Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 20:09

Clădirea cea nouă este a poliției de frontieră, gara a rămas cea veche.

Vagonul de dormit a fost descuiat... pentru că era în mijlocul trenului și nu putea lumea să treacă din vagonul 1 în cel bulgăresc și nici nașul nu putea să treacă, așa că intercomunicația vagonului a fost descuiată.

Katalyn

Numarul mesajelor : 4750
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5650
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 21:25

Doctore nu te contrazic si nu stiu ce sa zic daca e normal sau nu ce se intampla la Vidin in schimb la Ruse ai vazut cati au raspuns la topicul celalalt pe rutier se trece ca in codru nu vad de ce pe tren ar fi altfel vorbesc de Ruse ce poti sa duci cu masina si nu poti duce cu trenul sau invers ? E cam ciudata treaba si merita un drum pana Vidin chiar as vrea sa primesc si eu replica granicerului din filmul Nunta in Basarabia "cu ce scop in Republica Moldova" aur, droguri valuta chiar mi-ar place sa fiu pazit vreo 10 minute cu AK47 dar acum realizez ca la Vidin se trece noaptea respectiv dimineata devreme deci oarecum e normala tehnica cu gardul, verificatul si pazitul cu armele, pe lumina nu cred ca era atata seriozitate si strictete, noaptea e mai nasol.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3670
Reputatie : 4661
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 01 Mar 2016, 21:29

Am trecut prin gara si nu se manevreaza vagoanele asa cum am scris cu ceva vreme in urma.Din pacate cel care mi-a spus atunci tocmai pleca cu trenul si nu am reusit sa vorbim.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 01 Mar 2016, 21:56

Am vazut pe flickr poze cu internationalul Salonic-Kulata-Sofia si retur facut de OSE are 2 vagoane si vara 3-4 e criza mare aici in Balkani cu trenurile internationale. Bononia cu 3 vagoane goale, Romania cu 2 vagoane si pe teritoriul bulgar cu inca 2 vagoane noroc cu Ister si Dacia ce au 5-6 vagoane si Prietenia ca in rest numai glume de trenuri internationale sunt pe aici pe langa noi.

Apropo bulgari au si grupa Sofia-Kulata la internationalul de Salonic.

Ce bine era sa fi fost tren direct Buc.Nord-Ruse-Giurgiu.Nord-Ruse-Gorna.Oriahovita-Pleven-Mezdra-Sofia-Blagoevgrad-Kulata-Salonic adica ceva legat 460 Buc.Nord-Sofia + 361 Sofia-Salonic dar asta ar insemna ca 460 "Romania" sa plece din Bucuresti la 05:50.

Si pentru retur era o idee Salonic-Sofia-Buc.Nord doar ca ar ajunge in Buc.Nord la 23:30 numai bun pentru cei care se intorc din Grecia si Bulgaria.

Vad ca trenul International 491 "Balkan" Belgrad-Sofia ajunge la 18:15 in Sofia iar Internationalul 493 Sofia-Istanbul pleaca la 19:15.

Si pe retur legatura e buna 492 Istanbul-Sofia ajunge la Sofia la 11:05 iar 490 spre Belgrad pleaca la 11:30 cine stie poate ca au si grupa directa Istanbul-Sofia-Belgrad.

Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 467
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 3249
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 01 Mar 2016, 22:01

Exista ceva promisiuni de la CFR ca anul asta se va relua legatura directa Bucuresti-Salonic. Sa vedem de va fi asa.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Mar 01 Mar 2016, 22:15

Esti a 5-a persoana care spune asta sa dea Dumnezeu sa se intample asta abia astept sa ajung la Salonic si cu trenul.

Sus In jos
florin94

Numarul mesajelor : 105
Localizare : Braila-Sibiu
Reputatie : 448
Data de inscriere : 02/01/2016

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Joi 03 Mar 2016, 21:57

Din punctul meu de vedere acestui tren nu ii era necesar rangul de regio pe relatia Craiova - Golenti. Un tren international sa opreasca aproximativ din 6 in 6 km in toate statiile si haltele din sudul olteniei mi se pare penibil. Si sa nu mai luam in calcul viteza exagerat de mica de pe M 912: 95 km in 2h 36 min. A, ca se suprapune unei trase de regio care circula de ani de zile la ora aia, sa fim seriosi, puteau pune o Malaxa sau ce automotoare circula pe celelalte trenuri regio cu o jumatate de ora mai tarziu sau mai devreme si sa il lase in pace pe acest amarat de international de doar 3 vagoane. Si 2 ore cei 95 km si tot e mult. In cel mai rau caz as vrea doar 2 opriri intre Craiova si Golenti si anume la Segarcea si Bailesti. Nu ii inteleg pe cei care stabilesc aceste aspecte. Am vrut sa scriu acest comment aici de cand am vazut noua trasa. Urmaresc conversatiile dvs. si sunt dezamagit de ceea ce citesc aici despre acest tren: calatori de ii numeri pe degete, si nepasare din partea personalului CFR. Si aproape intotdeauna vad ca desi vine intarziat din ambele directii, ai nostrii tot reusesc sa ii mai puna cel putin 5 minute de intarziere, recuperare nicidecum."Ca doar n-o fi capat de lume si cu acest tren". Ce spune Dorel al nostru?:"Las-o ma ca merge si asa. De ce sa "forjez" eu GM-ul, DA-ul sau LDH-ul sa ii creasca consumul din cauza demarajului si franarii cand, la final, pot si eu sa strecor printre degete un 20-30 litri de motorina." Si, ca o concluzie, ma gandesc ca toata lumea trebuie sa manance o paine stimati pasionati de trenuri. Dar si in acest mod?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Joi 03 Mar 2016, 22:30

Nu renta să îl facă tren separat. Plus că nici material rulant nu prea e. Iar câștigul de timp... undeva spre 20 minute maxim, linia e praf, sunt tronsoane întregi de 40 km/h.

Katalyn

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Joi 03 Mar 2016, 22:47

Am impresia ca din cauza la primul an care a fost fara calatori s-a decisa sa se faca economie de trase si material rulant pentru 10 calatori chiar nu conteaza. Sa nu uitam ca trenul asta international si pe partea bulgara are mers de Regio deci oricum te duci doar in excursie nu ai cum sa faci naveta cu acest international deci oricum ai niste ore pierdute ce mai conteaza ca sunt 2 in plus pe toata distanta Craiova-Vidin-Sofia.

E bine totusi ca exista si aceasta legatura decat nimic iar orarul de la noul mers e mai mult decat ne-am fi asteptat sa ajungi dimineata devreme in Sofia si sa pleci seara inapoi.

Ca nu sunt calatori asta e situatia, nici Romania Express nu are cine stie ce.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9221
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11861
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Vin 18 Mar 2016, 12:35

Serdika are azi în compunere un 21-33 sau 21-43 la fel ca 21-47
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1123
Varsta : 22
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 3552
Data de inscriere : 03/08/2010

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 20 Mar 2016, 22:30

Adrian78 a scris:
Serdika are azi în compunere un 21-33 sau 21-43 la fel ca 21-47

Chiar am avut norocul sa merg cu el pana la Orsova si a fost o experienta destul de placuta , curat vagonu fara mirosuri ciudate , in partea din mijloc unde am stat a fost destul de silentios in schimb la extremitati zgomotul era destul de puternic. Pana la Caransebes in vagon am fost numai CFR-isti apoi am ramas singur pentru ca lumea mergea sa stea inghesuita la AVA200 ca doar are prize si AC.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Astazi la 08:00

Sus In jos

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta
» București - Craiova - Timișoara - Budapest
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» IR 1991/1992 Timisoara N./Deva/Resita Sud-Craiova-Mangalia
» Trenuri internaționale
Pagina 15 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-