Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucruri negative(-) la Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 29  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Joi 26 Mai 2011, 21:16

Oare dece nu modifica rangul Acc Brasov-Contanta in Personal dar sa ramana cu mersul de Acc ? sigur vor avea multi calatori si o mai mare publicitate ar fi de un mare folos .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
DPS

Numarul mesajelor : 2010
Reputatie : 4470
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mar 01 Noi 2011, 22:18

Nu am nimic cu operatorii privati de orice fel...dar asa ceva nu e posibil sa fie permis...locomotiva asta asa merge mereu tot traseul...de ani de zile...

Sus In jos
http://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7191
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mar 01 Noi 2011, 22:24

Si daca vrei sa stai in picioare in locom nu reusesti fara sa te ti, dapoi pe scaun, cand te dai jos la destinatie esti terminat de mijloc.
Sus In jos
Razvan

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 30
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 3063
Data de inscriere : 14/04/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mar 01 Noi 2011, 22:26

Oare face "miscarea" asta toata sau din boghiuri in sus....daca da in linie mi se pare aiurea...ce sa-i faci SH-uri...unele sunt ok altele....
Sus In jos
DPS

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mar 01 Noi 2011, 22:33

Mai punem la socoteala eforturile laterale asupra liniei ? Ne mai mira serpurile de pe M1000 ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 00:11

Nu cred că locomotiva face de mult așa... au mai fost câteva probleme cu 576, dar s-au rezolvat la RR.

Totuși, ceva mi se pare în neregulă... în alt topic e un film cu un marfar prin același loc, care se comportă la fel. Ori e ceva cu linia, ori cu camera (mai ales că zoom-ul amplifică mișcările), ori cu ambele.

DPS

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 14:56

Dr2005 a scris:
Nu cred că locomotiva face de mult așa... au mai fost câteva probleme cu 576, dar s-au rezolvat la RR.

Totuși, ceva mi se pare în neregulă... în alt topic e un film cu un marfar prin același loc, care se comportă la fel. Ori e ceva cu linia, ori cu camera (mai ales că zoom-ul amplifică mișcările), ori cu ambele.

Eu pe unde am vazut Regiotransul ala, asa serpuieste, indiferent de zona, si la Prahova si la Buftea, Chitila, Branesti etc...pe ambele fire, si la dus si la intors...
Sus In jos
halmarius

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 49
Localizare : Buc
Reputatie : 2655
Data de inscriere : 28/06/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 18:28

Dragos a scris:
Dr2005 a scris:

Eu pe unde am vazut Regiotransul ala, asa serpuieste, indiferent de zona, si la Prahova si la Buftea, Chitila, Branesti etc...pe ambele fire, si la dus si la intors...

Ai vazut foarte bine, si in Franta daca le vedeai tot asa faceau, de fapt porecla lor(surnome cum zic frantuzii) este DANSEUSE, cred ca nu mai trebuie tradus Twisted Evil . Cauza care duce la asa ceva este cred eu constructia speciala a boghiului cu ampatament(distanta intre axele osiilor) foarte mic in raport cu ampatamentul cutiei(distanta intre pivoti). Solutia aceasta permite inscrierea in curbe cu raze mici. La vremea ei a fost o constructie revolutionara( anii 60). Dece? boghiul este monomotor cu motor autoventilat cu reductor de tractiune cu doua rapoarte: marfa sau persoane. Practic vorbim de o locomotiva universala nu ca la EA = 120 km/h(marfa) sau EA 1 = 160 Km/h(persoane)!
Sus In jos
AMX 97-0548-4
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 21
Localizare : ARAD
Reputatie : 4043
Data de inscriere : 20/09/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 18:55

Totusi sa nu exageram!!!
Nu iti place sa calatoresti cu RegioTrans? Foarte bine si ce daca?
Una e sa nu-ti placa tie,si alta e sa numesti firma parazit feroviar.Totusi cred ca mai intai ar trebui sa te uiti la automotoarele seria 77 78 79 de la CFR si apoi sa incepi sa critici automotoarele Regiotransului care sunt cu mult peste malaxe si LVT-uri.
Mie personal imi plac mai mult automotoarele albastre hidraulice ale RegioTransului,fata de celebrele DESIRO.
Sus In jos
040EC100

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 29
Localizare : P.O. Frunzanesti, sectia 801
Reputatie : 2161
Data de inscriere : 14/07/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 19:41

Fiecare cu parerea lui. Adevarat ca nici la CFR nu curge lapte si miere, dar sunt cazuri relativ izolate si numai pe sectii scurte, cu exceptia Dezastro. Chiar daca nu-mi plac sobolanii, astia macar au fost cumparati noi, nu la mana a saispea. Chiar si conditiile din Dezastro sunt net superioare celor din jegurile parazite, doar sa fii chior sau sa lucrezi la tomberonisti Mad Mad Mad Nu insinuez nimic, dar asta-i adevarul! Altceva nu mai comentez pe tema asta.
Regioragaliile sunt niste cotetze parazite pe reteaua CFR Mad
Sus In jos
http://www.railnet.ro
DPS

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 20:02

halmarius a scris:
Dragos a scris:
Dr2005 a scris:

Ai vazut foarte bine, si in Franta daca le vedeai tot asa faceau(...). La vremea ei a fost o constructie revolutionara

O fi fost la vremea ei...dar acum contribuie si ea la distrugerea coridorului 4...de acord ?

Cum se simte mecanicul dupa o astfel de cursa Brasov - Constanta ? Chiar sunt curios ce sporuri au...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 20:42

Am venit cu un Desiro anul trecut de la Pitești... tren Acc, Desiro de 120 de locuri, geamuri crăpate, aer condiționat defect (nu avea freon), loc pentru bagaje fix |_|, loc de picioare aproape deloc.
La o lună după aia, am mers de la Brașov la Zărnești cu Regiotrans: curat, fotolii mult mai confortabile, loc pentru bagaje suficient deasupra capului (și pentru bagaje mari era compartiment de bagaje), șatra de țigani de la Cristian nu a fost primită în salon (au stat pe hol, în peroanele de acces) din motive de curățenie (deci la ei se respectă articolul cu neadmiterea la transport a persoanelor care pot murdări interiorul). Tren personal. Mare minus e că nu are climatizare, dar poți deschide geamul la nevoie.
Concluzie: la CFR Călători e managementul de cacao, pe Pitești acceleratul are 120 de locuri înghesuite, în vreme ce personalul are compartiemnte de 6 locuri. Deci complet ilogic.

E de înțeles că unii au o părere proastă despre operatorii privați. Problema e că majoritatea acestor păreri sunt bazate ori pe faptul că nu mai pot merge cu nașul, ori pe pasiuni pentru locomotivele care nu mai trec pe lângă casa lor, ori pe incidente izolate... de exemplu, cu multe pagini înainte se plângea cineva că a stat automotorul 20 de minute într-o stație ca să alimenteze, deși oprirea aia era prevăzută în mers. Curios că nimeni nu se plânge că R346 stă 10 minute în Predeal, 20 în Brașov, 15 în Simeria și 25 în Arad (că ajunge înaintat acolo). Nimeni nu se plânge că CFR, pe majoritatea secțiilor, are 2 trenuri pe zi și alea ori subdimensionate, ori ditai TE-ul cu 10 călători în el. În schimb, orice mișcare de șerpuire a unei locomotive e taxată imediat de anumite persoane. Dar roțile pătrate de la marfare nu le vede nimeni? Sau marfarele care nu respectă procentul de frânare?

bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2219
Data de inscriere : 09/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 21:42

locomotiva Regiotrans distruge infrastructura feroviara construita din banii nostri.Miscarea de balans afecteaza clar sina,se aude destul de bine.Acest balans apare dupa viteze de 80-90,este o rusine ca circula asa ceva in romania.Cum or rezista mecanicii?cred ca este mai rau decat pe un vapor pe furtuna
Sus In jos
DPS

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 22:02

Inca o mostra

Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5874
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Mier 02 Noi 2011, 22:06

Pai francezii de ce draq crezi ca le-au aruncat? Si noi le-am luat de bune, oare cretinoizii din CFR nu stiu de epavele RT care distrug tot in cale? Sau stiu si se fac ca nu vad, puscaria sa-i manance.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la Regiotrans   Astazi la 02:44

Sus In jos

Lucruri negative(-) la Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri pozitive(+) la Regiotrans
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
Pagina 6 din 29Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 29  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIOTRANS-