Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Bilete C.F.R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 34 ... 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 10:31

exista trasee care se retrag, anul trecut dupa meciul Steaua-Vardar eram cu 2 veri si aveam de gand sa mergem pe jos pana la GDN de la Arena Nationala pana dimineata la 04 cand era primul tren spre Tgv aveam timp sa ajungem dar am mers maxim vreo 3 stati dupa care am luat un troleu care se retragea la depou si am mers cu el pana la GDN. Apoi mai exista biciclete, masini personale, mersul pe jos si RATB de noapte.

2801 merge noaptea pe racoare si ajunge primul pe litoral nu degeaba circula cu 13-14 etajate in varful sezonului.

App ploiesteni vin cu 1666 sau 1530 si stau 2h30min pentru RE 2801.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 10:52

"RATB de noapte" la Gara de Nord înseamnă câteva curse ale lui N117. Jumătate de București (Ghencea, Șos. Chitilei, Ferentari, Titan, Pipera ș.a.) nu este acoperită de linii de noapte (adică au fost modificate să servească exclusiv șoferilor, iar când șoferii sunt în concediu, nici nu se mai fac cursele). Dacă trenul e la 2 noaptea, singura soluție să ajungi la gară e să pleci cu ultimele vehicule de pe linii (adică undeva pe la 21:30 - 22 din cartiere) și să stai în gară până la tren. la fel și pentru trenurile cu plecare înainte de ora 5 (pe la 4:45 ajunge primul troleu dinspre Dr. Taberei la gară, primele mijloace de transport din alte zone ale orașului ajung în jur de 5:30).

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 11:15

Alex, si daca ati avea varianta cu R-uri legate le-ati lua? Sau tu ai incerca varianta asta?  :roll:  Hai laso-n spanac, ca nu tine... ora nu e buna, materialul rulant nu ne place, nu ne convine ca e prea aglomerat, oricum ar fi nu e bine.

Bucurestenii discriminati? =)))))))))) De cand nu a mai ajuns o malaxa care sa formeze un tren comercial, nu special, in Gara de Nord? De cand nu a mai ajuns un 21-47? Hai pe 201 sa platesti bilet sau abonament si sa mergi cu niste cazaturi si dupa poti sa reclami discriminarea de care au parte bucurestenii.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 12:28

doctore am stat in GDN vreo 3 nopti de-a lungul timpului si n-am murit, iar cand pleci la mare mai ales cu trenul de noapte in GDN e lume destula ca sa-ti fie frica sa stai 2-3 ore. E cald vara e frumos, trenuri intarziate pentru pasionati etc. Am stat in GDN 3 ore in 2006 cand am fost prima data la mare si n-am murit. Era gara plina de vreo 2.500-3.000 de insi, paza si militie la greu, lumea juca carti, alti table, rokeri cantau la chitare, alti jucau tenis de picior, muzica la greu, bautura si racoritoare cu deca iar oameni erau de toate varstele dar cei mai multi erau tineri. Militia se lua doar daca intreceai masura cu bautura. Au fost 2 trenuri in noaptea aia 13961 si 13963 ultimul fiind suplimentar circuland doar 2 zile ca a fost buluc.

Cred ca 2801 va fi anul asta trenul NR 1 de pe Buc-CT iar pe locul 2 Tgv-ul ala de scoate 2h03 cu 140-160 km/h.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5871
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 13:00

adirmvl a scris:
Alex, si daca ati avea varianta cu R-uri legate le-ati lua?

Niciodata  Evil or Very Mad 
Bucurestenii cam sunt discriminati, personalele de obor sunt mai mult decat aglomerate, nu mai discutam despre mirosuri si alte specii purtatoare ilegale de buletin.
RE 2801/2 chiar circula pentru multi din noi la ore imposibile, cei care au copii ce fac?
Singura varianta mai decenta de plecat la mare pentru cei din bucuresti(servicii calitate/pret) e RT 14081/2 care e pus foarte ok ca mers si ca bani.
Acum astept sa inceapa huiduielile...
In rest cu CFR nu ai ce sa cauti la mare din Bucuresti decat fortat de imprejuari cu trenurile IR si preturi astronomice, 70 lei la cls2 si 100 la cls1, pai la 2 persoane dus/intors pot sa-mi dea si mama ofertelor tot cu masina personala ies mai bine.
Preturile la CFR pe distante pana in 300km ne omoara pe toti, ca sa nu mai spunem de mersul IR cu opriri de RE in cel mai fericit caz.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 13:53

Dacă ești elev/student și nu ai obligații, merge să stai și toată noaptea în gară. Dar când ai loc de muncă și zile limitate de concediu, eventual mai ai și nevasta, copilul, soacra și cățelul cu tine nu mai merge să stai prin gări. Am stat și eu cu ai mei prin diverse gări acum mulți ani, din cauza legăturilor proaste și a modului aiurea de vânzare a biletelor (la Acc trebuia să te prezinți cu 3 ore înainte la gară pentru bilet, dar nu puteai lua cu o zi avans decât de la agenția de voiaj), dar așa era atunci... nu aveam de ales. Mai mare plăcerea să stai în Tușnad de la 22 până la 2 dimineața, gară care pe vremea aia (1995) nu avea nici măcar WC pentru public. Sincer, nu mi-aș supune copilul la așa ceva.
Nu mai zic de Ploiești, că nu puteam lua bilet București - Scăeni de la Gara de Nord (nu ne dădea calculatorul cu schimbare... în schimb, de la Scăeni luam bilete de carton până la București), erau 20 minute între trenuri, iar la Ploiești Sud era mereu coadă la bilete și în 99% din cazuri nu apucam să luăm bilete (plus alergătura prin pasaj de la linia 7 la bilete și apoi în grupa tehnică de unde pleca trenul de Măneciu) și stăteam 4 ore acolo. Că nu aveam de ales. Și la București Nord erau probleme, veneam cu o oră înainte de tren și nu apucam bilet (iar agenția de voiaj nu dădea bilete la personal), uneori mergeam și luam la clasa I (că nu era coadă), la tariful de rigoare, deși trenurile cursă folosite nu aveau clasa I.

Acum s-au dus vremurile alea. Timpul costă bani, mai ales timpul pierdut aiurea între legături. Iar alternative auto sau, după caz, trenuri de rang superior, există pe majoritatea rutelor.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 16:15

Cacica-Sighet

Sighet-Oradea via Baia Mare si Satu Mare  Wink 

Satu Mare-Bistrita via Zalau Nord

Sibiu-Brasov de acum 2 zile .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 17:35

AlexD a scris:
adirmvl a scris:
Alex, si daca ati avea varianta cu R-uri legate le-ati lua?

Niciodata  Evil or Very Mad 
Bucurestenii cam sunt discriminati, personalele de obor sunt mai mult decat aglomerate, nu mai discutam despre mirosuri si alte specii purtatoare ilegale de buletin.
RE 2801/2 chiar circula pentru multi din noi la ore imposibile, cei care au copii ce fac?
Singura varianta mai decenta de plecat la mare pentru cei din bucuresti(servicii calitate/pret) e RT 14081/2 care e pus foarte ok ca mers si ca bani.
Acum astept sa inceapa huiduielile...
In rest cu CFR nu ai ce sa cauti la mare din Bucuresti decat fortat de imprejuari cu trenurile IR si preturi astronomice, 70 lei la cls2 si 100 la cls1, pai la 2 persoane dus/intors pot sa-mi dea si mama ofertelor tot cu masina personala ies mai bine.
Preturile la CFR pe distante pana in 300km ne omoara pe toti, ca sa nu mai spunem de mersul IR cu opriri de RE in cel mai fericit caz.

Aaaaa pai trenul sa fie doar cu vagoane clasa 1, sa fie atunci cind fiecare se trezeste, sa aib apret de personal si redus cu nustiuce oferte, sa iba clima . prize , net, mers de IC cu 160 km/h
Pai daca ar fi personale adica R si omul te intreaba daca le-ai lua , tu raspunzi ca nu unde e discriminarea bucurestenilor?

Astialalati de prin tara care stau la 1, 2 ,3 noaptea sa ia un tren care mai merge 12 ore si opreste peste tot sa mai ia niste blatisti , culmea pentru Bucuresti, astia ce sa mai spuna?

Ca nu sint toate garile cit de cit OK cum e in gara de nord la Bucuresti dupa cum arata Katalyn.

Daca nu ai ce sa cauti la mare decit fortat de imprejurari ce rost mai are discutia si postarea pe aici pe forumul feroviarilor?

Inseamna ca aia care umplu trenurile din Bucuresti spre mare, si pentru care sint multe bagate in gara de nord sint toti fortati de imprejurari? de ce nu urca in autocarele care pleaca de la gardul liniei 14 a garii?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 18:16

am stat noaptea cateva ore in gari la legaturi si nu m-a mancat nimeni. Am stat in Brasov, Buzău, Focsani ( 4 ore ) sau Buc.Nord si dintre toate garile atat din experienta, din auzite sau din spusele unor cunoscuti Gara de Nord din Bucuresti mi se pare cea mai sigura. Pai sunt camere, calatori multi, cfr-isti, paza la greu si militie multa sa nu mai zicem ca e frecventata foarte des de mass-media.

La Brasov am stat noaptea numai pe timpul veri desi erau 2-3 negri erau cu treburile lor nicidecum cu jafuri, tâlhari sau altele de genul, in cel mai rau caz venea sa-ti ceara o tigara deci foarte inofensivi.

La Focsani am stat dupa ce s-a modernizat gara, desi am rude acolo nu erau in tara dar aveam un numar de telefon care in caz de nevoie nu venea o masina de militie ci direct cagulati, dar asta a fost atunci...

Sus In jos
qew00

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 23
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1018
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 21:18

Mie cel mai sigur mi s-a parut la Sibiu , mult mai sigur fata de Bucuresti Nord . Am stat in gara de la ora 22 la ora 03 si a fost super . Multa politie care chiar isi face treaba si se ia de cine trebuie  . Boschetarii erau dati afara imediat din gara de politie . Eram un grup de 4 persoane , nu s-a luat nimeni de noi , o exceptie,a venit un betiv sa urle ceva la noi dar in 10 secunde a venit politia si l-a luat pe sus . La 03 aveam legatura spre Timisoara . Din grup au mai ramas 2 fete ce asteptau legatura spre Bucuresti si au mai stat pana pe la 5 parca si au zis ca nu au fost probleme . La Bucuresti Nord nu mi s-a parut o placere de stat noaptea .

Unde m-am mai simtit safe a fost la Craiova .

De evitat cu orice pret Timisoara Nord noaptea . Daca cumva e necesitate de stat noaptea in Timisoara , mai bine mergi pe jos in centru sau complex ,bei o bere , manci ceva .

Ca sa fiu si on topic , pun si eu poze cu tripul meu mai lung de anul acesta asta . Acu va rog sa nu sariti pe mine ca beneficiez de gratuitati , da ?

Si unele mai scurte:

O calatorie in teorie asa cum trebuie : Regio - 30 km , Desiro . In realitate : Desiro - check , doar ca adaugam si vreo 100 de indivizi care put  , a fost groaznic + inceputul calatoriei ce urmeaza sa o fac in 2 saptamani :

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 27 Iun 2014, 21:42

La Brasov cum am spus am stat noaptea numai pe timpul veri dar afara pe peroane nu in gara. Am fost special sa vad activitatea feroviara de noapte din gara Brasov : trenuri, compunerea lor, gradul de ocupare, locomotive dar cel mai mult sa vad cum pleaca trenurile lungi cu DT spre Predeal dar atunci nu aveam ap foto iar odata am stat cu bicicleta pe bancile de la linia 1 dupa ce facusem turul orasului de vreo 3 ori si a fost ok. Mi-aduc aminte ca plecasem la Brasov cum ar fi acum cu 3003 si m-am intors cu 3004 nu cu 3002 care era primul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 28 Iun 2014, 13:27

La Sibiu am stat acum câțiva ani... plin de țigani împuțiți (la propriu), întinși pe jos și pe scări, pentru că stația Sibiu nu are sală de așteptare sau bănci, că nu e stație de tranzit. E drept, nu se luau de lume, dar mirosul era insuportabil.
La Timișoara chiar mi s-a părut o faună ciudată, am fotografiat tramvaie cu trepiedul în fața gării și se uitau cam urât aurolacii, nu mai zic că tot veneau să îmi ceară țigări (deși eu nu fumez). Prin urmare, la 23:30 când a fost ultimul tramvai, m-am urcat el și am plecat de acolo, revenind cu un taxi pe la 3 dimineața când aveam tren de Oravița.
Am stat de câteva ori în Mediaș noaptea și nu am avut probleme.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 28 Iun 2014, 15:22

Alex, daca nu iei nici un tren de la CFR de ce te plangi? Ai dreptate cu preturile, cu trenurile de Obor, dar de ce te vaiti de una sau de alta daca nu mergi cu trenul sub nici o forma? E imposibil sa ii multumesti pe toti, dar unii chiar exagereaza cu pretentiile.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 28 Iun 2014, 16:40

fratilor dar ce-au trenurile de Obor ? Să nu-mi spuneti de blatisti sau de fauna din zona ca astea nu-s motive si nici cele 5 ore care le face din capitala pana la mare ca nici asta nu poate fi numit un argument negativ.

Daca sunt compartimentate e bine iar daca e etajat bagati o pereche de casti si asculta radio sau muzica ca nu te taie nimeni. Poate aglomeratia sa fie vrun motiv pentru reclama negativa a trenurilor de Obor...
Sus In jos
Tomi13leu

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 28
Localizare : Oradea/Petrosani
Reputatie : 2606
Data de inscriere : 07/04/2010

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Lun 30 Iun 2014, 12:39

trenul de la 6 dimineata nu e chiar asa rau si ajungi la o ora buna la mare,sa nu mai vorbim de pret  Very Happy 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Astazi la 19:41

Sus In jos

Bilete C.F.R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Bilete Interregional Calatori
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete C.F.R.
» Bilete caini