Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Urmatorul
AutorMesaj
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3830
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier Iun 15, 2016 3:41 pm

Adrian78 a scris:
Dr2005 nu poti sa amesteci navetistii cu pasagerii de la trenurile IR ,navetistii vin cu bere seminte povesti de Las Fierbinti si multe altele sunt destule trenuri regio pentru naveta

Poti in schimb sa le pui vagon separat atasat la interregio cum au facut ungurii, dar nu se stie daca vor sta acolo. Vara pe Constanta-Mangalia toti localnicii se inghesuiau la clasa I.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4713
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5607
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier Iun 15, 2016 9:54 pm

Asa am patit eu anul trecut de 1 mai la Trenul Tineretului Buc.Nord - Constanta - Mangalia dupa ce a trecut nasul m-am dus la fotoliile de la parterul etajatului 36-16 adica la clasa 1-a si m-am pus la somn la Fetesti a cantat cocosul in vagon vreo 13 navetisti au intrat cu galagie si cu cafea vreo 30 minute au rezistat apoi au adormit cu toti. Pe Constanta - Mangalia la fel vreo 8 femei au dat buzna la clasa 1-a posibil navetiste sau cfr-iste ca nici bani nu au dat dar nici bilete/abonamente nu aveau insa controloarea le stia pe toate.

Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Mier Iun 15, 2016 10:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier Iun 15, 2016 10:39 pm

Katalyn a scris:
dar nici bilete abonamente nu aveau insa controloarea le stia pe toate.

100% cfr-iste care mergeau la munca in haltele/statiile de parcurs
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12018
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14051
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 12:20 am

baiazid a scris:
Adrian78 a scris:
Dr2005 nu poti sa amesteci navetistii cu pasagerii de la trenurile IR ,navetistii vin cu bere seminte povesti de Las Fierbinti si multe altele sunt destule trenuri regio pentru naveta

Poti in schimb sa le pui vagon separat atasat la interregio cum au facut ungurii, dar nu se stie daca vor sta acolo. Vara pe Constanta-Mangalia toti localnicii se inghesuiau la clasa I.

Dacă poți să îi amesteci în Belgia și Olanda, poate s-or putea amesteca și în România. E clar că, financiar vorbind, nu prea poți să faci tren separat pentru navetiști la un bloc după IR.

LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7764
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 8:24 am

navetistul belgian sau olandez scuipa seminte pe podea,bea bere proasta si sta agatat de usi ca un gibon?
in general,este exponentul lipsei de civilizatie?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 9:13 am

Bere bea (inclusiv în tren), semințe nu scuipă că nu e voie, pe uși nu stă că nu se dă plecarea din stație cu ușile deschise, iar la vagoane se blochează ușile când se face ora de plecare din livret (chiar dacă nu e parcursul făcut și trenul mai stă, nu te mai lasă nașul să urci).

Dar am găsit și pe acolo firimituri și doze de bere prin trenuri.

baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 12:37 pm

Dr2005 a scris:

Dar am găsit și pe acolo firimituri și doze de bere prin trenuri.

Au si ei veniti de pe plantatii , ca doar au fost si inca sunt imperialisti. Aceeasi situatie in Olanda, dar mai grav. Chestia e ca ei ii prefera pe aia veniti de pe plantatii decat pe noi, cica fumeaza mai modern si nu cersesc.

LanceR a scris:
navetistul belgian sau olandez scuipa seminte pe podea,bea bere proasta si sta agatat de usi ca un gibon?
in general,este exponentul lipsei de civilizatie?

Nu cred ca navetistii sunt in principal la noi problema, sa fim seriosi, am vazut oameni mai mulr decat civilizati pe Constanta-Mangalia si Constanta-Fetesti. Mai degraba generatia noua si cei fara bilet sunt problema, ca cei fara bilet sunt in majoritate discri,inatii, iar aia cara mobila si umbla cu porcul dupa ei.

Ultima editare efectuata de catre baiazid in Joi Iun 16, 2016 12:41 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 12:40 pm

Cerșetorii din Amsterdam și Bruxelles sunt, în mare parte, români... a ajuns să-mi fie jenă să spun din ce țară vin.

baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi Iun 16, 2016 12:43 pm

Dr2005 a scris:
Cerșetorii din Amsterdam și Bruxelles sunt, în mare parte, români... a ajuns să-mi fie jenă să spun din ce țară vin.
Poti sa spui din ce regiune vii, ca si-asa cu exceptia Ardealului nimeni nu le stie. Sunt din Baragan...Sau Ilfov.

In Franta sunt chiar 80%., astia care sunt la Euro acum nu prea se bucura de ei.

Ce e mare lucru sa se dea o lege si sa se ia cetatenia de la cei care ne fac de ras ? Mai sunt state sau regiuni separatiste si Kosovo, si Transnistria.
Sus In jos
Costin.B

Numarul mesajelor : 125
Reputatie : 1958
Data de inscriere : 04/12/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin Iun 17, 2016 7:51 am

baiazid a scris:
Dr2005 a scris:

Ce e mare lucru sa se dea o lege si sa se ia cetatenia de la cei care ne fac de ras ? Mai sunt state sau regiuni separatiste si Kosovo, si Transnistria.

Nu poți retrage cetățenia română cuiva care a dobândit-o prin naștere. Legea nu permite nici măcar renunțarea la cetățenia română dacă persoana vizată devine apatridă.
Problema cerșetorilor români din țară sau străinătate este una complicată. Nu se poate rezolva prin soluții simple.
Scuzați off-topicul.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin Iun 17, 2016 8:47 am

Costin.B a scris:

Nu poți retrage cetățenia română cuiva care a dobândit-o prin naștere. Legea nu permite nici măcar renunțarea la cetățenia română dacă persoana vizată devine apatridă.
Problema cerșetorilor români din țară sau străinătate este una complicată. Nu se poate rezolva prin soluții simple.
Scuzați off-topicul.

Tu vorbesti despre ce specifica legea acum, eu vorbesc despre modificarea ei.
Chestia asta : ,,Cetatenia romana nu poate fi retrasa persoanei care a dobandit-o prin nastere'', trebuie sa dispara si poate sa dispara oricand printr-un referendum sau printr-o vointa politica.

Ia uite ce spune legea romana despre retragerea cetateniei celor care nu o dobandesc prin nastere:

Cetatenia romana se poate retrage persoanei care:
a) aflata in strainatate, savarseste fapte deosebit de grave prin care vatama interesele statului roman sau lezeaza prestigiul Romaniei;
b) aflata in strainatate, se inroleaza in fortele armate ale unui stat cu care Romania a rupt relatiile diplomatice sau cu care este in stare de razboi;
c) a obtinut cetatenia romana prin mijloace frauduloase.

Deci putem oricand cere ca lezarea prestigiului Romaniei sa fie o infractiune aplicabila tuturor . Si avand in vedere situatia actuala , imaginea produsa de anumite persoana in afara tarii, nu cred ca nu putem lua in considerare o asemenea masura. Putem sa scoatem si ,, fapte deosebit de grave''din context, si sa specificam care sunt faptele, sa scriem clar cersetorie, crima, spionaj s.a.m.d.
Sus In jos
aris86

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 265
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: CFR a ieftinit masiv biletele de tren spre Litora   Vin Iul 01, 2016 11:49 pm

Ultima editare efectuata de catre aris86 in Vin Iul 01, 2016 11:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin Iul 01, 2016 11:51 pm

aris86 a scris:
http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/CFR+a+ieftinit+masv+biletele+de+tren+spre+Litoral

Era atat de can-can stirea incat i-au dat error 404
Sus In jos
aris86

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 265
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Vin Iul 01, 2016 11:59 pm

Vezi ca merge. Nu mai dați citare la mesajul anterior, se subînțelege cui răspundeți.
Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 239
Varsta : 21
Localizare : Olt
Reputatie : 419
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Sam Iul 02, 2016 9:00 am

Cat costa un bilet Intreg slatina bucuresti?
infofer:54.5  lei la oferta regio si implicit la toate trenurile mai putin Regio 9024 unde zice ca e 26,5 lei
cfrcalatori:26,5 pt personal si 1890/1892 si pt 1894/1896 imi zice ca e serverul ocupat. 52.8 lei
ir 1921: 25.6 lei
Care is preturile bune?multumesc

Ultima editare efectuata de catre ets2oltromânia in Sam Iul 02, 2016 9:03 am, editata de 1 ori (Motiv : edit pret 1894/1896)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Astazi la 8:02 pm

Sus In jos

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» TARIFE C. F. R.
» Propuneri pentru noul mers al trenurilor 2014-2015
» RE 2801/2802 Sibiu-Rm. Vâlcea-Slatina-Pitesti-Buc. Nord-Mangalia
» Bilete TFC