Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nelucozac

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 2810
Data de inscriere : 27/04/2009

MesajSubiect: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Mier 10 Iul 2013, 09:40

A fost aprobata petitia despre care va scriam in urma cu ceva vreme si poate fi accesata la oricare din adresele

Petitie catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA

Nu stiu de ce administratorii de la petitieonline au inregistrat-o la categoria Infrastructura transporturi. Eu o incadrasem la categoria Internet, poate nu e important asta.

Prin aceasta petitie doresc in primul rind sa aflu punctul de vedere oficial al celor doua institutii in legatura cu subiectul Reutilizarea informatiilor despre mersul trenurilor CFR Calatori. Daca nu voi obtine un raspuns favorabil, voi consulta Avocatul poporului in legatura cu aceasta problema.

Va rog sa o semnati si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.
Sus In jos
nelucozac

MesajSubiect: Va rog sa semnati petitia catre CFR, curaj !   Mar 16 Iul 2013, 13:07

In primul rind multumesc tuturor celor care au semnat pina acum petitia catre SNTFC CFR Calatori si CNCF CFR. Va rog acum si pe ceilalti sa o semnati, nu trebuie sa aveti vreo retinere. Stiu ca majoritatea dintre dumneavoastra veti spune ca aceste companii nu vor fi de acord, si eu cred asta. Mai stiu ca de obicei aceste companii obisnuiesc sa raspunda petitiilor, chiar daca de cele mai multe ori cu intirziere. Dar eu vreau ca, in cazul unui refuz, sa duc acest caz si la Avocatul poporului. De aceea e bine ca petitia sa fie semnata de cit mai multe persoane, altfel ce va spune avocatul ? Ca ma lupt pentru o cauza care intereseaza prea putine persoane ?

La momentul redactarii acestei postari petitia a fost semnata de 27 de persoane.

Acord pentru reutilizarea informatiilor despre trenurile CFR Calatori
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3211
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Mar 16 Iul 2013, 14:33

Forumul are peste 2000 de membri, si consider ca aprobarea cererii dvs este in interesul in primul rand al calatorilor, asadar...sa semnam!
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2885
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Mar 16 Iul 2013, 16:07

eu l-am semnat in momentul in care a fost postat mesajul Wink
Sus In jos
nelucozac

MesajSubiect: Progrese timide in semnarea petitiei catre CFR   Lun 29 Iul 2013, 12:20

Revin din nou cu rugamintea de a semna petitia

Multumesc tuturor celor care au semnat-o pina acum. Trebuie sa recunosc ca semnarea a inregistrat progrese cam timide. Reiau cele spuse acum citeva saptamini : daca nu voi obtine un raspuns favorabil de la CFR, voi consulta Avocatul poporului si de aceea doresc ca petitia sa fie semnata de cit mai multe persoane.

Va multumesc anticipat si va rog sa ma iertati daca sint poate prea insistent.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2304
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4401
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Lun 29 Iul 2013, 13:03

Eu NU pot sa semnez petitia pentru ca suntem in economia de piata unde exista puternica concurenta. CFR CALATORI, REGIOTRANS, TFC, REGIONAL de multe ori se afla in competitie unii cu alti pentru a castiga cat mai multi pasageri unii de la alti dar si de la firmele auto.

Nu se poate obliga o firma sau alta sa arate avantajele concurentilor.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Lun 29 Iul 2013, 15:45

CFR S.A., în calitate de administrator al întregii infrastructuri publice ar trebui să organizeze un asemenea site. Mai ales că și secțiile închiriate sunt, practic, tot ale CFR S.A., iar Regulatorul de circulație tot de CFR S.A. ține.

nelucozac

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Lun 02 Sept 2013, 19:37

Il rog pe Razvan sa nu se supere pentru observatiile pe care le fac. Nu pot obliga pe nimeni sa semneze o petitie daca nu e convins de utilitatea demersului.

(1) Daca exista mersul trenurilor tiparit de CFR Infrastructura, de ce sa nu existe aceste informatii disponibile pe website, unde pot fi actualizate usor ? Cred ca Dr2005 are dreptate.

(2) Nu s-a pus problema ca o firma sa arate avantajele concurentilor. Nimeni nu poate cere CFR Calatori sa afiseze pe website-ul propriu trenurile celorlalti operatori feroviari. Eu doresc doar atit : CFR Calatori sa ofere publicului informatiile proprii astfel ca acestea sa poata fi preluate fara efort de cineva care doreste sa le includa intr-un alt website, daca acesta din urma ofera informatii integrate.

(3) Intre Tirgu Mures si Cluj opereaza mai multi operatori auto, si nu am auzit ca vreunul sa fure calatori de la altul. Care e problema daca intre Cluj si Oradea opereaza doua companii ? Sau intre Bucuresti si Ploiesti trei ? Sau ...

(4) Am dat ca exemplu ruta Timisoara - Resita, unde e mai avantajos sa circuli cu Regiotrans decit cu CFR Calatori. Explicatia este ca traseul Timisoara - Gataia - Berzovia - Resita (mai scurt) a fost atribuit pentru folosinta exclusiva Regiotrans.

(5) Reiau inca doua exemple. Rute de la Negresti Oas la Oradea : tren Regional pina la Satu Mare, apoi CFR Calatori pina la Oradea, sau Prundu Birgaului - Bistrita - Cluj Napoca. De ce un calator nu ar avea dreptul la informare completa, corecta si rapida despre posibilitati de calatorie ?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2028
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4660
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Lun 02 Sept 2013, 19:59

Vorba unui coleg, astia de la CFR Calatori nu au inteles nimic. Pesemne nu inteleg notiunea de "feeder route" sau cum - sa ii zic - sectie secundara de pe care vin calatori pe magistrale. E ca un copac, daca ii tai radacinile sau ramurelele, trunchiul, desi gros si solid, se usuca.
Nu numai ca e dreptul calatorului, dar este in interesul tuturor operatorilor feroviari sa informeze clientul despre optiunile pe care le are pentru a ajunge la destinatie.
Daca ei isi inchipuie ca ii sicaneaza pe privati, gresesc: isi taie singuri craca.
Sus In jos
cfr500

Numarul mesajelor : 1922
Varsta : 25
Reputatie : 3784
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Lun 02 Sept 2013, 22:23

In Marea Britanie, toti operatorii sunt privati. Pe site-ul gestionarului infrastructurii http://www.networkrail.co.uk/aspx/629.aspx poti sa-ti planifici un traseu si ti se spune cu ce operator calatoresti.
Romania se afla in secolul al XIX-lea.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA   Astazi la 23:52

Sus In jos

Petitie online catre SNTFC CFR Calatori SA si CNCF CFR SA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Petitia 1655/1656 catre Calatori si Infra din 7 oct 2014
» Petitie on-line - "Statutul cainilor ciobanesti"
» Istoricul vagoanelor de calatori din Romania
» Statistici privind numarul de calatori pe calea ferata
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum