Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3675
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Sam 20 Feb 2016, 11:29

O dovada ca nu intotdeauna trenurile directe sint o solutie.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Sam 20 Feb 2016, 12:58

Nu cred ca aici e vorba de tren direct, ci de mersul lui. Ca la cat stai pentru manevre, control vamal, cruci, plus intarzieri, mers de Cursa, normal ca nu ia mai nimeni trenul ala. Si manevrele iau mult timp in primul rand ca nu e gandita aranjarea vagoanelor.

Dar in cazul trenului asta e, oricum, un pic mai complicata treaba fata de un Bucuresti - Timisoara, la care sa ai grupe sau legaturi pentru R. Valcea/Sibiu, Tg. Jiu, Resita, etc.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Sam 20 Feb 2016, 17:50

Legat de ce spunea doctorul ca nasul nu stia cum sa dea bilet, e destul de simplu, aceste vagoane nu sint un tren in sine ci grupa atasata unor trenuri, de la Budapesta la Craiova e atasata la 72 si de acolo la un regio, deci vagoanele formeaza un tren in sine doar de la Golenti la Vidin ca de acolo iarasi sint atasate.

Dupa mine daca as lua bilet Timisoara Nord-Golenti ar trebui sa imi da de IR +R cu reducere de fidelitate.

Acuma ca mersul nu e bine gindit e alta discutie, cred ca mai mult de 15 minute nu ar avea nevoie nici in Craiova nici in Golenti.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12077
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14117
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Sam 20 Feb 2016, 22:27

Nașul nu poate da bilet cu schimbare, poate da bilet cel mult până la capătul rutei trenului.

Procedurile de la Golenți și Vidin sunt de râsul cailor... vine trenul, face românul revizia în parcurs, decuplează locomotiva, după aia vine bulgarul și verifică vagoanelor, apoi locomotiva bulgărească, iar revizia în parcurs, după aia revizia biletelor, după aia se face arătarea vagoanelor (nu înțeleg de ce nu invers) și abia după aia se pleacă. Iar vagonul de Calafat stă și așteaptă și pleacă doar după ce pleacă cele de Vidin. De altfel, nașul nostru se plângea că mereu întârzie trenul de la Budapesta, că durează juma' de oră manevrele la Craiova (am explicat cu câteva mesaje mai înainte de ce) și că ajunge la Calafat pe la 1 noaptea și nu mai are cu ce să plece acasă de acolo. Mai spunea și că sunt călători doar pe Craiova - Segarcea și retur, că în rest nu e nimeni nebun să facă 4 ore Craiova - Calafat, când cu autobuzul face 2 ore maxim.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Sam 20 Feb 2016, 22:55

Dar nasul nu se intoarce la Craiova dimineata tot cu bulgarul, ce turnus e asta?

Astia cind au facut mersul au uitat ca nu mai e locomotiva izolata ca inainte de i-au dat trasa dupa bulgar sau au zis sa nu se defecteze pina la ramificatie?

Apropo, daca se defecteaza LDH-ul bulgaresc dupa ramificatie spre pod cum se face?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12528
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15698
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 13:36

Atata timp cat un bilet Sofia-Budapesta sau retur costa 100 de euro nu va avea calatori din randul bulgarilor, pentru ei nu exiusta oferta ci doar tariful normal si cum ei sunt mai saraci fata de noi nu ii convine nimanui sa se plimbe asa aiurea cu trenul.
Acest tren are calatori dar din randul strainilor si cum Bulgaria e o tara saraca nu prea are turisti dornici de a se plimba in saracie. Sunt cei cu InterRail si cu Balkan Flexi Pass dar putini cu bilete intregi.
Saracia are un cuvant mare de spus.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5660
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 15:01

Lipsa ofertelor are un cuvant de spus probabil ca la un pret mai convenabil s-ar mai gasi ceva calatori asa trenul circula doar pentru reclama si a se lauda cu trenuri internationale doar de dragul de a le avea.

E foarte adevarat ca bulgari is mai saraci decat noi dar asta nu inseamna ca nu au turism sa nu uitam clasamentul romanilor cand vine vorba de vacante 1 - Grecia, 2 - Bulgaria si 3 - Turcia iar week-end-urile petrecute de romani sunt facute in Vest in marile capitale gen Paris, Viena, Varsovia, Roma sau Praga.

Ieri in intervalul 17:54 - 18:40 in 45 minute au iesit din Bulgaria prin vama de la Ruse vreo 100 masini cu numere de Romania din care vreo 1/4 aveau suporturi de ski si skiuri de unde veneau romani astia cumva de la ski din Bulgaria ? Cumva de la celebra si renumita statiune Bansko, pe unde trece si mocanita bulgareasca ? Hai ca la greci te duci sa vizitezi manastiri, te duci pentru insule vara te duci la mare dar la bulgari sunt destule de vizitat dovada ca pe riviera lor se duc o gramada de turisti vara dar si in restul tari sunt multe obiective asa saraca cum e.

Pana si aici langa noi Ruse are ceva de aratat daca ar amenaja faleza chiar ar fi de vis.

Revenind la trenul din discutie exista sanse sa-l anuleze la cati calatori a zis Dragos ca a vazut ?

Nici Internationalul Romania nu arata mai bine vorbesc de cel care se venea de la Bucuresti spre Sofia.

Anumite guri de la peron spun ca din vara revine grupa de Istanbul la Romania si grupa pentru Grecia dar cand am intrat mai adanc in discutie s-a sucit omul si a zis ca Grecia nu vrea sau nu poate dar ca grupa de Istanbul va reveni din vara, vedem ce o fi daca au terminat turcii lucrarile la culoar.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 15:59

Karpaty a scris:
Atata timp cat un bilet Sofia-Budapesta sau retur costa 100 de euro nu va avea calatori din randul bulgarilor, pentru ei nu exiusta oferta ci doar tariful normal si cum ei sunt mai saraci fata de noi nu ii convine nimanui sa se plimbe asa aiurea cu trenul.
Își cumpără bilete pe bucăți, biletul Sofia - Vidin e 13,8 leva la clasa a 2a la tren IR (că și internaționalul ăsta e taxat ca IR, deși între Mezdra și Sofia oprește în toate haltele). Eventual își cumpără dus-întors (că atunci când vii din România nu ai timp să iei bilet, dar invers da), iar pentru România își cumpără bilete românești. Am văzut niște studente bulgăroaice care așa procedau.

Katalyn a scris:
Ieri in intervalul 17:54 - 18:40 in 45 minute au iesit din Bulgaria prin vama de la Ruse vreo 100 masini cu numere de Romania din care vreo 1/4 aveau suporturi de ski si skiuri de unde veneau romani astia cumva de la ski din Bulgaria ? Cumva de la celebra si renumita statiune Bansko, pe unde trece si mocanita bulgareasca ?
Posibil să fi venit de la Bansko, dar au luat țeapa vieții lor, că nu era pic de zăpadă la Bansko (de fapt, luni au fost 21 grade acolo). Dar Bulgaria are și alți munți, poate prin alte părți să fi fost mai multă zăpadă, că la Bansko era zăpadă doar pe vârfuri, la 2000m.

Katalyn a scris:
Revenind la trenul din discutie exista sanse sa-l anuleze la cati calatori a zis Dragos ca a vazut ?
Nu cred, cel puțin deocamdată. Oricum, singura ,,pagubă" e Golenți - Vidin, pentru că în rest există trenuri interne la care sunt atașate vagoanele.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 16:15

Ca sa folosesti variantele bune de pret trebuie sa le stii.
O sa ma interesez intr-o zi la gara de nord sa vad cum dau ele bilet Timisoara Nord-Golenti, la pret IR sau IR+R, ca mai departe pina in Vidin e rentabil biletul ala de trafic de frontiera.

Acuma atita paguba sa fie cit sint si vagoanele astea tren, Golenti -Vidin.Bulgariin-au treaba, vin cu toata echipa cu un amarit de LDH.

Partea interesanta pentru trenul asta e ca de la punctul de frontiera rutier vine un politist(unul e la peron) ca sa controleze calatorii in Vidin.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 16:21

Dacă mergi spre Bulgaria, nu ai timp să iei bilet în Vidin. Dacă trenul e întârziat te dă jos și te ține pe peron până vine polițaiul înapoi cu actele, după care în 2 minute pleacă trenul de legătură (care e la linai alăturată și stă doar până urcă în el călătorii veniți dinspre România), deci nu e timp de luat bilet.

Dacă nu e trenul întârziat, de la peronul cu gard vine polițaiul și îți ia actele, apoi trenul e manevrat și după ce se termină manevra vine polițaiul să îți aducă actele... deci nici aici nu ai timp să fugi în gară să iei bilet.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 16:34

Eu am fost in februarie 2015, s-a uitat la buletine si ne-a lasat, ne-am dus pe la Skoda lor am mai vorbit, am mai pozat apoi am plecat in oras. trenul a avut atunci 2 ore intirziere, nu stiu ce au facut ei mai departe.
La intors politistul ne-a intrebat ce am facut prin oras, ce am cumparat si am urcat in tren.

Acuma am intels de la tine ca e mai strict controlul, si daca intirzie mult grupa nu mai prinde trenul cu care trebuia sa plece spre Sofia. fac si bulgarii ca ungurii, intirzie gata pleaca cu urmatorul.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 16:49

Acuma ma uit pe cfrcalatori, vad RE 480, deci e taxat fara loc daca compar preturile.

Oare de ce mai trambaleaza si MAV un vagon ca nu merge nimeni si e inchis cu cheia, nu am vazut calatori in el niciodata. Am remarcat la turnus un insotitor cu barba, care nu stia engleza, a zis ca nu are nevoie de engleza daca vorbeste maghiar.Cica sa invat eu maghiara daca vreau.(fiind imediat dupa locomotiva cele 3 vagoane creeaza probleme ultimilor calatori care fug la tren, intr-o zi o baba a ajuns in ultimul moment si insotitorul MAV era la geam , a deschis usa , baba a urcat si apoi am vazut ca o conducea prin tren spe vagoanele clasa)
Intr-o zi am vazut prin geam 4-5 calatori in dormitorul BDZ.
Clasa BDZ se umple repede de oameni care vor compartimente, plus ca mai deschizi geamul si usa ca in vremurile bune.
La plecare din nord, cel putin unul din partida sta in clasa bulgara sa salute ca pe vremuri.

ce au facut romanii cu grupa asta cind a intirziat mult iarna asta si nu a amai asteptat-o 72 in Craiova ca pe aici prin gara nu am aflat?oricum a doua zi 73 a avut doar vagon MAV ca l-am prins la plecare.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5660
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 17:13

Dr2005 a scris:
Dacă mergi spre Bulgaria, nu ai timp să iei bilet în Vidin. Dacă trenul e întârziat te dă jos și te ține pe peron până vine polițaiul înapoi cu actele, după care în 2 minute pleacă trenul de legătură (care e la linai alăturată și stă doar până urcă în el călătorii veniți dinspre România), deci nu e timp de luat bilet.

Dacă nu e trenul întârziat, de la peronul cu gard vine polițaiul și îți ia actele, apoi trenul e manevrat și după ce se termină manevra vine polițaiul să îți aducă actele... deci nici aici nu ai timp să fugi în gară să iei bilet.

Haide domnule ca nu suntem animale sa ne tina sechestrati pe peron langa tren, daca ploua cu galeata ce facem stam in ploaie pe peron ? Pai nici nu iese politistul sa verifice daca ploua torential. Ce aia nu sunt tot oameni ? Asa am facut ieri in gara la Ruse zic sa fiu politicos si sa intreb politistul daca pot poza IR Sofia-Buc.Nord eu engleza el bulgara apoi ma miroase ca-s roman si l-am convins am facut 3 poze nu am vrut sa-i iau toata mana, aici la noi altfel stau treburile dar acolo eram intre straini si nu puteam sa risc sa mai ma opreasca aia pentru verificari inutile si fara rost, totul e sa sti cum sa vorbesti. Ma dau jos din tren si ma duc sa cumpar apa de la chioscul din gara daca mai sunt cu cineva nu e problema macar sa-i verifice pe aia pana ma intorc de la casa de bilete. Peste tot exista intelegere totul e sa sti cum sa vorbesti nu te priveaza nimeni de timpul tau atata timp cat esti curat. Ca la casa de bilete nu ai nevoie de buletin nu stiu zic si eu caci nu am fost acolo sa vad pe viu dar peste tot exista o solutie, excesul de zel nu mai prinde demult. Ma uitam ieri la politaiul din gara Ruse cat de dur vroia sa para si cand a auzit ca sunt roman era cel mai fericit ba chiar se schimbase la fata si i venise cheful de vorba.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 18:48

dan tm a scris:
Acuma am intels de la tine ca e mai strict controlul, si daca intirzie mult grupa nu mai prinde trenul cu care trebuia sa plece spre Sofia. fac si bulgarii ca ungurii, intirzie gata pleaca cu urmatorul.
Măcar bulgarii te invită să te muți în trenul lor, fără să te taxeze în plus, iar legătura te așteaptă până se face controlul, mai ales că partida care urcă la Golenți merge până la Sofia. Fericiți cei de la dormitor... dau o căruță de bani și la Vidin se mută la clasă Smile)
Pe când la unguri te lasă în Lokoshaza cu vagoane cu tot.

dan tm a scris:
La intors politistul ne-a intrebat ce am facut prin oras, ce am cumparat si am urcat in tren.
M-a întrebat de unde vin, care e scopul călătoriei, de ce mă întorc pe aici și nu pe la Ruse (că a văzut că sunt din București), apoi m-a pus și să desfac ghiozdanul că ,,puteați aduce multe de la Sofia". Cred că nici când nu eram în UE nu se făceau controale din astea. Oare pe imigranți tot așa îi verifică sau ăia trec bine mersi?

dan tm a scris:
Oare de ce mai trambaleaza si MAV un vagon ca nu merge nimeni si e inchis cu cheia
Pe Craiova - Golenți e descuiat la capete, pentru că nimerește în mijlocul garniturii. Probabil și cușeta BDJ - când circulă - e la fel, pentru că și aia ar nimeri în mijlocul garniturii.

dan tm a scris:
Clasa BDZ se umple repede de oameni care vor compartimente, plus ca mai deschizi geamul si usa ca in vremurile bune.
De la Craiova nu s-a așezat nimeni acolo, probabil preferă 21-76 unde au prize. Dar se poate dormi binișor pe banchetele alea. În schimb, în Bulgaria nu sunt lăsați călătorii în trafic intern în vagonul de Budapesta (deși mai scapă câte unul... în compartimentul vecin era un bulgar, pe care l-a trezit poliția de frontieră în timp ce garnitura deja era manevrată spre linia cu garduri), sunt expediați rapid în vagoanele suburbane 21-43 și 31-43 care fac doar Sofia - Vidin (și sunt al dracu' de incomode). În vagonul de Budapesta urcă doar călătorii de Budapesta, partida trenului, precum și angajații BDJ cu autorizație care se întorc acasă după o zi de muncă. D'aia până la Mezdra a răsunat o combinație de lăutărească, manele și pop dintr-un compartiment, unde era partida împreună cu niște colegi care făceau naveta Smile)

Katalyn a scris:
Haide domnule ca nu suntem animale sa ne tina sechestrati pe peron langa tren, daca ploua cu galeata ce facem stam in ploaie pe peron ? Pai nici nu iese politistul sa verifice daca ploua torential. Ce aia nu sunt tot oameni ? Asa am facut ieri in gara la Ruse zic sa fiu politicos si sa intreb politistul daca pot poza IR Sofia-Buc.Nord eu engleza el bulgara apoi ma miroase ca-s roman si l-am convins am facut 3 poze nu am vrut sa-i iau toata mana, aici la noi altfel stau treburile dar acolo eram intre straini si nu puteam sa risc sa mai ma opreasca aia pentru verificari inutile si fara rost, totul e sa sti cum sa vorbesti. Ma dau jos din tren si ma duc sa cumpar apa de la chioscul din gara daca mai sunt cu cineva nu e problema macar sa-i verifice pe aia pana ma intorc de la casa de bilete.
La Vidin e altfel. Dacă trenul întârzie, te dă jos la peron și te ține acolo. Peronul are gard și porți la ambele capete, care se țin închise și păzite cu AK-47-le. Nu ai voie să ieși de la peronul ăla până nu ți se scanează actele, iar dacă vrei să cobori în Vidin ori aștepți pe peronul ăla până se termină controlul (dacă trenul e întârziat), ori rămâi în tren până e manevrat peste vagoanele de trafic intern. Iar controlul e comun, actele ți le scanează poliția de frontieră din România, pe bulgari nu-i interesează, ei doar se uită la acte, zic OK și după aia pleacă românul cu actele într-o clădire anexă a gării.
Iar dacă vrei să mergi în România aștepți la poartă când vine trenul și când iese polițaiul cu actele de la cei din tren le ia și pe ale tale sau varianta 2, urci în tren când sosește la linia de trafic intern, înainte să fie manevrate vagoanele la linia cu gard.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Dum 21 Feb 2016, 19:31

Doctore pentru ce sa deschida vagoanele dormitor de la Craiova la Golenti?
adica stau inchise la IR si le deschid acolo, cite vagoane mai adauga?

Nu te contrazic in ceea ce spui fata de controalele de la granita, probabil ca s-au inasprit de cind cu islamistii.
pe noi la intoarcere ne-au intrebat daca avem pistoale, am crezut ca fac biza, i-am arata la bulgar bonurile de la magazin si de la fast food si s-au luat la ris.

Acesta este peronul, in stinga este o autogara si o cladire noua pentru gara.

Acesta este LDH care a adus trenul de la Golenti, aia verde este cladirea noua

citeva poze de prin gara(dar nu din cladirea aceea noua, acolo nu am fost)

Aceasta este gara,

intre chioscurile alea si gara este intrarea la peroane, ajungi direct la peronul international, se vede afsajul rosu al trenului de Golenti

La plecarea spre Vidin locomotiva CFR a intrat peste un marfar sosit de la Vidin, pina s-a cuplat LDH ul BDZ

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta   Astazi la 05:53

Sus In jos

Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Sofia-Craiova-Timisoara-Budapesta
» București - Craiova - Timișoara - Budapest
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» IR 1991/1992 Timisoara N./Deva/Resita Sud-Craiova-Mangalia
» Trenuri internaționale
Pagina 14 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-