Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
CFR9999

Numarul mesajelor : 48
Reputatie : 823
Data de inscriere : 15/11/2014

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mar 18 Noi 2014, 23:19

PESTELE de la CAP Se IMPUTE!
-----------------------------------------------------------------am distribuit petitiile la foarte multe Gari din Tara.....ne-am saturat de Batjocura LOR.
STIMATI CETATENI!

Suntem un grup de tineri care am luat initiativa de a schimba ceva in domeniul transporturilor romanesti. Atasat gasiti sesizarile facute de noi catre conducerea CFR Calatori/Infrasctuctura care este, in viziunea noastra, direct raspunzatoare pentru DEZASTRUL din cadrul CFR.

Intreg Poporul Roman este sfidat, desconsiderat de cei din conducerea CFR.

Am trimis sesizare si la domnului Klaus Johannis cu privire la dezastrul pe Ruta Buc. Nord Sibiu si asteptam o reactie.

Daca revendicarile noastre nu vor avea ecou, vom face demersuri pentru a initia un REFERENDUM NATIONAL cu privire la Separarea
Ministerului Transportului in
1. Minister Transporturi Feroviare
2. Minister Transporturi Rutiere Marfa
3. Minister Transporturi Rutiere Persoane.

Sub masca unui raspuns nesustinut de nici un studiu,cum ca, separarea aceasta va genera mai multe costuri, Ministerul Transporturilor
in forma actuala reprezinta o forta de represiune extrem de paguboasa pentru noi.

Haideti sa ne unim fortele!
Impreuna vom REUSI!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12077
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14117
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 00:28

Aoleu, am impresia că avem de-a face cu ăla care înjura Regiotransul acum vreo 2-3 ani.

Am aruncat o privire - cât am rezistat - pe mesajul kilometric aflat pe pagina anterioară. Numerele alea de înregistrare nu sunt de minister, sunt de CFR, probabil CFR S.A., pentru că, spre norocul nostru, reclamagiul profesionist s-a dus la registratura GEI Palat, care deservește cefereurile, nu ministerul.

Ca să nu mai zic că o bună parte din cele sesizate s-au întâmplat acum ani buni (Bouțari - Hațeg s-a demontat în anii '70!).

CFR9999

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 07:03

Buna,

Nu avem nimic de a face cu regiootransul.
Am tot depus diverse sesizari la CFR Calatori si Infrastructura si ni s-a raspuns in bataie de joc.
Ultima pe care am inaintat-o domnului Ministru a Transportului, a trebuit depusa,nu la intrarea de pe Dinicu Golescu (unde sunt CFR calatori si Infrastructura) ci la intrarea G, cum te uiti la Ministerul transporturilor din fara Garii, la intrarea din PArtea Stanga.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 08:41

Sper că realizați că o parte din aspectele prezentate (de fapt majoritatea lor) nu sunt de competența Ministerului Transporturilor. De exemplu, mersul trenurilor e stabilit de către operatori, iar retragerea unui operator de pe o secție sau modificarea unui tren nu e decizia MT. În 2014 s-a încercat oferirea unui pachet minim social suplimentar pentru o parte dintre secțiile fără trafic de călători... nu l-a vrut nimeni, cu chiu și vai a intrat CFR Călători pe Nădab - Grăniceri (dar am impresia că se întoarce Regiotrans de la noul mers).

Comparația tren-microbuz mi se pare forțată. Un microbuz are 15 - 20 locuri, un autobuz mare are vreo 45-50. Un vagon 21-76 are 84 locuri, iar un tren care să își scoată măcar costurile de operare, ar trebui să circule cu vreo 6 vagoane. Nici măcar un tren cu 3 vagoane (care e nerentabil și dacă e full) nu s-ar umple cu călătorii din 3 - 4 autobuze.

Vagoane moderne sunt destule, cred că suntem singura țară din Balcani care oferă climatizare în majoritatea trenurilor regio și prize în majoritatea trenurilor IR.

Trenul Sofia - Moscova e plătit de ruși, în trafic intern nici măcar nu se puteau cumpăra bilete la el (așa că i s-au introdus 2 vagoane CFR Suceava - București) decât pe București - Giurgiu, unde se atașează vagonul de Sofia. De fapt era, pentru că am impresia că nu va mai fi, a dat deja Putin ordin să se anuleze (s-ar putea să rămână o grupă de la Kiev).

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3676
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 08:45

Destule intrebari aiurite izvorite din trairi personale, destule afirmate preluate din folclorul feroviar si local, destule greseli de exprimare si destule afirmatii bazate pe necunoastere, izvorite din discutii cu tineri de virsta lui, ca sa vezi.

Sint si citeva probleme abordate binisor care par a fi o sinteza a multor discutii de pe forum de exemplu.

linia Boutari - Sarmisegetuza s-a inchis in 1979 si s-a demontat in 2006.
despre linia Brad-Mintia s-a scris pe aici cind s-a demontat.

despre patrimoniul public al Statului care e inalienabil, insesizabil si imprescribtibil mai trebuie sa stuidieze.

(1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile și imprescriptibile, după cum urmează:
a) nu pot fi înstrăinate; ele pot fi date numai în administrare, concesionate sau închiriate, în condițiile legii;
b) nu pot fi supuse executării silite și asupra lor nu se pot constitui garanții reale;
c) nu pot fi dobândite de către alte persoane prin uzucapiune sau prin efectul posesiei de bună-credință asupra bunurilor mobile.

Dar sinele de cale ferata sint obiecte de inventar nu de patrimoniu, in caz contrar nu s-ar putea inlocui.

infrastructura cailor ferate, inclusiv tunelele si lucrarile de arta

Mai invata despre infrastructura si despre suprastructura apoi mai intreaba ce si cum?

Se circula cu electrica pe Tecuci-Barbosi.

E bine ca cineva are timp de tot felul de comparatii, dar nu poti introduce tren direct Timisoara-Galati via Deda doar pentru tariri personale, eu am circulat cu trenul ala de citeva ori pe diverse sectoare si nu a fost niciodata solicitat. maxim 2-3 compartimente cu clatori in orice vagon.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 20:57

Sa vedem cum raspunde CFR Calatori unei petitii depuse de un cetatean strain:

http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?30,7184034
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1578
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 30/12/2011

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 19 Noi 2014, 22:24

dan tm a scris:

Se circula cu electrica pe Tecuci-Barbosi.

.

Cine ti-a zis tie Dane informatia asta , Circula electrica cu numai 15KV in catenara abia se circula cu rama electrica si tu deja zici ca se circula cu electrica , mai dureaza pana se va face statia de tractiune de la Hanu Conachi si Tecuci .

Singurele portiuni unde se merge cu electrica sunt Barbosi-Independenta cat si Marasesti-Tecuci-Ivesti in rest tensiunea scade sub Valoarea minima admisa de 22KV si electrica nu poate circula .
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/servtrans888
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Joi 20 Noi 2014, 08:34

Acuma exprimarea nu a fost cea mai buna dar se foloseste electrificarea cel putin pentru rame Z deci nu sint insirati doar stilpii cum scrie in petitie.
Corect trebuia sa scriu se circula deja cu tractiune electrica.Mea culpa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Joi 20 Noi 2014, 09:15

dan tm a scris:
Sa vedem cum raspunde CFR Calatori unei petitii depuse de un cetatean strain:

http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?30,7184034

,,Nur blabla, nix konkretes aber vielleicht interessant der Absatz zum Fotografieren. "

Nu trebuie să știi germană ca să înțelegi fraza asta Laughing

Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mier 17 Dec 2014, 16:07

CFR9999 a scris:
Ultima pe care am inaintat-o domnului Ministru a Transportului,  a trebuit  depusa,nu la intrarea de pe Dinicu Golescu (unde sunt CFR calatori si Infrastructura) ci la intrarea G, cum te uiti la Ministerul transporturilor din fara Garii, la intrarea din PArtea Stanga.

Ne spuneți și nouă ce v-a răspuns (când o să sosească răspunsul)? Mi-a șoptit un păsăroi că va pleca cu poșta, mâine.

CFR9999

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Joi 18 Dec 2014, 22:50

Buna
Nu ma daranjeaza sa va trimit raspunsul in format Pdf.Ceea ce e interesant este ca pentru a nu raspunde la intrebarile,
"Unde a disparut linia" domnul ministru a trimis, redirectionat  petitia in atentia CFR Calatori.
Dar m-am dus saptamana trecuta marti pe 8 dec si am depus din nou petitia la Infrastructura.  Asteptam si raspunsul lor.
Cu cel mai mare drag.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Vin 19 Dec 2014, 09:05

Vă spun sigur că petiția postată cu câteva pagini mai în urmă a fost transmisă la CFR SA, CFR Călători și SAAF, de aia s-a și întârziat atât cu răspunsul (care răspuns e destul de stufos, cred că petiții mai stufoase au mai venit doar de la sindicate). A plecat pe 17.12.2014, dar cred că lucrează mai greu poșta zilele astea.

CFR SA probabil va răspunde doar la aspectele care o privesc... nu are cum să răspundă la toate. Sau o să o trimită la MT, care îi va face un răspuns ,,Vă informăm că MT a răspuns D-lui xxxx pe această temă prin actul nr. yyyyy, pe care îl anexăm în copie"

CFR9999

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Lun 22 Dec 2014, 22:59

A venit recomandata. Maine o ridic.

Pregatim lansatoarele de Rachete din nou. Fooooooooc....

Un film interesant 3 minute...

http://www.traditia.ro/spiritro.html
:TDD: Craciun  :AA10: Fericit  :AA14: Dragilor 76830

:TTT: :z6: dimitrov 383216 574132
Sus In jos
CFR9999

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Mar 23 Dec 2014, 20:03

Craciun Fericit Tuturor Romanilor De Pretutindeni :rendeer: :z6: :TTT:

Pag 1

Pag 2

Pag 3

Pag 4

Pag 5

Pag 6

Pag 7

Pag 8

Pag9

Pag10

Pag11

Pag12

Pag13

Pag 14

Sus In jos
cfr500

Numarul mesajelor : 1924
Varsta : 25
Reputatie : 3792
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Vin 13 Mar 2015, 21:01

:4a:

Sugestii & reclamații: Orarii;
2015-02-19 20:21:01Status: Petitie inchisa Textul petitiei: Buna ziua,

Sunt nemultumit de anularea trenului IR 1832 Cluj-Iasi in timpul saptamanii deoarece era singurul tren care avea o legatura in Veresti pentru Botosani. IR 1834 Timisoara -Iasi soseste in Veresti la 20:36, iar ultimului tren spre Botosani R5566 din Veresti pleaca la 19:26. S-au investit bani in modernizarea garii din Botosani si nu e deservita de legaturi pentru Botosani...

Subiect: Raspuns 33/3/380/388/2015 - Data răspunsului: 2015-03-12 12:40:27

Text raspuns: CFR Călători răspunde petenților în conformitate cu prevederile Legii 233/2002 și ale Ordonanței de Guvern nr. 27/2002 privind reglementarea activității de soluționare a petițiilor, cu modificările și completările ulterioare.
Urmare mesajului dumneavoastră transmis la SNTFC „CFR Călători” SA, vă comunicăm următoarele:

Mersul trenurilor de călători se elaborează anual în funcție de solicitările călătorilor și ale agenților economici interesați și posibilitățile de trasare decise de administratorul/gestionarul infrastructurii feroviare CNCF CFR SA o companie distinctă de SNTFC CFR Călători SA.

Cu această ocazie, sunt satisfăcuți curenții de călători existenți, în condiții de eficiență economică, prin acoperirea cheltuielilor de exploatare realizate.

Trenul la care faceți referire s-a dovedit a fi slab utilizat de maxim 8 - 10 călători pe sens în cursul săptămânii și prin urmare din considerente economice și de exploatare, nu este posibilă satisfacerea solicitării dumneavoastră.

Pentru a vă informa sau a coresponda pe tema modernizarea garii din stația Botoșani, administrării și întreținerii infrastructurii feroviare (publică sau privată, stațiilor cf etc.) vă rugăm să vă adresați direct CNCF CFR SA (relatiipublice.cfrsa@cfr.ro).

Vă mulțumim pentru interesul acordat și vă asigurăm că SNTFC CFR Călători SA este deschisă dialogului cu publicul călător.

Cu stimă,

SNTFC CFR Călători SA
Compartimentul Relații cu Publicul

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse   Astazi la 09:42

Sus In jos

Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Raspunsuri din partea CFR la petitiile depuse
» Piatra Olt (901)
» Revista presei (partea IV)
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Intrebari si raspunsuri internationale
Pagina 21 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-