Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24
AutorMesaj
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 4361
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 29 Iun 2016, 12:00

Ala era genul, cam 90% sunt asa, doar daca ii dai un ecuson si se crede automat regele junglei. Pe el l-a intrigat faptul ca i-ai pus la indoiala autoritatea, si aici urmeaza partea cu omul prost, tractoristul de pe tarla care chiar crede ca daca munceste un teren el e si proprietarul terenurilor s.a.m.d.

Daca ii mergea mintea iti arata cum il cheama, facea si o gluma cu tine, nu te lua la misto ca nu stii feroviare , asa nu a demonstrat nimanui nimic in afara faptului ca e subiect de ,,asa nu'' pe forumuri. Nu degeaba anumite categorii profesionale sunt plafonate si vazute asa prost, din cauza unora foarte multi ca asta...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5073
Reputatie : 6599
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 29 Iun 2016, 13:00

Asa cum am specificat in petitie, el a fluturat o legitimatie pe care am vazut cu greu doar Constantin.

Ai dreptate in ce spui, am intilnit un controlor pe la Chisineu Cris acum citiva ani caruia inainte sa ii arat biletul i-am cerut legitimatia.

Mi-a spus ca daca vreu el imi aduce legitimatia din geanta, hai domle ca aia si aia.

A fost ok, chiar am stat de vorba pe urma pina la Arad.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 574
Reputatie : 3766
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Vin 15 Dec 2017, 12:28

Am primit acest răspuns la cerința mea de a mi se oferi o lista cu tarifele pentru călătoria în circuit :Tarifele în transportul feroviar de călători sunt aprobate prin Ordin al Ministrului Transporturilor și sunt stabilite cu respectarea tuturor actelor normative învigoare și modul cum se calculează acestea nu este destinat publicului. La acest tip de oferta nu exista grile precalculate de tarife si in acest sens pentru a obține o calculație de preț pentru un anumit traseu în circuit este indicat să vă adresați unui ghișeu dintr-o stație CF sau agenție de voiaj CFR. La noi la Târgoviște casieritele abia știu sa dea bilet pana la București. Dacă le întrebi de circuit, se uita ca la ozn... Voi nu știți cum se calculează astfel de bilete? Merci.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6811
Reputatie : 9237
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Vin 15 Dec 2017, 14:33

Dacă nu mă înșel pe toată distanța. De exemplu, dacă bați 834 de kilometri ți se calculează pentru cât ar costa să parcurgi distanța aia cu un tren, nu pe bucăți.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Vin 15 Dec 2017, 15:36

Adirmvl a scris:
Dacă nu mă înșel pe toată distanța. De exemplu, dacă bați 834 de kilometri ți se calculează pentru cât ar costa să parcurgi distanța aia cu un tren, nu pe bucăți.
Problema e ca vreau sa merg în jur de 1800. Și ia lista de preturi de unde nu i...
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14570
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18292
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Sam 16 Dec 2017, 10:14

Biletul in circuit, nu ai voie sa mergi pe o bucata de sectie de doua ori, doar daca sectia este infundata si e obligatoriu sa te intorci pe acolo, de exemplu nu poti merge Bucuresti-Pascani-Iasi-Suceava, ci trebuie sa mergi Bucuresti-Vaslui-Iasi-Suceava etc. aceeasi chestie la Filiasi-Craiova, nu ai voie sa mergi de doua ori, daca vii de la Timisoara la Craiova si apoi vrei sa mergi spre Deva trebuie sa schimbi la Filiasi, sau daca urci pe 201 nu mai poti sa cobori pe 202 ca se suprapune Filiasi-Craiova, deci mare grija la traseul in circuit daca e mai complex cum este facut, si fara sectiile private!

V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Sam 16 Dec 2017, 15:43

Traseul și condițiile le cunosc de mult, poți avea trasul și cu bucăți lipsa unde nu ai cale ferata. Pe mine ma interesează cum se calculează biletul pentru tren ir ....(ex Târgoviște - titu- Pitești, apoi auto pana la Vâlcea, și apoi traseul continua cu Vâlcea - Sibiu - cluj - Oradea - Satu Mare - Baia Mare, apoi auto Baia Mare - Sighet, apoi Sighet - salva - Beclean - deda - Brașov - Sinaia, apoi auto pana la pietrosita, apoi tren la Târgoviște).
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5073
Reputatie : 6599
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Sam 16 Dec 2017, 16:02

pai daca mergi de la Pitesti la Vilcea cu auto atunci nu mai e circuit, ca ai cale ferata chiar daca faci ocol.
Ar fi o solutie asa cum spui daca ar fi cale ferata dar sa nu circule tren, cum ar fi Bucuresti-Gradistea.

Cred ca tariful se face adaugind la maximul de 1000 km pretul pentru fiecare 100 km.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10830
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13997
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Sam 16 Dec 2017, 16:44

rizelgeorgel2004 a scris:
Traseul și condițiile le cunosc de mult, poți avea trasul și cu bucăți lipsa unde nu ai cale ferata. Pe mine ma interesează cum se calculează biletul pentru tren ir ....(ex Târgoviște - titu- Pitești, apoi auto pana la Vâlcea, și apoi traseul continua cu Vâlcea - Sibiu - cluj - Oradea - Satu Mare - Baia Mare, apoi auto Baia Mare - Sighet, apoi Sighet - salva - Beclean - deda - Brașov - Sinaia, apoi auto pana la pietrosita, apoi tren la Târgoviște).

Ce este biletul de călătorie în circuit
Este o legitimatie de calatorie care dă dreptul oricărui călător sau unui grup de maxim 6 persoane să facă o excursie pe un circuit ales după dorință, pe rețeaua CFR.

Valabilitate
Această legitimație este valabilă 2 luni de la data începerii călătoriei (înscrisă pe bilet) și dă dreptul la un număr nelimitat de întreruperi cu durata nelimitată în cadrul termenului de valabilitate, cu obligația de a se efectua cel puțin 3 întreruperi de minimum 24 de ore.
Acest bilet poate fi utilizat și la un tren de rang superior celui pentru care a fost emis, dar numai cu plata diferențelortarifare și a tichetelor de rezervare a locurilor, pentru toate persoanele înscrise pe bilet.
Emitere
Biletul de călătorie în circuit se emite la cererea scrisă a călătorilor adresată agențiilor de voiaj sau stațiilor CFR autorizate, care emit legitimații de călătorie cu anticipație, cel mai târziu cu 24 de ore înainte de data începerii călătoriei.

Cererea de emitere a biletului trebuie să conțină următoarele date:
• Numele și prenumele solicitantului;
• domiciliul;
• seria, numărul buletinului de identitate și de cine a fost eliberat;
• clasa și categoria trenurilor cu care se dorește călătoria (R, IR, IC);
• circuitul ales pe care se dorește să fie emis biletul;
• numele și prenumele persoanelor care-l însoțesc pe titular (maxim 5 persoane), inclusiv al copiilor pentru care se va preciza vârsta;
• data începerii călătoriei.

Nu se admite la stabilirea circuitului :
• să se închidă de două sau mai multe ori în stația inițială sau din parcurs;
• să se folosească alte mijloace de transport pe parcursurile pe care se poate călători cu trenul.

Vize
La începerea călătoriei biletul trebuie prezentat pentru viză la casa stației inițiale de plecare indicată pe bilet sau la agenția de voiaj CFR. Biletul poate fi vizat și la o altă stație din parcursul înscris pe bilet, însă fără drept de restituire pentru parcursul neefectuat.

Restituire
Tarifele încasate pentru biletele în circuit se restituie numai în cazul:

renunțărilor la călătorie pe baza vizei de neutilizare aplicate înaintea începerii călătoriei;
utilizărilor parțiale din motive bine întemeiate (boală, accidente, etc.) pe bază de acte doveditoare.

Aceste restituiri se pot efectua numai de către Regionalele de Transport Feroviar de Călători de care aparține unitatea emitentă, numai în baza unei cereri scrise, însoțită de acte doveditoare.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Dum 17 Dec 2017, 12:22

Da, într-adevăr acestea sunt condițiile, dar despre modul de calcul al biletelor rămâne încă un mister...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   

Sus In jos

Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse
Sus 
Pagina 24 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: