Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Gaming - feroviar si nu prea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2886
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Gaming - feroviar si nu prea   Lun 24 Feb 2014, 21:52

Vad ca lipseste un topic despre jocuri electronice in general. Ma gandesc ca nu doar TS2010 si MSTS ati incercat, de aceea in topicul acesta putem vorbi despre ele.

Recent am inceput sa pilotez in War Thunder, aici am un clip facand un zbor "normal". Eun joc destul de interesant si dificulcil, datorat realismului (MSFS si Flightgear sunt nimicuri)
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1592
Reputatie : 3835
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Lun 24 Feb 2014, 23:40

Am jucat multe jocuri la viata mea, si inca joc, as preciza unul care pot sa zic ca m-a marcat, Fahrenheit, l-am terminat de 3 ori, are 3 finaluri in functie de ce decizii iei pe parcursul jocului. Totul incepe cand esti posedat de un spirit demonic, care te face sa omori, iar apoi te trezesti la realitate, nu te poti controla, faci lucruri pe care nu ti le doresti, te trezesti din cosmaruri care defapt a fost realitate si tu ai facut crime, nimeni nu te crede si intelege ca e impotriva vointei tale, cauti solutii la diversi oameni, ramai singur, deprimat, dar tot lupti si intr-un final, reusesti sa scapi de demon. Puteti vedea in trailer, oricum nu-l voi uita niciodata cum m-a tinut lipit de PC, o poveste in care practic am intrat, si traiam deciziile playerului:

PS: imi plac la nebunie jocurile cu poveste, cele in care intri in pielea caracterului si treci prin diverse drame, si iei decizii unice care favorizeaza finalul jocului. Nu *rost*i de shoot-ere, si alte jocuri fara sa-ti antreneze capacitatea mentala
Sus In jos
alexpopa

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Oradea
Reputatie : 2304
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 00:28

Mie imi plac jocurile din seria Call of Duty , jocul care imi place cel mai mult din aceasta serie este Call of Duty 2 in care esti soldat in Al Doilea Razboi Mondial .

In rest nu prea mai joc decat in seriile FIFA da si alea doar daca sunt cu Campionatul European sau Mondial .

Sus In jos
cont.dezactivat.

Numarul mesajelor : 109
Reputatie : 1426
Data de inscriere : 17/05/2013

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 06:32

Eu joc FIFA de când mă știu, am jucat o perioadă și simulatoare, dar am constatat că fotbalul e la putere Wink 
Sus In jos
cont.dezactivat.

Numarul mesajelor : 109
Reputatie : 1426
Data de inscriere : 17/05/2013

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 06:34

Citat :
In rest nu prea mai joc decat in seriile FIFA da si alea doar daca sunt cu Campionatul European sau Mondial
Văd că se repetă isprava din 2010, când au creat World Cup doar pentru console Twisted Evil
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 10:08

Nici primul CoD nu a fost rău...joc adevărat, în care căutai juma' de hartă un health pack (iar pe modul cel mai greu nici nu aveai health pack-uri, trebuia să termini tot nivelul fără să suferi prea multe răni) sau ceva muniție în plus. Nu se mai fac jocurile ca pe vremuri... Wolf3D, Spear of Destiny, Doom 1 și 2, Quake, Duke Nukem 3D, Half-Life, Half-Life 2, Doom 3, Quake 4, RTCW, F.E.A.R., Call of Duty, Serious Sam 1st & 2nd Encounter, FarCry... deja mă apucă nostalgia. Jocuri care-ți puneau mintea la contribuție și pe care nu le terminai în 2 - 3 ore și în care, pe cel mai mare grad de dificultate,, erau al DRACULUI de grele, stăteai 2 - 3 ore numai să reușești să intri într-o cameră plină de inamici și să găsești soluția să-i ciuruiești înainte să te ciuruiască ei.
Dintre jocurile ,,mai noi" (adică după 2005 - 2006) am jucat cu plăcere Serious Sam 2, Metro 2033 (superb joc, recomand din toată inima, pe alocuri AI-ul e criminal de-a dreptul), Metro Last Light (frumușel, dar parcă 2033 a fost mai bun), Bioshock 1 și 2 (1 a fost chiar extrem de reușit, 2 a ieșit și el bine), Duke Nukem 4ever (dezamăgitor, după 12 ani de așteptări... dar umorul marca Duke face toți banii), Bulletstorm (tot cu un umor stil Duke + ditamai campania de single player), Team Fortress 2 (multiplayer, joc zilnic), Wolfenstein 2, Singularity (ciorbă... amestecătură de Wolfenstein 2, Bioshock, FEAR, HL2 și ce au mai nimerit) și Call of Duty-urile (din CoD-urile noi, Black Ops 1 e clar cel mai reușit... și ca poveste și ca grafică și ca sunet).
Vreau să mă apuc de Serious Sam 3 BFE și Bioshock 3... dar mă țin în loc niște ,,mici" probleme gen lipsa de timp și lipsa de spațiu pe HDD.

Schimbând puțin domeniul, am jucat mult NFS Hot Pursuit 2 și Underground la vremea lor. După aia am trecut la 18 WoS Haulin și căratul de ouă din Canada în Miami. Apoi la OMSI și autobuzele din Berlin, joc pe care încă îl mai joc destul de des.

În rest, mai sunt câteva jocuri ,,clasice" pe care le mai joc când am timp (rar, de regulă când îmi iau concediu mai mult timp sau de Paște/Crăciun.... că sunt genul de jocuri din care nu mă opresc decât după 7 - 8 ore): Rise of nations Thornes & Patriots, Roller Coaser Tycoon 1 și, mai ales Traffic Giant, preferatul meu.

alexpopa

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Oradea
Reputatie : 2304
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 12:26

Da va iesi doar pe console .Nu stiu din ce cauza nu au facut jocul si pe PC ca doar va fi acelasi engine ca la FIFA 14 insa nici pe noile console PS4 si Xbox One nu va iesi deoarece cei de la EA considera ca majoritatea jucatorilor joaca pe vechile console .
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 12:34

Jocul GTA V care a avut un succes rasunator si incasari record in versiunea pentru PS3, va fi lansat si pentru PC din data de 15 martie 2014. Deja se pot face precomenzi, care vor fi livrate in clientilor chiar pe data de 15.

Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 12:58

M-a luat gura pe dinainte si inainte sa caut am intrebat ... daca esti cineva interesat de cerinte uitati aici :

http://www.emag.ro/joc-grand-theft-auto-v-pentru-pc-gta5pc/pd/EC94KBBBM/

Eu unul chiar l-as cumpara, insa dupa teapa cu RailWorks 2014 am jurat ca nu mai cumpar nimic original, piratez tot ce se poate.
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 13:01

Daca il ai piratat nu poti juca Multiplayer, cam asta e problema. Pretul este 180 lei, dar probabil va scadea pana in toamna la 150 lei.
Sus In jos
Teodor

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 13:18

Probabil imi va trece oftica asta care mi-am luat-o cu TS 2014 si ... imi voi calca pe inima, asta numai pentru ca am crescut sa-i spun asa cu GTA-ul. Si prin crescut vreau sa spun ca nu am fost un obsedat de calculator, ci in timpul liber ma relaxam si inca ma relaxez cu jocuri precum San Andreas, GTA III si uneori chiar si Vice City.
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 14:28

Si eu am jucat toata seria GTA mai putin GTA 2 care era foarte asemanator cu 1. Primul l-am jucat muulta vreme pe un Pentium 1, primul meu PC, apoi a urmat GTA 3 pe care-l jucam la o matusa ca PC-ul meu (Pentium 2 pe atunci ,nu-l suporta), apoi cand mi-am facut Pentium 3, l-am jucat si ras jucat, apoi am jucat Vice City, care nu ma prea impresionat fiind prea "colorat", dar l-am terminat, apoi San Andreas care l-am jucat dupa vreo 2 ani dupa ce a fost lansat pentru ca atunci mi-am luat PC nou. Adica in 2009, din 2010 m-am apucat de Sa-Mp (San Andreas Multiplayer), si inca mai joc din cand in cand, am jucat 3 ani la rand, am avut si serverul meu, am fost admin pe servere mari, adevarul e ca il cunosc ca-n palma, mai ales modul Roleplay, adica imitarea vietii reale, am fost si Game Master, adica explicam celor noi ce trebuie sa faca, etc. M-am lasat intre timp pentru ca am crescut, si nu mai vroiam sa muncesc pe serverele altora, iar pentru al meu, trebuia sa platesc host si am lasat-o balta, m-am apucat insa sa joc pe cel mai mare server de roleplay din lume, adica Next Generation Roleplay, unde seara ne adunam vreo 500 de jucatori. Acolo am un cont cu 500 de ore jucate, casa, 5 masini, level 15, si altele, totul muncit, si nimic dat de pomana (nu exista asa ceva acolo). Serverul are 4 ani si inca se tine bine. Mai joc si pe Truckmania, cel mai mare de trucking, adica esti sofer de tir/autobuz/politist/mecanic, si am destui prieteni acolo, am fost si in compania (firma) adminilor, cea mai tare de pe server. Am jucat pe foarte multe server romanesti, dar nu-mi mai plac romanii, ca isi bat joc fie de playeri, fie de munca lor si nu au respect fata de cei cu experienta. Am fost chemat sa fiu admin pe multe servere, am dat teste de Roleplay in multe locuri, nimic nu ma mai surprinde, a fost cel mai jucat joc de mine, ever.  Wink Anul trecut cand mi-am schimbat PC-ul, am terminat si GTA 4, iar acum astept GTA 5, care cu siguranta imi va merge, pentru cam am bagat destui bani in PC.  Wink 
Sus In jos
Teodor

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 14:46

Hai ca avem ceva in comun, eu am jucat San Andreas in 2006 la un prieten acasa, tin minte si acum si ne amuzam cand ne amintim ca o data la ziua lui, eram atat de impresionat de San Andreas incat am stat aproape toata seara pe calculator. Cred ca este cel mai de suflet joc al meu. Iar legat de RolePlay, practic din 2009, am fost membru al comunitatii Link ... ( sper sa nu se considere reclama, iti dai tu seama ), atat pe RP cat si pe GF, deci cunosc foarte bine termenii si cu ce se mananca. Insa server-ul meu de suflet s-a inchis, toata placerea de a juca s-a cam evaporat, server ca acolo nu am mai gasit, cel putin dupa gustul meu. Romanii intr-adevar, isi cam bat joc. Nu m-am omorat prea mult cu serverele straine, nici RP nu am mai practicat ( bine, teoria si practica cred ca sunt singurele care le voi tine minte toata viata, asa de mult m-a suprins jocul acesta ) - si sa-ti mai spun ceva, poate ti-ai dat seama, RP-ul este de fapt un joc al mintii, al concentratiei, al gandirii logice si al imaginatiei. Lucram in politie de un an si ceva si imi placea enorm, cum incercam sa rezolv fiecare caz insa fara a da in MG, fara a-mi face identitatea publica IC, fara a face non-RP sau PG. Bine, acesta in cazul in care aveai cu cine sa practici, ca daca nu aveai sti si tu ce se intampla. Toti vin si spun ... ce-ti mai pierzi frate timpul, hai pe GF la war. Pe serverele tip GF orice nebun care norocul sa-ti dea un mic headshot si sa se creada cine stie ce maestru. Insa pe RP se vede cat de bine te duce capu, cum intelegi si cum practici ceea ce ai inteles. " A, nu-s impuscaturi, nu-mi place ", daca sti sa duci actiunea in punctul acela sunt si impuscaturi, insa dupa plangi ca te ia politia si stai cu orele la jail, asta ca nu te-a dus capul incat sa continui RP-ul si dupa ce " l-ai ciuruit " p-ala. Si discutia asta poate continua muult si bine de aici, dar sper sa nu fie off-topic, desi eu nu-l consider.
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 15:06

Faza cu "aa nu-s impuscaturi, nu-mi place" mi-a amintit de ceva, auzisem tot mai des laude despre B-zo** (stii tu care), si am intrat sa vad ce mare realizare de Roleplay este acolo, am intrat, m-am plimbat putin, cand vad un player, trec pe langa el, la care el "Hei Balto stai !!" (el nu ma cunostea IC, dar ma striga pe nume...fail! ) in chat IC bineinteles, la care eu "/b esti varza.." si imediat /q. N-am mai intrat ever. Serverul  e reprezentat de playeri, daca ei nu stiu RP, si fac MetaGaming, PowerGaming etc. degeaba e serverul scriptat bine. Daca te gandesti sa mai joci, te aspept pe NG:RP, nici eu nu prea mai joc, dar daca as avea cu cine m-as reapuca pentru a ma distra, iti dau un mic bonus la inceput si ne distram ca vad ca stii RP. Am jucat mult cu un coleg de clasa, dar s-a lasat intre timp si am ramas singurel. Odata am fost urmarit prin oras ca faceam drifturi si ma vazut politia, m-a prins ulterior intr-o parcare, si pentru o amarata de amenda, am rolat jumat de ora, cu ei. cei drept baietii stiau bine (e greu sa intri in politie, + ca tre sa vorbesti si la microfon engleza cat sa te intelegi cu colegii).

Uite la video-ul asta, in care prezinta serverul. Nu baga in seama dislike-urile, pentru ca au multi hateri (servere care ii ataca, si incearca sa le ia playerii, si care nu suporta ca au succes, si playerii doneaza si 100-200 de dolari, tinand comunitatea in picioare de 4 ani). Bineinteles eu n-am donat nici 1 leu, si pot juca si fara, nu e neapart sa donezi, doar ca e mai usor, decat sa muncesti si sa iti cumperi cu $ din joc, dar mult mai placut.

Sus In jos
Cont.dezactivat

Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 2559
Data de inscriere : 20/05/2013

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Mar 25 Feb 2014, 15:36

Mie imi place Minecraft

si DAYZ, desi e doar early alpha

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gaming - feroviar si nu prea   Astazi la 20:27

Sus In jos