Forumul pasionatilor de trenuri din RO
Bine ati venit pe Forumul pasionatilor de trenuri din Romania !!!
Sper ca ceea ce veti gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din RO

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Distribuiti | 

CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor: 447
Varsta: 26
Localizare: Turnu Măgurele/Alexandria
Data de inscriere: 06/12/2008

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Mar Feb 26, 2013 5:30 pm

E bine ca http://www.mersultrenurilor.ro/ de exemplu, merge inainte. Probabil a simtit ca sicanele nu vor avea succes.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
nelucozac

Numarul mesajelor: 18
Data de inscriere: 27/04/2009

MesajSubiect: Dreptul publicului la informare - mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 2:35 pm

Multumesc tuturor pentru mesajele postate pe acest forum. Eu sustin dreptul neconditionat al publicului calator la informare corecta, completa, clara si rapida privind mersul trenurilor. Voi explica mai jos toate aceste lucruri si voi da niste exemple.

Dreptul neconditionat la informare completa

In prezent in Romania exista mai multe companii de transport feroviar calatori. O persoana are dreptul sa primeasca informatii complete despre o anumita ruta, indiferent ce fel de trenuri circula pe acea ruta. Consider ca e imoral ca o companie (mai ales daca e de stat) sa ofere informatii trunchiate - doar despre trenurile proprii, indiferent de motive (de exemplu interesul comercial propriu).

Un exemplu : pe ruta Timisoara la Resita circula trenuri CFR Calatori si Regiotrans. De ce nu avem posibilitatea sa obtinem oficial informatii complete ? CFR Calatori adopta o pozitie de forta si vrea cu orice pret sa raminem in ignoranta.

Dreptul la informare corecta

O persoana trebuie sa primeasca informatii actualizate despre trenurile care circula in ziua respectiva, deoarece exista cazuri in care unele trenuri au restrictii de circulatie, sint anulate etc.

Dreptul la informare rapida

Daca o persoana apeleaza la un sistem de informare online, acest sistem trebuie sa afiseze informatiile cerute intr-un timp cit mai scurt. Nu e cazul CFR Calatori si Infofer, mai ales daca pentru o anumita ruta trebuie schimbate mai multe trenuri.

Dreptul la informare clara

Daca pentru o anumita ruta trebuie schimbate mai multe trenuri, CFR Calatori si Infofer afiseaza foarte multe rezultate, din care majoritatea nu sint utile pentru ca presupun un timp foarte mare de asteptare intr-o statie de legatura.

Exista foarte multe rute in Romania acoperite de trenuri CFR Calatori si ale altor companii. In plus exista rute acoperite doar de CFR Calatori, altele de o singura companie particulara.

Daca s-ar folosi un sistem de informare de tipul merstrenuri.ro toate problemele amintite mai sus ar fi rezolvate. Cu o conditie : fiecare operator sa-si actualizeze informatiile proprii. Un astfel de sistem ar ajuta la implementarea unei cerinte din Hotarirea Guvernului nr 74 / 2012, art 7 : fiecare operator feroviar sa elibereze bilete de calatorie pentru orice ruta, indiferent cui apartin trenurile respective (comercializare reciproca). De exemplu, daca cineva doreste sa calatoreasca de la Arad la Resita, ar cumpara un bilet din Arad si ar putea calatori cu un tren CFR Calatori pina la Timisoara, apoi cu un tren Regiotrans pina la Resita.

Intentionez sa formulez o petitie online pe acest subiect si pe care va rog sa o semnati, cei care sinteti de acord. Doresc ca problema asta sa fie rezolvata astfel incit sa nu existe critici de o parte sau alta.

Nelu Cozac
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 3:01 pm

Cu mare drag, abia astept petitia! V-am spus inca de pe mail ca va sustin intru totul proiectul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 7077
Varsta: 25
Localizare: București, Drumul Taberei
Data de inscriere: 17/08/2011

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 3:58 pm

Un asemenea act ar trebui transmis și către Ministerul Transporturilor. Ar mai trebui cerut și punct de vedere de la CFR S.A., tocmai pentru că mersul trenurilor e făcut pe baza traselor de la CFR S.A. ... și e și publicat (pe hârtie) de către C.F.R. S.A., nu de către C.F.R. Călători, or nu am auzit ca C.F.R. Călători să dea în judecată C.F.R. S.A.. Poate ar trebui adus în discuție și aspectul ăsta în acel act.

Chiar dacă poate părea ciudat, atunci când se primesc asemenea petiții on-line, se ia în calcul doar persoana care o depune, pentru că datele listei nu pot fi verificate. Prin urmare, deși e mai greu, recomand ca semnăturile să fie adunate pe hârtie.

Atenție și la faptul că HG 74/2012 a mai suferit modificări între timp (nu am acum acces acum la versiunile consolidate, dar mă voi uita luni când ajung la birou).

Date de contact:
Ministerul Transporturilor
Bulevardul Dinicu Golescu nr. 38, Sector 1
Cod poștal 010873
Bucuresti, Romania
Tel: 021.319.61.24
Fax: 021.313.88.69
Petitii in temeiul Legii 233/2002 pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activității de soluționare a petițiilor: relpub@mt.ro
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristyadaX

Numarul mesajelor: 372
Varsta: 21
Data de inscriere: 20/03/2011

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 10:28 pm

nelucozac a scris:
Multumesc tuturor pentru mesajele postate pe acest forum. Eu sustin dreptul neconditionat al publicului calator la informare corecta, completa, clara si rapida privind mersul trenurilor. Voi explica mai jos toate aceste lucruri si voi da niste exemple.

Dreptul neconditionat la informare completa

In prezent in Romania exista mai multe companii de transport feroviar calatori. O persoana are dreptul sa primeasca informatii complete despre o anumita ruta, indiferent ce fel de trenuri circula pe acea ruta. Consider ca e imoral ca o companie (mai ales daca e de stat) sa ofere informatii trunchiate - doar despre trenurile proprii, indiferent de motive (de exemplu interesul comercial propriu).

Un exemplu : pe ruta Timisoara la Resita circula trenuri CFR Calatori si Regiotrans. De ce nu avem posibilitatea sa obtinem oficial informatii complete ? CFR Calatori adopta o pozitie de forta si vrea cu orice pret sa raminem in ignoranta.

Dreptul la informare corecta

O persoana trebuie sa primeasca informatii actualizate despre trenurile care circula in ziua respectiva, deoarece exista cazuri in care unele trenuri au restrictii de circulatie, sint anulate etc.

Dreptul la informare rapida

Daca o persoana apeleaza la un sistem de informare online, acest sistem trebuie sa afiseze informatiile cerute intr-un timp cit mai scurt. Nu e cazul CFR Calatori si Infofer, mai ales daca pentru o anumita ruta trebuie schimbate mai multe trenuri.

Dreptul la informare clara

Daca pentru o anumita ruta trebuie schimbate mai multe trenuri, CFR Calatori si Infofer afiseaza foarte multe rezultate, din care majoritatea nu sint utile pentru ca presupun un timp foarte mare de asteptare intr-o statie de legatura.

Exista foarte multe rute in Romania acoperite de trenuri CFR Calatori si ale altor companii. In plus exista rute acoperite doar de CFR Calatori, altele de o singura companie particulara.

Daca s-ar folosi un sistem de informare de tipul merstrenuri.ro toate problemele amintite mai sus ar fi rezolvate. Cu o conditie : fiecare operator sa-si actualizeze informatiile proprii. Un astfel de sistem ar ajuta la implementarea unei cerinte din Hotarirea Guvernului nr 74 / 2012, art 7 : fiecare operator feroviar sa elibereze bilete de calatorie pentru orice ruta, indiferent cui apartin trenurile respective (comercializare reciproca). De exemplu, daca cineva doreste sa calatoreasca de la Arad la Resita, ar cumpara un bilet din Arad si ar putea calatori cu un tren CFR Calatori pina la Timisoara, apoi cu un tren Regiotrans pina la Resita.

Intentionez sa formulez o petitie online pe acest subiect si pe care va rog sa o semnati, cei care sinteti de acord. Doresc ca problema asta sa fie rezolvata astfel incit sa nu existe critici de o parte sau alta.

Nelu Cozac

Acest Regiotrans de care spui tu sa lansat pe piata politic, fraudulos, se stie bine, o capusa pe spatele CFR Calatori, au ,,mancat" bani din nimic, au primit subventii uriase in vreme ce la Cfr Calatori se dadeau oameni afara, ei nu s.au lansat pe piata datorita faptului ca au avut multi calatori, deci automat multe vanzari de bilete, sau lansat cu bani ghiata din partea statului, bani ganditi de propria conducere Regiotrans care era la putere, din cauza asta a ajuns Cfr Calatori..fara calatori si din cauza asta totul merge in minus, pentru ca sa poata face loc acestor capuse, asa ca atunci cand spui "informare corecta" si ma axez pe cuvantul "corect" faci o mare greseala, pentru ca in cazul lor nimic nu este "corect" si faptul ca site.ul CFR Calatori precizeaza doar despre programul trenurilor care apartin doar de CFR Calatori mi se pare absolut normal, nu as vedea de ce as alege sa intru pe acest site si sa vad programul trenurilor ale unor alti operatori, in cazul Regiotrans tarifele sunt aceleasi ca ale CFR Calatori, deci nu vad de ce ar trebui sa fie amestecate intre ele.Site.ul CFR Calatori este propriu, nu comun cu toti operatorii.Faptul ca Regiotrans a ales afisarea programului a tuturor operatoriilor este optiunea lor.Daca Regiotransul face ceva, nu inseamna ca si Cfr Calatori e obligata sa faca la fel.Repet, site.ul Cfr Calatori este propriu.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 6952
Localizare: Hunedoara
Data de inscriere: 05/01/2011

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 10:36 pm

Cristidax .. sa nu lasam acuze despre fraude .. Daca erau fraudulosi se sesiza cineva din interiorul organelor abilitate,Fisc,etc... Ca sunt tinuti pe subvenitii destul de grase e partea a 2'a,totusi au tinut unele rute,unde erau calatori in viata.. Ca sunt nesimtiti si mai ignora unele asptecte e iara alta mancare de peste,insa ca au fost baieti destepti si nu are nimeni ce sa le faca ,e doar meritul lor.Asta e .. Romania,unii fura cu miliardele de euro si nu sunt prinsi veci,altii fura gainile si fac ani buni de puscarie..
Cat despre anumite sicanari in mersul trenurilor,autoritatea de reglementare a mersului trenurilor ar trebuii sa isi spuna cuvantul,si sa discute toate partile la masa pentru discutii civilizate.Unii sunt pro CFR,alti ipro Regiotrans,altii TFC,fiecare cu opiniile lui,insa nu ar trebui sa fim de acord cu trenuri dublate la intervale de 20 minute pe o anumite ruta atat de operatorul de stat cat si de privat..
Cat despre topic,il felicitam pe domnul Nelu Cozac pentru caracterul de care a dat dovada,si pentru lupta cu tembelii de la CFR Calatori.. De altfel eu zic ca o baza de date poate fi creata,din cartea mersul trenurilor,si nu neaparat importata de la ei .. Asa ca si mirarea mea e de ce se tot agita ?? ca mersultrenurilor.ro le fura din traficul calatorilor care cauta si implicit din reclama de pe site?Reclama care cred ca e ilegala ?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 2823
Varsta: 25
Localizare: Timișoara
Data de inscriere: 02/11/2008

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Vin Mar 22, 2013 10:59 pm

Pe calatori il intereseaza sa mearga de la punctul A la punctul B, nu il intereseaza cu ce operator si cum a ajuns el pe piata.

De exemplu pru fictiv daca vrei sa mergi de la Timisoara la Praid si dai o cautare pe net gasesti rute 0 pentru ca avem 4 operatori feroviari.

In tarile civilizate din vest nu exista aceasta problema.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor: 538
Varsta: 34
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 23/01/2012

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Sam Mar 23, 2013 1:15 am

cristi CFR a scris:
Pe calatori il intereseaza sa mearga de la punctul A la punctul B, nu il intereseaza cu ce operator si cum a ajuns el pe piata.

De exemplu pru fictiv daca vrei sa mergi de la Timisoara la Praid si dai o cautare pe net gasesti rute 0 pentru ca avem 4 operatori feroviari.

In tarile civilizate din vest nu exista aceasta problema.

+1

Ar trebui sa vorbim doar de cazul asta si nu de parerile nostre bune/rele despre cele 3-4 companii feroviare .
Si eu sunt un utilizator frecvent al acestui site si sunt dezamagit ca, din punctul meu de vedere, cel mai bun site cu mersul trenurilor nu mai functioneaza cu toti operatorii.
L-am laudat de mai multe ori, pe diverse topicuri, si am incercat sa ii fac cat mai multa reclama printre cunoscuti.

Pentru mine e cel mai bun la :
-diverse combinatii de trenuri, vezi Bucuresti-Brasov- Siculeni-Comanesti-Buzau-Bucuresti etc unde alte siteuri sunt incapabile sa afiseze asa ceva
-pentru ca iti da voie sa apesi pe link si sa nu mai dai 15 clikuri sa vezi trasa trenului sau ce trenuri trec printr-o anumita gara.

Parerea/sfatul meu ar fi ca dvs domnule Cozac sa :
-deschideti un topic cu sugestii pentru siteul dumneavoastra
- sa ne spuneti ce ati mai facut cu diversele institutii ale statului, mai aveti probleme? Aveti nevoie de avocat?

Acum citeva zile am primit citatie (in calitate de martor, nu de invinuit) sa ma duc la Inspectoratul General al Politiei Romane / Directia pentru Combaterea Criminalitatii Organizate pentru a da explicatii.
S-a mai intamplat ceva?
Sus In jos
nelucozac

Numarul mesajelor: 18
Data de inscriere: 27/04/2009

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Sam Mar 23, 2013 10:36 am

Pentru Dr2005

M-am referit la Hotarirea care a fost data la inceputul lunii iulie si care modifica art 7 din Hotarirea originala :

In termen de 18 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei hotariri, operatorii de transport feroviar de calatori isi vor implementa propriile sisteme informatice de emitere electronica a legitimatiilor de calatorie si se vor interconecta in scopul comercializarii reciproce a legitimatiilor de calatorie.

Termenul de 18 luni expira la sfirsitul acestui an, nu stiu sa fie ceva mai nou. Parerea mea despre subiectul interconectarii : pentru ca fiecare casiera sa poata elibera orice fel de bilete ar trebui sa existe o singura baza de date care sa contina informatii despre toate trenurile, altfel e aproape imposibil sa gasesti informatii despre orice rute. Tot in legatura cu acest subiect : am gasit pe internet o petitie semnata de sindicatul din CFR Calatori adresata ministerului transporturilor si se refera la hotarirea guvernului amintita mai sus.

http://www.fstf.ro/wp-content/uploads/2012/07/Act_10001.pdf

Sindicatul spune ca termenul de 18 luni (pentru ca toti operatorii sa aiba sisteme informatice interconectate) este inacceptabil pentru ca asta presupune ca in acest interval operatorii particulari sa aiba acces gratuit, neconditionat si fara reciprocitate la baza de date a CFR Calatori. De aceea propunerea a fost sa se reduca termenul la 6 luni. Se pare ca termenul sugerat de sindicat a fost depasit. Parerea mea personala este ca Informatica Feroviara vrea sa vinda pe bani grei tuturor operatorilor aplicatia XSELL care e folosita acum de garile mari si de agentiile de voiaj CFR.

Pentru Rarau : cazul e tot in faza de cercetare, nu stiu daca se va merge mai departe, parerea inspectorului de la IGPR este ca plingerea formulata de CFR Calatori nu e justificata.

Pentru cristyadaX

Nu stiu cum s-a lansat Regiotrans, vorbesc acum despre situatia actuala si parerea mea este ca CFR Calatori nu procedeaza corect in ceea ce priveste informarea completa a publicului. Aminteam de ruta Timisoara - Resita : exista trenuri directe CFR Calatori cu rang IR si Regiotrans cu rang R. Aceeasi situatie pe rutele Cluj - Oradea si Cluj - Bistrita : trenuri directe CFR Calatori si Transferoviar Calatori. Sau pe ruta Bucuresti - Ploiesti etc. E adevarat ca Regiotrans practica aceleasi tarife ca si CFR Calatori, dar pretul biletului e mai mic la trenuri Regio. Transferoviar Calatori practica tarife ceva mai mici.

Problema interconectarii (ceruta de Hotarirea Guvernului) s-ar rezolva daca s-ar pune la punct un sistem de eliberare a biletelor bazat pe merstrenuri.ro sau pe ceva similar. Casiera intra in tura si deschide sesiunea. Cind elibereaza un bilet, se imprima toate informatiile necesare pentru fiecare tren : operatorul feroviar, numarul trenului, statia si ora plecarii, statia si ora sosirii, pretul etc. Aplicatia ar inregistra separat suma cuvenita fiecarui operator. Cind casiera iese din tura, cere aplicatiei sa-i listeze un borderou pe care scrie ce suma trebuie sa depuna la fiecare banca. Se duce la fiecare banca si depune suma corespunzatoare.

Nu ar fi rezolvate la inceput rezervarile de locuri pentru trenuri RE, IR si IC : asta ar presupune acces la date protejate ale CFR Calatori. Dar aplicatia ar putea da bilete fara loc, urmind ca un calator sa cumpere loc dupa ce urca in tren. Alte detalii probabil ar putea fi rezolvate daca toti operatorii ar avea aceeasi procedura : de exemplu bilete cu pret redus pentru elevi, studenti, pensionari etc. Nu ar fi deocamdata rezolvata inca o problema. Daca cineva doreste sa cumpere un bilet pe o anumita ruta pe internet, ar trebui ca aplicatia sa extraga din contul calatorului niste bani si sa depuna in contul fiecarui operator o anumita suma.

In plus ar trebui stabilite de comun acord niste reguli despre cum se pot returna o parte din bani daca un calator renunta la calatorie. De exemplu ma duc pina in localitatea B si de acolo urmeaza sa iau tren pina in localitatea C dar il pierd pentru ca primul tren a avut intirziere. Vreau banii inapoi pentru traseul pe care nu l-am parcurs pentru ca stiu ca autogara e aproape si am autobuz la o ora mai convenabila decit primul tren pina la C.

Nelu Cozac
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor   Sam Mar 23, 2013 10:46 am

Eu sunt convins ca totul se va solutiona favorabil in primul rand din pct. de vedere al site-ului merstrenuri.ro. E mare nevoie de acest site la capacitatea maxima.
Sus In jos

CFR vs. site-urile private privind mersul trenurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din RO :: -