Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

TRENUL REGAL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Bayazid

Numarul mesajelor : 135
Reputatie : 1526
Data de inscriere : 18/02/2013

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Joi 28 Mar 2013, 23:08

AndiCFR a scris:
Oricum,e bine ca nu l-au anulat de tot.

Cine sa-l anuleze? Suntem patru parteneri in organizarea evenimentului. Nu ia nimeni decizii unilaterale. Toti patru am cazut de acord ca amanam deschiderea din cauza prognozei meteo. Daca valul de frig, ninsori si viscol ar fi fost asa cum l-a prognozat INMH, riscam sa incepem cu 3 zile in care sa stam singuri pe peron. Astazi deja stim ca week-end-ul asta o sa fie cald si frumos, dar acum trei zile prognoza spunea cu totul si cu totul altceva.

AndiCFR a scris:
O sa-l aduca luni dimineata in Gara de Nord sau ajunge in Grivita duminica? O sa aiba locomotiva?

Trenul va sosi in Gara de Nord de duminica seara si va ramane la peron pana duminica viitoare. Va fi adus de o locomotiva Wiebe, partenener al evenimentului. Pe parcursul expunerii locomotiva se va decupla de Trenul Regal, dar va ramane si ea la peron.

Cu tot efortul si toata bunavointa, a fost imposibil sa aducem o locomotiva cu abur.
Sus In jos
http://www.construim-romania.ro
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3992
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Joi 28 Mar 2013, 23:21

Ooo,arata impecabil aceasta locomotica,felicitari celor care au avut grija sa arate asa.
Sus In jos
Bayazid

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 09:12

Acesta este programul oficial al expozitiei din Gara de Nord, afisul evenimentului si invitatia pe Facebook pentru cine doreste sa isi anunte prietenii.

La Muzeul Cailor Ferate se vor organiza de luni proiectii de filme si dezbateri publice cu personalitati din domeniu despre trecutul si viitorul transportului feroviar in Romania.

Va asteptam!

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 19:26

cred ca Luni vin ,inca ma mai gandesc...nu stiu cu ce tren sa plec din Craiova vreau ca sa aibe cls a 1 a inclusa sa fac gaura mai mare la guvernul Ponta cu foile de la revolutionari Wink
Sus In jos
Vioooorel

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 24
Localizare : Student in Bucuresti, Localitatea natala: Rm.Valcea
Reputatie : 1670
Data de inscriere : 28/05/2012

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 21:57

Sa-nteleg ca daca am platit taxa de vizitare, putem vizita si face poze in interiorul trenului ?
Sus In jos
http://www.calatorii.info/
Bayazid

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 23:26

Vioooorel a scris:
Sa-nteleg ca daca am platit taxa de vizitare, putem vizita si face poze in interiorul trenului ?

Da, desigur.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12036
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14071
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 23:28

Se aplică reduceri pentru studenți, pensionari, ceferiști/alte persoane care au dreptul la călătorie gratuită?

Nu de alta, dar în Austria cu 2,5 euro (10 RON la cursul de atunci) poți vizita Muzeul Tramvaielor, de vreo 10 ori mai mare decât cel al CFR.

Bayazid

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Vin 29 Mar 2013, 23:57

Dr2005 a scris:
Se aplică reduceri pentru studenți, pensionari, ceferiști/alte persoane care au dreptul la călătorie gratuită?

Numai daca vor sa plece cu muzeul la Ploiesti Laughing Ce legatura au reducerile la calatorie cu vizitarea unui spatiu expozitional?! Tarifele sunt foarte clare: 11 RON pentru copii si elevi, 16 RON pentru adulti.

Dr2005 a scris:
Nu de alta, dar în Austria cu 2,5 euro (10 RON la cursul de atunci) poți vizita Muzeul Tramvaielor, de vreo 10 ori mai mare decât cel al CFR.

As putea sa te ironizez, as putea sa-ti demonstrez ca spui *rost*i si ca centrele de interes si expozitiile din occident in general au taxe de acces de la 5-10-20 EUR in sus. Dar mai bine astept cu mare interes momentul in care vei reusi sa scrii un mesaj pozitiv.

Sunt oameni care au muncit si inca vor mai munci niste sute de ore GRATUIT si VOLUNTAR ca sa ai tu la ce sa faci nazuri. Sunt altii care vor strabate sute de kilometri ca sa participe la acest eveniment, care pentru toti este o mare bucurie. Macar din respect pentru ei, daca n-ai nimic bun de spus, ai putea sa taci pur si simplu.

E absolut penibil sa te dai pasionat si sa comentezi ca dai 16 RON sa vezi Trenul Regal al tarii tale! Nu te-am vazut pe nici o lista de donatii si nici intre mana de voluntari inscrisi. Ori poate crezi ca acumulatorii la vagoane se cumpara cu nasturi, ca furnirul de trandafir din salon se intretine cu apa si otet sau ca geamurile se spala singure.

Zi drept care-i problema ta, in afara de aia ca pentru tine oricine face ceva n-are basca? N-ai 16 RON? Uite am o solutie pentru tine: duminica ne intalnim niste voluntari sa urcam in tren un redresor de vreo 100 kg si sa pregatim trenul de expunere. Daca vii si pui mana la carat si la spalat vagoane, ai acces gratis la vizitare!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12036
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14071
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Sam 30 Mar 2013, 01:03

Bayazid a scris:
As putea sa te ironizez, as putea sa-ti demonstrez ca spui *rost*i si ca centrele de interes si expozitiile din occident in general au taxe de acces de la 5-10-20 EUR in sus. Dar mai bine astept cu mare interes momentul in care vei reusi sa scrii un mesaj pozitiv.
Comparația e forțată, că nu compari ditamai muzeul (sau cine știe ce expoziție gen InnoTrans) cu trenul nostru + muzeul CFR. Am încercat să compar cu ceva cât de cât asemănător (e drept, la Viena erau vreo 100 de tramvaie în muzeu).

Să știi că 16 RON nu e chiar o sumă de neglijat. Poate (de fapt nu poate, sigur) tu ești patron, dar restul oamenilor sunt simplii angajați, iar salariile sunt cum sunt.

Cât despre voluntari, te rog să mă crezi că după 10 ore de lucru zilnic, numai de vopsit trenuri nu îmi mai arde. Nu m-am înscris pentru că nu îmi place să îmi iau angajamente pe care nu le pot respecta. Cu atât mai puțin să dau bani cuiva care, cu tot respectul, nu mi se pare de încredere (și care are un site pe care nici măcar nu e trecut în clar numele administratorului și al celui care adună banii). Poate suspiciunea mea e fără motiv... Poate. Dar poate nu. Dacă acțiunea va reuși, se va crea un precedent și poate vom avea și alte vagoane reparate astfel. În schimb, dacă acțiunea va fi un fiasco, vă garantez că în următorii 20 de ani n-o să mai dea nimeni 1 leu pentru niciun vagon, indiferent cât de onorabil va fi inițiatorul acțiunii.

Sunt curios cum va ieși garnitura odată vopsită de către voluntari... sper că va avea dungile trasate corespunzător.

Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Sam 30 Mar 2013, 04:05

Vreau sa se incalzeasca in primul rand ca sa nu tremur,apropo trenul este incalzit? sau este la temperatura mediului ambiant?
Daca nu se fac poze in tren nu vin,pt ca vin sa pozez alcel tren nu sa il vad doar eu, biletul ala de 16 lei am inteles ca include si vizita la Muzeul CFR ,zice cineva de reduceri? Totusi pomana nu se prea poate 16 lei vi se pare mult? Am dat 14 lei pe un pachet de Camel cum dracu sa fie mult 16 lei, mai ales daca banii aia merg unde ar trebui sa mearga.
Sus In jos
Bayazid

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Sam 30 Mar 2013, 09:28

cristi_tgv a scris:
Vreau sa se incalzeasca in primul rand ca sa nu tremur,apropo trenul este incalzit?
Trenul are incalzire cu lemne la nevoie. Dar saptamana viitoare va fi mai cald si probabil ca nu va fi nevoie.

cristi_tgv a scris:
Daca nu se fac poze in tren nu vin,pt ca vin sa pozez alcel tren nu sa il vad doar eu
Poti sa faci cate fotografii doresti si la exterior si in interior.

cristi_tgv a scris:
biletul ala de 16 lei am inteles ca include si vizita la Muzeul CFR ,zice cineva de reduceri?
Adulti 16 lei, copii si elevi 11 lei.
Sus In jos
Bayazid

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Sam 30 Mar 2013, 21:07

In cadrul evenimentului de saptamana viitoare, Muzeul Cailor Ferate va organiza proiectii de filme tematice, urmate de dezbateri cu publicul pe tema cailor ferate din Romania.

Luni, ora 13:00 are loc prima proiectie a filmului documentar "Istorie din istoria tarii" despre constructia retelei de cale ferata in tara noastra. Proiectia va fi urmata de dezbaterea publica pe tema „Istorie și prezent la Căile Ferate Române”. Dezbaterea va fi moderata de personalitati din domeniul feroviar.

Va asteptam!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Dum 31 Mar 2013, 19:57

Maine vin la Bucuresti cu IR 1892 cine are placerea sa ne intalnim ma poate suna pe :
0736.67.67.66 ( Orange - e portat ) 0720.929.099 ( Vodafone ) sau 0765.288.899 ( Cosmote ) - Cristi
Sus In jos
AndreiCFRBucuresti
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 19
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2677
Data de inscriere : 14/02/2011

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Dum 31 Mar 2013, 20:06

Astazi Trenul Regal a ajuns in Bucuresti Nord

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Dum 31 Mar 2013, 20:30

deci locomotiva asta a tras trenul in GDN. Dimineata dupa 09:30 venise din zona statiei Ploiesti Crang pe linia ce duce la Ploiesti Vest.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TRENUL REGAL   Astazi la 00:23

Sus In jos

TRENUL REGAL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» TRENUL REGAL
» Cu trenul in Europa
» Propunere Excursie cu trenul
» Trenul Prezidential Gheorghiu Dej
» Cu trenul de la Berlin la Chisinau via Polonia si Ucraina
Pagina 4 din 20Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-