Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Ce este un pasionat de trenuri?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Scoop

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 27
Localizare : Constanta/Bucuresti
Reputatie : 2360
Data de inscriere : 21/10/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mier 24 Apr 2013, 22:52

Putin pe langa subiect insa nu am gasit nicaieri ceva asemanator. Cu totii pe acest forum suntem pasionati de trenuri mai mult sau mai putin dar fiecare in felul lui. Putem gasi o modalitate, folosint o retea de socializare sau ceva de genul, prin care sa ne anuntam unii pe altii unde iesim cand iesim in timp real la urmarit trenuri, in felul acesta am putea sa ne strangem de fiecare data cate 2-3 in fiecare colt al tarii. Inteleg ca sunteti membrii mai vechi care va auziti la un telefon dar ma gandesc la ceva pentru toata lumea sa putem interactiona mai des in persoana si nu doar pe acest forum sa ne putem impartasii pasiunea. Very Happy
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9219
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11858
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mier 24 Apr 2013, 22:54

Sus In jos
Scoop

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 27
Localizare : Constanta/Bucuresti
Reputatie : 2360
Data de inscriere : 21/10/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mier 24 Apr 2013, 23:03

Aaaaa, scuzati offtopicul atunci nu stiu cum l-am ratat, mersi adrian Smile
Sus In jos
TonyGFR
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 19
Localizare : Breaza
Reputatie : 3473
Data de inscriere : 24/10/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Sam 27 Apr 2013, 20:29

Sincer, pentru mine la aproape 3 ani de pasiune feroviara cu fotografii, trebuie sa admit ca a fi pasionat de trenuri e ceva foarte, foarte frumos. Desi cel mai mult imi plac EA-urile, ca pasionat am avut sansa sa cunosc aproape orice fel de locomotiva, sa am ocazia sa urc la bordul unei locomotive (respectul meu mecanicilor care ne ajuta sa cunoastem dandu-ne aceasta ocazie), am avut sansa sa ma „pun” cu cineva pentru pasiunea mea (de obicei, cu cei care ne-o ingradesc). Eu zic ca a fi pasionat de trenuri inseamna nu sa fii innebunit dupa trenuri, dar sa-ti placa suficient de mult incat sa renunti la alte lucruri pentru ele.
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1861
Reputatie : 4353
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Sam 27 Apr 2013, 20:38

eu am renuntat la dube si microbuze Razz
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3995
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Dum 28 Apr 2013, 08:28

TonyGFR a scris:
Sincer, pentru mine la aproape 3 ani de pasiune feroviara cu fotografii, trebuie sa admit ca a fi pasionat de trenuri e ceva foarte, foarte frumos. Desi cel mai mult imi plac EA-urile, ca pasionat am avut sansa sa cunosc aproape orice fel de locomotiva, sa am ocazia sa urc la bordul unei locomotive (respectul meu mecanicilor care ne ajuta sa cunoastem dandu-ne aceasta ocazie), am avut sansa sa ma „pun” cu cineva pentru pasiunea mea (de obicei, cu cei care ne-o ingradesc). Eu zic ca a fi pasionat de trenuri inseamna nu sa fii innebunit dupa trenuri, dar sa-ti placa suficient de mult incat sa renunti la alte lucruri pentru ele.

Cam la ce fel de lucruri ?
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1081
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Reputatie : 2765
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Lun 29 Apr 2013, 00:23

Pai ar fi prieteni spre exemplu , cateodata esti asa de prins cu pasiunea incat mai uiti de alti , (care la randul lor au uitat de tine cand au facut ceva asemanator) , ar mai fi statul non-stop la PC , ceea ce e bine avand in vedere ca , stand si privind/filmand/fotografiind trenurile sau obiectele feroviare nu-ti strici ochii si creierul cu toate prostiile , plus ca e un exercitiu bun de creativitate si ingeniozitate. Lista poate continua cu chestii banale , la care poti sa renunti. A spus bine Tony : "Eu zic ca a fi pasionat de trenuri inseamna nu sa fii innebunit dupa trenuri" din pacate unii oameni nu fac diferenta intre cele doua cuvinte . Am auzit de oameni care nu mai puteau dormi noaptea , ca stiau ca a doua zii vine o locomotiva la ei in oras sau ca au pierdut sansa de a fotografia ce a fost la ei in oras .
Cred ca din cauza lor unii mecanici sunt cum sunt , nici sa fi prea indraznet nu trebuie cand vine vorba de intimitatea mecanicului , bine ,da nici ei sa fie ciobani si sa arunce cu bidonu' de apa dupa tine . In fine , eu pe primul loc pun activitatea fotografica. Trenurile/locomotivele si tot ce tine de feroviar , sunt doar subiecte la fel cum sunt si dealurile , muntii , animalele s.a.m.d. .

Daca imi plac? Normal! Da' in limite normale.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3995
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Lun 29 Apr 2013, 00:49

Ok,bun,inteleg. Dar sa renunti la prieteni in favoarea unei pasiuni (oricare ar fi ea) te poate marginaliza,iar viata sociala ar avea de suferit.In plus,nici cu statul la calculator indelungat nu prea sunt de acord pentru ca indiferent ce ai face la calculator pentru o bucata de timp prea mare...dauneaza Very Happy.
Sus In jos
TonyGFR
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 19
Localizare : Breaza
Reputatie : 3473
Data de inscriere : 24/10/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mar 30 Apr 2013, 18:30

Uite, calculatorul e o chestie la care renunt pentru o plimbare la gara si inapoi Smile in special acum, cand imi permite si vremea...
Sus In jos
FelixTheBear030

Numarul mesajelor : 32
Localizare : -
Reputatie : 1148
Data de inscriere : 21/11/2013

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mar 10 Dec 2013, 14:24

Cu credință ca se pot posta si simple păreri in legătura cu ceva,spun si eu ce cred.
Deci,eu consider ca nu e nevoie neaparat sa inveti pe dinafara toate semnalele,termenele,rutele s.a.m.d.,pentru a fi pasionat de trenuri.Daca îți plac,de ce sa nu faci cunoștință si cu alte persoane care au același hobby?Poate ca îți place pur si simplu cum arată un tren,un vagon,ceva,poate ca îți place cum suna joantele in mers...Asta nu deposedeaza pe nimeni de titulatura de pasionat feroviar.
Va multumesc!
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1592
Reputatie : 3838
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mar 10 Dec 2013, 14:33

Toti am inceput de acolo, de la prima imagine cu un tren, de la sunetul lui, si din placerea de cunoaste si a explora am invatat multe, semnale, instructii etc. Daca chiar esti pasionat si iti ocupi timpul liber cu trenuri, o sa le inveti in timp pasiv, pentru ca o sa iti pui destule intrebari "de ce,cum,oare" la care vei cauta raspunsuri fie in realitate fie pe acest forum. Toate au un inceput.
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mar 10 Dec 2013, 17:19

un nas de pe un tren de Sibiu, s-a luat de mine in GdN, citez "vrei sa ramai fara telefonul ala ?" deci nu era cioban, era de-a dreptul tâlhar  Twisted Evil 
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12529
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mar 10 Dec 2013, 19:46

Trebuia sa il lasi sa ti-l fure, sa ti-l smulga , anuntai imediat politia, si il bagai pe nas la ,,bahama''

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Mier 11 Dec 2013, 00:32

nu prea am eu chef sa ma cert cu oamenii, timpul meu face multi bani Razz
chiar si asa, tu ai risca integritatea unui smartphone pentru un tâlhar ? Razz
Sus In jos
Kogayon

Numarul mesajelor : 716
Varsta : 21
Reputatie : 1924
Data de inscriere : 04/11/2013

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Joi 12 Dec 2013, 20:53

Salut,
Recunosc că până să descopăr acest forum, aveam o altă viziune legată de ceea ce înseamnă să fii pasionat de trenuri, raportată... bineințeles la ceea ce simt eu. Din câte am reușit să citesc pe aici, mi-am dat seama că sunt persoane care dedică timp, atenție acestei pasiuni într-un mod care merită toată aprecierea. Pe mine mă depășesc total informațiile și datele pe care le dețin mulți dintre useri acestui forum, dar acest lucru nu mă împiedică să mă consider pasionată de trenuri. Cred că o pasiune nu poate fi definită, nu are nevoie de motivări, explicații sau dovezi pentru a fi demonstrată. Ea există pur și simplu... Și poate farmecul unei pasiuni constă tocmai în felul inexplicabil în care se “instalează” în fiecare dintre noi. Prin urmare, cu toată admirația pe care o am pentru cei care se implică serios în ceea ce înseamnă “lumea trenurilor”, îmi permit să spun că nu există o definiție concretă a pasionatului de trenuri, pentru că fiecare trăiește și simte această “dependență” diferit.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce este un pasionat de trenuri?   Astazi la 16:21

Sus In jos

Ce este un pasionat de trenuri?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce este un pasionat de trenuri?
» 918 : Timisoara Sud - Buziaș
» Trenuri InterCity
» Poze comice cu/despre trenuri!