Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

OSE-Grecia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12028
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14062
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 16:23

Dar rovinietă nu au... acum vreo câțiva ani, chiar erau autocare românești care o luau pe toate DJ-urile ca să nu plătească taxă de autostradă Laughing

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 16:35

Adirmvl a scris:
Cum adica autostrazile sa fie cu taxa? Am citit ca si ai nostri au o idee creata cu faza asta, anume sa puna taxa pe toate autostrazile de la noi. Precizez ca semnul de intrebare e legat de autostrazile construite deja, cu bani de la buget.

Taxa de autostrada este ceva normal, aceasta taxa exista si in Macedonia, Serbia ca tari de pe langa noi dar si in tarile din Vest . Vrei sa mergi repede, cu viteza pe autostrada atunci platesti, ceva de genu cum e la noi la punctul de taxare Fetesti .
Deci pentru un confort in plus mi se pare foarte normal sa platesti ceva in plus, nu vrei s aplatesti mergi pe drumurile nationale/judetene ca si cum nu ar fi autostrazi, dar sa iti faca statul autostrada si tu sa o folosesti doar prin plata de rovinieta nu mi se pare normal .

@sytrus, eu am fost in Grecia atat la plimbare cu trenul cat si in concedii prin Corfu/Zakynthos/Neoi Pori etc si asta cu autocarul de la agentia de turism iar pe drum autocarul a alimentat de la benzinariile Shell .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6142
Reputatie : 8034
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 16:55

Ce se intampla la Fetesti e o japca purulenta, numita taxa de pod. Mai lipseste Mara lui Slavici in ghereta.

Nu e vorba doar de confort. Da, ajungi mai repede pe autostrada, dar tipul asta de sosea face sa mergi si mai sigur si asigura si o mobilitate mai mare, atat pentru marfuri, cat si pentru persoane. E mai convenabil si pentru stat sa bage bani in autostrazi decat sa te tina in spital dupa un accident, sa incaseze bani mai putin ca nu mai lucrezi, etc. N-ai fost cu mine duminica seara in Dacos sa vezi cum am mers in spatele unor camioane cu aparate pentru un parc de distractii de la iesire din Aiud pana aproape de Turda.

Statul nu iti face nimic! In teorie aduna bani de la peroanele fizice si juridice pe care ii redistribuie in functie de necesitati. Idem si UE, motiv pentru care nemtii si altii care cotizeaza zdravan la bugetul Uniunii sint nemultumiti de situatia actuala.

Scuze ca am lungit off topic-ul.
Sus In jos
sytrus

Numarul mesajelor : 101
Reputatie : 1639
Data de inscriere : 22/09/2012

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 18:33

Nu am vazut 1 singur fir de iarba pe tot tronsonul Atena - Salonic. La noi de ce nu se mai folosesc vagoanele de ierbicidat?
Si inca o chestie - in Bulgaria nu prea sunt autostrazi, dar majoritatea drumurilor importante ( in special cel folosit de romani pt a ajunge in Grecia, adica Ruse-Sofia-Kulata, sunt construite in afara localitatilor, nu ca la noi - ne mai fiind necesara centura ocolitoare
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 19:53

Da de la Ruse pana la intrarea pe autostrada spre Varna am traversat doar 5 localitati in 92 de km si am facut 1h5min cu autocaru
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3642
Reputatie : 4628
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 21:05

Am plecat la 17.00 din Nisipurile de Aur si la 18.15 eram in vama la Durankulak. Cu autocarul.
Bulgaria desi e intinsa nu are populatie mare si soselele sint facute evitind localitatile. Nu pe toate desigur.

Deoarece discutia e despre OSE, am niste poze din 2007, am pus o parte la reportajul lui Karpaty, mai pus si aici poze facute dupa plecarea din Tesalonic.

Linia noua are alt traseu iar pe linia veche erau abandonate multe vagoane

linia urca si urca

se lucra la autostrada

sus pe munte

o noua cruce cu alt tren

fabricat in ROMANIA

Aproape de Atena, trenul trece practic prin oras.

gara Atena era in santier, de la linia 1 plecau trenurile, la linia 2 erau Desiro si Stadler ale unei firme Proastiakos spre aeroport iar la linia 3 soseau trenurile dinspre Tesalonic care apoi plecau goale in directia inainte.Restul liniilor erau in santier

erau 2 Desiro la linia 2 deci asta astepta pe tragere, dupa ce au coborit calatorii din trenul de la Tesalonic pe linia asta a plecat garnitura goala.

Ultimul vagon, e pus si la reportajul lui Karpaty pozat in Tesalonic pe cind il atasau la garnitura.

cred ca asta era ghiseul firmei care mergea la aeroport sau ce inseamna Proastiakos

cladirea nu e lata , aici e cuprinsa pe intreaga latime, peretele cu afisajul e spre oras

Santierul

citeva poze de pe drumul spre casa

Cam atit am despre OSE.
Mai am citeva de atunci din Bulgaria.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 21:40

Proastiakos este ceva de genul "tren Regio urban/suburban"

Eu cand am fost acum cu Desiro electric din SKA la Kiato tot Proastiakos scria pe el dar apartine de OSE, nu este firma privata .

Desiro OSE diesel nu mai are, au fost vandute la MAV . Wink

Vagoanele Y nu mai circula, au fost abandonate toate prin diverse gari, cele mai multe sunt in Thessaloniki cu geamurile sparte si vandalizate, au sute de vagoane abandonate int oata tara, marfa si calatori dar si multe locomotive si automotoare scoase din uz . Nu inteleg de ce nu le taie la fier vechi si ocupa km intregi cu vechituri vandalizate .

OSE este intr-o continua modernizare, mie unu imi place Grecia si OSE, chiar am suferit 3 ani ca nu au mai avut trenuri internationale si am fost doar cu autocarul iar cu trenul la plimbare nu puteam merge dar anul asta daca au dat drumul la legatura cu Belgrad si Sofia am si fugit .

595423
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 216
Varsta : 45
Localizare : constanta
Reputatie : 2799
Data de inscriere : 11/11/2009

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 23:22

In Atena grupa tehnica de pregatire a vagoanelor se afla la ceva distanta, ca timp cam la 15-20 minute.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 23:45

bubu a scris:
In Atena grupa tehnica de pregatire a vagoanelor se afla la ceva distanta, ca timp cam la 15-20 minute.

Am fost in acea grupa cu vagonul cuseta CFR cand circula Bucuresti-Atena-Bucuresti . In acea zi in revizia de vagoane era un vagon CFR cuseta tras pe linie moarta cu defect la saboti si zicea insotitorul de vagon ca statea in Atena de ceva vreme defect . Pe vremea aia chiar nu ma interesau seriile vagoanelor .

595423
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mar 23 Sept 2014, 23:53

La Atena nu au circulat decat cusete 40-31.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mier 24 Sept 2014, 00:22

Asta stiam, ma refeream la numarul cusetei defecte si stationa in Atena .

595423
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3642
Reputatie : 4628
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mier 24 Sept 2014, 08:29

Cuseta CFR la Atena mergea inainte de 2007 nu?
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mier 24 Sept 2014, 10:58

Cuseta la Atena a circulat cateva luni, si nici atunci zilnic, doar cand ajungea regulat in Salonic astfel daca nu prindea legatura de Atena ramanea in Salonic.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Mier 24 Sept 2014, 11:51

dan tm a scris:
Cuseta CFR la Atena mergea inainte de 2007 nu?

A mers din 9.12.2007 pana in Iunie 2008, eu am fost cu ea in Mai 2008 si a fost cam aglomerata . Nu stiu daca ramanea in Thessaloniki ca timp era sa prinda legatura, trenul de la Bucuresti ajungea la 5:40 iar spre Atena pleca la 7:40 deci 2 ore era timp lejer, circula foarte bine la Atena, ca au fost 2-3 zile cand a intarziat si nu a mai avut timp sa ajunga la legatura si la Atena, da e posibil dar nu era o regula, regula era ca ajunge la Atena .

595423
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4716
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5611
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Lun 20 Oct 2014, 15:27

Statia Kulata, vedere spre Bulgaria

gifs upload

si vedere spre Grecia. Linia electrificata se termina undeva in dreptul vamei, de acolo se continua pe linie neelectrificata spre Grecia

click image upload

Katerini - cateva poze

img upload

IC 54 Atena-Salonic

uploading images

upload images free

free picture upload

upload pic

Mersul trenurilor in statia Katerini

img upload

upload gif from url

Un tren de marfa

free upload image

photo storage

IC 57 Salonic-Atena

image hosting 10mb limit

upload image

post a picture

R 2590 Palaiofarsalos-Salonic

upload gif

image uploader

picture upload sites

screen capture

R 2591 Salonic-Larisa

adult picture hosting

screen shot pc

adult image

upload image online

IR 884 Atena-Kalambaka la capat de drum, cu zoom de pe Meteora.

upload gambar

image url upload

Kalambaka station

free photo upload
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: OSE-Grecia    Astazi la 15:40

Sus In jos

OSE-Grecia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-