Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

CELE mai urate locomotive din romania si din lume

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
ATM

Numarul mesajelor : 1358
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3714
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 00:33

Eu unul cred ca, in masura in care suntem capabili sa ne argumentam civilizat opiniile, topicul asta are sanse de succes.
Uite, fotografia de pe pagina trecuta. Nu stiu exact de unde Dumnezeu or fi locomotivele alea, dar macar cea din dreapta (DF1609) - sunt nevoit sa admit ca e extrem de dubioasa.

Nici din punct de vedere al eficientei locomotiva respectiva nu mi se pare a avea logica. Forma geamurilor- aplecata inainte (?) numai aerodinamica nu este. Dimpotriva, as zice ca e o frana aerodinamica.  Sunt de acord ca probabil nici n-o merge cu vreo 160 la ora, pentru a face mare diferenta forma aia iesita din comun, dar...da, aia chiar e o locomotiva urata din punctul meu de vedere.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 00:46

Cind am zis eficienta, m-am gindit la putere. Conteaza mai putin aerodinamica.

Nici francezii nu s -au gindit prea mult la aerodinamica cind au facut astea
http://farm1.static.flickr.com/236/447390624_23e1351bdf_o.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Locomotive-diesel-sncf-7214.jpg

Uite alta

http://www.railpictures.net/images/d1/7/9/4/2794.1231946969.jpg
Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor : 1358
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3714
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 00:51

Ce-i drept e drept, francezii au destule gherle cand vine vorba de design (de locomotive, si nu numai). Primele doua poze arata modele cunoscute "din vedere" si intr-adevar cam hm-hm...nu pot sa zic ca arata frumoasa balului.

Ultima poza ...ce e de fapt locomotiva (sau rama) aia? nu cunosc modelul, pare a fi ceva din perioada space-age/googie, din anii '55-'65, cand toate erau concepute sa arate futurist...cu toate ca rezultatul e destul de greu de definit. Desi pare mai degraba a stil american, nu frantuzesc.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4527
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 00:58

@Dan Tm, vorbim de o comunitate extrem de subiectiva aici, fiecare are pasiunile sale si le duce pana la absurd! De aceea ce va fi considerat urat de unii, altii vor lua ca atac la persoana, deja este un mesaj pe pagina anterioara destul de explicit si un raspuns pe masura. Nu cred ca era cazul de un asemenea topic pe aici, si asta o spun prin prisma celor des intalnite aici, prea multi patimasi. Pana nu va exista un cult al tolerantei, scandaluri vor fi garla. Mai e mult pana vom fi un neam educat!
Sus In jos
daniel_c

Numarul mesajelor : 411
Reputatie : 2070
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 01:12

ATM a scris:
Nu stiu exact de unde Dumnezeu or fi locomotivele alea, dar macar cea din dreapta (DF1609) - sunt nevoit sa admit ca e extrem de dubioasa.
Myanmar
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12025
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14059
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 10:53

Topicul se cheamă ,,Cele mai urâte locomotive", nu ,,Cele mai urâte tipuri de locomotive", așa că fiecare a interpretat cum a vrut. Mie nu prea îmi plac locomotivele personalizate de mecanici, așa că nu îmi place ce i-au făcut lui 106. N-am zis că nu îmi place EA-ul în general (mai ales că îmi plac vehiculele cu forme rotunjite), doar că schema de vopsire și brizbrizurile de pe 106 chiar NU îmi plac și consider că-i strică aspectul.
Ca fapt divers, nu înțeleg de ce CFR Călători nu e în stare să își facă o schemă unitară pentru tot parcul de locomotive, măcar la cele de același tip (sau asemănătoare). Avem delfini, avem roșu cu bot alb, avem alb cu bot roșu, din care unele sunt cu roșu, altele cu vișiniu, unele cu șasiul roșu, altele cu șasiul negru sau gri, unele cu șasiul vopsit precum cutia, unele cu plăcuțe, altele cu numărul vopsit, mai sunt și câteva clasice, din care unele cu o nuanță de gri, altele cu mai multe, unele pe albastru, unele cu tricolor, altele cu dungă albastră, unele cu pleoape la faruri, altele fără...

Concluzie: fiecare o să trateze topicul cum vrea, unii or să fie subiectivi, alții o să vină cu justificări de o pagină. Mai bine închidem topicul...

Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1081
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Reputatie : 2761
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 11:13

Ai punctat bine Dr2005 , de aspect e vorba aici.
Dar iar ma repet a treia oara in acest topic . Nu era vorba de puterea locomotivei sau puterea ei de tractiune sau forma aerodinamica ( bine...asta conteaza in aspectul ei) , ci pur si simplu de aspectul ei ...
Bine ca , topicul cu cele mai urate gari a avut sens si asta deodata nu are . Inchideti-l daca vreti ,da' fix asta e idea , fiecare cu opinia lui .

Daca ramane topicul , cei ce sufera din dragoste pentru o anume locomotiva sa nu comenteze gusturile altora .
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2519
Varsta : 23
Localizare : Bistrita
Reputatie : 5641
Data de inscriere : 19/04/2009

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 11:32

40-0770-4 a depoului BV

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6140
Reputatie : 8032
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 12:31

Corect, Doctore, e nevoie de o schema unitara pentru locomotive. Sigur, ar arata destul de ciudat o hidraulica cu schema unei electrice clasice. Dar se pot gasi solutii.

Referitor la perdelute, flori si mai stiu eu ce, e de r***t sa vezi astfel de locomotive, dar murdare, cojite, etc. Unde mai pui ca unele sint murdare si inauntru?

Acelasi lucru l-am mai zis si de vagoane. De cand a inceput CFR-ul sa modernizeze parcul de vagoane au aparut multe serii noi, fiecare cu schema ei de vopsire de au ajuns trenuri de 7-8-10 vagoane sa nu aiba doua vagoane la fel. Mad 

Idem inclusiv pentru malaxe. Macar Desiro-urile si ADH-urile au scheme identice de vopsire pentru.

Nici pe privati nu ii inteleg de ce se complica cu n scheme de vopsire.

Si daca e vorba de locomotive urate cu spume cred ca primul loc cu coronita il ocupa frantuzoaicele electrice ale RT-ului si GFR-ului.
Sus In jos
Grigor

Numarul mesajelor : 350
Reputatie : 2217
Data de inscriere : 09/11/2011

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 13:34

Nici asa nu prea e cine stie ce la privati. Scheme destul de simple , culori cam neatractive. Uitati-va la firmele private din Polonia I love you  , eeeee.....asa mai zic si eu. O cale ferata colorata si frumoasa , nu una monotona , de iti vine sa vomiti.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1081
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Reputatie : 2761
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Mier 06 Noi 2013, 15:40

Grigor a scris:
Nici asa nu prea e cine stie ce la privati. Scheme destul de simple , culori cam neatractive. Uitati-va la firmele private din Polonia I love you  , eeeee.....asa mai zic si eu. O cale ferata colorata si frumoasa , nu una monotona , de iti vine sa vomiti.
Grigor , cum spunea cineva mai sus ... unii nu dau 2 lei pe schema de vopsire ,probabil nu ii intereseaza cum arata locomotiva daca ea isi face treaba ei . Si da...degeaba au perdelute si panselute la geam daca pe dinafara e strat de un deget de praf , muste strivite s.a.m.d .
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
cont.dezactivat.

Numarul mesajelor : 109
Reputatie : 1425
Data de inscriere : 17/05/2013

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Lun 03 Feb 2014, 13:31

Cele mai urîte locomotive sunt Franțuzoaicele și Ludmilele de la DB  Twisted Evil 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CELE mai urate locomotive din romania si din lume   Astazi la 02:20

Sus In jos

CELE mai urate locomotive din romania si din lume

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» CELE mai urate locomotive din romania si din lume
» Primele locomotive fabricate la Resita
» Parcul de locomotive din Romania
» Cele mai urâte gări din România
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum