Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2304
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4401
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 13 Mar 2012, 13:45

Uite eu acum am sunat si la CFR la 9521 si mi-au spus tariful de 89 de lei cu plecare azi de la Bucuresti la Sanandrei (cu oprire in Timisoara) IR + REGIO. Tu oricum te opresti la Timisoara dar tariful este mai ieftin decat daca se cumpara doar Bucuresti - Timisoara, adica clasa a II - a cu 95,1 lei. Se poate cumpara si cu anticipatie la care se aplica reducerea aferenta. si devine mai scazut tariful.

Pe distante mici costa mai mult asa cum doresti tu Bucuresti - Mizil, Buzau sau asemanator. ESTE UTIL ACEST TIP DE CALATORIE PENTRU DRUMURI DISTANTE MEDII SI LUNGI LA CARE SE COMBINA IR SAU IC CU REGIO. Smile

Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3903
Reputatie : 6799
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 13 Mar 2012, 16:48

Este util pentru ca se aplica reducerea de fidelitate. La calatoria cu doua trenuri: 10 % reducere, la trei trenuri: 15 % reducere, la patru trenuri si mai mult: 20% reducere.
In exemplul de mai sus, Bucuresti Nord-Timisoara Nord-Sanandrei, schimband in parcurs doua trenuri, se aplica reducere de fidelitate 10 % la tariful IR+R (exceptie tichetul de loc, incasat separat, caruia nu i se aplica nicio reducere):
IR Bucuresti Nord-Timisoara Nord: 91,8 Lei (Cl. II)
R Timisoara Nord - Sanandrei: 3,7 Lei (Cl. II)
TOTAL: 95,5 Lei (-9,55 Lei reducere de fidelitate) rezulta 85,95 Lei + 3,3 Lei Tichet IR = 89,25 Lei
sau
IR Bucuresti Nord-Mizil: 25,4 Lei (Cl. II)
R Mizil-Inotesti: 3,7 Lei (Cl. II)
TOTAL: 29,1 Lei (-2,91 Lei reducere de fidelitate) rezulta 26,19 + 3,3 Lei Tichet IR = 29,49 Lei
(din reducere se acopera practic tariful de regio Mizil-Inotesti, ceea ce e perfect justificat, nu mai trebuie platit un drum de intoarcere cu 7 km odata achitat prin tariful de IR Bucuresti Nord-Mizil) Laughing
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2393
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 13 Mar 2012, 22:54

IonutCFR2009 a scris:
Este util pentru ca se aplica reducerea de fidelitate. La calatoria cu doua trenuri: 10 % reducere, la trei trenuri: 15 % reducere, la patru trenuri si mai mult: 20% reducere.
In exemplul de mai sus, Bucuresti Nord-Timisoara Nord-Sanandrei, schimband in parcurs doua trenuri, se aplica reducere de fidelitate 10 % la tariful IR+R (exceptie tichetul de loc, incasat separat, caruia nu i se aplica nicio reducere):
IR Bucuresti Nord-Timisoara Nord: 91,8 Lei (Cl. II)
R Timisoara Nord - Sanandrei: 3,7 Lei (Cl. II)
TOTAL: 95,5 Lei (-9,55 Lei reducere de fidelitate) rezulta 85,95 Lei + 3,3 Lei Tichet IR = 89,25 Lei
sau
IR Bucuresti Nord-Mizil: 25,4 Lei (Cl. II)
R Mizil-Inotesti: 3,7 Lei (Cl. II)
TOTAL: 29,1 Lei (-2,91 Lei reducere de fidelitate) rezulta 26,19 + 3,3 Lei Tichet IR = 29,49 Lei
(din reducere se acopera practic tariful de regio Mizil-Inotesti, ceea ce e perfect justificat, nu mai trebuie platit un drum de intoarcere cu 7 km odata achitat prin tariful de IR Bucuresti Nord-Mizil) Laughing

Ionut era vorba sa mergem la Mizil (Timisoara) mai ieftin. Nu in comunele enumerate.

aleg IR Bucuresti - Mizil continuat de R Mizil-Buzau 7 km
Bucuresti-Mizil clasa 2 la IR e 28.7 lei

din ce observ pe distrante mici sau mai corect la preturi mici nu iesi in castig.
Cred ca chestia e buna atunci cand tichetul de loc e sub 10 % din pret

tichet 3.3 lei + Regio sub 10 km inca 3.7 lei

adica la preturi peste 700.000 se merita (reducerea e de 10 % adica ) , sper sa nu gresesc.

E o curba (clopot) Gauss dar nu imi dau seama acum unde e punctul de sus , de unde incepe sa fie profitabil.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2393
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 13 Mar 2012, 23:02

Iasi - Timisoara Nord

traseu 789 km (Vatra Dornei - Cluj - Oradea) IR 1833

clasa 2 bilet intreg 113,4 lei

Iasi - Timisoara Nord - Sanandrei
IR 1833 + R 2613 (fara rezervare la regio)

Pret integral 117,1 cu reducere 105,75

da, dupa cum se vede la preturi mari se merita cum a spus razvan
Sus In jos
Caravelle_Zg
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 858
Varsta : 25
Localizare : Arad, România
Reputatie : 3656
Data de inscriere : 05/09/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Dum 29 Apr 2012, 01:00

Conform site-ului www.infofer.ro "Trenurile IR,IRN,IC,ICN,EC si ECN au regim de rezervare obligatoriu, iar RE au regim au regim de rezervare facultativa.", nespecificându-se faptul că la rangul RE rezervarea este facultativă numai atunci când se continuă călătoria de la trenul IR la care s-a plătit deja o dată locul, cu grupa de vagoane provenită de la acel tren. Regula este valabilă și invers: dacă se pleacă cu un tren RE, se plătește rezervarea de loc, iar dacă se continuă călătoria cu același tren (care devine la un moment dat IR), rezervarea de loc este facultativă pentru cel de-al doilea tren, însă locul pe bilet va rămâne în continuare același (neplătindu-se două locuri).
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:29

Am vazut in gara Bucuresti Nord pe un afis scris ca un abonament valabil pentru un an pe orice fel de relatie, la orice ora din zi si din noapte, la cls a doua pentru orice rang de tren, costa cam 68.000.000 lei vechi. Iar pentru 6 luni cam 38.000.000 lei. Nu stiu daca sunt chiar asa tarifele batute in cuie cum le-am postat eu dar cand mai trec am sa fac o poza la acel afis.
Ma intreb daca cineva isi permite acest lux , daca totusi cineva si-a facut vreun astfel de abonament!!

Daca tariful ar fi fost mai mic si nu era nici o sectie inchisa si CFR opera pe fiecare sectie, probabil ca as fi optat si eu pentru un abonament pentru 6 luni in lunile mai calduroase cand zilele sunt mai lungi. Mi-as fi dorit sa cunosc fiecare coltisor feroviar de la noi din tara!

Dar daca vremurile sunt cum sunt? Ce mai pot vedea? Livada pe liniile ferate din gari asa cum am vazut o poza cu Gara Cehul Silvaniei??

Rau am mai ajuns!!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12472
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15636
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:33

Abonamentul de care vorbesti se numeste Cartea de Calatorie .

Cartea de calatorie

Este destinata celor care calatoresc frecvent cu trenul in trafic intern si nu doresc sa mai aiba grija biletului.

Avantaje:

Calatoriti fără limite, 1 an sau 6 luni, pe orice relație, cu tren de orice rang

Pentru societatile comerciale este nenominala, putând calatori orice angajat al societatii

Pentru călătoria cu trenurile de rang superior nu este obligatorie procurarea tichetului de rezervare .*)

Tarifele sunt:

pentru 6 luni: 5000 lei la clasa 1 si 3630 lei la clasa a 2-a

pentru 1 an : 9550 lei la clasa 1 si 6805 lei la clasa a 2-a

Relații pentru comenzi numai pentru Cartea de Calatorie, la telefon 0731 990138 sau 021/ 3199528, 3199529, 3199565 / interior 122745.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423

Ultima editare efectuata de catre karpaty in Vin 18 Mai 2012, 21:34, editata de 1 ori
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:33

Cartea de calatorie

E buna pentru firme Mihai si Servtransul cica le dadea la mecanici carte din asta si cand ajungeau unde se schimbau mecanici si-o dadeau de la unu la altu!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:38

e bine daca poti sa o dai si la altul, cand sunt de munca as putea sa io dau fratelui in felul asta se amortizeaza suma investita in ea, caci daca m-as duce decat eu in timpul liber in 6 luni cam greu as reusi sa fac km ptr 3630 lei.
Sus In jos
rich1974

Numarul mesajelor : 398
Varsta : 42
Localizare : jud Arges
Reputatie : 2333
Data de inscriere : 20/08/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:42

voi va intrebati daca vreun individ are un asemena abonament si eu ma intreb daca cineva foloseste IC pentru naveta, unde un abonament pentru 30 km se apropie de 4 mil pe luna.

astea sunt abonamente ca sa fie scriptic, nu ca ar avea vreo legatura cu situatia reala.....sunt facute la misto.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:42

Numai daca e pe firma e nenominala Pentru societatile comerciale este nenominala, putând calatori orice angajat al societatii
pentru persoane fizice e nominala
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:43

pei era imposibil ca CFRul sa iasa in pierdere.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:46

Pentru o firma care are un angajat sau doi care sunt nevoiti sa se deplaseze odata sau de doua ori de la Iasi la Bucuresti mai ales cu tren IC este destul de avantajoasa sigur cand au scos aceasta carte s-au gandit la societati comerciale nu la persoane fizice!!
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 1099
Varsta : 41
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 3140
Data de inscriere : 10/05/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:50

karpaty a scris:

Pentru societatile comerciale este nenominala, putând calatori orice angajat al societatii

Si cum se face dovada ca esti angajat al societatii respective ca banuiesc ca nasul trebuie sa te verifice si din acest punct de vedere ?
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin 18 Mai 2012, 21:52

Probabil cu un ordin de deplasare delegatie sau o legitimatie!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Astazi la 23:53

Sus In jos

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» TARIFE C. F. R.
» Propuneri pentru noul mers al trenurilor 2014-2015
» RE 2801/2802 Sibiu-Rm. Vâlcea-Slatina-Pitesti-Buc. Nord-Mangalia
» Bilete TFC
» Excursie feroviara Oradea - Satu Mare - Sarmasag - Marghita - Oradea
Pagina 5 din 32Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-