logic ca aderenta rotilor pe sine scade.La fel si iarna pe ger fara chiar sa fie zapada asezata pe sine! Otelul in general devine dur si casant la temperaturi minime extreme ( de la -20 grade in jos) si deci aderenta la contactul otel-otel scade.

Multumesc pt lamuriri Smile
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Dum Noi 15, 2009 2:23 pm

Ma intrebam azi, daca fiind student beneficiez de reducere si la trenurile Intercity? Pe cupoanele mele scrie reducere pt calatoria cu trenul accelerat, dar am avut parte de reducere si la Rapid cand am fost la Bucuresti cu R652.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Dum Noi 15, 2009 2:30 pm

Se poate folosi reducerea si la tren Intercity . Folosind legitimatia de student se plateste 100 % doar diferenta de pret intre tariful de IC si cel de Accelerat . Folosind cupoanele de reducere studenti se plateste 100 % doar diferenta de pret intre tariful de IC si cel de Rapid . (Exemplu : IC Bucuresti - Cluj Napoca - 79,3 lei pret intreg , 62,6 cu legitimatie de student , 42,6 la cupoane de student)
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Dum Noi 15, 2009 2:50 pm

IonutCFR2009 a scris:
Se poate folosi reducerea si la tren Intercity . Folosind legitimatia de student se plateste 100 % doar diferenta de pret intre tariful de IC si cel de Accelerat . Folosind cupoanele de reducere studenti se plateste 100 % doar diferenta de pret intre tariful de IC si cel de Rapid . (Exemplu : IC Bucuresti - Cluj Napoca - 79,3 lei pret intreg , 62,6 cu legitimatie de student , 42,6 la cupoane de student)
Multumesc pt raspuns Smile
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Dum Noi 15, 2009 8:04 pm

Stie cineva daca A 1954/1955 Bacau - Iasi si retur mai circula??? Trebuie sapt viitoare sa ajung in iasi, si la intoarcere am optat pt el. Dar din cate am vazut pe site-ul CFR Calatori, nu apare in Mersul Trenurilor, si nici pe site-ul german Sad Si acum ceva timp l-am vazut, avea in compozitia rama TE Acvila Smile Oare l-au scos din circulatie?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Dum Noi 15, 2009 10:14 pm

Ma bucur, pentru faptul ca pe acest forum, la acest topic, putem pune orice fel de intrebare, iar cei care dau raspunsurile, o fac in termeni cat mai amiabili, asa consider ca este cel mai placut, raspunsurile sa nu fie arogante, sau sa atace pe cel ce pune intrebarea, fie ea chiar pusa de un membru incepator! Din cate vad, raspunsurile sunt rapide, s prompte, dovada ca membri doresc cat mai repede sa ajute pe cei care pun intrebari! Totusi, eu as reveni cu o intrebare, care am pus-o putin mai sus, si as dori sa aflu un raspuns. Intrebarea este, cum se spune corect cuvantul topic la plural, topice sau topicuri? Multumesc!

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   Astazi la 1:36 pm

Sus In jos

INTREBARI SI RASPUNSURI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Intrebari si raspunsuri internationale
» Buna Ziua!
» Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse
Pagina 5 din 67Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 36 ... 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia :: INFORMATII GENERALE-