Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2310
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 01 Feb 2012, 00:55

Si eu cred ca ar trebui mai multa lume sa trimita mesaje pentru a se rezolva ceva (mai ales cele legate de tarife si vagoane).

Very Happy
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 07 Feb 2012, 14:09

Am observat ca noul ministru al transporturilor va fii Alexandru Nazare.

Din cate am observat este foarte tanar (31 ani) si macar sa fie mai receptiv la trenuri, caii ferate.

Are conturi pe retele de socializare si blog.

Very Happy
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9210
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11848
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 07 Feb 2012, 14:48

Mare branza un lipitor de afise PDL un baiat de bani gata o sa faca tot ce ii spune Boagiu si PDL un robotel..Vad ca e bun in fonduri europene de ce nu a facut un proiect pentru CFR!!
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Sam 25 Feb 2012, 20:18

VA DAU O IDEE (un artificiu)PENTRU A BENEFICIA DE O REDUCERE PRIN NISTE EXEMPLE :

Vreti sa mergem din Bucuresti la Timisoara sau Sinandrei (corect Sânandrei, Timiș nu cum este scris la mersul trenurilor )

Eu as lua bilet la IR pana la Timisoara si regio pana la Sinandrei. Dar parca totusi m-as opri la Timisoara. Dupa cum stim cu toti la o schimbare avem reducere iar casiera din gara, agentie nu ar GHICI pana unde calatoresc eu.

Un bilet normal la IR pana Timisoara costa 95,10 + 3.7 la regio Timisoara - Sanandrei, si rezulta un pret total de 89.3 lei si daca mai adaugam o antiucipatie de 6-7 zile vom ajunge la 84.5 lei - pentru unii poate insemna o reducere. La intors putem merge Timisoara - Chitila cu acelasi tarif (desigur prin Bucuresti Nord).

Calatorie cu IR tarif clasa a -II - Bucuresti - Constanta (bilet pana la Agigea) cu o anticipatie minima = 52 lei,
Calatorie cu IR tarif clasa a -II - Bucuresti - Suceava (bilet pana la Darmanesti) cu o anticipatie minima = 76.5 lei,
Calatorie cu IR tarif clasa a - II - Iasi - Timisoara (bilet pana la Remetea Mare) cu o anticipatie minima = 100 lei.

REDUCERILE DACA SE FOLOSESTE PE DISTANTE MEDII SI MARI IR + REGIO (pe distanta minima 0-10 kilometri chiar daca nu mergem cu acel regio). Oricum se poate observa ca reducerea este de la catva lei si poate ajunge pana la 13 lei pe sens.

SI ACESTE EXEMPLE POT CONTINUA LA NESFARSIT SI CRED CA ESTE FOLOSITOR PT. CEI CARE NU AU CUM SA-SI CUMPERE BILETE DUS-INTORS SI FOLOSESC TREN DE RANG SUPERIOR. Sincer abia de azi m-am gandit la aceasta varianta pe care o voi folosi daca calatoresc cu un tren IR pe distante medii sau mari.

Very Happy

Ultima editare efectuata de catre razvan - trenuri in Sam 25 Feb 2012, 22:32, editata de 2 ori
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1856
Reputatie : 4347
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Sam 25 Feb 2012, 20:43

am observat ca daca mai folosesti un regio pe distanta mica, plus un interregio, aplicand reducerea de fidelitate, ajungi mai ieftin decat daca platesti numai pentru interregio Twisted Evil
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3566
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 15:21

Ce pacat ca nu merge si la studenti. Sad
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5192
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 20:28

Luna a scris:
Ce pacat ca nu merge si la studenti. Sad

Nici studenti, nici elevi Evil or Very Mad

Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2783
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 21:30

Cu Country Pass cred ca se poate calatori cel mai ieftin.Ati calatorit cu acest pass?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12492
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15659
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 21:52

laur 133 a scris:
Cu Country Pass cred ca se poate calatori cel mai ieftin.Ati calatorit cu acest pass?

Ce e asta , un pass imaginar ? eu nu am auzit de asa ceva , eventual cu nasu vrei sa zici ca iesi mai ieftin .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2783
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 22:17

Poti intra pe http://www.cfrcalatori.ro/268 dupa care intri pe InterRail One Country Pass .Preturile incep de la 77 euro/adult si 51 euro /tanar <26ani pt un pass de 3 zile.Biletul este valabil o luna si e disponibil de la 3 la 8 zile. Un avantaj este daca începeți călătoria cu un tren direct de noapte ce
pleacă după ora 19,00 și sosește după ora 04.00 trebuie să introduceți în Calendarul de Călătorie de pe bilet data zilei de sosire. Aceasta acoperă și
călătoria între ora 19,00 și 24,00 din ziua de plecare, cu condiția ca ziua de plecare și de sosire să fie incluse în perioada de valabilitate a pass-ului. Totusi nu inteleg foarte bine ...se poate cumpara acest bilet din Romania pt a fi folosit aici?
Sus In jos
user dezactivat...

Numarul mesajelor : 168
Varsta : 37
Localizare : Vatra Moldovitei, Suceava
Reputatie : 2617
Data de inscriere : 10/04/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mier 29 Feb 2012, 22:36

Nu e valabil in tara de rezidenta a cumparatorului. Orice alta tara, la alegere, mai putin tara de rezidenta.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Joi 01 Mar 2012, 00:25

Aceasta oferta este trecuta la International deci era logic ca nu are treaba cu oferta pentru National .

595423
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1856
Reputatie : 4347
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Lun 05 Mar 2012, 01:02

tariful dus intors se aplica si daca schimbi trenul?
adica daca cer GL B cu schimbare in Buzau, linistit fi dus intors ?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Lun 05 Mar 2012, 01:06

Nu , reducerea dus-intors se aplica 1pentru un tren atat la dus cat si la intors .

595423
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2396
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Mar 13 Mar 2012, 00:30

razvan - trenuri a scris:
VA DAU O IDEE (un artificiu)PENTRU A BENEFICIA DE O REDUCERE PRIN NISTE EXEMPLE :

Vreti sa mergem din Bucuresti la Timisoara sau Sinandrei (corect Sânandrei, Timiș nu cum este scris la mersul trenurilor )

Eu as lua bilet la IR pana la Timisoara si regio pana la Sinandrei. Dar parca totusi m-as opri la Timisoara. Dupa cum stim cu toti la o schimbare avem reducere iar casiera din gara, agentie nu ar GHICI pana unde calatoresc eu.

Un bilet normal la IR pana Timisoara costa 95,10 + 3.7 la regio Timisoara - Sanandrei, si rezulta un pret total de 89.3 lei si daca mai adaugam o antiucipatie de 6-7 zile vom ajunge la 84.5 lei - pentru unii poate insemna o reducere. La intors putem merge Timisoara - Chitila cu acelasi tarif (desigur prin Bucuresti Nord).

Calatorie cu IR tarif clasa a -II - Bucuresti - Constanta (bilet pana la Agigea) cu o anticipatie minima = 52 lei,
Calatorie cu IR tarif clasa a -II - Bucuresti - Suceava (bilet pana la Darmanesti) cu o anticipatie minima = 76.5 lei,
Calatorie cu IR tarif clasa a - II - Iasi - Timisoara (bilet pana la Remetea Mare) cu o anticipatie minima = 100 lei.

REDUCERILE DACA SE FOLOSESTE PE DISTANTE MEDII SI MARI IR + REGIO (pe distanta minima 0-10 kilometri chiar daca nu mergem cu acel regio). Oricum se poate observa ca reducerea este de la catva lei si poate ajunge pana la 13 lei pe sens.

SI ACESTE EXEMPLE POT CONTINUA LA NESFARSIT SI CRED CA ESTE FOLOSITOR PT. CEI CARE NU AU CUM SA-SI CUMPERE BILETE DUS-INTORS SI FOLOSESC TREN DE RANG SUPERIOR. Sincer abia de azi m-am gandit la aceasta varianta pe care o voi folosi daca calatoresc cu un tren IR pe distante medii sau mari.

Very Happy

am tot incercat zilele astea sa fac ca tine si nu am reusit

pe cfrcalatori la un IR + R Bucuresti - Sanandrei imi da 108,2 si cu reducere 97,75 (tichet loc clasa 2 + R fara rezervare)

sa zicem ca nu am inteles eu

da-mi si mie exemplu cu Mizilul

Adica Bucuresti Nord -Ploiesti Sud - Mizil apoi o localitate de langa Mizil

aici am 2 intrebari

-poate sa fie o localitate intre Ploiesti si Mizil
-sau obligatoriu trebuie sa fie intre Mizil si Buzau?

Avem asa
ziua de azi

Bucuresti
Ploiesti
86 Inotesti
93 Mizil
100 Sahateni
Buzau

aleg IR Bucuresti - Mizil continuat de R Mizil-Buzau 7 km

B-Mizil clasa 2 la IR e 28.7 lei

IR B-Mizil + R Mizil - Sahateni (7 km)

IR 1661 Bucuresti Nord -Mizil
Ple Sos 12:00 - 13:16 93 km
R- 5211 Mizil-Sahateni PleSos 14:18-14:27 7 km

optiuni vagon clasa IR + fara rezervare R => pret integral 32 lei , cu reducere 29.2 lei

deci ?
gresesc eu sau ce?
nu imi spune de anticipatie ca nu are legatura
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   Astazi la 21:55

Sus In jos

TARIFE C. F. R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» TARIFE C. F. R.