Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine aşi venit pe Forumul pasionaşilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veşi gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9224
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11865
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 11:04

Vineri seara l-am vazut si eu in Sanandrei, 1 vag MAV, 2 vag. BDZ, aproape pline.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2477
Localizare : Targu Mures
Reputatie : 5001
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 11:29

Adrian78 a scris:
Vineri seara l-am vazut si eu in Sanandrei 1 vag MAV-2 vag BDZ aproape pline

Frumos, din pacate nu mai are vagonul de Timisoara.

Administrator

Numarul mesajelor : 12528
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15698
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 11:46

Atata timp cat vagonul de clasa 2 BDZ circula gol cu maxim 5-10 calatori deci locuri sunt , se gasesc locuri la vanzare la orice ora din zi si din noapte NU are rost sa se mai bage si CFR ca ......... in ........ cu alt vagon de clasa 2! Voi sunteti pasionati de fotografie si va place sa vedeti un tren cu 15 vagoane dar nu poti sa suplimentezi un tren doar de dragu ca da bine in poza, terminati cu prostiile astea, se pun vagoane in plus acolo unde este cerere, unde lumea chiar are nevoie, unde se merge in picioare etc dar nu se va pune un vagon in plus doar asa ca sa fie. Mad

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 220
Varsta : 45
Localizare : constanta
Reputatie : 2809
Data de inscriere : 11/11/2009

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 19:19

dan tm a scris:
Azi eram intr-o gara(dar nu in Gara de Nord din Bucuresti )si se manevra vagonul 21 76 083 2.

nimic interesant nu? avea pe usi lipite foile  termoinfoliate, scrise cu albastru si cu sigla MAV,cu numarul si traseul trenului Budapesta - - - -  Sofia. vag 433.

Asadar CFR da vagonul la BDZ sau cum? celelalte 2 sint BDZ si cica ar fi destul de invechite comparativ cu ce are CFR.

vagonul avea statia de domiciliu Timisoara, dar nu imi dau seama de ce avea foliile originale MAV.

Daca te plimbai mai cu spor vedeai ca in grupa tehnica era un vagon BDZ de clasa I-a. Probabil vagonul CFR inlocuia pe cel al BDZ.
Sus In jos
maris.constantin

Numarul mesajelor : 438
Localizare : Arad
Reputatie : 1957
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 21:07

Ma aflu in trenul Ir 480,cu care calatoresc din Craiova la Dr.Tr.Severin si vreau sa va zic ca din Craiova s-au urcat vreo 7 persoane,fara mine si a asteptat si pe Ir 1593 de la care au mai venit 4.E compus din 2 vagoane BDZ si unul Mav.Cei de la Cfr puteau sa-i ataseze grupa de vagoane sau un vagon clasa,pana afla lumea de el pentru traficul intern, Curtici-Arad-Timisoara-Craiova si faceau un lucru bun
Sus In jos
maris.constantin

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Dec 2014, 21:18

Am uitai sa mentionez ca EA 41-0137-4e locomotiva si sincer e mai ok calatoria de la Craiova la Dr.Tr.Severin sau Timisoara,cu Ir 480, in vagonul de clasa a 1 a,BDZ decat cea de la vagon de clasa a 2 a, CFR ,de la Ir 1696.

Din Filiasi s-au urcat inca 3 persoane,2 pentru Timisoara si una pentru Severin ca a venit la locurile din compartimentul unde eram si eu(locul 56).Pentru inceput e bine si sa speram ca Cfr-ul va face sa fie bine,macar inca un vagon
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Lun 22 Dec 2014, 00:58

Ma repet, atata timp cat exista locuri libere gramada la vagonul BDZ ce rost are sa mai puna si CFR alt vagon? Asta nu pricep!

595423
Sus In jos
maris.constantin

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Lun 22 Dec 2014, 03:25

Eu sper sa fie calatori din ce in ce mai multi la acest tren,atat pentru trafic international cat si pentru trafic intern si atunci va fi nevoie de inca un vagon clasa.
Sus In jos
Ryan Anderson

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 24
Reputatie : 1955
Data de inscriere : 17/10/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 23 Dec 2014, 12:57

Karpaty a scris:
Atata timp cat vagonul de clasa 2 BDZ circula gol cu maxim 5-10 calatori deci locuri sunt , se gasesc locuri la vanzare la orice ora din zi si din noapte NU are rost sa se mai bage si CFR ca ......... in ........ cu alt vagon de clasa 2! Voi sunteti pasionati de fotografie si va place sa vedeti un tren cu 15 vagoane dar nu poti sa suplimentezi un tren doar de dragu ca da bine in poza, terminati cu prostiile astea, se pun vagoane in plus acolo unde este cerere, unde lumea chiar are nevoie, unde se merge in picioare etc dar nu se va pune un vagon in plus doar asa ca sa fie. Mad

De ce nu ganditi si "outside the box": haideti sa punem inca 2-3 vagoane, dar sa si popularizam trenul astfel incat ca acele vagoane sa se umple ? Preluati exemplul corporatiilor daca vreti sa aveti calatori la tren. Cate sute de postari si distribuiri pe facebook a avut acest tren ? Cata reclama a avut in presa regionala, pe unde trece ? Cata lume stie de existenta acestui tren ? Din pacate acum CFR NU MAI ESTE SINGURA companie care sa aiba monopol pe transport. Daca nu sunt calatori, in loc sa taiem numarul de vagoane, mai bine le facem reclama. Trebuie facute investitii in marketing, va convine sau nu. Daca nici chiar in urma reclamei tot nu merge nimeni cu el, atunci da, nu este necesara adaugarea de vagoane si alte cele. Dar DUPA ce trenul (trenurile) sunt popularizate peste tot , NU Inainte Evil or Very Mad !!!
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7194
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 23 Dec 2014, 15:10

Aici e marea buba la cfr calatori ! Al naibii marketing. Prin ziare inafara de reclama internationalui 346 spre Viena nu vad altceva promovat !
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 23 Dec 2014, 16:05

SERDIKA este trenul bulgarilor la care pun si ungurii un dormitor, este al lor, prin Romania este doar in tranzit. CFR-ul nu are de ce sa promoveze un tren care nu este al sau, daca pe viitor devine asa de plin de sta lumea in picioare e posibil sa mai apara un vagon clasa de la BDZ ceea ce nu cred ca va fi, doar nu dau navala bulgarii sa plece cu trenu asta la Budapesta.
Daca pe teritoriul RO devine un tren foarte solicitat atunci e posibil ca CFR sa bage un vagon dar la fel sunt slabe sanse si aici, momentan sunt locuri garla la vagonul BDZ de clasa, nu trebuie sa ai vagon CFR ca sa mergi din Craiova la Arad, se poate merge si in cel BDZ linistit.

595423
Sus In jos
vanchorusebulgaria
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 318
Reputatie : 2506
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 23 Dec 2014, 16:41

There was an interesting arcitcle in Bulgarian online media about this train (a wonder that they talk about railways not to say how dirty, slow and dangerous trains are Laughing ) which was discussing the issues and conditions on the route. According to the text Hungary desperately wanted to ''avoid'' Serbian ''insecure'' network with big delays and in order to ''promote'' that train they ''moved'' the train Belgrade-Budapest (Avala to Prague) on a longer route in order the combined travel Sofia-Belgrade-Budapest to become slower than Sofia-Craiova-Budapest with this direct train. Since most of the international passangers on route Sofia-Belgrade are said to travel with Avala train to Budapest. The article even said that the train Avala was sent from new timetable on a secondary station in Budapest with subway connection to the inner part of the city Laughing I've got no idea to what extend it's true but MAV not showing enthusiasm about this train making it regio on its territory. Same counts about BDZ of course. This is what I call a Balkan level of railway service Very Happy

The train is said to be a part of a project RAIL4SEE which is meant to connect EASTERN EUROPE with the rest developed and speed railway network in EU Wink Probably in summer the train will be more popular than the rest ''Southern Balkans'' International trains which are half empty Evil or Very Mad
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 259
Reputatie : 2256
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 23 Dec 2014, 22:21

Mario 076 a scris:
Aici e marea buba la cfr calatori ! Al naibii marketing. Prin ziare inafara de reclama internationalui 346 spre Viena nu vad altceva promovat !

sincer, nu stiu daca poate face mare lucru CFR Calatori...sa zicem ca face reclama, pacaleste niste oameni sa urce in tren si ajung al destinatie cu intarziere din cauza infrastructurii praf(eventual mai pierd si vreo legatura)...credeti ca d oua oara mai risca sa aleaga la fel? pana cand statul nu va intelege sa isi faca datoria si sa investeasca in infrastructura feroviara, operatorii de transport nu pot face minuni
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 04 Ian 2015, 14:26

In data de 2.01.2015 am folosit Serdika pe bucata Caransebes-Curtici, cand urc in Caransebes, nasul la usa vroia sa arunce placuta, zic nuuu, de ce o aruncati, la care nasu ca a cazut de pe geam de la apa s-a desprins, zic o iau eu acasa daca vreti sa o aruncati si nasu zice bine, bag-o in geanta. Laughing
Fericit, plec prin vagon sa caut un loc bun, gradul de ocupare era 1-2 calatori in compartiment plus altele goale, intru in unul gol, caldura super buna cum era pe vremuri si la noi in vagoanele 19-50. Vagonul de clasa BDZ este unul de clasa 1 dar circula ca si clasa 2 similar cu ce aveam noi 19-50.

Cateva poza din interior, nu am un aparat performant si trenul se clatina in toate partile dupa Caransebes asa ca pozele nu sunt foarte clare, dar pentru a avea o idee de cum arata sunt ok zic eu.

A avut 60 de minute intarziere in Caransebes si pana la Arad a mai recuperat ceva, in acea noapte la Golenti a scos vagonul cuseta BDZ ca era defect si de acolo intarzierea.
Calatorii din cuseta BDZ au fost mutati la dormitorul MAV. La clasa nu era nimeni pe parcurs international, toti au coborat in Timisoara mai putin eu care am mers pana la Arad. In Timisoara au urcat 5 calatori pentru Budapesta.

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 04 Ian 2015, 14:49

Ce old school e sa mergi cu trenul asta la clasa. Very Happy Scaunele nu puteau fi unite sa faci pat in compartiment?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Astazi la 05:46

Sus In jos

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta
» București - Craiova - Timișoara - Budapest
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» IR 1991/1992 Timisoara N./Deva/Resita Sud-Craiova-Mangalia
» Trenuri internaşionale
Pagina 5 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-