Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 
 

 Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mar Iun 23, 2009 5:28 pm

STATIAKM14860148621489614864148661489814868*14870
CUGIR004.1506.40--11.5115.11--17.2121.43
CUGIR h104.1806.43--11.5415.14--17.2421.46
VINEREA604.2806.53--12.0415.24--17.3421.56
SIBOT1204.3707.02--12.1315.33--17.4622.05
BALOMIRU DE CAMPIE1504.4107.06--12.1715.37--17.5022.09
TARTARIA1904.4607.10--12.2215.42--17.5522.14
BLANDIANA2204.5007.14--12.2615.46--17.5922.19
VINTU DE JOS2704.5907.20--12.3515.53--18.0622.26
ALBA IULIA3705.1707.3008.2712.4916.0316.3018.2522.36
BARABANT4105.23--08.3312.55--16.36----
SANTIMBRU4605.28--08.3813.00--16.41----
SANTIMBRU h4805.32--08.4213.03--16.45----
COSLARIU5205.39--08.5313.10--16.52----
TEIUS5605.53--09.1013.29--17.09----
COSLARIU POD MURES59------13.40--------
MIHALT6106.01--09.1913.43--17.17----
CISTEI6406.05--09.2413.47--17.21----
CRACIUNEL7206.13--09.3213.55--17.29----
BLAJ7706.18--09.3714.00--17.34----

Trenul 14870 este anulat pana la noi dispozitii
STATIAKM148611486314895148651486714869*14871
BLAJ0--06.3911.20--14.5518.0521.30
CRACIUNEL5--06.4511.26--15.0118.1121.36
CISTEI12--06.5111.32--15.0818.1821.43
MIHALT16--06.5511.36--15.1218.2221.47
TEIUS21--07.1011.49--15.2918.4522.15
COSLARIU25--07.1711.56--15.3618.5222.22
SANTIMBRU h 29--07.2412.03--15.4218.5822.29
SANTIMBRU31--07.2812.07--15.4619.0222.33
BARABANT36--07.3412.13--15.5219.0822.39
ALBA IULIA4005.3807.5112.2014.0816.1119.3022.56
VINTUL DE JOS5005.4708.00--14.1716.2019.4023.05
BLANDIANA5505.5508.08--14.2616.2819.4823.14
TARTARIA5805.5908.12--14.3016.3219.5223.18
BALOMIRUL DE CAMPIE6206.0408.17--14.3516.3619.5723.23
SIBOT6506.1008.23--14.4116.4620.0423.29
VINEREA7106.1808.31--14.4916.5420.1223.37
CUGIR h7606.2808.41--14.5917.0420.2223.47
CUGIR7706.3108.44--15.0217.0720.2523.50

Trenul 14871 anulat pana la noi dispozitii.
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mar Iun 23, 2009 5:54 pm

STATIAKM14880148821488414886
ALBA IULIA007.3515.3519.3223.26
BARABANT407.4115.4119.3823.32
BARABANT h607.4615.4619.4323.37
BARABANT N807.5215.5219.4923.43
SARDIGHIU1408.0116.0119.5823.52
AMPOITA1708.0716.0720.0423.58
TAUTU AMPOIULUI1808.1116.1120.0800.02
VALENI METES2408.2216.2220.1900.13
POIANA AMPOIULUI2708.2716.2720.2400.18
PRISACA3208.3616.3620.3300.27
FENES3408.4216.4220.3900.33
ZLATNA TEHNICA3708.4816.4820.4500.39
ZLATNA h4108.5516.5520.5200.46
ZLATNA4209.0017.0020.5700.51
STATIAKM14881148831488514887
ZLATNA005.0513.0517.2821.10
ZLATNA h105.0913.0917.3221.14
ZLATNA TEHNICA605.1613.1617.3921.21
FENES805.2113.2117.4421.26
PRISACA1005.2713.2717.5021.32
POIANA AMPOIULUI1605.3613.3617.5921.41
VALENI METES1805.4013.4018.0321.45
TAUTU AMPOIULUI2505.5113.5118.1421.56
AMPOITA26--13.5518.1721.59
SARDIGHIU2805.5814.0118.2322.05
BARABANT N3406.0714.1018.3222.14
BARABANT h3606.1314.1618.3822.20
BARABANT3806.1914.2218.4422.26
ALBA IULIA4206.2414.2718.4922.31
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mar Iun 23, 2009 6:11 pm

14873 KM STATIA KM 14874
06.000ALBA IULIA9316.09
06.2310VINTU DE JOS8315.59
06.3016SEBES GLOD7615.41
06.3419SEBES ALBA7415.37
06.4325RAHAU6815.22
06.4927CUT6515.16
06.5632CUNTA6115.08
07.0135BAILE MIERCUREA SIBIULUI5815.02
07.1040MIERCUREA SIBIULUI5314.53
07.1644APOLDU DE JOS4914.45
07.2550APLODU DE SUS4314.36
07.3658TILISCA3514.25
07.4161ACILIU3214.19
07.4663SALISTE3014.14
07.5267SACELU SIBIULUI2514.07
07.5670SIBIEL2314.02
08.0373ORLAT1913.57
08.0978CRISTIAN SIBIU1513.51
08.2089TURNISOR413.36
08.2491SIBIU h213.32
08.2993SIBIU013.27
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mar Iun 23, 2009 7:48 pm

STATIAKM145011450314505145071450914511145131451514517
BISTRITA NORD0----07.40----11.4515.4320.5523.30
BISTRITA FABRICI2----07.42----11.4715.4520.5723.32
VIISOARA5----07.47----11.5215.5021.0223.37
SARATA7----07.50----11.5515.5321.0523.40
SARATEL10----07.55----12.0015.5821.1023.45
ARCALIA15----08.00----12.0516.0321.1523.50
MAGHESRUS SIEU17----08.04----12.0916.0721.1923.54
CHIRALES21----08.14----12.1716.1721.2700.02
TIGAU24----08.19----12.2216.2221.3200.07
LECHINTA29----08.28----12.3116.3121.4100.16
VERMES32----08.32----12.3516.3521.4500.20
SANGIORGIU NOU38----08.40----12.4316.4321.5300.28
BRATENI42----08.46----12.4916.4921.5900.34
SANMIHAIU DE CAMPIE46----08.53----12.5616.5622.0600.41
MICESTII DE CAMPIE50----08.59----13.0117.0222.1200.47
BUDESTI CLUJ55----09.09------17.1222.2200.57
TAGU58----09.18--11.35--17.2122.3101.06
TAGU SAT60----09.21--11.38--17.2422.3401.09
TAGSOR64----09.27--11.44--17.3022.4001.15
SARMASEL6603.2406.2009.3810.4511.55--17.5722.4601.21
SARMASEL GAZ METAN6803.2806.2409.4210.4911.59--18.02----
SARMASU7103.3406.3009.4710.5412.05--18.08----
BALDA7403.4006.36----12.11--18.14----
MIHESU DE CAMPIE SAT7803.4806.44----12.19--18.22----
MIHESU DE CAMPIE8203.5606.52----12.27--18.30----
BOTA SAT8604.0306.59----12.34--18.37----
ZAU DE CAMPIE9004.0907.05----12.40--18.43----
MELINI VALEA LARGA9204.1307.09----12.44--18.47----
TAURENI9404.1807.14----12.49--18.52----
SINGER TAURENI10004.2707.23----12.58--19.01----
LUDUS SAT10804.4007.36----13.11--19.14----
LUDUS(sosire)11004.4407.40----13.15--19.18----
LUDUS(plecare)110--------13.18--------
CHETANI116--------13.24--------
GLIGORESTI119--------13.29--------
GURA ARIESULUI123--------13.33--------
LUNCA MURESULUI126--------13.37--------
RAZBOIENI129--------13.42--------
UNIREA133--------13.47--------
UNIREA h136--------13.51--------
DECEA139--------13.55--------
MIRASLAU143------------------
AIUD150--------14.04--------
GARBOVA ALBA157------------------
TEIUS164--------14.18--------
Sus In jos
mtk



Numarul mesajelor : 102
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3036
Data de inscriere : 07/12/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mar Iun 23, 2009 8:52 pm

KQQ a scris:
M-am uitat pe site-ul lor: www.regiotrans.ro la sectiunea Mersul Trenului (formulare la singular...) si am observat doua rute de mediu-parcurs:
-Brasov-Constanta (pe care o stiam si care e deservita de unitati tras-impins)
-Brasov-Iasi. Mama mea (careia am reusit sa-i insuflu o mica parte a pasiunii mele pentru trenuri) mi-a spus ca, venind de la Bucuresti a vazut un Caravelle pe care scria Brasov-Iasi. Am ramas surprins din doua motive:
1. ruta respectiva este electrificata (credeam ca o ia prin Siculeni-Ghimes)
2. este automotor, ori distanta e destul de mare

Consult Mersul Trenului de pe site-ul lor si observ ca traseul este ceva mai alambicat; trece prin Campina si, la un moment dat, intra pe M600, ceea ce inseamna ca intrarea in Iasi nu se face dinspre vest (Valea Lupului) ci dinspre sud (Barnova). Linia nefiind electrificata, e normal ca se opereaza cu vehicule diesel, insa, utilizarea unui automotor pe distante asa lungi (456 km) este contrar politicii Regiotrans care utilizeaza vehiculele respective pe desitante scurte. Care sa fie cauza?
-nu au in dotare locomotive diesel compatibile pentru sistemul tras-impins?
-nu au vagoane clasa, ci doar acele cusete 59-70 B9 C9 X?
-considera oportuna trimiterea unui automotor seria 97 + 57 in locul unei garnituri careia sa i se schimbe locomotiva?

@KQQ:
Eu unul nu sunt un specialist al cailor ferate ci doar un pasionat al acestor probleme.
Am o intrebare: cum se face cuplarea, in Ploiesti, a automotorului Iasi-Brasov, la garnitura Constanta-Brasov? Repet ca nu ma pricep, dar ma gandesc ca in nod normal trebuie atasat automotorul la urma trenului, dar asta numai daca garnitura e cu locomotiva in fata, nu? Ca celelalte 3 variante de aranjare care rezulta matematic sunt mai greu de crezut pentru mine (1-2. automotorul in fata, trage garnitura sau este impins de garnitura care e cu loco in fata sau cu ea in spate -> aiurea; 3. locomotiva la impins iar automotorul legat de locomotiva -> pare aiurea).
Multumesc daca cineva ma poate lamuri. Very Happy
Sus In jos
KQQ



Numarul mesajelor : 349
Reputatie : 3103
Data de inscriere : 21/06/2009

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mier Iun 24, 2009 12:05 am

Si eu sunt tot in situatia lui mtk; Nu sunt specialist, dar circul cu trenul din 1981, dar pasiunea pentru trenuri este mult mai noua.


Din punct de vedere logic, automotorul de Iasi circula in regim remorcat la urma unitatii tras-impins care merge la Constanta. Altfel spus "paraziteaza" pe spinarea ramei de Constanta pana in Ploiesti (Vest) de unde merge cu propriul motor pana la Iasi

Teoretic, faptul ca unitatea tras-impins circula in regim tras sau in regim impins nu ar trebui sa conteze deoarece mecanicul se afla tot in capul trenului:

A. In regim tras, situatia se prezinta astfel:
locomotiva 25.yyy
vagon clasa a II-a cu loc pentru biciclete
vagon mixt clasa I + clasa a II-a (seria initiala, 32-07)
vagon pilot (caruia i se izoleaza postul de conducere)
automotor Caravelle


B. In regim impins situatia ar fi urmatoarea:
vagon pilot (cu postul de conducere activ, acolo gasindu-se mecanicul)
vagon mixt clasa I + clasa a II-a
vagon clasa a II-a cu loc pentru biciclete
locomotiva 25.yyy
automotor Caravelle


Detasarea, respectiv atasarea automotorului la garnitura inseamna:
-timp de stationare mai lung
-necesitatea probarii franei de catre mecanicul garniturii de Constanta la plecarea din Ploiesti (procedura se face ori de cate ori se ataseaza / se detaseaza vagoane, automotorul comportandu-se, aici, ca un tandem de doua vagoane)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator



MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mier Iun 24, 2009 8:15 am

Trenul circula in regim tras pina la Bucuresti Nord cu grupa de Iasi la urma.
Intra in Bucuresti Nord cu locomotiva la comanda trenului insa la rebusare pleaca cu locomotiva impingatoare.
Statia Constanta este in bucla si permite trenului sa circule in orice regim, fara manevre de intoarcere a locomotivei, asa incit, banuiesc eu, se intoarce in Bucuresti Nord tot impins, pe cale de consecinta la rebrusarea din Bucuresti Nord va pleca cu locomotiva in cap urmind ca in Ploiesti Vest sa se ataseze grupa de la Iasi tot la urma.
Sus In jos
mtk



Numarul mesajelor : 102
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3036
Data de inscriere : 07/12/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Mier Iun 24, 2009 8:30 pm

Multumesc ambilor colegi pentru raspuns Wink
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Lun Iun 29, 2009 5:52 pm

Modificari la mersul trenurilor incepand cu 01.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta

Brasov - Sibiu.


01.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:

Bistrita - Ludus - Teius - Tg. Mures


01.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:

Praid - Campu Libertatii.
02.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Arad - Valcani si Retur


02.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Buzias - Jamu Mare si Retur


02.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Santana - Graniceri si Retur

02.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Timisoara N - Periam - Lovrin si Retur

02.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Timisoara N - Resita N
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Lun Iul 20, 2009 3:49 pm

15.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Brasov - Sibiu si Retur


15.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Sighisoara - Sibiu si Retur


15.07.2009


S-au efectuat modificari pe ruta:
Sibiu - Alba Iulia si Retur

15.07.2009


Incepand cu aceasta data ruta Sibiu - Alba Iulia s-a extins pana la Porumbacu. Astfel noul mers de tren va fi
Porumbca - Sibiu - Alba Iulia si Retur
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 61
Localizare : Caransebeș
Reputatie : 2834
Data de inscriere : 01/08/2009

MesajSubiect: mersuri de tren regiotrans   Joi Aug 20, 2009 10:50 pm

ATENTIE !!!! tr 14689 ( Timisoara - Cruceni ) Timisoara pl 2.50 , Cruceni sos 4.18 opreste numai Timisoara Vest si Peciul Nou
ATENTIE !!!! tr 14696 ( Cruceni - Timisoara ) Cruceni pl 22.00 , Timisoara sos 23.32 opreste numai Peciul Nou si Timisoara Vest
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 61
Localizare : Caransebeș
Reputatie : 2834
Data de inscriere : 01/08/2009

MesajSubiect: Mers tren Regiotrans   Mar Sept 01, 2009 10:06 pm

ATENȚIE !!! De la 01.09.2009 Regiotrans operează și pe relațiile LOVRIN - JIMBOLIA și LOVRIN - NERĂU .
În curând voi reveni cu mersurile pe aceste secții de circulație .
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 61
Localizare : Caransebeș
Reputatie : 2834
Data de inscriere : 01/08/2009

MesajSubiect: Regiotrans   Joi Sept 10, 2009 12:38 pm

În orice situație de atașare de automotoare la trenuri , acestea se atașează la urma lor . Dacă trenul
are locomotivă împingătoare , acestea se atașează după locomotiva împingătoare . E lesne de înțeles , pentru că sunt ușoare și este pericol de a fi aruncate de pe șine . Deduceți de aici cum circulă automotorul de Iași la trenul de Constanța .
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL


Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12528
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Joi Sept 10, 2009 1:26 pm

Arata foarte haios. In fata sunt vagoanele, locomotiva la mijloc si automotorul de Iasi in spate.

_________________
Catalog feroviar: click pe iconita

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator


Numarul mesajelor : 3905
Reputatie : 6804
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Mersul trenurilor 2008 - 2009 Regiotrans   Vin Sept 11, 2009 8:19 pm

Mersul trenurilor pe sectia Jimbolia - Lovrin , valabil din 02 sep 2009 :

STATIA KM 142711427314275142771427914281
JIMBOLIA005:1507:5911:5514:2316:5820:41
Grabat9,205:3608:2012:1614:4317:1821:02
Lenauheim H.14,305:4808:3312:2914:5617:3121:15
Bulgarus H.19,105:5908:4512:4115:0717:4221:27
LOVRIN27,306:1709:0312:5915:2518:0021:45


Ultima editare efectuata de catre IonutCFR2009 in Vin Sept 11, 2009 11:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat




MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans   Astazi la 9:45 pm

Sus In jos
 

Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Mersul trenurilor 2008-2009 la Regiotrans
» Mersul trenurilor 2009-2010 la Regiotrans
» Mersul trenurilor 2009-2010 la Regional
» Modificari in Mersul Trenurilor 2009-2010
» Mersul Trenurilor 2015/2016
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIOTRANS-