Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Ce va nemultumeste la CFR Calatori?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Tarife
52%
 52% [ 16 ]
Conditiile de calatorie
6%
 6% [ 2 ]
Mersul de tren
39%
 39% [ 12 ]
Personalul CFR Calatori
3%
 3% [ 1 ]
Total voturi : 31

AutorMesaj
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Joi 20 Feb 2014, 18:01

deci tarifele va nemultumesc la CFR
si mersul
e groaznic sa mergi noaptea cu trenul si nevoit sa schimbi
nu prea sunt legaturi vad trebuie sa stai in gara
in Timisoara sa stai noaptea sa astepti... desi este paza si politia TF aici dar nu am incredere nici in ei
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mar 09 Sept 2014, 00:19

Nemulțumirea mea principală legată de C.F.R este discriminarea călătorilor, iar în acest sens voi oferi un exemplu: vara trecută am plecat de la Galați la Constanța cu un IR (51 lei, elev) și am călătorit în lux; vagoane gen Railjet (nu le știu numărul) cu AC, prize, scaune curate, baie curată, pe scurt, condiții net superioare celor întâlnite chiar și în Occident. Apoi, de la Constanța am plecat spre București cu IR 1822. Prețul a fost cu 4 lei mai mic (distanța mai mică), dar condițiile... cumplite! Am mers cu un vagon 20-54 vai de el, fără aer/prize, iar peste toate, geamul nu se deschidea. Am încercat să-l deblochez cu cheile de acasă, nimic; a venit nașa cu un ciocan cu șurubelniță și abia așa i-am dat de cap. Am stat în primul compartiment, iar duhoarea de la toaletă se simțea perfect, la fel și alte parfumuri distinse. După 100 de km/h, vagonul a început să se zguduie violent și să facă zgomot infernal (roți pătrate), asta în timp ce nașele fugeau după doi blatiști care au refuzat și să le dea bani, și să ia bilet.

Nu mi se pare deloc normal ca, pt același preț, să primesc condiții atât de diferite. Pasionat fiind, îmi aleg trenul pentru orice călătorie doar după ce l-am căutat pe YouTube, să știu măcar ce mă așteaptă. A, da, și să nu uităm că există trenuri Regio cu AVA 200, Railjet sau 20-49 modernizate, în timp ce unele IR sunt compuse din cine știe ce tragedii pe roți.

În plus, mă nemulțumește scârba și sila cu care mă tratează uneori angajații CFR. Totuși, am întâlnit și personal amabil, care mulțumea după ce i se ofereau biletele, ba chiar saluta la intrarea în vagon... Prefer oarecum aerul degajat al nașilor de la TFC/RT. Totuși, la CFR există multe bune, care nu trebuie neglijate!
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6148
Reputatie : 8045
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mar 09 Sept 2014, 00:33

Asa arata vagonul de pe Galati-Constanta?
Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mier 10 Sept 2014, 01:20

Dap, astea-s. Am impresia că foarte rar, când deja s-au vândut foarte multe bilete, e suplimentat fie cu un AVA200 Salon, fie cu încă un railjet (așa le zic eu, nu știu de-i corect).
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6148
Reputatie : 8045
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mier 10 Sept 2014, 10:45

Sint 20-83-uri. Provin din 20-50-uri. Wink Nu esti singurul care le zice asa pe forum.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2890
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mier 10 Sept 2014, 13:35

mielutu zburator a scris:
A, da, și să nu uităm că există trenuri Regio cu AVA 200, Railjet sau 20-49 modernizate, în timp ce unele IR sunt compuse din cine știe ce tragedii pe roți.

20-76 si 20-54/55(?) +saloane de la Harghita spre Razboieni pentru indieni; 20-31 si 20-49 spre Brasov pentru taranimea imputita. Macar vagoanele de Bistrita sunt cotete, n-au ce sa le mai degradeze specimenele de Monor-Gledin
Sus In jos
adytm

Numarul mesajelor : 155
Varsta : 28
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1723
Data de inscriere : 13/09/2012

MesajSubiect: CFR un putrigai   Mier 10 Sept 2014, 14:13

Asta e o petitie trimisa azi la adresele : RelPublic.Calatori@cfrcalatori.ro; drp@gov.ro Asa ca puteti sa trimiteti si voi, macar vedem daca au mai multe raspunsuri automate sau unul pentru toata lumea indiferent de solicitare Smile

"Buna ziua,

Va adresez in cateva cuvinte admiratia dar si sugestiile, pertinente,cred eu - in legatura cu serviciile dumneavoastra.

In ultimii ani calitatea conditiilor de calatorie s-a ameliorat, ceea ce salutam cu incantare. Noile modificari in mersul trenurilor pe magistrala 800, la fel sunt binevenite.

Insa in privinta relatiei Bucuresti-Timisoara pe care o frecventez in interes de serviciu- situatia este dezastruasa. In ultimii ani observ ca timpul de parcurs este din ce in ce mai mare si ca zone bune ale acestei magistrale se degradeaza progresiv asa cum este cazul Toplet-Caransebes-Timisoara. Consider ca in afara zonei Balota cunoscuta pentru declivitatile ei niciun alt sector nu isi justifica vitezele atat de mici.

Va rog sa luati in calcul un exemplu real din anii trecuti: IC 591 in Mersul Trenurilor 1996-1997
Clasa 1, Clasa 2, WR, DPost

București Nord(15:20) - Craiova(17:25-17:28) - Balota(18:29-18:34) - Drobeta Turnu Severin(18:57-18:59) - Băile Herculane(19:39-19:41) - Timișoara Nord(21:50)

Timpi de mers: 6h15
Viteza medie: 85,28 km/h

Este inadmisibil ca dincolo de toate scandalurile de frauda si falimentare a acestei societati- timpul de deplasare sa fie vizibil inrautatit.

Pentru aceasta magistrala nicio noutate, de la an la an anulari si un mers copy-paste fara diferenta neta intre rangurile de tren(ma refer la opririle trenurilor 1691- 72/73). Este inacceptabil ca perechea de trenuri internationale care de fapt ar trebui sa aiba un parcurs prioritar fata de celelalte trenuri de rang IR- sa opreasca in Videle, Caracal, Filiasi, Strehaia,Orsova de acolo de unde urca in special navetisti CFR si sa acumuleze si mai mult timp in parcurgerea traseului.

Este inacceptabil ca un trenul 1693 cu plecare la 15: 45 sa ajunga atat de tarziu la statia terminus Timisoara: 00:20

De altfel frecventa trenurilor pe relatia Bucuresti- Timisoara via Craiova este foarte redusa in conditiile in care aici este vorba de distanta cea mai scurta intre capitala si Timisoara. S-au mai trimis deja solicitari catre dumneavoasta in legatura cu acest subiect insa nicio schimbare favorabila ba chiar anulari aberante. Nu este normal sa ai interval de 5-6 ore intre legaturile directe spre Timisoara de aceea consider ca 4 perechi de trenuri pe aceasta relatie in decursul celor 24 ore inseamna foarte putin.

Trenurile IR care fac legatura intre Bucuresti si Dr Turnu Severin ar trebui prelungite pana la Timisoara iar cele din Dr Turnu Severin spre Timisoara anulate astfel incat s ar economisi si material rulant si s-ar crea o rentabilizare a trenului de lung parcurs.

Va rog sa luati in calcul aceste sugestii si raspundeti in mod obiectiv si concret solicitarilor noastre astfel incat sa nu revedem reactie la acest email aceleasi raspunsuri automate si texte preeditate fara nicio abordare concreta.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat acestei solicitari"
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Mier 10 Sept 2014, 15:13

Dacă nu s-ar face opriri în Strehaia, Filiași, Orșova ar merge trenurile goale de la Craiova la Timișoara...
Nici trenurile de acum nu au foarte mulți clienți de la Craiova la Timișoara.

Dacă s-ar scoate acele opriri, s-ar câștiga maxim 10 - 15 minute la un drum București - Timișoara. Asta pentru că linia este în starea în care este și nu permite viteze mai mari.

mihaitzateo

Numarul mesajelor : 105
Localizare : Bucuresti,linia 300
Reputatie : 935
Data de inscriere : 12/09/2014

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Joi 18 Sept 2014, 16:07

Pretul si viteza.
Cand zic viteza nu ma refer la viteza pe Bucuresti-Constanta,care e foarte ok,nici pe cea de pe Bucuresti-Ploiesti,care e totusi decenta.
Ci pe linii precum Bucuresti-Pitesti,sau pe Ploiesti-Brasov (e cam mult sa faci aproape 2 ore pe 100km,pe o linie de abia a fost modernizata,vine o medie de 50km/h,daca pui si stationarile,e tot sub 60km/h) .Sunt alte linii foarte lente,cum merge trenul de la Brasov spre Deda etc.
Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Vin 19 Sept 2014, 00:00

Ploiești - Brașov e o linie foarte grea, cu multe serpentine și declivitate. Acolo chiar se circulă bine, jalea mare e prin alte locuri bine știute.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce va nemultumeste la CFR Calatori?   Astazi la 11:46

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce va nemultumeste la CFR Calatori?
» Istoricul vagoanelor de calatori din Romania
» Statistici privind numarul de calatori pe calea ferata