Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3212
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 19:17

Acum mai bine de o luna s-a intamplat acea tragedie cu femeia din Alba Iulia, disparuta din tren dupa ce in statia Razboieni sotul sau vorbise cu ea la telefon. Ulterior intre Razboieni si Teius corpul ei a fost gasit pe calea ferata. Orice om normal la cap considera ceea ce s-a intamplat o crima odioasa, caz ce trebuie neaparat rezolvat, caci probabil din talharie a devenit omor. Ma gandeam ca putem ajuta autoritatile sa rezolve problema indicandu-le anumite date scrise pe biletul victimei. Sunt cateva date pe care nici eu nu le stiu, si poate ma puteti ajuta voi. In primul rand numarul trenului, ora la care ajunsese in razboieni. Apoi, biletul existand, politia poate sa afle de unde a fost eliberat, se poate afla de unde s-au eliberat biletele din compartiment cu victima, prin asta se pot verifica oamenii care le-au cumparat uitandu-se pe camerele video (spre ex. din seara crimei, in gara Cluj). Apoi, daca exista camere video in garile sau in apropiere de razboieni, aiud si teius, sa fie verificate. Trebuie cautati colegii de calatorie ai femeii, interogat si nasul, si sunt convins ca putem prinde criminalul. Eu intentionez sa scriu un mail politiei alba, insa am nevoie de voi pentru a putea sa le punem pe masa toate datele problemei. Astept sugestii, si sper din tot sufletul sa rezolvam ceva.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 19:24

La faza cu nasul e grava treaba, cate sute de fete vede nasul in fiecare zi, poate chiar mii depinde de trenul pe care lucreaza si garile prin care trece e greu sa isi mai aminteasca nasul ceva. Nu toti nasi au tinere de minte, uni tin minte ca ti-au mai verificat biletul odata de 2 ori dar alti nu si ti-l mai cere odata la control. E greu asta cu nasul, iar la faza cu camerele cunosc o mare gara din tara care are camere in holul caselor de bilete pe ghisee si pe peronul de la linia 1 care sunt doar de forma, ele nu mai functioneaza de cateva luni bune, nu cunosc motivul.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4368
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 21:34

E foarte indrazneata initiativa ta si mai ales umana, insa exista riscul sa primesti din partea "organelor" politienesti raspunsuri de genul "e treaba noastra si o vom rezolva(nu conteaza daca da sau cand!?)"... "nu trebuie sa se "bage" persoane care nu "e" implicate direct!" Razz 
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3992
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 21:50

E foarte buna initiativa,insa treaba asta nu merge pe "pipaite",ci trebuie aduse argumente concrete. In primul rand,nu cred ca sunt date concrete care atesta faptul ca ea a fost ucisa. De unde stii ca nu s-a sinucis ? Sau poate a fost un accident.
Mergand pe prezumtia ta,cum ca a fost ucisa,trebuie gasita arma crimei. Imi vine greu sa cred ca pot fi identificate persoanele care au fost cu ea in compartiment,mai ales daca aveau bilet intreg. In plus,treaba asta nu are nicio relevanta. Gandeste-te,tu daca ai vrea sa ucizi pe cineva (in tren) ai sta cu acel cineva in compartiment,sa dai de banuit ? Tind sa cred ca nu.
Daca ar fi cineva de interogat,acela ar fi sotul ei,deoarece el este (probabil) ultima persoana cu care a discutat femeia.

Inca odata,este de laudat initiativa ta,dar daca pana acum nu s-au adus ceva probe,este foarte greu de crezut ca se mai poate face ceva in acest caz.

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2029
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4662
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 21:55

Bine dar nu e de competenta Politiei sa rezolve cazul? Ei ar trebui sa stie mai bine ce sa faca, doar e meseria lor.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 22:01

Politia nu are competenta exclusiva in aceste cazuri. Ei se ocupa pana la un anumit punct,iar de acolo intervin procurorii.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 22:21

Spartan, nu esti la curent cu acest caz?

Geanta femeii a fost gasita mult mai departe de corpul ei.

Se prezuma ca a fost impinsa din tren si apoi criminalul a cautat prin geanta si a aruncat-o timp in care trenul s-a departat de locul unde a cazut femeia.

Sigur ca o putem lua si invers, a cazut din tren, cineva a gasit geanta a cotrobait in ea si a aruncat-o.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 22:39

Pai in acest caz,sansele ca faptuitorul sa fie prins sunt aproape egale cu 0. Toate datele ( stiute de noi) sunt irelevante. Poate politia sau procuratura sa stie mai multe.

Am facut acum putina "documentare". http://www.emaramures.ro/stiri/90633/ACTUALIZARE-DECES-O-femeie-care-se-intorcea-de-la-rudele-sale-din-Ulmeni-a-fost-gasita-moarta-intr-o-localitate-din-judetul-Alba- Probabil la asta se refera acest caz.
Inevitabil,ma intreb cum a fost posibil ca femeia sa fii fost transata intr-un tren,fara ca cineva sa isi fi dat seama.

Un scurt off-topic fac si eu,deoarece se leaga putin de acest caz. Acum cateva zile mergeam cu "Foamea",si am observat ceva agitatie pe culoar ( vreo doi politisti,insotiti de vreo doi barbati,tot misunau pe acolo).

Ulterior,am aflat ca portofelul unuia dintre acei barbati,aflat intr-o usoara stare de ebrietate ( portofel care continea 2 300lei+acte) a fost gasit de al doilea barbat,si dus acelor doi politisti. Intr-un final,omul care si-l pierduse,si-a recuperat banii,actele...tot ce era de recuperat,datorita bunavointei barbatului care l-a gasit. Morala acestei intamplari ? O spuneti voi Smile.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 23:01

Am un vecin care a zis ca daca gaseste o suma mare de bani, cum au fost cazurile acelea, unul la Ploiesti cu cateva sute de milioane bune uitate intr-o sacosa intr-o statie de autobuz, sau alta in gara ori gunoieri aia care au gasit miile de euro intr-o pereche de bocanci aruncate la tomberon, care a zis ca imediat se duce la militie, pe premiza ca daca ii pune cineva acolo cu intentie sa faca rau. Adica mergi linistit pe strada si 2 militeni lasa o sacosa cu 200 milioane intr-o statie de autobuz care ii gaeste este atent urmarit ( inclusiv taxiu, masina personala etc ) si daca nu preda bani se duc la el si il incatuseaza. parca e si o lege care zice ca orice bun necuvenit trebuie predat la militie, ceva de genul.

In vara lui 2010 eram cu duba in excursie, dupa ce-am iesit din Petrosani spre Transalpina am stat o ora in coloana, unui biciclist de 40 si ceva de ani ii se facuse rau, in sacosa avea vreo 7.000 lei, degeaba l-a resuscitat cei de la ambulanta, cred ca facuse infarct.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 23:10

De-acord cu tine,insa dincolo de factorul legal,eu voiam sa subliniez factorul moral,deoarece in acest caz,omul care a gasit acel portofel,putea foarte bine sa ia banii din el,si sa il arunce pe geam. Banii erau sustrasi,si nimeni nu ii putea face nimic (in cazul in care era suspectat),deoarece acei politisti nu aveau dreptul sa il perchezitioneze.
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 23:20

E ceva de genul, daca gasesti un bun ce nu iti apartine, ai 30 de zile la dispozitie pentru a-l preda la sectia de politie. A fost un scandal la mine la bloc acum mai bine de un an intre un prieten de-al meu si un pensionar dintr-un bloc alaturat blocului meu. Venisem cu totii de la gratar, eu m-am dus acasa, obositi, cei ce nu stateau acolo s-au asezat pe banca sa se odihneasca si au lasat gradarul ( nu va ganditi ca un gratar in adevaratul sens al cuvantului, doar acel " grilaj " pe care se aseaza carnea ) si sacosele razamate de un colt al blocului, langa banca. Nu incurca pe nimeni cu nimic. Un pensionar ce consumase bauturi alcoolice a venit si i l-a luat, el nu fiind atent pe moment. Cand si-a dat seama, respectivul deja intrase in apartament. S-a ajuns pana la urma la a apela la 112, a venit un echipaj, in urma discutiei purtate, printre altele, politistul a spus ca nu se poate incadra chiar la furt, se poate incadra si la lucruri pierdute si gasite, doar pentru ca baiatul s-a indepartat cativa metrii se presupune ca l-a pierdut, dar pensionarul avea termen de 30 de zile sa-l predea, daca nu se incadra la furt, daca se dovedea ca el il luase, ba chiar inca-l detinea.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Sam 21 Dec 2013, 23:26

Termenul de predare a bunului gasit este de 10 zile,nu 30.
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Dum 22 Dec 2013, 00:26

Greseala mea atunci, nu stiu de ce aveam impresia ca e 30.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3212
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Dum 22 Dec 2013, 00:48

Acea femeie nu avea motiv de sinucidere, avea o familie fericita. De asemenea oamenii nu cad din tren asa, degeaba. 99 % a fost talharie urmata de crima. Presa mai spune ca e posibil sa o fi omorat-o intai apoi sa o transeze. Putin probabil. Sunt destui dementi in tara asta care pentru 10 lei ar baga cutitul in tine. Ideea e ca daca a fost omor, un criminal umbla in libertate si mai poate face si a doua oara acelasi gest. Deci....sper totusi sa punem cap la cap niste aspecte pe care politia le-ar putea folosi cu adevarat.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Dum 22 Dec 2013, 11:27

Pai conform presei,femeia ar fi fost gasita transata,adica pe bucati. Unde sa o fi transat,daca nu in tren ? Si repet,daca s-a intamplat asta,cum Doamne iarta-ma sa transezi un om,in tren,fara ca cineva sa observe acest lucru ?!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren   Astazi la 12:09

Sus In jos

Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Sa ajutam Politia Alba in identificarea cazului femeii moarte in tren
» musculita alba de sera
» 223 : Sebeș Alba - Petreștii de Pădure
» Alba Iulia (200A)
» Vagoane CUȘETĂ 40-31 44-31 și 40-70
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum