Forumul pasionatilor de trenuri din RO
Bine ati venit pe Forumul pasionatilor de trenuri din Romania !!!
Sper ca ceea ce veti gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din RO

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Distribuiti | 

Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 4292
Data de inscriere: 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 14:56

In Valcea sint cateva tonete pentru bilete, dar mai mult se vand de la chioscurile de langa statii. Ultima data cand am mers cu maxi-ul il compustai si iti imprima data si ora la care calatoreai. Tot atunci am prins si control: doua femei aproape de pensie daca nu chiar la pensie si un militist comunitar.

In Cluj sunt tonete in cam toate statiile sunt tonete pentru vanzarea biletelor, pe care le compostezi. Sunt doua tipuri de aparate pentru asta: vechi, cu o combinatie de gaurele, schimbate, cred, la fiecare plecare pe traseu sau de la capat de linie, si noi, care imprima data si ora compostarii. De regula sunt doi controlori, dar, mai ales prin octombrie si noiembrie am vazut, cand multi studenti nu au mizeriile de carduri pentru studenti gata sau legitimatiile, carnetele, etc. vizate, deci nu au abonamente, opresc troleele intre statii, se urca 2-3 controlori, afara asteptand jandarmi, pentru orice eventualitate.

La Oradea am vazut tonete in statii, nu stiu daca sunt in toate, si cand am mers cu tramvaiul am prins compostor nou.

In Pitesti am vazut tonete, dar si automate, dar nu mai stiu ce fel de compostoare au.

In Alba si Sibiu nu am mers cu autobuzul, dar am vazut si tonete si automate, iar in Timisoara am luat bilet de la toneta dar... aparatul ala nou, modern, treburi d-astea, era defect... Laughing
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 6809
Localizare: Hunedoara
Data de inscriere: 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 15:20

@Adirmvl la Cj sunt schimbate pe zi(cel mai rau caz pe saptamana),nu la fiecare capat de traseu Smile.Alba are un sistem asemanator cu Hunedoara,doar ca la ei am vazut si autobuze cu burduf pt linia 1 sau 2 nu mai stiu ..
La Sibiu au automate de vanzare dar aveau si gherete de unde puteai sa le procuri..
Sus In jos
Adirmvl
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 4292
Data de inscriere: 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 17:01

La Cluj l-au prins pe unu' cu bilet necorespunzator (alta combinatie de gaurele) si ziceau ceva de genul "e acelasi autobuz cu care ai mers acum o ora si ai zis ca nu tre sa mai compostezi odata biletu', a?" De aia ziceam ca poate se schimba de mai multe ori pe zi.

A, la Cluj poti sa iei doar bilete de doua calatorii (3,5 lei). Numai pentru 25-ul de noapte (cu plecare de la capete la 23:00, 23:30, 00:00 si 00:30) poti lua bilet de o calatorie cu 2 lei, de la sofer. In rest, daca ai abonament pentru traseul pe care mergi sau bilet "de zi" il poti composta.

La Oradea am cerut un bilet si am primit unul de doua calatorii. Nici acolo nu sint bilete de o calatorie?
Sus In jos
Katalyn
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 5475
Varsta: 28
Localizare: PLoiesti Vest
Data de inscriere: 31/10/2010

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 17:34

Sunt orase care pretul biletului cu 2 calatori este mai mic decat daca ai cumpara 2 bilete in schimb la Ploiesti pretul e la fel 1,6 biletul sau 3,2 lei biletul cu 2 calatori, economie de hartie si s-au gandit ei ca pentru cei care merg pana in centru si inapoi sa nu mai cumpere 2 bilete sa ia decat unul cu 2 calatori. App poate se rotunjesc odata preturile la bilete ca, grasele de la tonete iti opreste cu japca 10, 20 sau 30 de bani dar daca vi cu 1,5 lei nu iti da bilet de 1,6 lei.

Blatisti care cunosc controlori pot merge gratis zilnic cu mijloacele care au sistemul cel vechi cu gaurele, sta cu biletul in mana langa compostor si cand vede controlori in statie sau ca se urca atunci face biletul dupa care probabil va urma o tiganeala in care va castiga blatistul.

Pana la 01.01.2000 controlori din ploiesti erau numai tineri si firma se chema SC COMANDO SRL nu erau multi dar la vremea aceea controlori lucrau si in timpul liber, veneau dupa spaga sau daca iti dadea amenda si erai mai de la tara, cu biletul de suprataxa ce poti sa mai faci ?? "Pai e bun de aruncat la gunoi, ca nu mai ai ce face cu el" se ducea taranul la primul cos si il arunca apoi controlori il luau il indreptau si il mai dadeau odata si la alt blatist. Tin minte ca ma duceam la scoala cu 25-ul ( azi tbz 202 ) si erau zile cand in 22 min cat mergeam cu 25-ul prindeam si de 3 ori control. Daca nu erai atent iti mai schimba si biletul ca asa era la moda atunci si lui mama i l-a schimbat odata noroc ca eram langa ea ca altfel platea suprataxa pe loc.

De asemenea in trecut era o prostie si aceea de a lasa buletinul amanet la o toneta de bilete iar in maxim 2-3 ore veneai si achitai biletul de suprataxa apoi iti luai buletinul inapoi.

Sus In jos
IonutCFR2009
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 2448
Localizare: Braila
Data de inscriere: 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 18:04

La Braila biletele se pun in vanzare in doua variante:
1. Bilet cu 1 sau 2 calatorii, eliberat de la bilectomate (amplasate in statiile mai importante). Functioneaza pe principiul: bagi banul iei biletul din bilectomat.
2. Bilet cu 2 calatorii comercializat la agentiile de abonamente/dispecerat Braicar sau la comerciantii autorizati de Braicar, aflati in vecinatatea statiilor de autobuz/tramvai.
Validarea biletelor in autobuzele BMC se face cu validatoare electronice. In cazul autobuzelor Ikarus, la compostoare mecanice (sistemul clasic)
Validarea biletelor in tramvaie se face la compostoare mecanice (sistemul clasic).
Zilnic la ore diferite, pe distante alese aleatoriu si pe trasee diferite echipe de control apartinand Braicar (formate din 3 controlori) realizeaza controlul validarii biletelor si valabilitatii abonamentelor.
Celor prinsi fara bilet de calatorie/abonament valabil, li se elibereaza pe loc bilet cu suprataxa in valoare de 20 Lei sau daca nu au banii necesari sunt condusi la sediul Dispecerat Braicar unde pe baza de proces verbal de constatare sunt sanctionati cu 200 Lei amenda.
Tariful pentru calatoria in oras cu autobuz/tramvai este de 1,5 Lei (de la 1 noe 2012).
Sus In jos
Alex Avram
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 2382
Varsta: 20
Localizare: FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Data de inscriere: 20/06/2009

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 21:00

La Fetesti biletele pe ruta
GARA-BULIGA
GARA-COLONISTI-GARA-VLASCA
se vand de catre controlor/incasator....fac o exceptie care au legitimatie de calatorie(cum sunt eu) si cei care merg o statie...
Sus In jos
Teodor
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 2767
Varsta: 18
Localizare: Râmnicu Vâlcea.
Data de inscriere: 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 23:50

adirmvl a scris:
In Pitesti am vazut tonete, dar si automate, dar nu mai stiu ce fel de compostoare au.

In Pitesti din cate imi amintesc, biletele au ceva de genul unor gaurele, unde compostezi, efectiv gauresti acel loc. Nu cred ca mai sunt si altele, acel bilet l-am achizitionat dintr-un automat.
Sus In jos
Katalyn
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 5475
Varsta: 28
Localizare: PLoiesti Vest
Data de inscriere: 31/10/2010

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 23:53

La Sfantul Gheorghe bilete se achizioneaza de la tonete sau automate, se baga in compostorul cu gaurele de jos in sus si nu cum e mai peste tot prin tara de sus in jos iar compostarea biletului se face prin impingerea cu degetul a unui buton, butonul cu gaurele, ma rog asa era acum 2 ani de control nu pot sa zic nimic ca nu am prins niciodata, iar in autobuze se vorbeste numai in ungureste.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 2659
Varsta: 25
Localizare: Mures
Data de inscriere: 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Joi 07 Mar 2013, 23:54

Si la Tg Mures se vand biletele in bus. Daca nu este taxator, care sta la mijlocul autobuzului pe 2 scaune, atunci soferul vinde biletele. Nici nu exista bilete de 2 calatorii aici. Mai demult erau tonete de unde cumparai biletul, dar s-au scos pe cand s-a privatizat transportul.
Sus In jos
Teodor
Moderator forum
Moderator forum

Numarul mesajelor: 2767
Varsta: 18
Localizare: Râmnicu Vâlcea.
Data de inscriere: 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO   Vin 08 Mar 2013, 00:11

Si la Ramnicu Valcea erau mai demult acele autobuze Ikarus, " cu burduf ", si din cate imi mai amintesc eu, in ele exista o mica toneta de unde iti puteai achizitiona bilet.
Sus In jos

Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ceva întrebări legate de vehicule de transport în comun
» Poze cu mijloace de transport in comun
» DREPTURILE CALATORILOR CARE ALEG TRENUL CA MIJLOC DE TRANSPORT
» DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
» 918 : Timisoara Sud - Buziaș
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum