Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Bilete C.F.R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Vin 09 Mai 2014, 09:49

Da, veteranii sint singura categorie dintre cei care au facilitati(gratuitate) care nu au cupoane nominale asa incit ei pot circula cu oricine. La asta se mai adauga faptul ca cei in putere iau cupoanele celor care nu le folosesc niciodata.

Dar nu e rentabil sa merga cu 3 insotitori.

Mi-a explicat un sef de tren principiul de lucru. Ma intorceam de la Bucuresti si pe locul meu s-a suprapus altul care era cu cupon de insotitor, problema era insotitorii( 9-10) aveau bilete raspindite in tot trenul si baba (vaduva de veteran) a trebuit sa umble prin tot trenul. Pina dupa Videle s-au tot cautat oamenii prin tren si locurile.

Atunci am vorbit cu seful de tren care mi-a explicat.

Adica, beneficiarul cupoanelor aduna 10 doritori, astia dau jumatate din pret dupa cum spune Jhonyla 80 de lei. Asta face un drum de Timisoara sa spunem si cauta sa gaseasca si inapoi, gasete 5 deci 400 de lei.

La un drum dus intors scoate ceva bani.

Nu stiu daca da ceva si la casierele care indruma pasagerii catre ei.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9210
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11848
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 10 Mai 2014, 13:58

Pai si nu poate sa ii restranga dreptul numai la un insotitor?Ce lege tampita azi maine auzi ca are un vagon rezervat
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Dum 11 Mai 2014, 00:48

La ce pensii mici au, măcar să mai scoată și ei un ban. Oricum numărul de călătorii e limitat, parcă au 3 călătorii dus-întors pe an, dar și cupoanele alea vin cu întârziere.

stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 516
Localizare : Braila/Bucuresti
Reputatie : 2944
Data de inscriere : 23/05/2010

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Dum 11 Mai 2014, 01:11

dan tm a scris:
Da, veteranii sint singura categorie dintre cei care au facilitati(gratuitate) care nu au cupoane nominale asa incit ei pot circula cu oricine. La asta se mai adauga faptul ca cei in putere iau cupoanele celor care nu le folosesc niciodata.

Am la Braila o tanti care strange mereu multi clienti.Nu stiam cum de poate sa aiba vreo 10 insotitori dupa ea, acum m-am lamurit.
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3357
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Dum 11 Mai 2014, 11:45

Sa facut si un film cu treaba asta....

https://www.youtube.com/watch?v=gtp4_tqTi1c
https://www.youtube.com/watch?v=jV1DzGC2Brg

Cam asa sta treaba...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 07:47

Prima mea Carte VSD, caruia eu ii zic VSDL deoarece e valabila pentru intoarcere si ziua de luni pana la orele 12:00.

Am fost aseara la Ploiesti Vest cu cele 5 week-end-uri programate astfel :

host images

Pe biletel sunt trecute cele 5 week-end-uri iar zilele incercuite sunt zile cand sunt la munca tura de zi 07:00-19:00 iar zilele taiate sunt zilele cand sunt de noapte 19:00-07:00 deci dupa cum se vede am timp pentru un drum dus-intors in fiecare week-end.

s-a uitat casiera pe bilet si m-a intrebat cate week-end-uri vreau Bucuresti, Sinaia Sud si Urziceni, ca nu se tine cont de data, adica eu vroiam week-end-ul viitor Urziceni asta inseamna ca pot sa-l inlocuiesc cu un Bucuresti si Urziceniul sa-l fac in ultimul week-end. Foarte de treaba casiera in maxim 3 minute mi-a eliberat bilete.

upload images free

upload img

Cu VSD calatoriti cu 50% reducere la Regio, pentru cei ca mine care nu mai au reduceri e bine primita aceasta oferta, de care pana de curand doar auzisem de ea, incepand cu acest week-end in fiecare week-end voi avea VSD.

Astazi sau maine merg la capitala ( consum Bucurestiul ) week-end-ul viitor la Urziceni si ultimile 3 week-end-uri la Sinaia.

Am luat pana la Sinaia Sud ca sa prind zona km 51-60. In total economia a fost de 37,50 lei dar daca punem cele 3 week-end-uri la Sinaia cu bilet pana la Sinaia Sud se mai adauga 12 lei ( 4 lei dus-intors/week-end pentru ca pana la Sinaia era 9,50 lei sau 19 lei dus-intors in loc de 15 lei cat am platit pana la Sinaia Sud )

In poza cu VSD-ul am taiat seria de la buletin si numele de familie, ca nu se stie niciodata ce amatori isi gasesc de lucru cu anumite date personale, se pot da drept alte persoane pe facebook, intr-un cuvant nebuni de legat.

mai jos e biletul folosit Joi cand am fost la Pietrosita cu R 3001 si returul cu R 3006. Acelasi nas mi-a verificat biletul si la dus si la intors, dupa cum se vede a trecut pe spate data si nr trenului pentru a nu mai fi folosit inca odata sau de 2 ori pe ruta de intoarcere. In iarna am venit de la munte cu dus-intors de 3 ori cu acelasi bilet.

windows print screen
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3904
Reputatie : 6803
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 11:48

Deci la VSD se elibereaza un bilet dus-intors redus 50 % pe o distanta anume ce poate fi folosit la orice trenuri regio din intervalul respectiv. E un lucru benefic.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 11:57

Da , poti merge cu orice tren vrei , faci calatoria intre X si Y dus-intors la pret de dus , intorsul este gratuit , asta doar la Regio , aici se acorda reducere 50% , in fiecare weekend poti avea o alta destinatie , le folosesti cum vrei , daca ai 5 rute in 5 weekenduri , alegi atunci pe loc unde te duci in fiecare weekend nu scrie nicaieri ca weekendul asta mergi la x si weekendul viitor mergi la y .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:09

Cand soliciti cartea VSD esti obligat sa alegi pentru fiecare weekend din perioada de 30 zile cate o ruta ? sau poti alege doar 2 weekenduri sau doar 1 weekend ? Plata se face anticipat pentru toate weekendurile ? In afara de costul biletelor de weekend se mai plateste ceva in plus ?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:18

Ești obligat sa iei 4 sau 5 wk cat are perioda respectiva si nu platesti nimic in plus. Am plecat de acasa cu 37,50 lei exact cat au facut cele 5 wk la Buc, Urziceni si cele 3 la Sinaia.

Pretul biletelor il sti de acasa iti trebuie doar tabelul cu tarifele pe zone km la Regio, de platit le platesti in avans pe toate cand soliciti VSD, iar rutele pot fi aceleasi ptr toate week-end-urile din luna sau poti lua cate o ruta in parte, doar statia de plecare trebuie sa fie aceasi. Eu am luato pe asta in mod experimental sa vad cu ce se mananca VSD mai ramane azi sa vad ce bifeaza nasul pe bilet. Si trebuie sa ai toate week-end-urile la tine, ca un bilet ( seria de pe el ) e valabil cu celelalte si buletinul trebuie sa il ai la tine.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:25

Ma gandesc sa folosesc aceasta oferta pe relatia Braila-Urziceni, in luna iulie, ca am regio dus-intors de la CFR. La intors sa folosesc pe 11735 in ziua de luni, ca are plecare din Urziceni inainte de ora 12:00
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:36

iei un wk Brăila-Urziceni si alte rute celelalte wk. Intoarcerea trebuie sa fie cel tarziu luni la ora 12.00 sa cobori la Braila.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:38

Nu te poti intoarce cu 11735 , luni trebuie sa ajungi la desitanie cel tarziu la 12 nu sa fi in tren la 12 .

595423
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Sam 17 Mai 2014, 12:40

Karpaty a scris:
Nu te poti intoarce cu 11735 , luni trebuie sa ajungi la desitanie cel tarziu la 12 nu sa fi in tren la 12 .

Ahh... nu putea fi 11735 cu 2 ore mai devreme ?  Evil or Very Mad  Ok. Voi aplica pentru IR, unde am reducere de 35 %. Tot e ceva...
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Dum 25 Mai 2014, 14:05

IonutCFR2009 a scris:
Karpaty a scris:

Ahh... nu putea fi 11735 cu 2 ore mai devreme ?  Evil or Very Mad  Ok. Voi aplica pentru IR, unde am reducere de 35 %. Tot e ceva...

Poti sa te intorci duminica cu 1675 pana la Faurei si apoi cu 7365 .

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R.   Astazi la 07:45

Sus In jos

Bilete C.F.R.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Bilete Interregional Calatori
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete C.F.R.
» Bilete caini
» Bilete TFC
Pagina 64 din 67Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-