Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Prahova (1000)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Prahova (1000)   Dum 18 Aug 2013, 23:20

Citeva observatii asupra statiei Prahova. O harta din 1930 sugereaza ca aceasta statie s-ar fi aflat pe locul unde e si acum:

Probabil cladirea garii era aceasta:

"Fosta" cladire e construita dupa toate probabilitatile in anii '40:

(Poza lui Okhiu)

Configuratia actuala dateaza din anii 2001-2003.

Ce e interesant e ca am gasit mai demult pe o harta sovietica doua linii de care nu stiam, cele figurate cu verde:

Astazi am fost sa vad ce mai e pe acolo si am ajuns numai pina la rezervorul de petrol. Nu credeam ca se mai continua dar harta zice ca da. Si pe street view am reusit sa vad niste sine dincolo de rezervor. Stiti cumva care e istoria acestei linii? Eu nu am reusit sa ii gasesc nici o noima, dincolo de faptul ca deservea acel depozit de petrol. De ce ar fi mers pina la pod?

Iata ce a mai ramas din ea:

Cealalta linie se racorda cu o curba foarte strinsa si ducea evident la balastiera. Nu am mai apucat sa o cercetez pentru ca la cladirea veche a statiei Prahova erau niste betivi violenti.

Rambleul suspect figurat cu galben apare si pe harta de la 1930, dar fara linie. E posibil sa fi fost cindva folosit tot pentru acea balastiera? Sa fi fost desfiintata linia in perioada interbelica si reconstruita dupa 1940 mai aproape de noua statie?
Sus In jos

Prahova (1000)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 1000. București Nord-Ploiesti Sud - Ploiești Vest
» Corb Prahova
» Florești Prahova (300)
» Carte de telefoane pt. Regiunea Ploiești/Jud. Prahova
» Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: STAȚII ȘI HALTE (P, R, S, Ș)-