Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
ciprian71

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 548
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Vin 02 Sept 2016, 19:35

Ma uitam la mersul IRN 1741Brasov - Sighisoara 128 km. si parcursi in 2h30min.Atat de uzata este linia, in cat e necesar sa se tarasca?Nu e de mirare ca suntem in secolul microbuzelor.Zbarnaie fericite in toata tara si mai ales pe aici.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Vin 02 Sept 2016, 20:19

Și pe șosea faci cam 2 ore dacă mergi cu viteza legală. Doar că la noi viteza legală e opțională (oare câți merg cu 30 km/h pe restricțiile de 30?). Cursele auto fac cah 2h15min, că cei de la ARR calculează timpii pentru viteza legală. Posibil să facă mai puțin, dar sub 2 ore îmi vine greu că pot face. Drumul e destul de greu, cu serpentine și dealuri.

razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2310
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Vin 02 Sept 2016, 23:13

http://distanta.ro/brasov/sighisoara

Conform acestui renumit si bun site sunt 118 km pe sosea, si poti face 1 ora si putin... cu masina.
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2419
Varsta : 21
Reputatie : 3315
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Vin 02 Sept 2016, 23:36

Conducând legal și semilegal am făcut fix 1h20 pe acest drum.
Linia asta este o tragedie. Am postat la topicul magistralei, există peste 30 de restricții și limitări de la Brașov la Sighișoara.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Vin 02 Sept 2016, 23:45

118 km într-o oră, pe o secțiune de drum care trece în principal prin localități și mai traversează și câteva dealuri?
Am fost acum o lună pe acolo, deși asfaltul e bun și am văzut mulți grăbiți (gen în localitate noi mergeam cu 70 - legal era 50 - și ei ne depășeau), nu prea ai cum să mergi cu mai mult de 10 - 20 km/h peste limita legală, ai multe curbe, serpentine, rampe, pante, intersecții cu alte drumuri de pe care nu știi ce poate să-ți iasă în față. Bonus, e plin de TIRuri, care-s limitate constructiv la 90 km/h și pe care nu prea ai pe unde să le depășești. Bine, dacă ai abilități de pilot de raliu...

Chiar dacă ar fi drum drept, fără localități, n-ai avea ce să cauți cu mai mult de 100 km/h pe acolo.

--
1h20min e realizabil, dar legal clar nu e. Noi, la un moment dat, am prins printr-o pădure o limitare de 40... unchi'miu a zis să o lase mai încet, a mers cu 45... după 500m radaru' (era evident de ce stătea fix acolo), în condițiile în care drumul permitea mult mai mult de 40, dar limitările astea sunt puse după nu'ș'ce standarde și directive, care spun că la o anumită viteză tre' curbe cu raza de nu știu câți m... de aia tot vedem drumuri aparent ușoare cu limitări de 30 - 40 - 50 km/h, deși și cu Dacia 1310 fără servo poți să le abordezi lejer cu 60 - 70. Bonus, tot după standardul ăla, acele de păr se iau cu 10 km/h, am văzut secțiuni de DN refăcute de curând cu 10 la oră pe acele de păr + 200m înainte și după ele Smile)

Până la urmă, cel mai bun antiradar e viteza legală, că ăia care au fixat-o au știut ei ce au știut, nu au pus-o doar ca să vină unii frustrați să înjure ca la ușa cortului (gen Iuda, ăla cu duba) când prind în față o mașină care merge cu 50 km/h pe o limitare de 50 km/h.

kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4530
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Sam 03 Sept 2016, 17:26

Mers semi-legal în 2014 și am scos 1,40. Sunt 120 de km, nu poți mai mult de o oră și jumătate, sunt curbe multe, drumul e destul de aglomerat, sunt localități destule. Sub 1,30 h e deja de Schumacher, trebuie să fii un pic cu capul să dai în curbele dintre Măieruș și Hoghiz blană.
Sus In jos
DAS 2011

Numarul mesajelor : 222
Reputatie : 2132
Data de inscriere : 18/09/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Sam 03 Sept 2016, 21:25

Daca se circula strict cu viteza legala pe DN-uri nu se scoate o medie mai mare de 65 km / h, iar pe autostrazi 110 km / h. Iar daca mai esti in zona de munte cu multe camioane, curbe, linie continua si eventual lucrari unde se circula pe un sens, nu scoti nici 50 km / h. Si depinde ce consideri Brasov - Sighisoara ( intre centrele celor 2 localitati sau intre iesiri ). Asta vara pe centura neterminata a Brasovului erau sute de masini, iti lua 30 min. sa iesi din zona. Restul sunt povesti pescaresti, depinde de aptitudinile si norocul fiecaruia !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Astazi la 07:42

Sus In jos

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara
» Lucrari de reabilitare pe M300 Sighisoara-Coslariu
» Linia 501-lucrari de reabilitare-tronsonul Onesti-Tg.Ocna
» Lucrarile de reabilitare pe M300 intre Cimpina si Predeal
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-