Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AndreiSV

Numarul mesajelor : 199
Varsta : 17
Localizare : Suceava
Reputatie : 1229
Data de inscriere : 05/03/2014

MesajSubiect: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Lun 17 Mar 2014, 09:04

Se mai fac manevre cu vagoane de carbune la CET Suceava?
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1592
Reputatie : 3835
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Lun 17 Mar 2014, 13:57

Din cate stiu eu, nu. Dupa inundatiile din 2010 cand a fost afectata linia intre Dornesti si Suceava, trenurile au inceput sa descarce la macaralele din Dornesti (zona paralela cu linia 515), de manevra ocupandu-se Unifertrans. De acolo erau incarcate in camioane care mergeau la Suceava. Chiar dupa ce s-a reparat linia, obiceiul a ramas asa, chiar si anul trecut prin octombrie se descarca in forta la Dornesti. Noua centrala e pe biomasa, nu? Cea veche a fost inchisa de cateva luni. Aia noua merge pe reziduuri lemnoase, care sunt aduse cu camioanele de la fabrica Egger, tot din Dornesti, urmate din prelucrarea lemnului.
Sus In jos
Cont.dezactivat

Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 2559
Data de inscriere : 20/05/2013

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Lun 17 Mar 2014, 15:26

A fost odata un marfar cu carbune oentru suceava din ce am inteles dar din ce stiu eu noua centrala nu mai e pe carbuni

Iata poza cu marfarul respectiv, aceasta apartine lui DANYCFRPASCANI

http://www.flickr.com/photos/danycfrpascani/11385609025/
Sus In jos
AndreiSV

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Sam 29 Mar 2014, 07:53

Am intrebat deoarece nu mai vad vagoane cu carbune urcand catre CET.
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Sam 29 Mar 2014, 10:14

Pai daca au inchis centrala, nici nu o sa mai vezi... noua centrala functioneaza pe biomasa, respectiv reziduuri lemnoase, provenite din prelucrarea lui. Acestia se aprovizioneaza de la fabrica EGGER, care prelucreaza catitati enorme de masa lemnoasa, non-stop. Transportul insa se face din pacate cu camioanele.
Sus In jos
AndreiSV

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Dum 30 Mar 2014, 18:43

Era mai bine daca aduceau lemnul cu vagoane nu cu camioane.Lemnul il aduc de la Dornesti?
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Dum 30 Mar 2014, 20:11

La ce lemn te referi? Lemnul ca materie prima este adus din Romania cu camioanele, in special din zona noastra, unde se rad hectare intregi din frumoasa Bucovina, si din import, adica din Ucraina, cu trenul.

Daca te referi la reziduurile pentru centrala, astea sunt depozitate pe o platforma de marginea fabricii, si incarcate in camioane. Tranportul nu se face non-stop. Cand se aduna o anume cantitate, vin x camioane si o transporta, apoi vreo luna e liniste. Respectiva platforma a fost facuta de curand (cateva luni), si nu au construit nici o cale ferata, probabil cantitatile sunt prea mici, si nu renteaza.
Sus In jos
AndreiSV

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Dum 30 Mar 2014, 20:44

In zona in care se afla platforma se afla o cale ferata care trece pe langa , dar este infundata de buruieni si copaci.Daca ar aduce lemnul cu trenul ar trebui putin modernizara.(Uitate in google maps si o sa vezi calea ferata respectiva).
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Dum 30 Mar 2014, 20:49

Eu ma refer la platforma fabricii Egger de unde se incarca, nu a centralei din Suceava.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava   Astazi la 16:12

Sus In jos

Manevre cu vagaone de carbune la CET Suceava

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Locomotive clasa 86 (LDH 45)
» Locomotiva noua manevra LDH 1260 CP Terra Nova produsa la Craiova
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-