Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Alunu - Seciuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
AndreiStefan
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1802
Varsta : 98
Localizare : Constanta
Reputatie : 3318
Data de inscriere : 22/12/2012

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 01:13

Linia asta a fost electrificata? :shock:
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8036
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 01:17

Linia asta nu a fost... Smile

Stiu ca partidul voia ca in 2000 sa fie electrificate toate liniile din tara. Sint curios cand ar fi fost electrificata 205. scratch
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 02:41

Daca era sa fie cum trebuia, 205 trebuia sa continuie pana la Targu Carbunesti, iar in acel caz da, ar fi fost electrificata. Insa, cum nu a continuat, nu cred ca ar fi fost. Ar fi fost ceva sa vedem EA-uri sau EC-uri pe la Cernisoara. Laughing Iar din cauza tonajului, ar fi avut limitare drastica de viteza.
Sus In jos
cfr500

Numarul mesajelor : 1923
Varsta : 25
Reputatie : 3786
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 11:49

adirmvl a scris:
Linia asta nu a fost... Smile

Stiu ca partidul voia ca in 2000 sa fie electrificate toate liniile din tara. Sint curios cand ar fi fost electrificata 205. scratch
Trebuia electrificata si Oravita-Anina? Trebuia contruit un nou model de locomotiva electrica... pt. razele alea de curbura?
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 12:20

Da, mergeam la tara cu vagoane trase de bobica... Very Happy Si acum poate cu rame electrice. Sau cu RIO, ca tot e RT pe 205. Smile)

La Oravita-Anina nu m-am gandit... scratch

Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 12:26

Nu, 925 nu se merita electrificata. De ce ? In primul rand pentru ca nu era vreun real motiv. Nu se circula cu tonaj mare sa fie nevoie de locomotive mai puternice, nu erau atatia calatori incat sa formeze o garnitura din 6 - 7 vagone, iar pentru 2 vagoane nu se merita sa puna locomtiva electrica. Daca ar fi fost electrificata i-ar fi disparut naturaletea. O linie simpla va fi mereu mai frumoasa decat una electrificata, mai ales una veche si cu atata istorie. Iar, daca nu ma insel, tunelurile sunt construite in asa fel incat sa incapa garnitura fix, oare ar fi fost loc si de catenara si pantograf ? Dar cred ca nu se poate vorbi oricum de electrificare, cu putin timp in urma cei de la CFR vroiau sa o inchida, iar noi vorbim despre electrificarea ei. Laughing
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 12:30

Ziceam de planurile PCR-ului, nu de faptul ca ar fi vorba acum de electrificare. Razz Si da, e pacat si ca nu mai sunt aburoase pe linia aia, dar sa fie electrice... Dar hai ca o dam in off-topic. Razz
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12036
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14071
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 27 Ian 2013, 14:26

Dacă se dorea electrificarea liniei Oravița - Anina ar fi fost necesară refacerea tuturor tunelurilor de pe secție (și sunt cam multe), ceea ce ar fi constat enorm și nu ar fi rentat nici măcar dacă s-ar fi cărat 100 de vagoane de cărbuni pe zi.

Apropo de linia aia, sunt curios dacă tunelurile s-ar încadra în gabaritul unei linii de tramvai (+ electrificarea de rigoare). Un tramvai se poate înscrie în curbe cu Rmin=20 m, deci nu ar fi avut probleme cu infrastructura, ba poate chiar ar fi putut circula măcar cu 40 - 50 km/h.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3651
Reputatie : 4638
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 02 Aug 2015, 10:58

In stadiu mai este linia asta? mai exista?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15639
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 02 Aug 2015, 12:43

Dar nu a existat niciodata, dupa Alunu este un viaduct neterminat, apoi un tunel la fel care nu este terminat. Exista doar Babeni-Alunu si Carbunesti-Seciuri, legatura intre ele nu a fost finalizata niciodata.
Daca mai traia Ceausescu acum circulam si pe Valcele-Rm.Valcea si pe Babeni-Carbunesti, eventual si pe Deva-Brad. Atunci de bine de rau asa cum era se misca ceva, de frica de ce era, cand se dadea un ordin asa se executa, acum Dumnezeu cu mila. Nu mai face nimeni nimic, iar daca se apuca de ceva dureaza o vesnicie.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3651
Reputatie : 4638
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 02 Aug 2015, 14:40

karpaty, cind am intrebat am avut in minte linia Tirgu Carbunesti-Seciuri nu am fost atent ce topic am deschis sa intreb. Ma uitam pe wikimapia in zona si mi-am amintit ca a fost o linie electrificata din Tirgu Carbunesti.

Imbatrinesc si nu mai gindesc bine, poti sa stergi mesajele astea ultime daca vrei.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15639
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Dum 02 Aug 2015, 14:57

A fost electrificata pana la Seciuri dar s-a scos electrificarea. Terenul este in continua miscare, liniile din gara au devenit valurile marii, putine mai sunt operabile si asta cu viteza mica.
Linia e praf rau.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Alunu - Seciuri   Astazi la 00:25

Sus In jos

Alunu - Seciuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Alunu - Seciuri
» 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile
» 205 : Babeni - Alunu
» Babeni - Alunu 17.08.2009
» Numerotarea liniilor cf din Romania
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-