Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 23 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12075
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14114
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 09:00

Adirmvl a scris:
Doctore, hai sa bagam trenuri la peron comun in noduri pentru legaturi, da' o putem lasa-n ........... (completeaza pe linia punctata) faza cu malaxele modernizate? Nu, nu sint amortizate, dar macar de dragul discutiei putem admite ca ar trebui ca unele unitati sa aiba banchete de lemn pentru trenuri turistice si cam atat? Am inteles, au motor silentios, dar tremura din toate piulitele, scaunele, gamurile si ce mai vrei tu. Si da, au hartie igienica sau de ziar in gaurelele in care-ti vari degetele sau in care erau bucatile de plastic pentru coborat/ridicat fereastra, desi un destept de pe aici mi-a sarit in cap cum  ca eu nu stiu cum sta treaba si ca unde am vazut faza. Am fost cu ele dupa Craciun, din ce ziceai pe forum si tu anul trecut. Chiar ai plati abonament sa mergi cu ele? Eu cu prima ocazie le-as zice pa-pa, cat de dragi imi sint trenurile, daca as fi pus in situatia asta.

A, si imi plac teribil de mult cum arata la exterior. Cutiile mi se par senzationale, fara strop de ironie, dar si-au trait traiul, si-au mancat malaiul. Desi malaiul l-au mancat mai ales altii. Tu poate stii mai bine cine.

La ora actuală, CFR Călători nu își poate permite să târâie un DA/GM/LDH cu un vagon doar pentru că unora nu le place să meargă cu AM900. Și nici statul român nu își poate permite să subvenționeze risipa (am explicat mai demult cât consumă un AM900 și cât consumă un DA)... că dacă deschidem robinetul la bani fără condiția acoperirii unui procent din costuri (parcă 15%) din încasări, or să apară iară trenurile alea puse la 3 dimineața și care cărau aer. Nu se poate fără AM900, chiar dacă unora nu le plac.
Iar pentru lipsa mânerelor de la geamuri... hai să fim serioși, nu le-au scos cei de la depou. Și înainte era diferență între depouri (și călători), de aia automotoarele de Tecuci arătau ca noi (inclusiv mânerele alea de geamuri care te deranjează pe tine), în vreme ce cele de Timișoara și Pitești erau ca după bombardament. Oare de ce?
Valabil și pentru AM700 (care, apropo, au o ținută de drum impecabilă, mult peste 900, de fapt chiar și peste Desiro... da' cine nu a mers cu ele îl crede pe Karpaty)... automotoarele de la Medgidia sunt impecabile. Pe Medgidia - Tulcea, secție cu profil greu și declivități mari, au fost vreo 3 defectări anul trecut. În schimb, pe Constanța - Mangalia tot timpul le dau defecte ca să scoată DA-ul (deh, motorina...).

kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1482
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4533
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 09:42

Acu' dottore, las-o mai moale cu economiile astea, e imposibil să atragi clientelă cu Malaxa. Nu sunt de acord nici să bagi vagoane doar pentru că lu' X nu-i place Desiro sau lu' Y îi pute rama 58! Locul malaxelor ar fi la muzeu și, cel mult, pe Alexandria-Zimnicea, Dornișoara, Putna etc. Și, poate?, în Banat, oamenii ăia au un grad de toleranță imens, nu se revoltă precum miticii din orice! Deși merită și cetățeanu' din Radna, la fel ca cel din Rușețu, vagoane 21-76 la regio.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 10:03

Am văzut ce grad de toleranță au oamenii din Banat... când am fost la Oravița, în trenul de la Berzovia mai aveau un pic și se tăiau între ei, se luaseră în gură niște ciobani cu niște liceeni, fiecare dăduse telefon să-și cheme prietenii la gară la Oravița să rezolve problema Smile) Asta pe la 7 dimineața.
La fel de toleranți au fost și când nu și-au cumpărat bilete, de s-a retras CFR Călători de pe toate secundarele, în vreme ce Regiotrans trimitea pe Reșița - Timișoara cele mai hârbuite automotoare.

Și așa de la anul va trenui aer condiționat pe toate interoperabilele... tare îmi e că AM900 de Pitești vor ajunge pe Alexandria, pentru ca pe Pitești - Slatina - Caracal să circule DA cu un etajat, ca să fie aer condiționat.

mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 12:20

O să găsească o metodă să fenteze schema cu AC-ul. E iulie 2016 și nu s-a pus aer pe niciun vagon, așa că... Oricum dacă ai geamuri care se deschid nu e necesar AC-ul, dar măcar asigură-te că se deschid TOATE geamurile vagonului în depou, nu să fie un compartiment cu geamul tras în șuruburi, altul cu geamul blocat cu 3 cuie și altul în care să se deschidă 2 cm, că mori dracu de la Cluj la București în situația asta.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 12:58

Dr2005 a scris:
Am văzut ce grad de toleranță au oamenii din Banat... când am fost la Oravița, în trenul de la Berzovia mai aveau un pic și se tăiau între ei, se luaseră în gură niște ciobani cu niște liceeni, fiecare dăduse telefon să-și cheme prietenii la gară la Oravița să rezolve problema Smile) Asta pe la 7 dimineața.
La fel de toleranți au fost și când nu și-au cumpărat bilete, de s-a retras CFR Călători de pe toate secundarele, în vreme ce Regiotrans trimitea pe Reșița - Timișoara cele mai hârbuite automotoare.

Și așa de la anul va trenui aer condiționat pe toate interoperabilele... tare îmi e că AM900 de Pitești vor ajunge pe Alexandria, pentru ca pe Pitești - Slatina - Caracal să circule DA cu un etajat, ca să fie aer condiționat.
Boss, nu scoate în față doar ce-ai văzut tu odată în Banat! Știu, există mentalitatea asta a bucureșteanului urbanizat cu forța de tablou de a desconsidera provincia da' cred că ar trebui să faci un cumul de atitudini și comportamente înainte de a eticheta. In București sunt clinciuri în trafic sau transport în comun la ordinea zilei, în alte părți sunt mai rare. Cât privește malaxele ce vor ajunge la Alexandria... Despre morți numa' de bine. La ce floră și faună circulă pe aici cred că vor ajuta răgăliile să-și dea obstescul sfârșit! Eu oricum mai mult de 2-3 ori pe an nu voi avea parte de ele, poate să rămân fără permis!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 13:16

Doctore, ciobanii nu sint de pe aici, e cam greu sa iti dai tu cu presupusul, ma mir ca nu ne spui si ce e prin Belgia si Olanda.

iti spun o chestie, aici s-au cerut trenuri pe linia de Radna, inclusiv un tren pina la Radna.

Au fost facute petitii de catre cetateni si de catre primarii din judetul Arad.

Sint trenuri compuse din malaxe dar tot cei care gindesc contra ca tine, nu au pus un tren in jurul orei 19 din Gara de Nord, fapt constatat si de partizile de tren care vin in contact cu calatorii care ar avea nevoie de un astfel de tren pentru a le fi rentabile abonamentele.

Asadar aceste Malaxe convin celor care naveteaza cu ele indiferent de gradul de toleranta pe care tu nu l-ai vazut in calatoria ta prin Banat precum faimosul Evlia Celebi.Poate ai vazut si lipsa dubelor asa cum se afla ele in circulatie in sudul si estul tarii. Aici se respecta traseele licitate si stabilite, inclusiv statiile de imbarcare.

Te asigur ca tiganizarea e mult mai slaba decit ce vedem la stiri din Ilfov si Dimbovita chiar daca zona e invadata de cei din MH, GJ si DJ, desigur padure fara uscaturi nu exista deci nu curge doar lapte si miere nici la noi.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 18:38

N-am zis că era țigănie (că țigani avem destui pe București - Urziceni și Pitești), ăia cu cuțitele erau români 100%... și mai aveau puțin și se tăiau între ei în tren. Eu așa ceva nu am mai văzut, nici în trenurile de Oltenița nu era așa. E drept, aveau bilete cu toții.

Îmi aduc aminte și de vagoanele 20-47 și 20-57 cu domiciliul la Timișoara. Multe nu circulau încălzite electric, iar la interior erau într-un hal fără de hal, la fel ca și cele de Craiova. La polul opus erau vagoanele de Galați, București-Grivița și Satu Mare. Oare asta nu are legătură tot cu călătorii?

Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7193
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 21:00

Dr2005 a scris:
La ora actuală, CFR Călători nu își poate permite să târâie un DA/GM/LDH cu un vagon
Cu unul sunt cazuri rare dar cu doua da, si "isi poate permite" dar din varii motive.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 22:26

Doctore, tu interpretezi asa de rigid daca am zis tiganie, inseamna imediat tigani?

Interesant vocabular ai, strict pe DEX pe DOOM, nimic din vorbirea populara.

Aceste fiind vazute, iti dau dreptate, la noi aici lumea se bate pe strazi ca in Chicago, umbla cu cutitul la briu si la ciorapi(din lipsa de pistol) rupe si degradeaza toate vagoanele, de prosti ce sintem umblam de la nastere pe locale cu malaxe dupa ce inainte am umblat cu automotoarele de la Janos Weitzer, bine de faceti cind ne prindeti ca pe prosti in capitala ca noi venim din provincie.

Bine ne faceti ca ne scoateti trenurile si ne inchideti liniile, ca face un tren pina la voi 10 ore si de la Satu Mare mai mult, sa stam naibii aici ce sa cautam la civilizatie?

,,stati la curte"? mai rau avem si buzile in curte aproape exclusiv.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Regiunea+din+UE+cu+cele+mai+multe+toalete+in+curte
http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2012/08/TS12.pdf

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 22:34

dan tm a scris:
Doctore, tu interpretezi asa de rigid daca am zis tiganie, inseamna imediat tigani?
Eu n-am zis nimic de țigani, da' dacă vrei să deschidem subiectul...
http://www.zf.ro/eveniment/cum-au-ajuns-clanurile-tiganesti-sa-detina-centrul-timisoarei-sau-povestea-halucinanta-a-neputintei-institutiilor-publice-din-romania-de-a-si-proteja-valorile-11670825
Stai, ăștia nu-s țigani, ăștia-s cetățeni europeni și au drepturi. E drept, ei nu merg cu trenul, dar ocazional se mai întâlnesc cu câte un tren pe la o trecere la nivel.
Și ăia care mi-au furat portofelul în Timișoara în 2006 tot bănățeni erau, doar că erau mai bronzați.

Până acum nu am mai văzut oameni cu satârul la brâu în tren... doar pe Berzovia - Oravița am văzut așa ceva.

dan tm a scris:
Bine ne faceti ca ne scoateti trenurile si ne inchideti liniile, ca face un tren pina la voi 10 ore si de la Satu Mare mai mult, sa stam naibii aici  ce sa cautam la civilizatie?
O spui de parcă eu ți-aș fi anulat trenurile.

kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 22:58

Da' cum se face că ție îți fură, pe tine mai au puțin mașinile și te aruncă cu bicla de pe șușa, îți dă leafă mică ministeru'? Smile) Cumva ai vreun magnet pentru astea? Apropo, țiganii ăia de prin Bucale cum or fi pus mâna pe diverse zone? Alde Cârpaci sunt oricum mai spălați decât ai lu' Cămătaru... Simt la tine în vorbe un damf de "Păturică", ai ajuns conțopist la minister și știi la vârsta ta pe toate! Zic eu că ar fi mai demn să nu dai impresia asta de unu' care confundă realitatea " reală" cu o utopie din mintea lui!

Ultima editare efectuata de catre kristi kkk in Lun 11 Iul 2016, 23:38, editata de 2 ori
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Lun 11 Iul 2016, 23:21

Daca nu era presa nici nu auzeai de clanul Cirpaci, stai linistit, n-o sa va depasim noi pe voi niciodata.

Ai nostri ti-au furat portofelul asa bronzati, dar ceva ai scos ca ti-au ramas 8 franci elvetieni de la un drum prin Europa.

Nu spun ca TU ai anulat trenurile, nu le-ai anulat tu personal, in mod destul de cert le-au anulat unii cu aceeasi gindire ca si tine. Unii carora cei din generatia ta din ministere o sa le ia locul intr-o zi.Din pacate cu aceleasi metehne de ,,Paturica"

Kristikkk nu conteaza cit cistiga el...

Sus In jos
Vice30

Numarul mesajelor : 103
Reputatie : 585
Data de inscriere : 16/08/2015

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Mar 12 Iul 2016, 00:50

Cateva filmulete de pe aceasta ruta (M200)

1. IR74 Brașov-Miercurea Sibiului-fragmente (6 Iul 2016)

2. IR74 - Lucrări CF Vințu de Jos - Simeria (6 Iul 2016)

3. IR74 Simeria -  Arad - fragmente (6 Iul 2016)
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3836
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Mar 12 Iul 2016, 08:36

Km614 - Arad in 13 minute. Si sunt cca 16 km

Era interesant de vazut si o filmare intre Arad si Curtici...

2 minute a si stat ca nu avea intrare. Deci cam in 9 minute puteau fi parcursi cei 16 km, asta vine cam 106km/h (v medie) cu 140km/h viteza maxima...
Sus In jos
Vice30

Numarul mesajelor : 103
Reputatie : 585
Data de inscriere : 16/08/2015

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Mar 12 Iul 2016, 09:35

Da, inainte de Arad, dupa Depoul Arad a stat putin, probabil nu avea intrare, dar se vede clar diferenta de la KM614,se poate si auzi ce frumos si lin aluneca pe sinele noi, oare cat o fi avut intre Glogovat si Arad?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici   Astazi la 18:00

Sus In jos

M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici
» Compunerea trenurilor din Romania - 2015 II
» Compunerea trenurilor IR, internationale (2015)
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Calatorie Bucuresti - Praga
Pagina 44 din 48Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 23 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-